Rozdzielnica natynkowa HIGHT IP65 72 modułowa transparentne drzwi 940.72 M-L 4885
- Nowy produkt
Kategorie wpisów
Rozdzielnice fotowoltaiczne są nieodzownym elementem, w jaki muszą być wyposażone wszystkie instalacje produkujące prąd z energii słonecznej. Aby instalacja fotowoltaiczna była efektywna, niezawodna i w pełni bezpieczna dla użytkowników, istotny jest właściwy dobór rodzaju oraz klasy rozdzielnicy PV. Głównym zadaniem, jakie powinna spełniać profesjonalna rozdzielnica fotowoltaiczna – jest zabezpieczenie paneli, inwertera oraz obwodów instalacji PV przed przepięciami i skutkami zwarć. Duży wybór rozdzielnic wraz ze zróżnicowanym spektrum parametrów zabudowanej aparatury, pozwala precyzyjnie dopasować ten element do specyfiki danego systemu fotowoltaicznego. W zależności od miejsca, gdzie montowane są rozdzielnice fotowoltaiczne, ważny jest także typ obudowy i klasa ochrony IP – zabezpieczająca przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.
Według podstawowego kryterium, rozdzielnice do fotowoltaiki dzieli się na urządzenia dedykowane do instalacji zasilanych prądem stałym (DC), przemiennym (AC) oraz dla układów obustronnych (DC/AC). W ramach dostępnego asortymentu wyróżnia się rozdzielnice do fotowoltaiki przeznaczone do montażu zewnętrznego, jak i do zabudowy wewnątrz pomieszczenia. W przypadku rozdzielnic DC – mamy do czynienia z kompleksowym zabezpieczeniem systemu fotowoltaicznego przed przepięciami i ewentualnymi zwarciami w obwodach zasilających. Rozdzielnica fotowoltaiczna typu AC – chroni sieć PV przed prądami wstecznymi, pochodzącymi z tzw. połączeń równoległych. Wszystkie rodzaje rozdzielnic przeznaczone są do mocowania natynkowego.
Profesjonalne rozdzielnice PV posiadają modułową konstrukcję, która pozwala na uporządkowaną zabudowę wszystkich niezbędnych podzespołów i aparatury. Na prawidłowe zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej zawsze składają się dwa typy rozdzielni. Wymagana jest bowiem zarówno ochrona części stałoprądowej (DC) od strony paneli PV, jak i zmiennoprądowy fragment instalacji (AC) – od strony domowego przyłącza. Rozdzielnice PV posiadają wewnątrz zabezpieczenia dobrane w zależności od mocy całej instalacji oraz MPPT.
Rozdzielnica PV, która ochrania instalację fotowoltaiczną od strony DC, można znaleźć ogranicznik przepięć typu „2”, a także rozłączniki bezpiecznikowe. Rozdzielnice PV zabezpieczające system w obrębie AC, oprócz ograniczników przepięć, wyposażone są w wyłączniki nadprądowe. Warto dodać, że inwerter (falownik) również posiada własne, niezależne zabezpieczenie.
W związku z tym, że rozdzielnica fotowoltaiczna często eksploatowana jest w niesprzyjających warunkach i narażona na działanie szeregu niepożądanych czynników zewnętrznych, powinna być pyło- oraz wodoszczelna. Taki stopień ochrony zapewnia wysoki współczynnik IP, jakim oznaczane są obudowy rozdzielnic. Dobrym rozwiązaniem jest też rozdzielnica fotowoltaiczna zamykana na kluczyk – taki model uniemożliwia ingerencję w instalację postronnych osób.
Kluczowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest falownik, zwany też jako inwerter bądź przetwornica AC/DC. Falowniki to specjalistyczne urządzenia, których zadaniem jest zamiana prądu stałego w prąd zmienny – o parametrach dostosowanych do użytkowej instalacji elektrycznej. Strategiczna funkcja, oparta na kontroli i monitorowaniu pracy całej instalacji fotowoltaicznej, nakazuje zastosowania najwyższej klasy przetwornicy AC/DC. W ofercie internetowego sklepu Preis Zone znajdziecie falowniki o zróżnicowanych parametrach, wyłącznie uznanych producentów, w tym austriackiej marki Fronius, które charakteryzują się sprawnością rzędu 90%. Dobór modelu inwertera (falownika) determinuje poprawność i wydajność pracy całej instalacji fotowoltaicznej. Podstawowym kryterium wyboru falownika jest wielkość, jaką ma fotowoltaika. W zależności od rodzaju instalacji PV, można zaopatrzyć się w falowniki fotowoltaiczne 1-fazowe albo 3-fazowe o zróżnicowanym poziomie mocy. Dobrze dobrane falowniki to istotny element pozwalający na optymalizację i skuteczną pracę instalacji fotowoltaicznej.
