Rozdzielanie energii

(226 produkty)

Podkategorie

  • Bloki rozdzielcze

    Bloki rozdzielcze — funkcjonalne akcesoria wykorzystywane do rozdzielania energii

    Elektryczne bloki rozdzielcze pozwalają na efektywne i bezpieczne łączenie przewodów. Umożliwiają więc podłączenie kilku obwodów odpływowych do jednego przewodu zasilającego, co jest kluczowe dla skutecznego rozdzielania energii. Sprawdź, czym dokładnie są bloki rozdzielcze, jakie są ich właściwości, rodzaje i zastosowania.

    Blok rozdzielczy — co to jest?

    Blok rozdzielczy, nazywany inaczej blokiem łączeniowym lub blokiem dystrybucyjnym, jest funkcjonalnym elementem wyposażenia rozdzielnicy elektrycznej. Odpowiednio dobrany pozwala na bezpieczne i skuteczne łączenie ze sobą wielu przewodów.

    W rozdzielnicach elektrycznych bloki rozdzielcze (a także szyny zbiorczelistwy zaciskowe N +PE oraz listwy zaciskowe na szynę) stosowane są głównie do rozdzielania energii. Dzięki nim można bowiem przyłączyć wiele przewodów odpływowych do jednego przewodu zasilającego. W efekcie prąd dystrybuowany jest do wszystkich linii wychodzących z eRBetki.

    Istotne jest przy tym, że bloki rozdzielcze pozwalają na przyłączenie różnych przewodów. Łączyć można obwody o różnej średnicy, wykonane z różnych materiałów itp. Dzięki temu mamy większą swobodę w kształtowaniu instalacji i jej funkcjonalności.

    Dobrze dobrany blok rozdzielczy zapewnia też duże uporządkowanie instalacji. Każdy przewód ma tu swoje autonomiczne “gniazdo”, dzięki czemu przegląd, konserwacja, naprawa czy przebudowa instalacji są bardzo proste.

    Warto zaznaczyć, że bloki rozdzielcze często mają kolorowe obudowy pozwalające na odróżnienie obwodów fazowych, neutralnych czy uziemiających. To proste rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne, ponieważ pozwala na pierwszy rzut oka rozróżnić wszystkie żyły przewodu.

    Ponadto, bloki rozdzielcze zwiększają też bezpieczeństwo. Zapewniają bowiem pewne, mocne łączenie przewodów i ich izolację. Wiele bloków rozdzielczych wyposażonych jest w specjalne osłony, które dodatkowo ograniczają dostęp do niebezpiecznych elementów.

    Bloki rozdzielcze mają zatem kilka podstawowych funkcji. Najważniejszą jest łączenie przewodów, co umożliwia rozdzielanie energii, ale nie możemy zapominać także o funkcji porządkowej, izolacyjnej i zabezpieczającej.

    Elektryczne bloki rozdzielcze stosuje się we wszystkich instalacjach, w których zachodzi potrzeba wyodrębnienia przewodów elektrycznych i podziału jednej linii źródłowej na wiele linii wychodzących (odpływowych). Akcesoria te znajdziemy zatem w niemal wszystkich rozdzielnicach elektrycznych — w domach, biurach, obiektach komercyjnych i budynkach użyteczności publicznej.

    Elektryczne bloki rozdzielcze — rodzaje

    Blok rozdzielczy z pozoru wydaje się bardzo prostym akcesorium. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieje wiele ich rodzajów i modeli, które różnią się od siebie zasadniczo.

    Dostępne w sprzedaży bloki rozdzielcze mogą bowiem mieć różną pojemność (liczbę przyłączy) i odmienny przekrój tych przyłączy, co pozwala na podłączanie przewodów o różnej średnicy.

    Ponadto odmienny może być sposób montażu bloku rozdzielczego w rozdzielnicy — np. na szynę DIN lub na płytę dociskową. Inaczej montowane mogą być też przewody — złączem zaciskowym (sprężynowym) lub śrubowym.

    Różnice dotyczą także materiałów, z których zrobiony jest blok rozdzielczy. Chodzi tu przede wszystkim materiałów przewodzących. Najczęściej jest to miedź, ale stosuje się też mosiądz, a nawet aluminium.

    Uwagę warto zwrócić także na materiał obudowy bloku rozdzielczego. Stosuje się tu bowiem różne tworzywa sztuczne o odmiennej trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne.

