Darmowa dostawa od 450,00 zł

ROZDZIELNICE NIEUZBROJONE

( ilość produktów: 85 )

Rozdzielnice nieuzbrojone – sklep i hurtownia Preis Zone

Rozdzielnice nieuzbrojone kupisz właśnie w takich miejscach jak sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone. Nie trać czasu na zbędne poszukiwania – w tym samym miejscu znajdziesz również inne produkty związane z remontem czy oświetleniem budynku. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w tej podkategorii zgromadzono zarówno nieuzbrojone rozdzielnice wiszące, jak i rozdzielnice nieuzbrojone budowlane w wariancie stojącym. Pamiętaj jednak, że należy je odpowiednio zabezpieczyć. Podczas zakupu kieruj się nie tylko marką producenta (a raczej producentów gniazd, przewodów i obudowy), ale również napięciem, klasą szczelności czy wymiarami, kupując produkt najbardziej pasujący do konkretnego miejsca i projektu.

 

Rozdzielnice nieuzbrojone — czym są, jakie są ich funkcje i rodzaje oraz gdzie się je stosuje?

Rozdzielnice nieuzbrojone to elementy instalacji elektrycznych odpowiedzialne za organizacje, rozdział i zabezpieczenie przewodów. W przeciwieństwie do uzbrojonych nie mają jednak bezpieczników, wyłączników i innych systemów zabezpieczających. Jaka jest więc ich rola i gdzie się z nich korzysta?

Czym są rozdzielnice nieuzbrojone?

Rozdzielnice elektryczne nieuzbrojone pełnią istotną rolę w wielu instalacjach elektrycznych. W istocie są to skrzynki wyposażone w systemy rozdziału i organizacji przewodów elektrycznych.

Nieuzbrojone rozdzielnice stanowią więc istotny element wielu systemów elektrycznych, szczególnie tych o dużym skomplikowaniu, gdzie istnieje wiele linii. Pozwalają one na bezpieczny i efektywny rozdział prądu na poszczególne przewody, co umożliwia zasilenie licznych systemów i urządzeń z jednego, głównego źródła.

Warto przy tym zauważyć, że rozdzielnice nieuzbrojone nie są wyposażone w systemy zabezpieczające sieć przed nadmiernym obciążeniem czy spięciami. Odpowiednie bezpieczniki i wyłączniki powinny być zatem zamontowane w innym miejscu. To sprawia, że rozdzielnice nieuzbrojone zazwyczaj pełnią funkcję podrozdzielnic, a więc elementów montowanych za główną rozdzielnicą uzbrojoną.

Jako takie doskonale sprawdzają się jako rozdzielnice budowlane wykorzystywane bezpośrednio w miejscu prowadzenia prac do podłączania wielu elektronarzędzi, oświetlenia itp.

Rozdzielnice nieuzbrojone nie mają bowiem zabezpieczeń, ale wyposażone są w odpowiednie systemy dystrybucji prądu — punkty łączenia przewodów, zaciski, rozgałęziacze czy systemy oznaczeń poszczególnych linii.

Nieuzbrojone rozdzielnice budowlane zazwyczaj mają też wbudowane odpowiednie gniazda do łatwego podłączania przedłużaczy czy konkretnych narzędzi.

Rozdzielnica nieuzbrojona — funkcje i zastosowania

Rozdzielnica nieuzbrojona może pełnić wiele istotnych funkcji w sieci elektrycznej — tak stałej, jak i tymczasowej.

Podstawową rolą urządzenia jest oczywiście rozdzielenie prądu na poszczególne linie. Umożliwia więc zasilenie wielu systemów elektrycznych czy konkretnych urządzeń z jednego źródła wejściowego.

Taki podział zapewnia dobrą organizację i uporządkowanie sieci. Dzięki temu możliwa jest szybka i łatwa identyfikacja poszczególnych obwodów, co ułatwia wiele działań konserwacyjnych, naprawy, remonty czy rozbudowę instalacji elektrycznej.

Zebranie wszystkich przewodów w jednym miejscu daje też większą kontrolę i ułatwia obsługę całej instalacji. Możliwe jest bowiem celowe i wybiórcze odłączanie i podłączanie poszczególnych linii.

Z tego względu nieuzbrojone rozdzielnice elektryczne stawiane są w wielu miejscach. Wykorzystuje się je w obiektach prywatnych i publicznych, domach, biurach, zakładach przemysłowych, budynkach komercyjnych, a nawet systemach oświetlenia ulic. Korzysta się z nich zatem wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba organizacji sieci bez jej zabezpieczenia w danym miejscu.

Nieuzbrojone rozdzielnice — rodzaje

Nieuzbrojone rozdzielnice elektryczne dzielą się na wiele różnych typów ze względu na rozmaite kryteria. Podziały te dotyczą budowy, sposobu i miejsca montażu, mobilności czy funkcjonalności urządzenia.