Inwertery można podzielić ze względu na sposób ich łączenia z siecią. Jeżeli mamy do czynienia z instalacją typu off-grid, czyli fotowoltaiką nie połączoną z siecią energetyczną (bezpośrednie zasilanie urządzeń i/lub ładowanie akumulatora), funkcję zamiany prądu stałego w zmienny pełni inwerter wyspowy. W tradycyjnym i najczęściej spotykanym wariancie, a więc połączenia z siecią (on-grid), sercem układu PV jest inwerter sieciowy.
Według innego kryterium, inwertery dzielą się na 1-fazowe oraz 3-fazowe, które są najpopularniejszym rodzajem przetwornicy AC/DC. Inwertery fotowoltaiczne 3-fazowe przeznaczone są zwykle do instalacji PV o mocy od ok. 5 kW, ale z powodzeniem można znaleźć też falowniki 3-fazowe do mniejszej fotowoltaiki. Trójfazowe inwertery połączone są z siecią za pośrednictwem przewodów L1, L2, L3, a także N oraz PE. Tego typu inwertery fotowoltaiczne rozdzielają symetrycznie energię do każdej fazy, dzięki czemu funkcjonowanie całej instalacji jest znacznie stabilniejsze.
Inwertery fotowoltaiczne 1-fazowe doskonale sprawdzają się przy współdziałaniu z instalacjami PV o niewielkiej mocy, zazwyczaj nie przekraczającej 4 kW. W przypadku jednofazowego falownika łączy się on z siecią tylko przy pomocy przewodów L, N oraz PE. Przetwornice AC/DC obsługują wyłącznie fazę najbardziej obciążoną w trakcie doby, jednak w zupełności wystarczają właścicielom niewielkich instalacji fotowoltaicznych.
Najistotniejszym parametrem determinującym koszt nabycia inwertera jest moc urządzenia i typ instalacji fotowoltaicznej (on-grid lub off-grid). Ważnym czynnikiem wpływającym na cenę za falownik fotowoltaiczny jest ponadto jego sprawność wyrażona w procentach. Nie bez znaczenia jest również fakt – czy inwerter jest jedno- czy trójfazowy.
Przede wszystkim jednak kupując inwerter (falownik) fotowoltaiczny, nie warto kierować się wyłącznie niską ceną, ponieważ z reguły bywa ona odzwierciedleniem gorszej jakości urządzenia. O wiele bardziej istotne są też optymalne parametry falownika, które powinny pasować do projektowanej instalacji fotowoltaicznej oraz specyfiki wykorzystywania wytwarzanego prądu. Cena zakupu inwertera stanowi najczęściej do 25 proc. łącznych kosztów kompleksowego wykonania i uruchomienia instalacji PV.
Z całą pewnością nie można decydować się na zakup losowego modelu falownika. Inwerter powinien zostać bowiem dobrany do specyfiki i parametrów instalacji fotowoltaicznej i cechować się jak najwyższą sprawnością. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć porady specjalistów, np. fachowców z Preis Zone. Nieprawidłowo dobrany inwerter może znacząco obniżyć efektywność funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej, a w konsekwencji negatywnie odbić się na rachunku ekonomicznym całej inwestycji.
Najważniejszą kwestią jest oczywiście dopasowanie inwertera do mocy i typu instalacji, ale równie istotna może okazać się także funkcja odnajdywania oraz utrzymywania tzw. punktu mocy maksymalnej (MPP). Dobrej klasy falowniki fotowoltaiczne maja też odporną na mechaniczne uszkodzenia obudowę – o wysokim współczynniki IP, czyli szczelności. Wybierając falownik (inwerter) warto również zwrócić uwagę na zakres temperatur, w jakim może on pracować.
