ROZDZIELNICE IP44
( ilość produktów: 201 )Rozdzielnica budowlana z łącznikiem GR-S/FI 32A 3x16A 5x230V Schuko Doktorvolt 6640
Rozdzielnica budowlana KIB-S/FI 2x32A 2x16A 2xCamp 16x230V odbiornikowe 32A 3 fazowy woltomierz Schuko 0885
Rozdzielnica budowlana z łącznikiem TD-S/FI 32A 16A 3x230V Schuko Doktorvolt 2404
Rozdzielnica budowlana z łącznikiem 0-1 TD 32A 16A 3x230V Schuko Doktorvolt 2411
Rozdzielnica budowlana z wtyczką odbiornikową 32A gniazda 16A 4x230V Schuko Mennekes Doktorvolt 2381
Rozdzielnica budowlana wtyczka odbiornikowa 16A BAU 32A 16A 3x230V Schuko Mennekes Doktorvolt® 6176
Rozdzielnica budowlana wtyczka odbiornikowa 16A BAU 5x230V Schuko Mennekes Doktorvolt® 6138
Rozdzielnica budowlana z łącznikiem i kablem FRED SKH 2x16A 2x230V Schuko Mennekes Doktorvolt® 0861
Rozdzielnica budowlana z łącznikiem FRED 32A 16A 2x230V Schuko Mennekes Doktorvolt® 9610
Rozdzielnica budowlana ECO-S 32A 16A 2x230V Schuko gniazda Bals Doktorvolt 2619
Rozdzielnica budowlana z kablem FRED 2x16A 3x230V gniazda Mennekes Doktorvolt® 6787
Rozdzielnica budowlana z wtyczką odbiornikową 16A BAU 32A 16A 3x230V Mennekes Doktorvolt® 2558
Rozdzielnica budowlana z łącznikiem TD 32A 16A 3x230 gniazda Mennekes Doktorvolt 2497
Rozdzielnica budowlana z łącznikiem TD-S/FI 32A 16A 3x230 gniazda Mennekes Doktorvolt 2503
Rozdzielnica budowlana TD-S/FI 32A 16A 4x230V gniazda Mennekes Doktorvolt 2466
Rozdzielnica budowlana TD-S/FI 32A 16A 4x230V gniazda Mennekes Doktorvolt 6916
Rozdzielnice budowlane IP44 – sklep i hurtownia Preis Zone
Sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone oferuje bogatą i zróżnicowaną ofertę, w której skład wchodzą budowlane rozdzielnice IP44. Oferujemy Państwu wyłącznie sprawdzone produkty pochodzące od najlepszych producentów na rynku. Nasze rozdzielnice IP44 zapewniają wysokie parametry elektryczne, a także wyposażone są w gniazda, okablowanie i obudowy produkowane z najlepszej jakości materiałów. Rozdzielnice budowlane wchodzące w skład naszego asortymentu produkowane są przez najlepszych producentów na rynku – m.in. przez renomowaną firmę Doktorvolt, która do produkcji rozdzielnic wykorzystuje komponenty takich firm, jak: Mennekes, Kabel Lapp, SEZ czy Marlanvil. Prowadzimy sprzedaż detaliczną oraz hurtową. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących naszej oferty albo doboru produktów zapraszamy Państwa do skontaktowania się z pracownikami naszego sklepu. Służymy merytorycznym wsparciem oraz pomocą na każdym etapie współpracy.
Rozdzielnice IP44 — czym są i gdzie przydadzą się rozdzielnice o stopniu ochrony IP44?
Elektryczne rozdzielnice IP44 to jedne z najczęściej wybieranych modeli. Są to funkcjonalne eRBetki o podstawowym stopniu ochrony przed dostępem do części niebezpiecznych i penetracją przez czynniki zewnętrzne (wodę oraz cząstki stałe). Sprawdźmy, czym dokładnie są i jak działają rozdzielnice IP44 oraz komu, gdzie i kiedy się przydadzą.
Co to jest rozdzielnica IP44?
