Rozdzielnice IP54

(22 produkty)
Filtry
Filtry

Cena

135,00 zł - 4 125,00 zł

Na stanie

EAN

Model

No choice available on this group

Jest 22 produktów.

Filtry
Filtry

Cena

135,00 zł - 4 125,00 zł

Na stanie

EAN

Model

No choice available on this group

Produktów na stronie:
Pokazano 1-12 z 22 pozycji
Rozdzielnice IP54 - preis-zone.pl

Rozdzielnica budowlana IP54 – sklep i hurtownia Preis Zone

Sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone oferuje Państwu sprawdzone budowlane rozdzielnice IP54, które wykonane zostały z komponentów uznanych producentów na rynku. Rozdzielnice IP54 wchodzące w skład naszej oferty posiadają gniazda odbiorcze firmy Mennekes, przewody Lapp Kabel, zabezpieczenia SEZ oraz obudowy firmy Marlanvil. Każda rozdzielnica IP54 wyposażona jest w wyłącznik różnicowo-prądowy, wyłączniki nadprądowe oraz gniazda odbiorcze konkretnego typu, dostosowanego do potrzeb naszych klientów oraz specyfiki odbiorników. W pozostałych kategoriach produktowych w naszym sklepie znajdą Państwo inne rozdzielnice budowlane o innym wyposażeniu, parametrach elektrycznych oraz stopniach ochrony. Prowadzimy sprzedaż detaliczną oraz hurtową, a także służymy kompleksowym wsparciem naszym klientom. W przypadku pytań zachęcamy do skontaktowania się z naszymi pracownikami.

Rozdzielnice IP54 — elektryczne rozdzielnice o podwyższonym stopniu ochrony przed cząstkami stałymi

Elektryczne rozdzielnice IP54 to funkcjonalne eRBetki zapewniające podwyższoną ochronę przeciwpyłową. Doskonale spisują się w nieco trudniejszych warunkach roboczych — np. na budowach. Sprawdź, jak dokładnie działają i czym wyróżniają się rozdzielnice IP54 oraz kiedy warto z nich skorzystać.

Rozdzielnica IP54 — co to jest?

Rozdzielnica IP54 to jeden z typów rozdzielnic elektrycznych, czyli tzw. eRBetek. Te “skrzynki elektryczne” pełnią niezwykle istotne funkcje w instalacjach elektrycznych wszelkiego rodzaju.

Przede wszystkim rozdzielnice elektryczne odpowiadają za rozdział i dystrybucję energii z jednego przewodu źródłowego (doprowadzającego prąd do skrzynki) na wiele przewodów czy linii wyjściowych (zasilających konkretne odbiorniki).

Rozdzielnica IP54, jak każda inna eRBetka, zawiera więc odpowiednie systemy pozwalające na rozdzielenie energii. Są to np. szyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szynylistwy zaciskowe N + PE czy bloki rozdzielcze.

Co więcej, tzw. rozdzielnice bezpiecznikowe zawierają uzbrojenie, czyli systemy kontroli i zabezpieczenia chroniące instalację (a także jej użytkowników i podłączone do niej sprzęty) przed konsekwencjami przeciążeń czy zwarć.

Uzbrojone rozdzielnice elektryczne IP54 wyposaża się więc w wyłączniki różnicowoprądowe (bezpieczniki) oraz inne zabezpieczenia. Mamy np. rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy rozdzielnice z rozłączniekiem izolacyjnym dające dodatkowe możliwości sterowania siecią i jej ochrony.

Rozdzielnica IP54 wyróżnia się na tle innych tym, że ma podwyższony stopień ochrony przed cząstkami stałymi i dostępem do elementów niebezpiecznych wewnątrz skrzynki.

Kwestia szczelności eRBetki jest regulowana odpowiednimi przepisami, które mówią, że minimum stanowi rozdzielnica IP44, a więc taka, która daje ochronę przed dostępem do wnętrza skrzynki drutem, a także przed cząstkami stałymi o średnicy ponad 1 mm oraz bryzgami wody lanymi na obudowę z dowolnego kierunku.

Rozdzielnice IP54 chronią natomiast przed cząstkami o mniejszej średnicy (przed pyłem), choć nie są w pełni pyłoszczelne. Całkowitą pyłoszczelność zapewniają bowiem dopiero rozdzielnice IP65 oraz rozdzielnice IP67

Rozdzielnica IP54 — kiedy warto ją wybrać?

Rozdzielnica IP54 zapewnia zatem relatywnie dobrą ochronę przed drobnymi ciałami stałymi. Oznacza to, że dobrze spisuje się w warunkach umiarkowanego zapylenia. Będzie więc dobrym wyborem dla ekip remontowych czy wykonujących budowlane prace wykończeniowe.

Elektryczna rozdzielnica IP54 sprawdzi się także do działań w terenie. Na zewnątrz skrzynka wystawiona jest bowiem m.in. na drobne cząstki stałe niesione z wiatrem. Podwyższona klasa szczelności korzystnie wpływa zatem na funkcjonalność i trwałość urządzenia.