Złącza solarne są mocno niedocenianym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej – zarówno przy budowie rozległych farm PV, jak i przydomowych mikroinstalacji prosumenckich. Złącze solarne ma za zadanie łączyć poszczególne moduły fotowoltaiczne. Najpopularniejszym i w praktyce najlepszym typem złącza, są tzw. konektory MC4. Złącza solarne dobrej jakości to gwarancja wysokiej wydajności pracy całej instalacji PV, ponieważ zapewniają one szczelne połączenia oraz stabilność parametrów prądu. Istotnym aspektem jest też stosowanie złączy solarnych jednego producenta, ponieważ w przeciwnym wypadku rośnie ryzyko pożarowe. Kompletne złącze solarne składa się z dwóch idealnie dopasowanych elementów – tzw. części żeńskiej (F) oraz męskiej (M).
Dobrej klasy złącza do instalacji fotowoltaicznych to przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe oraz elektryczne. Ważną kwestią, na jaką wpływ mają najlepszej jakości złącza PV – jest brak przegrzewania, co mogłoby przyczynić się do naruszenia warstwy izolacyjnej, a w konsekwencji – powstania łuku elektrycznego i pożaru. Wysoki standard złączy, w jakie wyposażane są wszystkie instalacje fotowoltaiczne, zwiększa żywotność całego systemu PV i minimalizuje koszty serwisowe w trakcie jego eksploatacji. Złącze PV ma bezpośredni wpływ na sprawność instalacji fotowoltaicznej, a także efektywność ekonomiczną całej inwestycji.
Złącza fotowoltaiczne renomowanych producentów, jak np. Epic Solar – zastosowane w instalacjach PV, przekładają się na mniejsze straty energii na rezystancji kontaktu. Im większa moc instalacji fotowoltaicznej – tym więcej połączeń, co w przypadku wadliwie funkcjonujących złączy PV – zmniejsza znacznie efektywność produkcji energii elektrycznej. Każdy moduł to jedna para złączy solarnych, a więc potencjalne źródło straty energii. Profesjonalne złącze fotowoltaiczne powinno zapewniać wydajną transmisję wytworzonej energii, charakteryzować się idealną szczelnością przy penetracji wody oraz wykazywać odporność na działanie promieni UV.
Słabsza jakość złączy fotowoltaicznych powoduje ich nagrzewanie, co z kolei świadczy o tym, że część wyprodukowanej energii wydziela się pod postacią ciepła. Dodatkowo, przegrzewanie niszczy izolację złącza i przewodów. Wysoki współczynnik obudowy, np. IP 67 – sprawia, że złącza fotowoltaiczne mogą pracować w najbardziej ekstremalnych warunkach atmosferycznych.
Specjalistyczne przewody fotowoltaiczne to zaawansowane technologicznie rozwiązanie, dedykowane do połączeń w ramach instalacji PV. Kable fotowoltaiczne mogą służyć do łączenia poszczególnych modułów PV, a także połączeń z inwerterem we fragmencie trasy przepływu prądu stałego. Kable fotowoltaiczne nadają się do okablowania zarówno wolnostojących, jak i zintegrowanych z budynkami (mikro)instalacji PV.
Odpowiednia jakość kabla solarnego to ważny element stabilnej i efektywnej pracy całej instalacji fotowoltaicznej. Podobnie jak pozostałe komponenty, z jakich zbudowane są instalacje fotowoltaiczne, tak też i kable – narażone są na wiele niekorzystnych czynników, jak m. in. wilgoć, promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne czy duże amplitudy temperatur. Brak odporności na tego rodzaju niesprzyjające okoliczności mógłby unieruchomić produkcję energii elektrycznej, dlatego warto stawiać na najlepsze przewody fotowoltaiczne. Profesjonalny kabel fotowoltaiczny ma również za zadanie stałe utrzymywanie pożądanych parametrów elektrycznych.
