Rozdzielnice uzbrojone

(108 produkty)
Filtry
Filtry

Cena

150,00 zł - 4 125,00 zł

Na stanie

EAN

Model

No choice available on this group

Jest 108 produktów.

Filtry
Filtry

Cena

150,00 zł - 4 125,00 zł

Na stanie

EAN

Model

No choice available on this group

Produktów na stronie:
Pokazano 1-12 z 108 pozycji
Uzbrojone rozdzielnice elektryczne (budowlane) - Preis-Zone

Uzbrojone rozdzielnice elektryczne – sklep i hurtownia Preis Zone

Jak zapewne doskonale wiesz, rozdzielnice uzbrojone mogą się między sobą znacząco różnić. Dlatego sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone zapewnia nie tylko podglądowe zdjęcia, ale również opisy pozwalające wybrać najlepszy wariant. Weź pod uwagę takie parametry jak prąd znamionowy, napięcie znamionowe, częstotliwość, gniazda odbiornikowe i siłowe (ich liczbę, napięcie), obecność i liczbę wyłączników, materiał i kolor obudowy czy stopień ochrony. Budowlane rozdzielnice uzbrojone powinny spełniać określone normy, na przykład posiadać certyfikat EN 61439-4. Ponieważ selekcjonujemy i starannie wybieramy producentów, których rozdzielnice oferujemy, zamówisz u nas najlepsze rozwiązania na budowę.

Rozdzielnice uzbrojone — budowa, działanie, funkcje i zastosowanie

Rozdzielnice uzbrojone to newralgiczne punkty wszystkich instalacji elektrycznych. Urządzenia te pełnią bowiem wiele istotnych funkcji związanych z rozdziałem i dystrybucją energii, jak i kontrolą, zabezpieczeniem oraz ochroną sieci. Sprawdźmy więc dokładnie, czym są, jak działają i do czego służą uzbrojone rozdzielnice elektryczne.

Rozdzielnica uzbrojona — co to jest?

Rozdzielnica uzbrojona to złożone urządzenie wyposażone w systemy rozdziału i dystrybucji energii, zabezpieczenia i wyłączniki. Stanowi zatem zasadniczy punkt kontroli i zarządzania siecią elektryczną.

Główną funkcją rozdzielnicy uzbrojonej (jak i nieuzbrojonej) jest rozdzielenie energii z jednego przewodu wejściowego na wiele linii wychodzących. Urządzenie zapewnia więc efektywną, a przy tym bezpieczną dystrybucję energii do wielu urządzeń, systemów czy linii elektrycznych zasilanych z jednego źródła głównego.

Dodatkowo rozdzielnica uzbrojona wyposażona jest w systemy kontroli i zabezpieczenia sieci. Montowane są tu bezpieczniki, wyłączniki oraz innego rodzaju systemy zabezpieczające przed przeciążeniem, spięciami itp.

Rozdzielnice uzbrojone wykorzystywane są zatem w zasadzie w każdej sieci elektrycznej. To one są głównymi punktami kontroli, zabezpieczenia i dystrybucji prądu w budynkach prywatnych, ale też komercyjnych i publicznych. Uzbrojone rozdzielnice budowlane stosuje się w sieciach tymczasowych — nie tylko na budowach, ale i przy imprezach plenerowych czy rozmaitych działaniach terenowych.

Co istotne, rozdzielnice uzbrojone wykorzystuje się nie tylko jako główne skrzynki elektryczne. W rozbudowanych instalacjach montuje się wiele takich urządzeń pozwalających na sprawne zarządzanie różnymi sekcjami sieci. Podobnie jak rozdzielnice nieuzbrojone, wykorzystywane są zatem jako podrozdzielnice.

Takie zastosowanie rozdzielnicy uzbrojonej sprawia, że ewentualna awaria (przeciążenie sieci lub zwarcie) powoduje uruchomienie zabezpieczenia w podrozdzielnicy i odcina energię tylko w danej sekcji, a nie w całej instalacji.

Rozdzielnice uzbrojone — funkcje i wyposażenie

Rozdzielnice uzbrojone pełnią kilka kluczowych funkcji, co związane jest z odpowiednim wyposażeniem.

Przede wszystkim pozwalają na rozdzielenie i dystrybucję energii do poszczególnych obwodów wyjściowych. To oznacza, że muszą być wyposażone w odpowiednie systemy połączenia linii wyjściowych z głównym przewodem doprowadzającym energię. Służą do tego rozmaite bloki rozdzielczelistwy zaciskoweszyny zbiorcze czy złączki elektryczne.

