Rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi

(1 produkty)
Filtry
Filtry

Cena

300,00 zł - 315,00 zł

Na stanie

EAN

No choice available on this group

Model

No choice available on this group

Jest 1 produkt.

Filtry
Filtry

Cena

300,00 zł - 315,00 zł

Na stanie

EAN

No choice available on this group

Model

No choice available on this group

Produktów na stronie:
Pokazano 1-1 z 1 pozycji
Rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi - preis-zone.pl

Rozdzielnice budowlane z gniazdami szwajcarskimi – sklep i hurtownia Preis Zone

Rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi znajdujące się w prezentowanej kategorii produktowej to sprawdzone produkty, które zagwarantują bezpieczną i efektywną dystrybucję energii elektrycznej niezależnie od warunków lokalizacyjnych i atmosferycznych. Nasze budowlane rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi idealnie sprawdzą się do rozdziału energii elektrycznej i zabezpieczania odbiorników z wtyczkami typu L (szwajcarskiego) na placach budów, w garażach, serwisach, specjalistycznych obiektach przemysłowych, magazynowych czy usługowych. Hurtownia i sklep elektryczny Preis Zone prowadzi zarówno sprzedaż hurtową, jak i detaliczną. W ofercie posiadamy rozdzielnice budowlane wyposażone w gniazda szwajcarskie oraz w inne typy gniazd wykorzystywanych w Europie i poza nią. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących naszej oferty zapraszamy do kontaktu z pracownikami naszego sklepu.

Rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi — funkcjonalne rozdzielnice elektryczne z gniazdami typu J

Elektryczne rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi to dosyć nietypowe eRBetki współpracujące z wtyczkami typu J. Takie przyłącza są niezbędne, aby skorzystać z oryginalnych szwajcarskich urządzeń i narzędzi. Sprawdź więc, czym są, jak działają, jakie są rodzaje i zastosowania rozdzielnic z gniazdami szwajcarskimi.

Czym jest rozdzielnica z gniazdami szwajcarskimi i do czego służy?

Wszystkie rozdzielnice elektryczne, także te z gniazdami szwajcarskimi, wykorzystywane są przede wszystkim do rozdzielania i dystrybucji energii elektrycznej. Podstawową funkcją eRBetek jest zatem rozgałęzienie jednej linii doprowadzającej prąd do skrzynki na wiele linii wychodzących, zasilających konkretne systemy, urządzenia czy narzędzia.

ERBetka wyposażona jest zatem w odpowiednie komponenty umożliwiające rozdzielanie energii — bloki rozdzielczeszyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szyny czy listwy zaciskowe N + PE.

O ile jednak klasyczne rozdzielnice (głównie modele stacjonarne) często mają linie wyjściowe podłączane “na sztywno”, o tyle rozdzielnica z gniazdami szwajcarskimi wyposażona jest w “kontakty”. Taka budowa sprawia, że łatwo można zmienić odbiornik energii (wystarczy wyjąć jedną wtyczkę i podłączyć inną).

Rozdzielnice elektryczne z gniazdami szwajcarskimi zapewniają zatem dużą elastyczność. Pozwalają budować dynamiczne sieci elektryczne, w których można szybko, wygodnie i bezpiecznie zmieniać odbiorniki energii. To ogromny atut, który sprawia, że eRBetki tego rodzaju doskonale sprawdzają się w sieciach tymczasowych.

Rozdzielnice budowlane z gniazdami szwajcarskimi wykorzystywane są zatem na budowach, przy organizacji wydarzeń plenerowych czy podczas rozmaitych prac terenowych. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie brakuje stałej i docelowej instalacji elektrycznej, a także tam, gdzie kluczowa jest wspomniana elastyczność sieci — np. w zakładach pracy, w których korzysta się z różnorodnych narzędzi, systemów i urządzeń elektrycznych.

Trzeba jednak zaznaczyć, że rozdzielnica z gniazdami szwajcarskimi może mieć nie tylko funkcję rozdzielczą i dystrybucyjną. Odpowiednio wyposażone (uzbrojone) eRBetki są też kluczowe dla zabezpieczenia sieci (oraz jej użytkowników i podłączonego sprzętu) przed konsekwencjami przeciążeń czy zwarć. Wyposaża się je bowiem w odpowiednie bezpieczniki, które odcinają dopływ prądu, gdy zajdzie niepożądane zdarzenie.

Rozdzielnice elektryczne są zatem kluczowymi i nieodzownymi elementami w każdej instalacji elektrycznej.

Rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi, czyli jakimi?

Elementem charakterystycznym rozdzielnicy z gniazdami szwajcarskimi jest oczywiście specyficzny standard gniazd. Korzysta się tu z przyłączy typu J, który nie jest kompatybilny z polskim standardem (gniazdami francuskimi, czyli typu E).