    Różnic między poszczególnymi blokami rozdzielczymi jest zatem sporo, ale da się wyodrębnić pewne typy tych akcesoriów. Najczęściej wyróżnia się 3 zasadnicze rodzaje:

    • Bloki rozdzielcze jednopolowe (inaczej nazywane kompaktowymi) — pozwalają na połączenie ze sobą przewodów jednego rodzaju (np. fazowych czy neutralnych) o różnych średnicach.
    • Modułowe bloki rozdzielcze (nazywane wielopolowymi) — przeważnie montowane na szynach i wyposażone w pola do podłączenia wielu żył przewodu. Jeden blok pozwala zatem na skuteczne i bezpieczne przyłączenie zarówno przewodów fazowych, jak i neutralnych czy uziemiających.
    • Bloki rozdzielcze przelotowe — to funkcjonalne złączki, które pozwalają na połączenie przewodów z różnych materiałów — np. miedzianych z aluminiowymi.

    Jak dobrać bloki rozdzielcze do konkretnej instalacji?

    Wybierając bloki rozdzielcze do własnej instalacji, pod uwagę powinniśmy brać kilka istotnych kwestii.

    Najważniejszą kwestią są oczywiście parametry elektryczne. Bloki rozdzielcze dostosowane są bowiem do pracy z prądem znamionowym o różnej wartości czy napięciu. Wybór właściwego wyposażenia rozdzielnicy elektrycznej to kwestia nie tylko funkcjonalności, ale również bezpieczeństwa. Przy źle dobranych blokach rozdzielczych narażamy się bowiem na awarie, które mogą mieć bardzo poważne skutki.

    Wybrać trzeba także blok rozdzielczy o odpowiedniej liczbie biegunów, a tych może być nawet 4. Zależy to przede wszystkim od architektury instalacji, zastosowanych przewodów czy planowanego rozmieszczenia elementów funkcjonalnych w rozdzielnicy.

    Następnie uwagę należy zwrócić na pojemność (liczbę przyłączy). Chodzi oczywiście o to, by możliwe było podłączenie wszystkich wymaganych linii elektrycznych. Co więcej, właściwie wybrać trzeba przekroje tych przyłączy — muszą one być dostosowane do użytych w instalacji przewodów.

    Inne ważne kwestie, to m.in. zastosowany w bloku rozdzielczym materiał przewodzący, sposób montażu, obecność osłony izolacyjnej, wymiary bloku czy kolory obudowy pozwalające na oznaczenie żył przewodów.

    Dość istotny może być też wybór bloków rozdzielczych o odpowiednim stopniu ochrony IP. Większa ochrona przed wodą i cząstkami stałymi ma znaczenie przede wszystkim w przypadku rozdzielnic budowlanych i rozdzielnic przenośnych, które często wystawione są na trudne warunki robocze.

    W przypadku rozdzielnic stacjonarnych montowanych w spokojnych, bezpiecznych miejscach ten stopień ochrony może być niższy. Warto przy tym pamiętać, że rozdzielnica (jej obudowa) także ma określony stopień ochrony IP. Jeśli wybierzemy rozdzielnice hermetyczne, wysoki stopień ochrony samego wyposażenia ma mniejsze znaczenie, bo skrzynka jest już dostatecznie zabezpieczona.

    Wybór bloków rozdzielczych nie jest zatem łatwy, a niewłaściwie dobrane akcesorium może powodować awarie i problemy. Dlatego przed zakupem najlepiej skonsultować się z ekspertem, który pomoże dobrać bloki rozdzielcze do konkretnej instalacji i jej parametrów funkcjonalnych.

    BIBLIOGRAFIA

    • Kozyra, J. Rozdzielanie energii elektrycznej 724 [01]. Z1. 03.
    • Muszyńska, E. Charakteryzowanie procesów przesyłania i rozdzielania energii elektrycznej 311 [08]. O3. 03.
    • Orzechowski, M. (2022). Połączenia wewnętrzne w rozdzielnicach niskich napięć: przykłady doboru elementów. Elektro Info.
    • Surówka, I. (2006). Rozdzielnice średniego napięcia - podstawowe konstrukcje i właściwości techniczne. Elektro Info, (9), 38-42.
  • Listwy zaciskowe N + PE

    Listwy zaciskowe N + PE — niezawodne podłączenie przewodów wraz z uziemieniem

    W naszym sklepie dostępne są wysokiej jakości listwy zaciskowe N + PE. To użyteczne akcesoria umożliwiające skuteczne i bezpieczne łączenie przewodów w celu rozgałęzienie instalacji i rozdzielania energii a wiele torów prądowych. Sprawdź, jak działają listwy zaciskowe N + PE, jakie są ich rodzaje, właściwości i zastosowania.

    Listwy zaciskowe N + PE — czym są i do czego służą?

    Listwy zaciskowe N + PE (inaczej listwy rozdzielcze N/PE) to relatywnie proste, ale bardzo istotne elementy instalacji elektrycznych. Wykorzystywane są do skutecznego, bezpiecznego i prostego łączenia przewodów, co pozwala na rozgałęzianie instalacji.