Rozdzielnice uzbrojone są ponadto wyposażone w systemy zabezpieczeń. To przede wszystkim różne bezpieczniki, czyli wyłączniki różnicowoprądowe. Warto tu zaznaczyć, że dostępne są rozdzielnice 16A i rozdzielnice 32A, a więc wyposażone w zabezpieczenia różnego rodzaju, dostosowane do odmiennych parametrów prądu. Właściwy wybór bezpiecznika jest tu kluczowy dla sprawnego działania sieci.

Ponadto wybrać można też uzbrojone rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy też rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym, zapewniające dodatkowe systemy zabezpieczeń i kontroli.

Warto zaznaczyć, że rozdzielnice elektryczne służą nie tylko do rozdziału prądu i zabezpieczenia sieci. Skrzynka, w której zebrane są wszystkie linie wychodzące, jest też idealnym miejscem na uporządkowanie i oznaczenie przewodów. Pojawiają się tu zatem różnego rodzaju oznaczniki przewodów i kabli czy tabliczki znamionowe pozwalające na opisanie elementów instalacji.

Tego rodzaju akcesoria do rozdzielnic zapewniają lepszą organizację sieci, dają możliwość szybkiego zorientowania się w jej budowie i ułatwiają prace związane z konserwacją, naprawą czy rozbudową sieci elektrycznej.

Nie zapominajmy też, że rozdzielnica elektryczna jest w istocie zamkniętą skrzynką pozwalającą na izolowanie połączeń linii wychodzących z głównym źródłem zasilania. Odpowiednio dobrane modele zapewniają także szczególną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak woda czy cząstki stałe. W wielu przypadkach (np. przy rozdzielnicach uzbrojonych budowlanych) ma to kluczowe znaczenie, ponieważ urządzenie wystawione jest na warunki atmosferyczne czy niebezpieczne środowisko pracy.

Rozdzielnice uzbrojone — rodzaje

Rozdzielnice uzbrojone, podobnie jak wszystkie rozdzielnice elektryczne, dzielą się na różne typy i rodzaje. Kryterium tych podziałów są m.in. kwestie związane z budową, wyposażeniem czy montażem.

Po pierwsze rozdzielnice uzbrojone dzielą się ze względu na sposób i miejsce montażu. Mamy zatem rozdzielnice natynkowe i rozdzielnice podtynkowe, a także wolnostojące (np. szafowe lub skrzyniowe).

Modele natynkowe, zgodnie z nazwą, montuje się na tynk, a zatem do gotowego muru, bez konieczności kucia i konieczności zabudowywania skrzynki. Zazwyczaj montaż wymaga jedynie nawiercenia otworów na kołki.

Modele podtynkowe montuje się natomiast w przeznaczonych do tego wnękach. Front skrzynki jest wtedy zlicowany ze ścianą. Wymaga to oczywiście odpowiedniego otworu w murze, który trzeba zaplanować już na etapie budowy obiektu lub wykuć czy wyciąć w gotowym murze.

Ze względu na miejsce montażu wyróżniamy też rozdzielnice uzbrojone zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze często wystawione są na działanie warunków atmosferycznych, co wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed deszczem. Jednak rozdzielnice wewnętrzne również mogą być wystawione na szkodliwe czynniki — wodę czy cząstki stałe — szczególnie w zakładach pracy czy w przypadku tzw. rozdzielnic uzbrojonych budowlanych.

Warto zatem wybrać urządzenie o odpowiednim stopniu ochrony. W szczególnie trudnych warunkach przydadzą się uzbrojone rozdzielnice IP65 lub IP67. Zapewniają one doskonałą ochronę przed wodą, nawet laną bezpośrednio na obudowę, a także przed drobnymi cząstkami stałymi. W mniej niebezpiecznym środowisku może wystarczyć uzbrojona rozdzielnica IP54, a nawet IP44. Zapewnia ona dobrą ochronę przed deszczem i grubszymi cząstkami stałymi, np. piaskiem.

Uzbrojone rozdzielnice mobilne i stacjonarne

Jeden z kluczowych podziałów rozdzielnic dotyczy ich mobilności. Wyróżnia się zatem uzbrojone rozdzielnice stacjonarne oraz mobilne (przenośne).

Modele stacjonarne to idealny wybór do stałych sieci elektrycznych. Sprawdzą się w domach prywatnych, biurach, zakładach produkcyjnych, obiektach użyteczności publicznej itp. Słowem — wszędzie tam, gdzie istnieje stała, relatywnie niezmienna sieć elektryczna.