Standardowy przewód (kabel) fotowoltaiczny jest podwójnie izolowany. Pierwsza osłona stanowi podstawowe zabezpieczenie, natomiast w przypadku jej uszkodzenia, dodatkowa izolacja chroni przed porażeniem prądem oraz ryzykiem pożaru. Rdzeń przewodu to wielodrutowa miedziana żyła, która w zależności od specyfiki prac i parametrów instalacji PV, dostępna jest w różnych przekrojach/średnicach. Warstwy izolacyjne, w jakie zaopatrzony powinien być przewód (kabel) fotowoltaiczny, wykonane są z gumy bezhalogenowej, która nie rozprzestrzenia ognia ani nie wydziela dymu.
Specyfika układania przewodów, zmienne warunki pogodowe, jakie na nie oddziałują oraz ryzyko mechanicznych uszkodzeń – sprawiają, że kable fotowoltaiczne muszą być odporne na wiele niekorzystnych czynników. Dobre kable fotowoltaiczne powinny cechować się też jak największym poziomem giętkości/elastyczności oraz szerokim temperaturowym zakresem pracy (z reguły od ok. -40 st. C do +120 st. C). Dzięki temu nie dochodzi do zjawiska tzw. zimnego przepływu, którego rezultatem może być nierównomierne ułożenie przewodów, a nawet zwarcie.
Oprócz dużych wahań temperatur, przewody (kable) fotowoltaiczne narażone są ponadto na działanie wilgoci/wody, ozonu (sprzyja procesowi utleniania), a także np. gryzoni (niektóre kable posiadają specjalna ochronę zapobiegającą przegryzieniu przewodu). Dodatkowo, kabel fotowoltaiczny eksploatowany w warunkach zewnętrznych – wystawiony jest na ciągłą ekspozycję na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV).
Wszystko to sprawia, że kable (przewody) fotowoltaiczne muszą być wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi normami, standardami (np. HD 605/A1) oraz posiadać certyfikat CE, TÜV itp. Wysoka jakość kabli to również gwarancja bezpieczeństwa pożarowego.
Ograniczniki przepięć to specjalistyczne urządzenia, które odpowiedzialne są za efektywną ochronę poszczególnych elementów instalacji przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Ochronnik przepięciowy, jak inaczej nazywa się ogranicznik czy odgromnik, ma szczególne znaczenie w przypadku instalacji fotowoltaicznych. Ze względu na specyficzne ulokowanie, elementy systemu PV są bezpośrednio i pośrednio narażone na konsekwencje wyładowania atmosferycznego oraz uszkodzeń na wskutek tzw. przepięć indukowanych. Jeśli fotowoltaika nie byłaby wyposażona w ograniczniki przepięć – ryzyko trwałego bądź częściowego uszkodzenia kosztownej instalacji byłoby olbrzymie.
W Polsce, w zależności od regionu, w trakcie roku występuje od 20 do 30 dni burzowych, a mapy kerauniczne informują, że skutkują one średnio kilkoma uderzeniami pioruna na 1 km2/rok. Oprócz zaleceń i obowiązujących norm w zakresie projektowania instalacji PV, warto zwrócić uwagę, że coraz częściej towarzystwa ubezpieczeniowe weryfikują czy w układzie zabudowany został ochronnik przepięciowy.
Specjalistyczny ochronnik przepięć (zwany wg norm jako SPD) – to urządzenie dedykowane do zabezpieczenia instalacji elektrycznej/fotowoltaicznej przez niepożądanymi skutkami przepięć. Szczegółowe kwestie związane z zastosowaniem z ogranicznikami przepięć w instalacjach fotowoltaicznych, zawarte są w normie PN-EN 50539-11. Ochronnik przepięć jest tak skonstruowany, żeby wielokrotnie kompensować powstające w sieci przepięcia. Dobrej klasy ochronnik przeciwprzepięciowy może sprawnie i skutecznie funkcjonować przez wiele lat, jeżeli prąd udarowy albo wyładowczy nie przesili na trwałe urządzenia. Bezpośrednio po wykonaniu swojego zadania, ochronnik przepięć powinien powrócić do bazowego ustawienia i nadal sprawnie reagować wahania w instalacji.