    W praktyce listwy zaciskowe na szynę pozwalają m.in. na podłączenie wielu torów prądowych do jednego przewodu źródłowego, dzięki czemu można zasilić różne systemy czy urządzenia elektryczne. Podobnie jak bloki rozdzielcze i szyny zbiorczelistwy N + PE umożliwiają więc sprawne rozdzielenie energii.

    Co istotne, listwa zaciskowa N + PE jest szczególnym rodzajem listwy zaciskowej na szynę. Skonstruowana została z myślą o podłączeniu przewodu neutralnego (N) i uziemienia (PE).

    Warto wiedzieć, że w większości instalacji elektrycznych stosuje się system TN (stałe uziemienie). W takim systemie neutralny przewód (N) oraz przewód ochronny (PE) są oddzielone, ale muszą być połączone w tzw. punkcie neutralizacji. Listwy zaciskowe N + PE są wykorzystywane właśnie do tego połączenia.

    Listwy zaciskowe N+PE zazwyczaj mają oddzielne miejsca zaciskowe lub oddzielne sekcje dla przewodu neutralnego i ochronnego. Zapewnia to odpowiednią izolację i bezpieczeństwo. Są to zatem elementy kluczowe nie tylko dla funkcjonalności rozdzielnicy elektrycznej i sprawnego działania całej instalacji, ale też dla bezpieczeństwa użytkowników.

    Listwa zaciskowa na szynę — kiedy i gdzie warto ją zastosować?

    Rozdzielanie energii to najważniejsza funkcja wszystkich rozdzielnic elektrycznychListwy zaciskowe na szynę (także listwy zaciskowe N + PE) należą zatem do kluczowych elementów wyposażenia eRBetek i decydują o ich użyteczności.

    Odpowiednio dobrane listwy zaciskowe N + PE spotykamy więc niemal we wszystkich rozdzielnicach NN (Niskiego napięcia), ale również w instalacjach wyższych napięć.

    Znajdziemy je zatem w domach, biurach, zakładach pracy czy instytucjach publicznych — wszędzie tam, gdzie zastosowany został system stałego uziemienia.

    Atutem listwy zaciskowej N + PE jest nie tylko jej wyjątkowa funkcjonalność, ale również łatwy montaż. Do podłączenia przewodów wykorzystuje się tu przeważnie zaciski śrubowe lub sprężynowe. Zapewniają one stabilne, pewne połączenia, co wpływa zarówno na trwałość instalacji, jak i bezpieczeństwo.

    Montaż samej listwy zaciskowej N + PE w rozdzielnicy też jest wyjątkowo prosty. Akcesoria te wykonywane są bowiem w określonym standardzie wymiarowym. Są zatem kompatybilne z powszechnie stosowanymi uchwytami, listwami montażowymi itp. W rozdzielnicy instaluje się je zatem na śruby czy rozmaite systemy zaciskowe — w zależności od wybranego modelu.

    Prosty montaż (i demontaż) pozwala na sprawne tworzenie instalacji, ale też na jej łatwą i szybką przebudowę, rozbudowę, konserwację i naprawę.

    Kolejną zaletą stosowania listwy zaciskowej N + PE jest bezpieczeństwo. Akcesorium to zapewnia bowiem dobrą organizację przewodów i ich izolację. Elementy przewodzące są tu przeważnie ukryte w obudowie z tworzywa sztucznego. Połączenia przewodów są więc zabezpieczone przed dostępem osób, jak i działaniem czynników szkodliwych.

    Listwy zaciskowe N + PE — jakie wybrać?

    Wybierając listwy zaciskowe N + PE, uwagę warto zwrócić na kilka istotnych parametrów.

    Przede wszystkim listwa zaciskowa na szynę powinna być dostosowana do parametrów elektrycznych konkretnej instalacji. Inny model wybierzemy np. do rozdzielnicy 16A, a inny do rozdzielnicy 32A. Zawsze należy więc dobierać listwy odpowiednie do prądu znamionowego w danej sieci.

    Kolejna kluczowa sprawa to liczba zacisków (modułów). Listwy zaciskowe N + PE mogą mieć ich od kilku do kilkunastu, co pozwala na podłączenie różnej liczby przewodów. Akcesorium trzeba zatem dopasować do planowanej architektury sieci, jak i organizacji samej rozdzielnicy elektrycznej.

    Trzeba również pamiętać, że w instalacjach elektrycznych stosuje się przewody o różnym przekroju. Listwa zaciskowa N + PE musi być zatem dopasowana do konkretnych przewodów w danej sieci. W sprzedaży dostępne są zatem listwy N/PE ze złączami o różnej średnicy.