Uzbrojone rozdzielnice przenośne to natomiast idealny wybór do sieci tymczasowych. Doskonale spisują się zatem jako uzbrojone rozdzielnice budowlane czy ogólnie “terenowe”. Korzysta się z nich m.in. przy organizacji imprez plenerowych, gdzie konieczne jest tymczasowe utworzenie często złożonych sieci elektrycznych obsługujących oświetlenie, nagłośnienie i zasilanie rozmaitych urządzeń.

Przenośne rozdzielnice uzbrojone mogą stać się główną stacją zarządzania siecią tymczasową, ale mogą być też wykorzystane jako podstacje (podrozdzielnice). Pełnią wtedy funkcję swoistych rozdzielaczy elektrycznych, ale wyposażonych w zabezpieczenia, co daje większą gwarancję bezpieczeństwa całej sieci i możliwość lepszego zarządzania jej sekcjami.

Czym jest rozdzielnica budowlana uzbrojona?

Uzbrojona rozdzielnica budowlana (tzw. eRBetka) to na tyle istotny rodzaj rozdzielnicy, że warto jej poświęcić więcej uwagi. 

Przeważnie jest to model przenośny o wysokim stopniu ochrony IP. W wielu przypadkach wyróżnia się też obudową, która jest mocniejsza niż w rozdzielnicach stacjonarnych. 

Wynika to z faktu, że budowlane rozdzielnice uzbrojone są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym wyposaża się je w mocne, odporne obudowy z odpowiednio dobranych materiałów. O ile stacjonarne modele często mają obudowy z tworzywa, o tyle w przenośnych, budowlanych modelach korzysta się z metalu lub gumy. Gumowe rozdzielnice budowlane uzbrojone doskonale znoszą nawet najtrudniejsze warunki — bezpośrednie uderzenia, lecący na nie gruz itp.

Rozdzielnice budowlane uzbrojone pełnią więc podobną funkcję jak te “zwykłe” — służą do rozdziału i dystrybucji prądu, a także zabezpieczenia przed przeciążeniem sieci czy zwarciami. Ich wyróżnikiem jest jednak dostosowanie do trudnych warunków pracy i tymczasowych sieci elektrycznych

Uzbrojone rozdzielnice budowlane — jakie gniazda?

Warto zaznaczyć, że uzbrojone rozdzielnice budowlane często wyposaża się w gniazda. W przypadku stałych sieci elektrycznych korzysta się raczej z rozdzielnic z przyłączami “na sztywno”. Linie wychodzące są więc połączone ze źródłem zasilania przy pomocy odpowiednich złączek do przewodów.

Tymczasem uzbrojone rozdzielnice budowlane mają gniazda i to różnego rodzaju. U nas najczęściej spotykamy oczywiście uzbrojone rozdzielnice z gniazdami francuskimi. To przyłącza, które doskonale znamy z naszych domów i firm, są bowiem polskim standardem.

Coraz częściej jednak sprowadzamy urządzenia zagraniczne, wyposażone we wtyczki innego typu, a więc wymagające innych gniazd. W takich przypadkach konieczne może być zastosowanie uzbrojonej rozdzielnicy z gniazdami szwajcarskimi czy brytyjskimi lub rozdzielnicy z gniazdami Schuko.

Nie zapominajmy też, że w przypadku niektórych sieci tymczasowych konieczne jest podłączenie do sieci trójfazowej (tzw. siły). To oczywiście także wymaga odpowiednich gniazd.

Ciekawym rozwiązaniem są też budowlane uzbrojone rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym. To modele, które pozwalają na szybkie, sprawne podłączenie do prądu z pomocą gniazda (najczęściej siłowego). Taka eRBetka jest zatem jeszcze bardziej mobilna, bo przyłącze doprowadzamy z pomocą odpowiedniego przedłużacza, a skrzynkę możemy szybko i sprawnie odłączyć, przenieść i ponownie podłączyć w nowym miejscu. Nie ogranicza nas zatem np. długość przewodu głównego, co bywa problemem przy eRBetkach podłączonych “na sztywno”.


Oczywiście wybierając budowlaną rozdzielnicę uzbrojoną, warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj gniazd, ale także na ich układ i ilość. Parametry te powinny być dopasowane do planowanej sieci i konkretnych systemów czy urządzeń, jakie chcemy podłączyć.

Czytaj więcej Czytaj mniej
Gwarancja dostawy Naszą rzetelność potwierdza znak jakości Trusted Shops!
30-dniowy okres zwrotu Masz aż 30 dni by zwrócić kupione produkty.
Bezpiecznie Połączenie z tą stroną jest szyfrowane kluczem SSL, więc Twoje dane są bezpieczne!
Wsparcie BOK Udzielamy fachowej pomocy, reagujemy szybko na potrzeby Klientów
Zadowoleni Klienci 97% klientów ocenia pozytywnie zakupy w Preis-Zone