Z uwagi na specyficzną konstrukcję i lokalizację, instalacja fotowoltaiczna jest bardzo narażona na przepięcia, będące wynikiem wyładowania atmosferycznego. Ogranicznik przepięć ma za zadanie chronić instalację PV zarówno przed bezpośrednim uderzeniem pioruna, jak i odpowiednio zareagować na wystąpienie przepięć wyindukowanych (wyładowanie w pobliżu PV). Skuteczność pracy, jaką non-stop powinien odznaczać się ogranicznik przepięć, ochrania drogie komponenty instalacji, jak np. falownik AC/DC czy moduły PV. Moduły fotowoltaiczne to układy półprzewodnikowe, natomiast inwertery (falowniki) – wyposażone są w szereg podzespołów elektronicznych. Gdyby nie ograniczniki przepięć, to powstające zjawisko przepięcia (nagły wzrost napięcia), mógłby w sposób nieodwracalny uszkodzić cenne elementy instalacji PV.
Wśród zagrożeń, na jakie narażone są instalacje fotowoltaiczne, wymienić należy:
Sprzężenia galwaniczne – generowane są w sytuacji, kiedy energia z wyładowania atmosferycznego bezpośrednio dostaje się do instalacji. W przypadku fotowoltaiki umieszczonej na dachu, który posiada instalację odgromową – zwody pionowe odprowadzają energię do ziemi, jednak może ona napotkać w gruncie uziemienie domowej instalacji elektrycznej i wniknąć do niej. Brak ogranicznika przepięć może spowodować poważne uszkodzenie wszystkich urządzeń podłączonych do gniazdek. Identyczny problem może dosięgnąć instalację fotowoltaiczną nie wyposażoną w ogranicznik przepięć.
Sprzężenie indukcyjne – następuje w momencie, gdy w pobliskim przewodzie dochodzi do wzrostu pola magnetycznego (np. w instalacji odgromowej), które niekorzystnie oddziałuje na sąsiadujący przewód systemu PV.
Sprzężenie pojemnościowe – dochodzi do niego poprzez pole elektryczne pomiędzy punktami o sporej różnicy potencjałów. W momencie wyrównywania się potencjałów, przepływ ładunków sprzyja powstawaniu przepięcia, szczególnie w przypadku nieekranowanych przewodów.
Na rynku można znaleźć odgromniki o zróżnicowanych parametrach oraz odmiennych sposobach działania. Pod kątem budowy wewnętrznej oraz formy tłumienia fali udarowej (przepięcia), można wyróżnić:
odgromniki ucinające – wykorzystują iskierniki powietrzne oraz gazowe,
ochronnikiprzeciwprzepięciowe ograniczające – zbudowane m. in. z warystora,
ograniczniki przepięć kombinowane – łączące technologie gazowego iskiernika i warystora.
W sytuacji, kiedy podczas projektowania ochrony odgromowej nie udało się utrzymać wystarczających odstępów (ok. 0,5 m) w relacji do przewodów instalacji fotowoltaicznej, sugeruje się zastosować ograniczniki przepięć T1 + T2. Podobne zalecenie ma miejsce w momencie, gdy połać dachowa pokryta jest metalową dachówką. Jeśli odległości „odgromówki” w stosunku do instalacji PV jest odpowiednia oraz dach nie jest zbudowany z metalowych elementów, zwyczajowo wystarczą ograniczniki przepięć T2. Należy jednak pamiętać, że w przypadku bezpośredniego uderzenie pioruna w instalację fotowoltaiczną – prawdopodobnie tego typu ochronniki przeciwprzepięciowe będą niewystarczające.
W sklepie Preis zone dostępny jest szeroki asortyment ograniczników przepięć, w tym m. in. ochronniki przeciwprzepięciowe renomowanych producentów – Phoenix Contact, Mersen czy VCX. W ramach asortymentu można znaleźć np. ograniczniki przepięć na bazie warystora dla sieci 3-fazowych oraz odgromniki kombinowane (złożone) T1 + T2. Solidnej jakości ochronniki przeciwprzepięciowe to z pewnością dobra inwestycja dla osiągnięcia skutecznej ochrony wartościowych elementów instalacji PV.