I choć gniazda szwajcarskie mają te same parametry elektryczne, różnią się od francuskich budową. Gniazda typu J mają bowiem kształt nieco spłaszczonego sześciokąta i trzy otwory (na przewód fazowy, neutralny i uziemienie). Tymczasem w standardzie francuskim mamy bolec z uziemieniem zintegrowany z gniazdem, a otwór na niego umieszczony jest we wtyczce. Co więcej, gniazdo jest okrągłe.

Rozdzielnice elektryczne z gniazdami szwajcarskimi nie są więc kompatybilne z wtyczkami typu E i odwrotnie. Aby skorzystać z urządzeń produkowanych na nasz rynek (zaadaptowanych do naszego standardu), lepiej więc wybrać rozdzielnice z gniazdami francuskimi.

Niemniej, coraz częściej zdarza się, że sprowadzamy zagraniczne urządzenia, systemy czy konkretne narzędzia, które nie są przystosowane do polskich standardów. W takich przypadkach rozdzielnica z gniazdami szwajcarskimi może być niezbędna.

Rozdzielnice budowlane z gniazdami szwajcarskimi — rodzaje

Rozdzielnice budowlane z gniazdami szwajcarskimi można podzielić na rozmaite kategorie i typy. Wyróżnia się je na podstawie rozmaitych kryteriów, takich jak budowa, sposób montażu, wyposażenie czy funkcjonalność.

Wymienić warto m.in. rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym oraz rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym — zapewniają one specyficzne mechanizmy sterowania i zabezpieczenia sieci przed niepożądanymi i niebezpiecznymi zdarzeniami.

Istotną kategorią są także rozdzielnice z licznikiem, które pozwalają na pomiar zużycia prądu. Co istotne, pomiar ten może być dokonywany dla całej rozdzielnicy lub osobno dla poszczególnych linii czy grup linii wychodzących (konkretnych gniazd lub zestawów gniazd).

Jedne z najważniejszych podziałów dotyczą jednak sposobu montażu i związanej z tym mobilności rozdzielnicy budowlanej z gniazdami szwajcarskimi oraz uzbrojenia urządzenia.

Stacjonarne i mobilne rozdzielnice elektryczne z gniazdami szwajcarskimi

Wyróżniamy stacjonarne i mobilne (przenośne) rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi. Różnica dotyczy tu zarówno sposobu montażu, jak i funkcjonalności urządzenia i jego roli w instalacji.

Rozdzielnice stacjonarne dzielą się na modele natynkowe i podtynkowe. Inaczej się je montuje, co wpływa także na to, jak mogą być wykorzystane.

W sieciach docelowych (w budynkach wszelkiego rodzaju, w których instalacja ma być stała i niezmienna) montuje się przede wszystkim podtynkowe rozdzielnice elektryczne.

Takie modele umieszczane są w przeznaczonych do tego wnękach w ścianach. Ich front licuje więc z murem, a dostęp do wnętrza skrzynki jest ograniczony. Ograniczona jest też możliwość zmiany linii wychodzących, ponieważ modele te w ogromnej większości mają przyłącza “na sztywno” i rzadko wyposażone są w gniazda.

Istnieją jednak natynkowe rozdzielnice budowlane z gniazdami szwajcarskimi. To modele, które przytwierdza się do murów czy słupów (najczęściej kołkami lub wkrętami). Skrzynka ma więc relatywnie stałe miejsce położenia, ale w razie konieczności może być stosunkowo łatwo zdjęta i przeniesiona.

Takie rozdzielnice budowlane z gniazdami szwajcarskimi spisują się zatem we względnie stałych, ale nie docelowych instalacjach — np. na dużych budowach, dłuższych i większych wydarzeniach plenerowych itp.

Najwięcej swobody zapewniają jednak przenośne rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi. Ich konstrukcja pozwala na łatwy transport i ustawienie skrzynki w dowolnym dogodnym miejscu. Taka eRBetka daje więc swobodę kreowania sieci elektrycznej zarówno w zakresie podłączonych urządzeń czy systemów, jak i położenia skrzynki.

Przenośne rozdzielnice elektryczne z gniazdami szwajcarskimi — sposób podłączenia do źródła zasilania

Wybierając przenośną rozdzielnicę z gniazdami szwajcarskimi, warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki podłączana jest do źródła zasilania.

Pierwszym sposobem jest podłączenie przewodu zasilającego “na sztywno”. Kabel jest więc na stałe podpięty do skrzynki, a odbiorniki podłączamy do gniazd. Zapewnia to pewną dozę swobody, ale wciąż jesteśmy ograniczeni np. długością przewodu źródłowego.

Więcej swobody dają rozdzielnice z kablem zasilającym. Podłącza się je do źródła prądu z pomocą zintegrowanego przewodu zakończonego wtyczką (niemal zawsze 3-fazową). Oczywiście ich wykorzystanie wymaga obecności gniazda siłowego. Pewnym ograniczeniem wciąż pozostaje długość kabla zasilającego, ale można skorzystać z przedłużaczy.