    Wspomnieliśmy również, że listwy zaciskowe na szynę mogą mieć różne rodzaje zacisków. Ma to znaczenie nie tylko dla sposobu i wygody podłączenia przewodów. Rodzaj zacisku wpływa także na jakość i wytrzymałość połączenia. Zaciski śrubowe są pewniejsze i stabilniejsze (i najczęściej stosowane). Z kolei zaciski sprężynowe są prostsze w obsłudze i zapewniają większą elastyczność w modyfikowaniu instalacji.

    Z tego względu listwy zaciskowe N + PE z zaciskiem sprężynowym są chętniej wybierane np. do rozdzielnic budowlanych i przenośnych, a więc tych, w których liczy się możliwość szybkiej przebudowy sieci.

    Wybierając listwę zaciskową N + PE, warto zwrócić uwagę także na materiały. Elementy przewodzące mogą tu być wykonane z miedzi, mosiądzu, stali nierdzewnej, a nawet aluminium. To oczywiście wpływa na właściwości przewodzące i funkcjonalność akcesorium.

    Wybór odpowiedniej listwy zaciskowej N + PE zależy zatem od rozmaitych czynników. Poszczególne modele różnią się właściwościami i funkcjonalnością, więc trzeba je dobierać z uwagą, uwzględniając indywidualne właściwości każdej instalacji. Przed zakupem warto zatem skonsultować się z ekspertem, który pomoże dobrać listwy zaciskowe na szynę dopasowane do konkretnych potrzeb.

    BIBLIOGRAFIA

    Kozyra, J. Rozdzielanie energii elektrycznej 724 [01]. Z1. 03.

    Muszyńska, E. Charakteryzowanie procesów przesyłania i rozdzielania energii elektrycznej 311 [08]. O3. 03.

  • Szyny zbiorcze

    Szyny zbiorcze — funkcjonalny i bezpieczny sposób na rozdzielenie energii w eRBetce

    Oferujemy wysokiej jakości szyny zbiorcze przeznaczone do montażu w rozdzielnicach elektrycznych różnego typu. To akcesoria pozwalające na skuteczne, bezpieczne i wydajne łączenie przewodów i rozdzielanie energii. Sprawdź, czym dokładnie są szyny łączeniowe, jakie są ich rodzaje, funkcje oraz gdzie i kiedy warto z nich korzystać

    Szyna zbiorcza — co to jest i do czego służy?

    Rozdzielnice elektryczne to kluczowe elementy każdej instalacji elektrycznej, w której istnieje potrzeba skutecznego, bezpiecznego i wydajnego rozgałęzienia przewodów. Można powiedzieć, że są swego rodzaju centrum dowodzenia instalacją. To w nich następuje rozdzielanie energii z jednego źródła (przewodu zasilającego) na wiele linii odbiornikowych (doprowadzających energię do konkretnych systemów czy urządzeń).

    Właściwy rozdział energii wymaga oczywiście zastosowania odpowiednich akcesoriów pozwalających na połączenie ze sobą przewodów. Takie połączenie musi być nie tylko trwałe i mocne. Ważne są także odpowiednie parametry elektryczne, dobra izolacja czy zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi.

    Rozdzielnice elektryczne wyposaża się zatem w różnego typu bloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PElistwy zaciskowe na szynę i szyny zbiorcze.

    Odpowiednio dobrane szyny zbiorcze są niezwykle istotnym elementem wyposażenia rozdzielnic elektrycznych, ale także rozmaitych sterowników czy maszyn. Powszechnie korzysta się z nich w infrastrukturze średniego i wysokiego napięcia, ale odpowiednie wersje szyn znajdujemy także w rozdzielnicach niskiego napięcia, czyli tych, które znamy m.in. z własnych domów i mieszkań prywatnych.

    Szyny zbiorcze pozwalają bowiem na skuteczne połączenie źródła zasilania z wieloma liniami odpływowymi (odbiornikowymi). To one odpowiadają zatem za kształtowanie architektury instalacji i zasilenie poszczególnych systemów czy urządzeń elektrycznych w sieci.

    Jak zbudowane są szyny zbiorcze?

    Szyny zbiorcze można uznać za główne przewody (tory) prądowe w rozdzielnicy. Ich zasadniczym elementem zawsze jest zatem element przewodzący wykonany najczęściej z miedzi, ale czasem również z innych materiałów (np. aluminium czy tzw. aldreju). Co istotne, sam element przewodzący może mieć różne kształty — łaskiej “sztaby”, ceownika, okrągłego pręta lub rury.

    Odpowiedni dobór kształtu szyny zbiorczej ma znaczenie przede wszystkim w instalacjach wyższych napięć, gdzie wpływa na funkcjonalność. Takie szyny zbiorcze bardzo często sprzedaje się też autonomicznie, bez osprzętu w postaci uchwytów, zacisków czy osłon izolacyjnych. Każdy z takich elementów dobiera się zatem osobno, dostosowując go do specyfiki konkretnej instalacji.