Dla zapewnienia właściwej ochrony, wymagany jest precyzyjny dobór ogranicznika przepięć i jego parametrów. Ciekawostką jest fakt, iż napięcie, jakie wytwarzają panele PV, zazwyczaj odnosi się do temperatury zewnętrznej rzędu +25 st. C. W czasie mroźnej zimy, kiedy temperatura powietrza może spaść nawet do poziomu -20 st. C – napięcie generowane przez moduły może wzrosnąć o ok. 20 proc. W związku z tym, konieczne jest, aby dobierać ograniczniki przepięć do pracy na 10-20 proc. wyższym napięciu, niż podawana jest maksymalna wartość dla instalacji PV. Ochronniki przeciwprzepięciowe mają najczęściej współczynnik ochrony IP 20, dlatego też muszą być montowane w wodoodpornych obudowach (IP 65). Dla kompleksowego zabezpieczenia instalacji PV, należy także zabudować ograniczniki przepięć po stronie zmiennoprądowej.
Moduły fotowoltaiczne to obok falownika – najważniejsze elementy instalacji PV, determinujący jej efektywność w zakresie produkcji energii elektrycznej. Panel (moduł) PV składa się z połączonych szeregowo krzemowych ogniw fotowoltaicznych, w których dochodzi do wytwarzania prądu stałego. Instalacje fotowoltaiczne współtworzy z kolei układ modułów PV, którego łączna powierzchnia odpowiada zbiorczej mocy potrzebnej do zasilenia lokalnej sieci elektrycznej. Wartość mocy generowana przez jedno ogniwo to ok. 1-2 W, co przekłada się na moc 1 modułu (panelu) rzędu kilkuset watów (ok. 250-400 W). Standardowy system paneli PV dla domu jednorodzinnego, który wynosi ok. 4 kW – zajmuje powierzchnię ok. 25 m2.
W ramach dostępnego asortymentu, sklep Preis Zone oferuje estetyczne i wydajne moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne oraz panele polikrystaliczne o zróżnicowanych parametrach. Wysokiej klasy moduły PV posiadają wytrzymałe hartowane przeszklenie zabezpieczające ogniwa, które z powodzeniem chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. standardowym gradem). Szeroki wybór modułów PV sprawia, że każdy bez problemu znajdzie model, odpowiadający założeniom projektowym i potrzebom. W ofercie Preis Zone znajdują się moduły fotowoltaiczne, które doskonale sprawdzą się do budowy przydomowych (mikro)instalacji PV, systemów przemysłowych czy nawet mobilnych (np. na kampera).
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje modułów fotowoltaicznych – monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Monokrystaliczne moduły PV to rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się w lokalizacjach o stabilnej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. W przypadku miejsc o rozproszonym i zmiennym nasłonecznieniu, optymalną opcją będzie moduł PV polikrystaliczny.
Polikrystaliczne moduły fotowoltaiczne są nieznacznie tańsze od paneli monokrystalicznych, z uwagi na mniej skomplikowany proces ich produkcji. Ze względu na specjalna powłokę antyrefleksyjną odznaczają się niebieskawym kolorem. Panele polikrystaliczne maja też niższą wydajność, a ogniwa wytwarzają mniejszą moc, niż ma to w przypadku modułów monokrystalicznych, co powoduje, że instalacja zajmuje nieco większą powierzchnię.
Monokrystaliczny moduł fotowoltaiczny ma efektowną czarną barwę, a jego wydajność nierzadko przekracza 20% (standardowy polikrystaliczny odpowiednik ma ok. 15-17% wydajności). Na rynku dostępne są również nowoczesne wysokowydajne wersje, przy których wydajność sięga poziomu ponad 25%. Technologia PV jest sukcesywnie rozwijana, dlatego z pewnością wynik ten zostanie niebawem poprawiony.
Stale użytkowane moduły fotowoltaiczne z czasem wytracają swoją wydajność – szacuje się, że rocznie ubytek efektywności paneli spada o ok. 0,5%. Zazwyczaj każda nowo projektowana instalacja PV jest nieznacznie przewymiarowana, aby zapewnić zaspokajanie potrzeb gospodarstwa domowego czy firmy przez dłuższy okres czasu (uwzględnia się współczynnik spadku efektywności). Pomimo, że producenci udzielają 10-15-letniej gwarancji na swoje moduły fotowoltaiczne (do ok. 80% nominalnej wydajności), to żywotność paneli jest znacznie większa (najstarszy na świecie moduł pracuje skutecznie od ok. 60 lat). Dla oceny efektywności ekonomicznej inwestycji fotowoltaicznych, przyjmuje się często, że moduły PV będą pracowały minimum przez 20 lat.