Alternatywą są rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym. Sama skrzynka wyposażona jest tu w gniazdo siłowe, a zasilanie doprowadza się osobnym kablem z wtyczką. Długość przewodu można dobrać samodzielnie, korzystać z przedłużaczy itp. Nadal potrzebne jest jednak gniazdo 3-fazowe, do którego podpina się przewód.

Najczęściej więc przenośne rozdzielnice elektryczne z gniazdami szwajcarskimi (przede wszystkim podłączane wtyczkami, a nie “na sztywno”) wykorzystuje się jako podrozdzielnice montowane za główną, stacjonarną eRBetką.

Uzbrojona, czy nieuzbrojona rozdzielnica z gniazdami szwajcarskimi?

Rozdzielnica z gniazdami szwajcarskimi może być uzbrojona lub nie, co oznacza, że może, ale nie musi być wyposażona w bezpieczniki.

Nieuzbrojone rozdzielnice budowlane z gniazdami szwajcarskimi mają tylko podstawową funkcję rozdzielczą i dystrybucyjną. Służą do podziału prądu na wiele linii wychodzących, ale nie zabezpieczają przed przeciążeniem czy zwarciem.

Z tego względu wykorzystuje się je właściwie wyłącznie jako podrozdzielnice w systemach złożonych, w których zabezpieczenia są obecne w innym miejscu (przede wszystkim w głównej eRBetce zamontowanej przy przyłączu prądu do danej posesji). Pozwalają one na tworzenie wielokrotnie rozgałęzionych systemów czy doprowadzenie energii i jej bezpieczną dystrybucję w określonym miejscu.

Uzbrojona rozdzielnica z gniazdami szwajcarskimi może być natomiast wykorzystana zarówno jako główna eRBetka, jak i jako funkcjonalna podrozdzielnica. Wykorzystanie bezpiecznikowej podrozdzielnicy pozwala na ochronę konkretnych sekcji sieci elektrycznej, co w wielu przypadkach ma duże znaczenie.

Montuje się je np. w rozbudowanych systemach, aby w przypadku awarii odcięta została tylko dana sekcja sieci, a nie cały prąd w budynku czy na działce. Ten układ znamy np. z budynków wielorodzinnych — mamy tu główną rozdzielnicę dla całego budynku i uzbrojone podrozdzielnice dla każdego z mieszkań.

Podobną architekturę sieci wykorzystuje się na dużych budowach, przy wydarzeniach plenerowych, gdzie mamy wiele systemów elektrycznych, a także w wielu zakładach pracy. Właśnie tu sprawdzają się uzbrojone rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi.

Rozdzielnice budowlane z gniazdami szwajcarskimi — trwałość i bezpieczeństwo

Rozdzielnice elektryczne z gniazdami szwajcarskimi to urządzenia przeznaczone nie tylko do dystrybucji prądu czy zabezpieczenia sieci, ale też do izolacji i ochrony połączeń przewodów, systemów kontroli sieci i całego wnętrza skrzynki. Z tego względu istotna jest odpowiednia budowa i trwałość całego urządzenia — w tym właściwa obudowa do rozdzielnicy czy odpowiednia szczelność.

Standardowe eRBetki przeważnie mają obudowy z tworzywa, które zapewniają podstawową ochronę. Jednak w ciężkich warunkach lepszym pomysłem może być obudowa metalowa, a nawet wyjątkowo odporna rozdzielnica gumowa.

Zadbać warto też o właściwą ochronę przed wnikaniem wody i cząstek stałych, czyli o prawidłowy standard IP. Absolutnym minimum są rozdzielnice IP44 chroniące przed bryzgami wody i piaskiem (cząstkami o średnicy przekraczającej 1 mm).

Nieco większą pyłoszczelność daje rozdzielnica IP54, a jeszcze lepszą ochronę zarówno przed pyłem, jak i wodą zapewnia rozdzielnica IP65.

Jednak w ekstremalnych warunkach najlepsza będzie rozdzielnica hermetyczna, czyli rozdzielnica IP67 gwarantująca pełną pyłoszczelność i wodoszczelność nawet przy zanurzeniu skrzynki w wodzie (na czas do pół godziny).

Odpowiednio dobrana rozdzielnica budowlana z gniazdami szwajcarskimi musi być zatem nie tylko funkcjonalna, ale też dopasowana do konkretnych warunków pracy, miejsca i sposobu montażu czy roli, jaką ma pełnić w sieci. Dlatego przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą.

Czytaj więcej Czytaj mniej
Gwarancja dostawy Naszą rzetelność potwierdza znak jakości Trusted Shops!
30-dniowy okres zwrotu Masz aż 30 dni by zwrócić kupione produkty.
Bezpiecznie Połączenie z tą stroną jest szyfrowane kluczem SSL, więc Twoje dane są bezpieczne!
Wsparcie BOK Udzielamy fachowej pomocy, reagujemy szybko na potrzeby Klientów
Zadowoleni Klienci 97% klientów ocenia pozytywnie zakupy w Preis-Zone