Wyróżniamy więc nieuzbrojone rozdzielnice jedno- i trójfazowe. Pierwsze wykorzystywane są w klasycznych domowych sieciach na 230V. Pozwalają więc na dystrybucję prądu zasilającego standardowe odbiorniki czy układy o relatywnie niskim poborze prądu — oświetlenie, urządzenia AGD, klasyczne gniazdka elektryczne itp.

Trójfazowe rozdzielnice nieuzbrojone pozwalają natomiast na dystrybucję tzw. “siły”. Wyposażone są w specjalne przyłącza lub gniazda na przewody siłowe zasilające sprzęt o wyższym zapotrzebowaniu na energię. Z takich sieci zasilane są rozmaite maszyny przemysłowe, silniki elektryczne, mocniejsze betoniarki budowlane, a także kuchnie elektryczne.

Kolejny ważny podział dotyczy mobilności rozdzielnic nieuzbrojonych. Mamy więc rozdzielnice przenośne i rozdzielnice stacjonarne. Te drugie montowane są przeważnie w instalacjach stałych, a pierwsze w tymczasowych (choć nie jest to ścisłą regułą).

Modele stacjonarne mogą być montowane na słupach, ścianach czy we wnękach. Wyróżniamy tu zatem rozdzielnice natynkowe i rozdzielnice podtynkowe, ale też wolnostojące urządzenia szafowe czy skrzyniowe.

Nieuzbrojone rozdzielnice budowlane — co je wyróżnia?

Ważną kategorię stanowią nieuzbrojone rozdzielnice budowlane. Pełnią one istotną funkcję w wielu instalacjach tymczasowych. Często są to modele przenośne, które pozwalają na szybką, sprawną, a przy tym bezpieczną organizację sieci elektrycznych w miejscu bezpośredniego prowadzenia działań. Z tego względu korzysta się z nich nie tylko na budowach, ale też przy organizowaniu imprez plenerowych, rozmaitych pracach porządkowych i gospodarczych i ogólnie “w terenie”.

Ze względu na specyficzne warunki, w jakich stają nieuzbrojone rozdzielnice budowlane, bardzo ważna jest ich odpowiednia konstrukcja. Urządzenia te często narażone są bowiem na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników szkodliwych (wilgoci, pyłu, a nawet chemii budowlanej).

Obudowy rozdzielnic budowlanych nieuzbrojonych wykonuje się zatem z materiałów trwałych i odpornych na uderzenia czy zadrapania (mogą to być obudowy metalowe, ale też rozdzielnice gumowe). Co więcej, dba się o odpowiednie zabezpieczenie przed wodą i cząstkami stałymi. Do trudnych warunków wybiera się zatem rozdzielnice IP65, a nawet IP67.

Oczywiście w warunkach mniej niebezpiecznych czy przy montażu z dala od źródeł wody i pyłu można wykorzystać nieuzbrojone rozdzielnice budowlane IP54, a nawet IP44

Nieuzbrojona rozdzielnica budowlana — jakie gniazda wybrać?

Rozdzielnice nieuzbrojone różnią się między sobą nie tylko sposobem i miejscem montażu, obudową czy rodzajem obsługiwanej sieci. Dostępne są też modele z różnymi gniazdami.

Oczywiście nieuzbrojona rozdzielnica budowlana trójfazowa powinna być wyposażona w gniazda siłowe. Najczęściej ma też klasyczne, powszechnie stosowane w Polsce gniazda francuskie (typu E).

W zależności od potrzeb wybrać można jednak nieuzbrojoną rozdzielnicę z gniazdami Schuko nazywanymi też gniazdami niemieckimi lub rozdzielnicę z gniazdami szwajcarskimi czy brytyjskimi. W dobie powszechnego sprowadzania sprzętu zagranicznego z nietypowymi wtyczkami takie wybory są coraz częstsze.

W przypadku nieuzbrojonej rozdzielnicy budowlanej do instalacji tymczasowych warto przemyśleć też wybór modelu podłączonego na wtyczkę. Rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym zapewniają łatwe przyłączenie skrzynki i jej dużą mobilność. Takie podłączenie jest znacznie prostsze, szybsze i bezpieczniejsze niż łączenie przewodu doprowadzającego energię “na sztywno”.

Dostępne są zatem różne modele nieuzbrojonych rozdzielnic elektrycznych o odmiennej funkcjonalności i zastosowaniach. Wybór odpowiedniego urządzenia powinien więc uwzględniać to, jaki sprzęt czy systemy będziemy do niego podłączać, gdzie i jak chcemy je zamontować i w jakich warunkach będzie ono pracować.

pixel