    W przypadku szyn zbiorczych do instalacji niskich napięć sprawa jest nieco prostsza. Mamy tu bowiem do wyboru produkty gotowe do natychmiastowej instalacji i eksploatacji — wyposażone w zintegrowane osłony izolacyjne, o określonej liczbie przyłączy na przewody czy konkretnym sposobie montażu w rozdzielnicy.

    Istota szyny zbiorczej pozostaje jednak taka sama — w osłonie z tworzywa znajduje się element przewodzący, który z jednej strony podłącza się do zasilania, a z drugiej podpina się linie odbiornikowe.

    Szyny łączeniowe elektryczne — rodzaje

    Szyny łączeniowe elektryczne to produkty bardzo różnorodne. W związku z tym wyróżnia się kilka ich rodzajów o odmiennej budowie, rozłożeniu i rodzaju styków i zastosowaniu.

    W instalacjach wysokonapięciowych istotny jest kształt szyny zbiorczej, który wpływa na funkcjonalność tego akcesorium. Wyróżniamy m.in. szyny płaskie (jedno i wielotorowe), ceowniki, dwuteowniki oraz inne złożone profile do największych prądów zwarciowych i roboczych, szyny okrągłe (wymagające specjalnych zacisków stożkowych) czy rurowe (eliminujące zjawisko tzw. ulotu).

    W przypadku szyn łączeniowych elektrycznych do rozdzielnic niskiego napięcia kryterium podziału jest jednak inne. Dotyczy przede wszystkim styków, a więc sposobu podłączenia przewodów i związanej z tym funkcjonalności.

    Szyny łączeniowe: widełkowe, sztyftowe, grzebieniowe

    W klasyfikacji szyn łączeniowych elektrycznych do systemów niskich napięć spotykamy pewną nieścisłość. W wielu miejscach widnieje podział na szyny grzebieniowe, sztyftowe i widełkowe, ale szybko okazuje się, że terminy te bardzo często stosowane są zamiennie, a sam podział wcale nie jest oczywisty.

    W istocie szyny łączeniowe sztyftowe i widełkowe (a także kołkowe) to określenia różnych podkategorii szyn grzebieniowych, a różnice dotyczą kształtu i sposobu podłączenia styków.

    Można uznać, że szyny grzebieniowe to wszystkie szyny łączeniowe elektryczne wyposażone w zintegrowany system styków do przyłączenia przewodów. Ze względu na wystające styki (o różnym kształcie) przypominają one grzebienie.

    Dalsza klasyfikacja zależy zatem od kształtu styków, a w konsekwencji sposobu połączenia listwy z przewodem. Mamy zatem styki sztyftowe, widełkowe czy kołkowe i analogiczne szyny łączeniowe

    Różnego typu szyny grzebieniowe są szeroko stosowane do wykonywania połączeń poziomych i pionowych w rozdzielnicach niskiego napięcia.

    Te szyny łączeniowe występują w wersjach jednobiegunowych i wielobiegunowych (do 4 biegunów). Dostępne są więc szyny 1-fazowe i 3-fazowe różnego typu. Poszczególne modele różnią się ponadto liczbą modułów, czyli przewodów (linii), które można do nich podłączyć — może ich być od kilku do nawet kilkudziesięciu.

    Wysoka funkcjonalność i łatwy montaż sprawiają, że szyny łączeniowe grzebieniowe są bardzo popularne i naprawdę często stosowane. Doskonale sprawdzą się we wszystkich rozdzielnicach NN — w domach, biurach, sklepach itp.

    Szyny zbiorcze miedziane i nie tylko

    Ważny podział na różne typy szyn łączeniowych elektrycznych dotyczy materiałów, głównie zastosowanego przewodnika.

    Najbardziej popularne są szyny zbiorcze miedziane. Stosuje się je zarówno w instalacjach wysokich napięć, jak i w rozdzielnicach NN.

    Szyny zbiorcze miedziane wyróżniają doskonałe właściwości elektryczne — świetna przewodność czy wydajność energetyczna, a także odporność na korozję, a więc długa żywotność nawet w trudnych warunkach.

    Poza szynami łączeniowymi miedzianymi dostępne są także szyny aluminiowe, mosiężne, ze stali nierdzewnej, a także materiałów kompozytowych. Wybór materiału zależy od wielu kwestii związanych z architekturą czy funkcjonalnością instalacji, ale szczególne znaczenie ma raczej w instalacjach wysokich napięć.

    Dobór odpowiedniej szyny łączeniowej ma duże znaczenie nie tylko dla funkcjonalności instalacji, ale również dla bezpieczeństwa użytkowników sieci. Dlatego przed zakupem konkretnego modelu najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać szynę zbiorczą odpowiednią dla konkretnych parametrów elektrycznych, architektury sieci itp.

