Darmowa dostawa od 450,00 zł

ROZDZIELNICE FOTOWOLTAICZNE AC/DC

( ilość produktów: 4 )

Rozdzielnice fotowoltaiczne AC/DC — hybrydowe urządzenia obsługujące obie strony instalacji solarnej

Oferujemy rozdzielnice fotowoltaiczne AC/DC zabezpieczające obie strony (prądu stałego i prądu zmiennego) instalacji solarnych. Pozwalają one na bezpieczny i efektywny podział energii, dystrybucję do odpowiednich systemów wyjściowych, jak i zabezpieczenie sieci przed różnymi zdarzeniami niepożądanymi. Sprawdź, jak działają rozdzielnice solarne AC + DC, jakie są ich rodzaje i funkcje i jak wybrać model odpowiedni do Twoich potrzeb!

Rozdzielnica fotowoltaiczne AC + DC

Rozdzielnice fotowoltaiczne AC/DC to rozdzielnice elektryczne stworzone specjalnie z myślą o instalacjach solarnych. Umożliwiają one zarządzanie przepływem energii elektrycznej zarówno w formie prądu zmiennego (AC - Alternating Current), jak i prądu stałego (DC - Direct Current). Charakteryzują się możliwością jednoczesnej pracy z obiema fazami prądu, co pozwala na optymalne wykorzystanie energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne oraz integrację instalacji z siecią energetyczną, magazynami energii itp.

Trzeba bowiem zaznaczyć, że panele słoneczne produkują prąd stały (DC), ale urządzenia odbiornikowe do prawidłowego działania wymagają najczęściej prądu zmiennego (AC). Można zatem powiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna ma dwie strony — AC i DC, a pomiędzy nimi jest falownik (inwerter) umożliwiający zmianę fazy ze stałej na zmienną.

Obie strony takiej sieci wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, jak i bezpiecznego rozdzielania energii na różne systemy (np. magazyny energii po stronie DC oraz konkretne odbiorniki po stronie AC). Dlatego rozdzielnice fotowoltaiczne AC/DC są tak użyteczne — jedno urządzenie obejmuje obie strony sieci, co upraszcza jej architekturę i pozwala zaoszczędzić miejsce. W wielu przypadkach rozdzielnice solarne AC/DC są już zintegrowane z falownikiem.

Warto natomiast podkreślić, że rozdzielnice PV AC/DC zazwyczaj są mniej skalowalne niż autonomiczne rozdzielnice solarne AC i rozdzielnice fotowoltaiczne DC. Urządzenie jest co prawda bardziej kompaktowe, ale daje mniejsze możliwości ewentualnej rozbudowy systemu ze względu na ograniczoną liczbę modułów. Pewnym ograniczeniem może być także specyfikacja zintegrowanego falownika.

Rozbudowa instalacji wymagająca wymiany falownika, czy też zwiększenia liczby modułów po stronie AC lub DC wiąże się tu z wymianą całej rozdzielnicy PV AC/DC.

Rozdzielnice fotowoltaiczne AC + DC — funkcje

Rozdzielnice fotowoltaiczne AC + DC pełnią szereg funkcji, w tym zabezpieczenie obwodów DC i AC przed przeciążeniem, zwarciem i innymi niebezpieczeństwami elektrycznymi. Dodatkowo umożliwiają dystrybucję energii elektrycznej do inwertera (konwertera), który przetwarza prąd stały na prąd zmienny, oraz do innych urządzeń w instalacji, takich jak akumulatory magazynujące energię.

Rozdzielanie energii w rozdzielnicach fotowoltaicznych AC + DC możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiednich komponentów. Służą temu właściwie dobranebloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PEszyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szyny.

Ponadto rozdzielnice fotowoltaiczne AC + DC to tzw. rozdzielnice bezpiecznikowe. Są więc wyposażone w zabezpieczenia chroniące przed różnymi niebezpieczeństwami i konsekwencjami zdarzeń niepożądanych — zwarć, przeciążeń, a nawet wyładowań atmosferycznych. Wyposaża się je zatem w wyłączniki nadprądowe (MCB), wyłączniki różnicowoprądowe (RCD) i inne elementy zabezpieczające instalacje, jej użytkowników i podłączone do niej urządzenia.

Dodatkowo rozdzielnice solarne AC + DC mogą zawierać systemy pomiarowe i monitorujące. Zaznaczmy, że nie są to zwykłe rozdzielnice z licznikiem pozwalającym jedynie na odczyt zużycia prądu. W przypadku instalacji solarnych monitoring dotyczy wielu parametrów związanych zarówno ze zużyciem, jak i produkcją energii, przekazywaniem jej do sieci publicznej, magazynowaniem itp.

Takie rozdzielnice PV AC/DC często mają też moduły łączności bezprzewodowej, co pozwala na monitorowanie i kontrolowanie instalacji przez urządzenia mobilne.

Dzięki możliwości jednoczesnej pracy z obiema fazami prądu elektrycznego, rozdzielnice AC/DC umożliwiają bardziej wszechstronne zarządzanie instalacją fotowoltaiczną, co pozwala na optymalne wykorzystanie energii oraz zwiększenie efektywności działania systemu. Są one kluczowym elementem w instalacjach fotowoltaicznych, które wymagają kompleksowego zarządzania prądem w obu formach.

Rozdzielnice PV AC / DC — rodzaje

W naszym sklepie dostępnych jest kilka różnych rodzajów rozdzielnic PV AC / DC, z których każdy ma swoje specyficzne zastosowanie i funkcje.

Pierwszym rodzajem wartym uwagi jest rozdzielnica PV AC / DC zintegrowana z inwerterem. Jest to rodzaj rozdzielnicy, który zawiera zarówno elementy służące do dystrybucji i zabezpieczenia prądu zmiennego (AC), jak i prądu stałego (DC), a także inwerter (falownik), który przekształca prąd stały na prąd zmienny. Dzięki temu oszczędza się miejsce i upraszcza instalację.

Wymienić warto również rozdzielnice modułowe, które pozwalają na samodzielny dobór poszczególnych komponentów. Pozwala to na dostosowanie części do konkretnej specyfikacji instalacji fotowoltaicznej — jej wielkości, produkowanego prądu znamionowego, mocy itp.

Zaznaczmy także, że nieco inne rozdzielnice solarne AC / DC mogą być potrzebne przy instalacjach grid-tied i off-grid. W pierwszym przypadku system podłączony jest do publicznej sieci energetycznej, wymaga zatem systemów przekazywania energii do i z tej sieci. Z kolei w instalacjach autonomicznych (off-grid) często montuje się magazyny energii, które również wymagają odpowiednich systemów w rozdzielnicy PV solarnej.

Pamiętać trzeba również, że poszczególne rozdzielnice PV AC + DC mają różną liczbę modułów, co pozwala obsłużyć instalację o określonej architekturze (np. liczbie i układzie paneli). 

Wybór właściwej rozdzielnicy solarnej AC + DC nie jest zatem prosty, więc przed zakupem najlepiej skonsultować się z ekspertem.

pixel