W wielu zakładach produkcyjnych także występują trudne warunki pracy związane z obecnością drobnego pyłu czy kurzu. Tu także wykorzystuje się rozdzielnice budowlane IP54.

Warto jednak zauważyć, że o ile rozdzielnica IP54 zapewnia pewną ochronę przeciwpyłową, nie jest w pełni pyłoszczelna. Co więcej, oferuje jedynie podstawową ochronę przed wodą. W wyjątkowo trudnych warunkach warto zatem sięgać po eRBetki o wyższym stopniu ochrony.

Rozdzielnice elektryczne IP54 — rodzaje

Rozdzielnice IP54 wyróżniają się swoim stopniem ochronny, ale poza tym są jak wszystkie rozdzielnice budowlane. Można zatem wyszczególnić kilka ich typów. Najważniejszy podział dotyczy sposobu montażu i związanej z tym mobilności, a także wyposażenia, a konkretnie uzbrojenia skrzynki, które wpływa na funkcjonalność.

Rozdzielnice elektryczne IP54 — modele stacjonarne i przenośne

Stacjonarne rozdzielnice IP54 to modele, z których korzysta się przede wszystkim w docelowych, stałych instalacjach elektrycznych. Są to bowiem skrzynki montowane trwale do ścian czy słupów, przy czym wyróżniamy dwa zasadnicze typy — natynkowe i podtynkowe.

Rozdzielnice natynkowe przykręca się do powierzchni ściany (lub słupa) z pomocą śrub, kołków czy wkrętów. Daje to pewne pole manewru w kwestii demontażu czy zmiany okablowania, ale np. podłączenie nowych linii wciąż wymaga rozkręcenia eRBetki.

Podtynkowe rozdzielnice IP54 zapewniają jeszcze mniejszą elastyczność. Montuje się je bowiem we wnękach w murze tak, że front skrzynki licuje z elewacją (tynkiem). Takie skrzynki zazwyczaj mamy w mieszkaniach, zakładach pracy czy budynkach użyteczności publicznej — wszędzie tam, gdzie instalacja jest w pełni zaprojektowana i wykonana, a więc w zasadzie niezmienna. Przebudowa sieci i podłączenie nowych linii wymaga tu kucia w ścianach.

Z drugiej strony mamy natomiast przenośne rozdzielnice budowlane IP54, które dają duże pole manewru pod względem umieszczenia eRBetki, jak i konstrukcji sieci elektrycznej.

Rozdzielnice budowlane IP54 o charakterze przenośnym nie muszą bowiem być podłączane “na sztywno”, jak ma to miejsce w ogromnej większości modeli stacjonarnych. Rozdzielnice z kablem czy rozdzielnie z gniazdem odbiornikowym pozwalają np. na podłączenie źródła zasilania odpowiednio — przewodem zintegrowanym ze skrzynką lub osobnym przewodem wpinanym do gniazda w eRBetce.

Co jednak istotniejsze, linie wyjściowe mają tu postać gniazd różnego typu. Oznacza to, że do mobilnej rozdzielnicy budowlanej IP54 podłączyć można dowolne przedłużacze, systemy, urządzenia i narzędzia wyposażone w odpowiednie wtyczki.

Warto przy tym zaznaczyć, że w sprzedaży dostępne są nie tylko rozdzielnice z gniazdami francuskimi (będącymi polskim standardem), ale także rozdzielnice z gniazdami Schuko czy rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi.

Uzbrojona i nieuzbrojona rozdzielnica budowlana IP54

Kwestia zasadnicza dotyczy też uzbrojenia rozdzielnicy IP54.

Uzbrojone rozdzielnice budowlane IP54 zawierają bezpieczniki, które odcinają dopływ prądu do sieci w przypadku wystąpienia niepożądanych zdarzeń (zwarć, przeciążeń).

Taka eRBetka zabezpiecza więc nie tylko instalacje, ale też jej użytkowników i podłączone urządzenia. Każda instalacja elektryczna powinna być zatem wyposażona w uzbrojoną rozdzielnicę elektryczną.

Z kolei nieuzbrojone rozdzielnice IP54 nie mają bezpieczników, a więc ich funkcja ograniczona jest do rozdziału i dystrybucji prądu. Dlatego używane są wyłącznie jako podrozdzielnice pozwalające na rozgałęzienie instalacji, ale podłączone do głównej rozdzielnicy uzbrojonej gwarantującej bezpieczeństwo.

Czytaj więcej Czytaj mniej
Gwarancja dostawy Naszą rzetelność potwierdza znak jakości Trusted Shops!
30-dniowy okres zwrotu Masz aż 30 dni by zwrócić kupione produkty.
Bezpiecznie Połączenie z tą stroną jest szyfrowane kluczem SSL, więc Twoje dane są bezpieczne!
Wsparcie BOK Udzielamy fachowej pomocy, reagujemy szybko na potrzeby Klientów
Zadowoleni Klienci 97% klientów ocenia pozytywnie zakupy w Preis-Zone