Węże ogrodowe

(158 produkty)

Podkategorie

  • Węże wodne

    Węże do podlewania ogrodu o zróżnicowanym spektrum zastosowania

    Węże do podlewania ogrodu to podstawowy element do budowy systemu nawadniania przydomowego ogródka, upraw na działce, sadu, szklarni czy mniejszych enklaw zieleni, np. na tarasach. Tradycyjne węże do wody mogą swobodnie leżeć na podłożu, ale dobrym sposobem jest dokupienie bębna, wózka, stojaka lub uchwytów, co poprawia komfort i ochronę przewodów.

    Dobrze zaopatrzony sklep ogrodniczy ma w swoim asortymencie węże do podlewania ogrodu o zróżnicowanych parametrach i szerokim spektrum zastosowania. Wszystkie węże charakteryzuje ponadprzeciętna wytrzymałość na wysokie ciśnienie, zginanie oraz oddziaływanie ekstremalnych temperatur. Węże do podlewania ogrodu można podzielić na tradycyjne modele oraz przewody nawadniające, które na całej swej powierzchni przepuszczają minimalną ilość wilgoci (węże pocące, kroplące).

    Profesjonalne węże do podlewania ogrodu nie wydzielają do gleby szkodliwych substancji, a także są ekonomiczne, ponieważ pozwalają zaoszczędzić nawet do 80 proc. wody! Właściwa eksploatacja węży do podlewania – sprawia, że mogą one służyć bezawaryjnie przez długie lata. Niektóre modele wyposażone zostały w dodatkowe, funkcjonalne akcesoria i niezbędną do podłączenia armaturę.

    Czym cechuje się solidny wąż do podlewania ogrodu?

    Każdy solidny wąż do podlewania ogrodu cechuje się wzmocnioną strukturą, co znacznie podwyższa żywotność przewodu wodnego. Zwykle nasze węże do wody posiadają 3 warstwy, ale sprzedajemy też modele 5-warstwowe o różnej funkcjonalności. Oprócz zbrojenia w postaci oplotu krzyżowego z włókna syntetycznego, dobry wąż do podlewania ogrodu wykonany jest z elastycznego tworzywa PVC, odpornego na promieniowanie ultrafioletowe. Innowacją jest specjalna warstwa wewnętrzna, zapobiegająca osadzaniu się i rozwojowi w wężu glonów – ograniczających drożność przewodu oraz niosących ryzyko zatrucia roślin.

    Wierzchnia warstwa, w jaką zaopatrzony jest solidnej klasy wąż do podlewania ogrodu, powinna być odporna na ścieranie (np. przy kontakcie z szorstkim podłożem) czy przegryzienie (pies, gryzonie). Optymalna miękkość i elastyczność węża – to mniejsze ryzyko mechanicznego uszkodzenia przewodu podczas skręcana i wyginania. Wąż do podlewania ogrodu musi także posiadać szeroki zakres temperaturowy pracy, szczególnie jeśli w sezonie nie jest zwijany i zabezpieczany w pomieszczeniu technicznym. Warto również pamiętać, że wąż ogrodowy o jasnej kolorystyce (np. srebrnej, żółtej) – wykazuje mniejszą tendencję do absorbcji promieni słonecznych i nagrzewania się.

    Węże do podlewania – rodzaje specjalistycznych przewodów wodnych do ogrodu

    W przypadku klasycznych przewodów wodnych, węże do podlewania różnią się m. in. średnicą, długością, ilością warstw, elastycznością itp. parametrami. Z reguły spotykane są węże do wody o średnicy 1/2 i 3/4 cala oraz odcinkach o długości 50 m, które można łączyć ze sobą (przedłużać) za pośrednictwem szybkozłączy. Najlepsze modele wyposażone są w unikalną technologię NTS, która zapobiega uciążliwemu skręcaniu się węża w trakcie podlewania, gwarantując stały strumień wody.

    Zupełnie inną kategorią są tzw. pocące węże do podlewania. Tego rodzaju wąż do wody może zostać przedłużony do ok. 60 m i służy nawadnianiu roślin poprzez zjawisko „pocenia się”, czyli równomiernego przepuszczaniu kropli wody na całym swoim odcinku. Jest to bardzo zrównoważony system podlewania, bowiem zapewnia roślinności optymalną wilgotność, bez ryzyka tzw. „przelania”, które w skrajnym wypadku może zainicjować proces gnicia. Co ciekawe, pocące węże do podlewania są bardzo ekonomiczne, ponieważ pomagają zaoszczędzić nawet do 80 proc. wody.

    Węże nawadniające pocące lub kroplujące wykonywane są głównie z gumy i można układać bezpośrednio na gruncie – wzdłuż rabat albo umieścić pod powierzchnią ziemi (na głębokości 10-20 cm). Takie węże do podlewania można też przykrywać korą drzewną.

    Jaki wąż do podlewania roślin wybrać?

    Posiadacze ogrodów i działek rekreacyjnych, mogą wybrać wąż do podlewania zraszający, kroplujący lub pocący. O tym, jaki wąż do wody wybrać najlepiej, decydują różne czynniki, m. in. rodzaj roślin, obszar do nawodnienia, skłonność do oszczędzania oraz wygody.

    Należy zwrócić uwagę, iż tradycyjne zraszanie możliwe jest praktycznie wyłącznie wczesnym ranem bądź wieczorem. Nie należy zraszać roślin w ciągu dnia, szczególnie w czasie intensywnego nasłonecznienia, ponieważ krople wody działają niczym soczewki i mogą poparzyć liście, zniszczyć owoce czy kwiaty. Zraszający wąż do podlewania, zaburza też naturalne bytowanie pożytecznych dla ogrodu owadów oraz nie pozwala na optymalne dostarczenie wody dla różnych grup roślin.

