Darmowa dostawa od 450,00 zł

PUSTE OBUDOWY ROZDZIELNIC

( ilość produktów: 18 )

Puste obudowy rozdzielnic — doskonały sposób na samodzielne, zindywidualizowane uzbrojenie eRBetki

Puste obudowy rozdzielnic elektrycznych pozwalają na samodzielne wyposażenie skrzynki i idealne dostosowanie jej do własnych potrzeb, budowy i funkcjonalności sieci. Sprawdź, jakie obudowy rozdzielnic są dostępne w sprzedaży, czym się charakteryzują i jak dopasować je do konkretnych zastosowań.

Pusta obudowa rozdzielnic — kiedy warto ją wybrać?

Nieuzbrojona, pusta obudowa rozdzielnicy pozbawiona jest zasadniczych elementów służących do rozdzielania energii czy zabezpieczenia sieci przed zwarciami i przeciążeniem.

Pusta obudowa rozdzielnicy ma zatem formę skrzynki, której wyposażenie możemy skomponować samodzielnie. To doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie zależy nam na dobrym dopasowaniu funkcjonalności eRBetki do indywidualnych potrzeb.

Możliwość samodzielnego wyposażenia pustej obudowy rozdzielnic pozwala na samodzielne decydowanie o rodzaju, jakości czy ilości wszystkich elementów. Sami dobieramy np. bloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PE, czy szyny zbiorcze i złączki elektryczne.

Indywidualnie decydujemy też o zabezpieczeniach (bezpiecznikach), co pozwala na tworzenie rozdzielnic 16A lub rozdzielnic 32A o zindywidualizowanej konstrukcji i funkcjonalności.

Ponadto odpowiednio dobrane puste obudowy rozdzielnic mogą być wykorzystane do stworzenia rozdzielnicy natynkowej czy rozdzielnicy podtynkowej, jak i rozdzielnicy przenośnej.

Rozdzielnice elektryczne o zindywidualizowanej budowie stosuje się w wielu instalacjach elektrycznych. Modele gotowe często nie oferują oczekiwanych funkcjonalności, właściwego poziomu zabezpieczenia, czy odpowiedniej jakości komponentów itp. Dlatego wiele osób decyduje się na wybór pustej obudowy rozdzielnicy i samodzielne jej uzbrojenie.

Takie rozwiązanie sprawdza się nie tylko w domach czy mieszkaniach. Często stosowane jest w zakładach pracy, lokalach usługowych, a także na budowach, przy organizacji różnych wydarzeń i pracach “w terenie”. A zatem tam, gdzie istnieje potrzeba dostosowania rozdzielnicy budowlanej do konkretnych warunków pracy i nietypowej architektury sieci elektrycznej.

Pusta obudowa rozdzielnicy — materiały i konstrukcja dostosowane do warunków pracy

Pusta obudowa rozdzielnicy to nie tylko możliwość samodzielnego decydowania o wyposażeniu eRBetki. Duże znaczenie ma także odpowiedni wybór samej obudowy. Dopasować trzeba ją bowiem do konkretnych warunków, w jakich skrzynka będzie pracowała.

W sprzedaży dostępne są więc puste obudowy rozdzielnic wykonane z różnych materiałów i o różnym poziomie ochrony IP.

Standardem są obudowy z tworzywa do rozdzielnic. To najprostsze modele chroniące przed dostępem do wnętrza skrzynki. Zapewniają podstawową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Mocniejsze od nich są puste obudowy rozdzielnicy z metalu, które są zdecydowanie bardziej odporne na pęknięcia czy przebicia. Dobrze spisują się zatem w warunkach narażenia na uderzenia, otarcia i inne uszkodzenia.

Najmocniejsze są jednak puste obudowy gumowe do rozdzielnic. Nie tylko dają wysoką ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami, ale także przed czynnikami chemicznymi, co ma znaczenie w wielu zakładach pracy czy na budowach.

Pusta obudowa rozdzielnicy powinna zapewniać też dobrą ochronę IP, czyli szczelność. Parametr ten opisuje stopień zabezpieczenia przed dostępem do części niebezpiecznych, jak i przed penetracją przez wodę i cząstki stałe o różnej gradacji.

Najniższy stopień ochrony dopuszczalny przez prawo zapewniają puste obudowy rozdzielnicy IP44. Chronią one przed dostępem do wnętrza drutem, cząstkami stałymi o średnicy ponad 1 mm i bryzgami wody. Dalej wyróżniamy rozdzielnice IP54 i rozdzielnice IP65.


Najwyższy stopień ochrony dają natomiast puste obudowy rozdzielnicy IP67. Takie skrzynki są w pełni pyłoszczelne i odporne na krótkotrwałe zanurzenie w płytkiej wodzie. Dlatego określane są również jako rozdzielnice hermetyczne.

pixel