Rozdzielnice elektryczne (tzw. eRBetki) to powszechnie znane “skrzynki elektryczne” służące przede wszystkim do rozdzielania i dystrybucji prądu.
Zasadniczym elementem tych urządzeń są zatem systemy pozwalające na rozdzielanie energii, a więc różne bloki rozdzielcze, szyny zbiorcze, listwy zaciskowe na szynę oraz listwy zaciskowe N + PE. Ich zadaniem jest rozgałęzienie sieci elektrycznej z jednego przewodu doprowadzającego prąd do eRBetki na wiele linii wychodzących (odbiornikowych).
Poza tą funkcją rozdzielczą rozdzielnice elektryczne mogą służyć również do zabezpieczenia sieci. Tzw. rozdzielnice bezpiecznikowe wyposaża się bowiem w odpowiednie wyłączniki (np. różnicowoprądowe) i mechanizmy chroniące sieć w przypadku wystąpienia przeciążenia lub zwarcia.
Co istotne, rozdzielnice tego rodzaju powinny mieć zabezpieczenia dostosowane do konkretnych parametrów sieci. Wyróżnia się zatem rozdzielnice 32A i rozdzielnice 16A przystosowane do pracy z różnym prądem znamionowym.
Systemy elektryczne umieszczone w eRBetkach oczywiście wymagają właściwego zabezpieczenia. Odpowiednie obudowy rozdzielnic mają chronić przed dostępem do niebezpiecznych części, jak i przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak woda czy rozmaite cząstki stałe.
Rozdzielnica elektryczna IP44 gwarantuje podstawowy — najniższy z wymaganych prawem — stopień takiej ochrony. Zabezpiecza ona przed dostępem do wnętrza skrzynki drutem, cząstkami stałymi o średnicy większej niż 1 mm (piaskiem), a także przed bryzgami wody lanymi na obudowę z dowolnego kierunku.
Rozdzielnice elektryczne IP44 — rodzaje
Rozdzielnice elektryczne IP44 mogą mieć różną budowę, sposób montażu i funkcjonalność. Podział na rodzaje rozdzielnic IP44 dotyczy przede wszystkim ich mobilności i uzbrojenia (obecności zabezpieczeń). Warto jednak wspomnieć o dodatkowych funkcjach.
Specjalne rodzaje zabezpieczeń i kontroli sieci oferują np. rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym. Ważnym rodzajem są także rozdzielnice z licznikiem pozwalające na monitorowanie i pomiar zużycia energii — w całej sieci lub jej konkretnych sekcjach.
Osobną kategorię stanowią także rozdzielnice PV solarne wykorzystywane przy instalacjach fotowoltaicznych.
Stacjonarne i przenośne rozdzielnice elektryczne IP44
Jeden z najważniejszych podziałów dotyczy mobilności rozdzielnicy elektrycznej IP44. Wyróżniamy zatem modele stacjonarne i przenośne o różnej budowie.
W sieciach docelowych najczęściej wykorzystuje się stacjonarne rozdzielnice IP44. To modele montowane na stałe i podłączane do przewodu zasilającego “na sztywno”. Oznacza to, że linia doprowadzająca energię jest podłączona trwale wewnątrz skrzynki, a jej odłączenie wymaga rozkręcenia eRBetki.
Wyróżnić trzeba tu natynkowe rozdzielnice IP44 i podtynkowe rozdzielnice IP44. Pierwsze montuje się na powierzchni ścian czy słupów (przeważnie wkrętami lub kołkami), drugie osadza się w odpowiednich wnękach — tak, że front eRBetki licuje z tynkiem.
Podtynkowe rozdzielnice elektryczne IP44 są bardziej estetyczne, ale dają mniejsze pole manewru przy przebudowie sieci — podłączenie nowych linii wymaga tu zazwyczaj kucia odpowiednich kanałów w ścianach.
W sieciach tymczasowych (np. na budowach, przy pracach terenowych czy organizacji wydarzeń plenerowych) wykorzystuje się często przenośne rozdzielnice budowlane IP44.