    BIBLIOGRAFIA

    • Kozyra, J. Rozdzielanie energii elektrycznej 724 [01]. Z1. 03.
    • Markiewicz H., Instalacje elektryczne. Wydanie 8, WNT, Warszawa, 2014.
    • PN-EN 61439-1:2011 Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe. Część 1: Postanowienia ogólne.
    • PN-EN 61439-2:2011 Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe. Część 2: Rozdzielnice i sterownice do rozdziału energii elektrycznej.
    • Muszyńska, E. Charakteryzowanie procesów przesyłania i rozdzielania energii elektrycznej 311 [08]. O3. 03.
  • Listwy zaciskowe na szynę

    Listwa zaciskowa na szynę — skuteczny i bezpieczny sposób łączenia przewodów w rozdzielnicy elektrycznej

    Oferujemy listwy zaciskowe na szynę do rozdzielnic elektrycznych. To wyjątkowo praktyczne akcesoria pozwalające na skuteczne, wydajne i bezpieczne łączenie lub rozgałęzianie przewodów, a w konsekwencji rozdzielanie energii. Sprawdź, czym dokładnie są i jak działają listwy zaciskowe na szynę, jakie są ich właściwości, rodzaje i zastosowania.

    Listwy zaciskowe na szynę — czym są i do czego służą?

    Listwy zaciskowe na szyny są to elementy stosowane głównie w rozdzielnicach elektrycznych, które umożliwiają bezpieczne i łatwe połączenie przewodów elektrycznych wewnątrz rozdzielnicy.

    Podobnie jak bloki rozdzielczeszyny zbiorcze i listwy zaciskowe N + PE, listwy zaciskowe na szynę są więc jednym z najważniejszych elementów umożliwiających skuteczne rozdzielenie energii

    Listwy zaciskowe na szyny montowane w rozdzielnicach elektrycznych to elementy służące do bezpiecznego i prawidłowego połączenia przewodów elektrycznych.

    Montaż przewodów w listwach zaciskowych do rozdzielnic działa na zasadzie zacisku śrubowego lub zacisku sprężynowego. Przewody elektryczne są wprowadzane do specjalnych otworów w listwie, a następnie za pomocą śruby lub mechanizmu sprężynowego mocowane są do szyny. Dzięki temu zapewnione jest pewne i trwałe połączenie, które umożliwia przepływ prądu elektrycznego bez ryzyka luzowania się połączenia.

    Listwy zaciskowe na szyny są wykorzystywane w różnych typach rozdzielnic elektrycznych — od tych stosowanych w budynkach mieszkalnych po te przeznaczone dla przemysłu czy infrastruktury. Są one istotnym elementem zapewniającym bezpieczną i stabilną pracę instalacji elektrycznych.

    Listwa zaciskowa do rozdzielnicy elektrycznej — czemu warto ją zastosować?

    Zastosowanie listew zaciskowych na szynę w instalacjach elektrycznych przynosi wiele korzyści.

    Przede wszystkim gwarantują one bezpieczne i trwałe połączenie przewodów wewnątrz rozdzielnicy, minimalizując ryzyko luzowania się połączeń i wynikających z tego problemów. Stabilne, mocne i trwałe połączenia są bowiem kluczowe zarówno dla funkcjonalności instalacji, jak i bezpieczeństwa użytkowników sieci elektrycznej.

    Listwa zaciskowa do rozdzielnicy elektrycznej jest też wyjątkowo łatwa w montażu. Instalacja samej listwy w rozdzielnicy, jak i przewodów w listwie jest prosta i intuicyjna. Listwy te wykonywane są w określonych standardach wymiarowych dostosowanych do innych akcesoriów montowanych w rozdzielnicach.

    Prosty montaż i eksploatacja sprawiają, że listwa zaciskowa na szynę zapewnia też dużą elastyczność w kształtowaniu i modyfikowaniu instalacji. Pozwala na szybkie i sprawne dodawanie, usuwanie czy zmianę przewodów, a więc modyfikowanie architektury sieci, usuwanie awarii, rozbudowę czy modernizację instalacji.

    W rozdzielnicach elektrycznych istotna jest też dobra organizacja wszystkich elementów. Listwa zaciskowa na szynę pomaga w zachowaniu porządku i zapewnia oszczędność miejsca w eRBetce. Dobra organizacja rozdzielnicy jest natomiast kluczowa dla skutecznej i bezpiecznej obsługi, konserwacji oraz ewentualnej modyfikacji instalacji elektrycznej.

    Ważnym atutem listwy zaciskowej na szynę jest też zapewnienie bezpieczeństwa. Obudowa z tworzywa sztucznego gwarantuje odpowiednią izolację i chroni połączenia przewodów przed dostępem osób, jak i czynnikami szkodliwymi.