Zewnętrza instalacja fotowoltaiczna jest w zasadzie bezobsługowa. Należy jednak pamiętać, że każdy moduł PV traci swoją wydajność również przez różnego rodzaju zanieczyszczenia środowiskowe, jak np. pyły, kurz czy liście. Do powierzchniowego oczyszczenia modułów fotowoltaicznych zaleca się strumień zwykłej wody wygenerowany np. przez myjkę ciśnieniową. Usuwanie zanieczyszczeń zaleca się dwa razy w ciągu roku. Najlepiej moduł fotowoltaiczny umyć wczesnym rankiem bądź wieczorem – kiedy jego powierzchnia nie jest rozgrzana przez intensywne słońce. Takie postępowanie minimalizuje ryzyko pęknięcia szyby zabezpieczającej ogniwa fotowoltaiczne w module PV.
Sklep Preis Zone posiada w swoim asortymencie szeroką ofertę w zakresie pojedynczych elementów do budowy instalacji PV. Profesjonalne urządzenia i akcesoria do instalacji fotowoltaicznych – to odpowiedź na dynamiczny wzrost zainteresowania alternatywnymi systemami do produkcji energii elektrycznej. W tym miejscu znajdziecie wyłącznie wysokiej klasy sprzęt do fotowoltaiki renomowanych producentów, który zapewnia niezawodną i efektywną pracę całej instalacji PV. Preis Zone oferuje wszelkie niezbędne elementy do złożenia nowych, kompletnych zestawów fotowoltaicznych bądź naprawy istniejących instalacji PV.
Wszystkie urządzenia fotowoltaiczne oraz osprzęt towarzyszący – posiadają odpowiednie certyfikaty dopuszczające je do użytkowania. W ramach szerokiego asortymentu, w naszym sklepie można znaleźć m. in. moduły fotowoltaiczne, falowniki, rozdzielnice, odgromniki, złącza solarne czy przewody dedykowane instalacjom PV. W razie potrzeby, specjaliści Preis Zone służą fachowym doradztwem za pośrednictwem zdalnych kanałów komunikacji. Wszystkie sprzedawane akcesoria do instalacji fotowoltaicznych objęte są gwarancją, a oferta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak też do firm zajmujących się montażem instalacji solarnych.
Fotowoltaika jest dziedziną nauki i techniki, która zajmuje się zjawiskiem przetwarzania światła słonecznego na prąd, jednak zwyczajowo tym mianem określa się po prostu instalację fotowoltaiczną (PV). Każda instalacja PV składa się z kilku podstawowych elementów, wśród których najważniejsze są panele, czyli moduły fotowoltaiczne oraz falownik, określany również jako inwerter. Moduły solarne współtworzą połączone ze sobą szeregowo ogniwa fotowoltaiczne. Zadaniem falownika (inwertera) jest z kolei zamiana prądu stałego w zmienny, z jakim mamy do czynienia m. in. w domowych gniazdkach. Fotowoltaika jest dzisiaj coraz bardziej powszechną technologią, a co się z tym wiąże – ceny akcesoriów do prefabrykacji systemu PV są bardzo atrakcyjne. Dodatkowym motorem napędowym rozwoju fotowoltaiki jest kusząca perspektywa darmowej energii elektrycznej.
Każda instalacja fotowoltaiczna działa według identycznego schematu. Ogniwa fotowoltaiczne (wykonane z krystalicznego krzemu), z jakich zbudowane są moduły PV – przechwytują energię promieniowania słonecznego i zamieniają ją na prąd stały. Światło słoneczne, a dokładniej fotony padające na płytkę krzemową – powodują wybicie i wprawienie w ruch elektronu, który jest niczym innym jak przepływem prądu elektrycznego. Aby jednak zrobić użytek z wytwarzanego w ten sposób prądu stałego, za pośrednictwem specjalnych przewodów transportuje się go do inwertera (falownika), gdzie następuje przekształcenie na prąd przemienny o wartości 230 V.
W zależności typu systemu PV, pozyskany prąd można wprowadzić do instalacji elektrycznej i zużywać na bieżąco – zasilając różnego rodzaju urządzenia, magazynować albo odsprzedać do sieci energetycznej. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna powinna zachować sprawność użytkową przez okres 25-30 lat.