Nie są one trwale montowane w jednym miejscu, a przewody zasilające (i linie wychodzące) nie muszą być podłączone “na sztywno”. Rozdzielnice z kablem mają zintegrowany przewód zasilający, który podłącza się do gniazda siłowego. Dostępne są także rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym, gdzie źródło zasilania podłącza się osobnym kablem z wtyczką.
Co jednak najważniejsze, przenośne rozdzielnice budowlane IP44 najczęściej wyposaża się w gniazda wyjściowe. Do nich podłącza się zatem linie wychodzące ze skrzynki, co zapewnia dużą elastyczność instalacji i możliwość łatwej zmiany odbiorników. Oczywiście rodzaj gniazd należy dobrać odpowiednio do używanego sprzętu, istnieją bowiem rozdzielnice z gniazdami francuskimi, rozdzielnice z gniazdami Schuko czy rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi.
Uzbrojona i nieuzbrojona rozdzielnica budowlana IP44
Przed zakupem rozdzielnicy IP44 trzeba również zdecydować, czy potrzebny jest model uzbrojony, czy wystarczy nieuzbrojony.
Nieuzbrojone rozdzielnice oferują podstawową funkcję rozdzielczą, ale brak w nich systemów zabezpieczających. Właśnie dlatego rozdzielnice budowlane IP44 bez uzbrojenia wykorzystuje się właściwie wyłącznie jako podrozdzielnice montowane za główną, uzbrojoną eRBetką.
Względy bezpieczeństwa wymagają jednak, by w każdej instalacji elektrycznej była uzbrojona rozdzielnica elektryczna. Taka eRBetka zawiera odpowiednie bezpieczniki, które odcinają dopływ prądu w przypadku wystąpienia przeciążenia sieci lub zwarcia.
Oczywiście uzbrojona rozdzielnica IP44 również może być wykorzystana jako podrozdzielnica. To częsta praktyka w złożonych, wielokrotnie rozgałęzionych instalacjach. Pozwala bowiem na zabezpieczenie konkretnych sekcji sieci.
Rozdzielnice IP44 — materiały i budowa
Rozdzielnice elektryczne IP44 zapewniają podstawową, niezbędną ochronę przed dostępem do wnętrza skrzynki (i znajdujących się tam elementów niebezpiecznych), jak i szkodliwym działaniem wody oraz większych cząstek stałych. Ta podstawowa ochrona jest wystarczająca w bardzo wielu sytuacjach, co sprawia, że rozdzielnice IP44 należą do najczęściej wybieranych modeli.
Ochrona przed szkodliwym działaniem piasku, bryzgów wody oraz przed dostępem do części niebezpiecznych drutem sprawia, że takie skrzynki doskonale spisują się w miejscach relatywnie spokojnych, bezpiecznych i zacisznych — np. w budynkach mieszkalnych, usługowych czy różnych obiektach użyteczności publicznej.
Jednak przenośne rodzielnice budowlane IP44 także mają swoje zastosowania. Doskonale spisują się przy wydarzeniach plenerowych czy różnych pracach gospodarczych. Korzysta się z nich także przy remontach czy pracach wykończeniowych na budowach, gdzie nie ma dużego ryzyka zalania i zapylenia eRBetki.
W warunkach trudniejszych, gdzie ryzyko wystawienia skrzynki na szkodliwe działanie pyłu lub wody jest wysokie, warto jednak wybrać lepiej zabezpieczone skrzynki — rozdzielnice IP54, IP65 lub IP67.
Obudowa rozdzielnicy IP44 ma jednak chronić nie tylko przed czynnikami zewnętrznymi. Ważna jest też odporność na uszkodzenia mechaniczne (przede wszystkim przy modelach przenośnych). Podstawową ochronę dają obudowy z tworzywa do rozdzielnic, ale do trudniejszych warunków lepsze będą obudowy metalowe, a nawet rozdzielnice gumowe.