    Listwy zaciskowe do rozdzielnic są więc bardzo funkcjonalnymi akcesoriami. Zapewniają skuteczne, trwałe i bezpieczne połączenie przewodów i ich rozgałęzienie. Pozwalają na rozdzielanie energii i wyodrębnienie wielu torów prądowych, co jest kluczowe przy budowie wszystkich instalacji elektrycznych.

    Właśnie dlatego odpowiednio dobrane listwy zaciskowe na szynę stosuje się właściwie we wszystkich sieciach elektrycznych — w domach, biurach, zakładach pracy, instytucjach publicznych itp.

    Listwy zaciskowe do rozdzielnic — rodzaje i istotne parametry

    Listwy zaciskowe do rozdzielnic różnią się między sobą istotnymi parametrami, które wpływają na ich funkcjonalność.

    Przede wszystkim odmienne mogą być wymiary listwy zaciskowej, co wpływa na sposób jej montażu w rozdzielnicy, ale również na to, jakie przewody (o jakiej średnicy) można do niej podłączyć.

    Odmienna jest także liczba modułów (torów) w listwach zaciskowych do rozdzielnic, a więc liczba przewodów, które można podłączyć. Najdłuższe modele pozwalają na przyłączenie nawet kilkudziesięciu przewodów do jednej listwy.

    Wybierając listwy zaciskowe do rozdzielnic, uwagę trzeba zwrócić również na parametry elektryczne. Kluczowy jest wybór modelu dopasowanego do prądu znamionowego. Zaleca się, by listwa była zdolna do przenoszenia 150% maksymalnej wartości prądu pobieranego przez sprzęt odbiornikowy podłączony do danego toru prądowego.

    Wybór odpowiedniej listwy zaciskowej na szynę nie jest zatem prosty. Wymaga fachowej wiedzy i dopasowania do konkretnych warunków danej instalacji. Dlatego przed zakupem najlepiej skonsultować się z ekspertem, który doradzi i pomoże dobrać akcesoria odpowiednie do potrzeb i wymagań konkretnego klienta.

    BIBLIOGRAFIA

    • Kozyra, J. Rozdzielanie energii elektrycznej 724 [01]. Z1. 03.
    • Muszyńska, E. Charakteryzowanie procesów przesyłania i rozdzielania energii elektrycznej 311 [08]. O3. 03.
  • Złączki elektryczne
Filtry
Filtry

Cena

0,00 zł - 390,00 zł

Na stanie

EAN

No choice available on this group

Model

No choice available on this group

Jest 226 produktów.

Filtry
Filtry

Cena

0,00 zł - 390,00 zł

Na stanie

EAN

No choice available on this group

Model

No choice available on this group

Produktów na stronie:
Pokazano 1-48 z 226 pozycji
Rozdzielanie energii elektrycznej (prądu) - preis-zone.pl

Rozdzielanie energii elektrycznej (prądu) — kluczowe komponenty rozdzielnic elektrycznych

Właściwie w każdej instalacji elektrycznej znajdzie się miejsce, w którym konieczne jest rozdzielanie energii elektrycznej (prądu). W tym celu montowane są odpowiednie rozdzielnice elektryczne wyposażone w komponenty umożliwiające bezpieczne i skuteczne rozdzielenie energii z jednego przewodu zasilającego na wiele obwodów wychodzących (odbiornikowych). Sprawdź, na czym dokładnie polega rozdzielanie prądu, jakie elementy za to odpowiadają i jak dopasować je do własnej instalacji.

Rozdzielanie energii elektrycznej — najważniejsza funkcja rozdzielnic elektrycznych

Podstawowym zadaniem, które powinna spełniać każda rozdzielnica elektryczna, jest rozdzielanie energii, czyli rozprowadzenie jej z jednego źródła zasilania na wiele odbiorników (systemów czy urządzeń docelowych). Pozwala to na zasilenie wszystkich istotnych systemów (np. oświetlenia, gniazd czy konkretnych sprzętów) z jednego przyłącza.

Rozdzielanie energii jest zatem kluczowym procesem we wszystkich rozgałęziających się instalacjach — w domach, zakładach pracy, instytucjach publicznych, obiektach komercyjnych itp.

Warto pamiętać, że rozdzielnice elektryczne mają zapewnić nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne rozdzielenie prądu, a wiele z nich pełni również dodatkowe funkcje w instalacji.

Wyróżnić warto m.in. rozdzielnice uzbrojone (rozdzielnice bezpiecznikowe) wyposażone w elementy zabezpieczające przed konsekwencjami zwarć, przeciążeń i innych zdarzeń niepożądanych.

Mamy również rozdzielnice z licznikiem pozwalające na monitorowanie i pomiar zużycia energii, wyposażone w dodatkowe systemy zabezpieczeń i kontroli rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym i rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym oraz specjalistyczne rozdzielnice PV solarne do instalacji fotowoltaicznych.