Instalacja fotowoltaiczna najbardziej efektywna jest w podczas intensywnego nasłonecznienia (głównie okres od marca do września). W sezonie jesienno-zimowym jej wydajność znacząco spada, jednak w przypadku instalacji typu on-grid, można wówczas pobierać z sieci przekazane w trakcie wiosny i lata nadwyżki (zakład energetyczny potrąca jedynie 20 proc. nadwyżek). Gdy mamy do czynienia z instalacją typu off-grid, ewentualne ograniczone nadwyżki prądu można magazynować w akumulatorach.
Profesjonalne instalacje PV, wykonane na bazie najlepszej jakości komponentów, to gwarancja ich dłuższej żywotności, niezawodności działania oraz doskonałej wydajności. Renomowani producenci fotowoltaiki nieustanne udoskonalają różne rozwiązania, dzięki czemu tworzone przez nich zaawansowane technologicznie moduły czy inwertery – charakteryzują się coraz wyższą efektywnością oraz trwałością. Lepsza wydajność, sprawność i żywotność paneli fotowoltaicznych oraz pozostałych podzespołów – pozytywnie wpływa także na aspekt ekonomiczny całej inwestycji, ponieważ szybciej zwracają się nakłady finansowe na wykonywane instalacje PV.
Na rynku jest duża konkurencja podmiotów zajmujących się kompleksowym montażem instalacji fotowoltaicznych. Stosowanie dobrej jakości komponentów i akcesoriów do instalacji PV, jakie ma w ofercie sklep Preis Zone, wpływa bezpośrednio na jakość całego przedsięwzięcia oraz satysfakcję klientów. Rosnąca renoma firmy monterskiej – to w efekcie wzrost liczby kolejnych zamówień i szansa na dynamiczny rozwój.
Zalety wynikające z posiadania instalacji PV, mają zarówno wymiar materialny, jak też ideowy, za którym stoją trendy proekologiczne, związane z zerową emisją szkodliwych dla środowiska substancji. Instalacje fotowoltaiczne to przede wszystkim wymierne korzyści w postaci oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Montaż paneli fotowoltaicznych wiąże się, co prawda, z wydatkiem finansowym, jednak inwestycja ta jest bardzo opłacalna, ponieważ zwykle zwraca się w przeciągu 6-8 lat. Zakładając, że żywotność paneli oraz pożądany poziom wydajności wynosi ok. 25-30 lat, to bilans ekonomiczny takiego przedsięwzięcia jest zdecydowanie pozytywny.
Kolejnym argumentem, jaki sprawia, że instalacje fotowoltaiczne cieszą się dużym zainteresowaniem, są różnego rodzaju udogodnienia podatkowe oraz bezzwrotne dofinansowania. Za rządowym programem zachęt do wdrażania technologii wykorzystujących alternatywne źródła energii w tym m. in. fotowoltaiki, stoi konieczność spełnienia restrykcyjnych norm unijnych w zakresie udziału OWU w ogólnym bilansie energetycznym każdego z krajów członkowskich. Wszelkie dopłaty i ulgi powodują, że inwestycje w instalacje fotowoltaiczne zwracają się jeszcze szybciej.
Istotną korzyścią posiadania własnej instalacji solarnej jest także bezpieczeństwo energetyczne. Zdarza się bowiem, że w czasie upałów dochodzi do wzmożonego wykorzystania prądu i dużego obciążenia tradycyjnej sieci, co w konsekwencji może prowadzić do okresowych ograniczeń/braków energii. Podobnie w sytuacji mechanicznego uszkodzenia sieci energetycznej przez różnego rodzaju anomalie pogodowe. Instalacje fotowoltaiczne w dużej mierze gwarantują więc niezależność energetyczną.
Najlepszym sposobem jest wykorzystywanie energii elektrycznej, jaką produkuje instalacja PV na bieżąco, ale w praktyce najczęściej nie jest to możliwe. Pozostaje więc magazynowanie prądu, „sprzedaż” energii do sieci i/lub poszukiwanie dodatkowych opcji do jego spożytkowania. Ciekawym pomysłem może być np. ładowanie akumulatora samochodu elektrycznego, zasilanie pompy z ogrodowego systemu nawadniającego albo układu podgrzewającego wodę użytkową.