Niezależnie jednak od typu, rodzaju czy modelu, wszystkie eRBetki wyposażone są w odpowiednie elementy umożliwiające rozdzielenie prądu.

Rozdzielanie energii elektrycznej (prądu) — części do rozdzielnic

Rozdzielanie energii elektrycznej (prądu) w praktyce ma pozwalać na dostarczenie prądu z jednego źródła zasilania do wielu obwodów wyjściowych. W dużym uproszczeniu można zatem powiedzieć, że wykorzystywane do tego komponenty pozwalają na podłączenie przewodu zasilającego z jednej strony i wielu przewodów wyjściowych z drugiej.

W rzeczywistości jednak sprawa nie jest taka prosta. Rozdzielanie energii musi być bowiem nie tylko skuteczne i wydajne, ale też bezpieczne.

Skuteczność i wydajność rozdzielania energii elektrycznej sprowadza się do zapewnienia odpowiednich parametrów prądu we wszystkich obwodach wyjściowych. Elementy rozdzielcze muszą zatem zapewniać właściwą moc, napięcie, natężenie itp.

Z kolei bezpieczeństwo związane jest z jednej strony z odpornością i trwałością elementów do rozdzielania prądu, z drugiej z ich izolacją — zarówno przed czynnikami szkodliwymi, jak i dostępem osób.

Wydajne, skuteczne i bezpieczne rozdzielenie prądu wymaga zatem użycia właściwie dobranych komponentów. Rozdzielnice elektryczne wyposaża się zatem w bloki rozdzielczeszyny zbiorczelistwy zaciskowe na szyny czy listwy zaciskowe N + PE dopasowane do architektury i parametrów konkretnej instalacji.

Rozdzielanie prądu — dobór komponentów do rozdzielnicy

Funkcjonalność rozdzielnicy elektrycznej w dużej mierze zależy od prawidłowego doboru elementów do rozdzielania prądu. Pod uwagę trzeba tu brać różne czynniki związane z architekturą sieci, rolą konkretnej rozdzielnicy, parametrami elektrycznymi, a nawet umiejscowieniem rozdzielnicy.

Przede wszystkim zadbać trzeba o właściwe parametry elektryczne. Inne komponenty do rozdzielania energii zamontujemy w rozdzielnicy 16A, inne w rozdzielnicy 32A. Oczywiste jest bowiem, że części rozdzielnicy powinny być dopasowane do prądu znamionowego.

W przypadku części wielomodułowych (bloków rozdzielczych czy szyn zbiorczych) ważna jest także liczba modułów. Komponenty do rozdzielania energii muszą bowiem “obsłużyć” wszystkie linie. Co więcej, istotny będzie też odpowiedni przekrój przyłączy dopasowany do przekroju przewodów (tak zasilających, jak i odbiornikowych).

Ważną kwestią mogą się okazać również materiały. Elementy do rozdzielania prądu mogą wykorzystywać różne materiały przewodzące, ale też rozmaite obudowy i izolatory zapewniające różny stopień ochrony przed porażeniem, jak i czynnikami szkodliwymi (wodą, pyłem itp.).

Z pozoru proste rozdzielanie energii elektrycznej (prądu) okazuje się zatem złożonym problemem wymagającym uwzględnienia wielu czynników. Dlatego przed zakupem wyposażenia do rozdzielnicy elektrycznej najlepiej skonsultować się z ekspertem, który pomoże dobrać osprzęt odpowiedni do konkretnej instalacji.

BIBLIOGRAFIA

  • Kozyra, J. Rozdzielanie energii elektrycznej 724 [01]. Z1. 03.
  • Markiewicz H., Instalacje elektryczne. Wydanie 8, WNT, Warszawa, 2014.
  • PN-EN 61439-1:2011 Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe. Część 1: Postanowienia ogólne.
  • PN-EN 61439-2:2011 Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe. Część 2: Rozdzielnice i sterownice do rozdziału energii elektrycznej.
  • Muszyńska, E. Charakteryzowanie procesów przesyłania i rozdzielania energii elektrycznej 311 [08]. O3. 03.
Czytaj więcej Czytaj mniej
Gwarancja dostawy Naszą rzetelność potwierdza znak jakości Trusted Shops!
30-dniowy okres zwrotu Masz aż 30 dni by zwrócić kupione produkty.
Bezpiecznie Połączenie z tą stroną jest szyfrowane kluczem SSL, więc Twoje dane są bezpieczne!
Wsparcie BOK Udzielamy fachowej pomocy, reagujemy szybko na potrzeby Klientów
Zadowoleni Klienci 97% klientów ocenia pozytywnie zakupy w Preis-Zone