    W przypadku węży kroplujących – z metrowego odcinka wydostaje się ok. 1,5 litra wody. Tego typu system jest więc wysoko wydajny i dedykowany dla roślinności o większych potrzebach w zakresie nawodnienia. Pocący wąż do podlewania wykonany jest z półprzepuszczalnej, bezotworowej tkaniny, a powstające na jego powierzchni kropelki są bardzo małe. Ten sposób nawadniania jest bardziej równomierny, niż kroplujący i sugeruje się go dla roślinności rosnącej w skupisku, jak np. żywopłot, kwiatowy rabatowe, gatunki na skalniak czy warzywnik.

  • Dysze zraszające

    Funkcjonalne dysze zraszające do węży ogrodowych

    W skutecznym nawadnianiu terenów zielonych, nieocenione są funkcjonalne dysze zraszające do węży ogrodowych. Regularne i odpowiednie nawadnianie, to gwarancja owocnych upraw, a także bujnej i cieszącej oko roślinności ozdobnej. Dysza zraszająca to element mobilnego systemu nawadniania, który pomaga w efektywnej pielęgnacji ogrodów, sadów, terenów uprawnych, szklarni czy przydomowych rabat kwiatowych. Dysze zraszające do węży ogrodowych – doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku obszarów o dużej powierzchni, jak i niewielkich połaci zieleni.

    Dysza do zraszania to specjalny emiter wody, wykonany najczęściej z trwałego materiału PVC, w jaki zaopatrywany jest wąż ogrodowy do podlewania terenów zielonych. Dysze zraszające do węży ogrodowych charakteryzują się dalekim zasięgiem w zakresie wyrzutu wody. Dzięki temu, z łatwością można podlewać nawet trudno dostępne miejsca, bez konieczności stosowania/rozwijania długiego węża. Uniwersalne dysze zraszające do węży ogrodowych wyposażone są w bezstopniową regulację strumienia wodnego – od punktowego – po delikatną mżawkę. Profesjonalny sklep i hurtownia ogrodnicza, umożliwiają zakup niektórych modeli dysz zraszających wraz z pakietem innych akcesoriów niezbędnych do komfortowego nawadniania za pośrednictwem węża, jak np. złączki czy niple. Co ciekawe, dysze zraszające do węży ogrodowych świetnie nadają się też do różnych przydomowych prac porządkowych czy np. oczyszczenia samochodu z warstwy błota.

    Dysza do zraszacza ogrodowego – zadbaj o wygodę i optymalne warunki podczas podlewania

    Dobrze dobrana dysza do zraszacza ogrodowego, powinna umożliwiać sprawne podlewanie ogrodu, trawnika czy innych skupisk roślinności (np. modnych ostatnio tzw. „zielonych dachów”). W celu zapewnienia właściwego komfortu użytkowania oraz zadbania o efektywne nawadnianie terenów zielonych, najlepsza będzie dysza do zraszacza ogrodowego od sprawdzonego i renomowanego producenta, jaką można nabyć w sklepie Preis zone.

    Bardzo ważna jest funkcjonalność dyszy, w tym m. in. możliwość płynnej regulacji strumienia wody. Uzyskanie dalekiego zasięgu bywa praktyczne głównie podczas podlewania podkoronowego, przy trudno dostępnej zieleni oraz stosunkowo krótkim wężu. Ze względu jednak na wysokie ciśnienie, jakie wytwarza się w trakcie podlewania punktowego na daleki zasięg, taki sposób nie nadaje się do nawadniania mniejszych i delikatniejszych roślin. Warto więc zadbać o to, żeby dysza do zraszacza ogrodowego posiadała także funkcję ograniczenia zasięgu na rzecz większego rozproszenia strumienia wody. Większość niskich roślin mogłaby ulec uszkodzeniu przy podlewaniu zbyt silnym strumieniem punktowym, który na dodatek wypłukiwałby ziemię – odsłaniając wrażliwe korzenie. Dobrej klasy dysza do zraszacza ogrodowego umożliwia dużą skalę rozproszenia wody oraz dopasowania sposobu nawadniania do specyfiki i potrzeb danej grupy roślin.

    Dobra dysza zraszająca przyda się nie tylko przy pielęgnacji ogrodu

    Uniwersalna dysza zraszająca, jaką montuje się na wężu ogrodowym, sprawdzi się także podczas wykonywania innych czynności, niż tylko podlewanie zieleni. Właściciele prywatnych posesji mogą wykorzystywać mobilną instalację wodną, na końcu której osadzona jest dysza zraszająca – do czyszczenia podjazdu lub traktów komunikacyjnych z kostki brukowej. Dobrej jakości dysza zraszająca do węża ogrodowego umożliwia wygenerowanie dużego ciśnienia wody, które skutecznie penetruje i oczyszcza betonowe czy asfaltowe powierzchnie.

    Dysza zraszająca to również przydatne akcesorium w trakcie wstępnego oczyszczenia lub spłukania pozostałości po kompleksowym czyszczeniu elewacji budynku. Doskonale sprawdzi się też przy oczyszczaniu z błota podwozia samochodu silnym strumieniem wody oraz spłukiwania karoserii po myciu auta. Funkcjonalna dysza zraszająca przyda się ponadto podczas różnego rodzaju prac porządkowych w gospodarstwie rolniczym.

    Dysze do zraszania – o czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze?

    Dysze do zraszania poddawane są intensywnej eksploatacji przez większą część roku, dlatego powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów. Mobilne instalacje nawadniające narażone są na mechaniczne uszkodzenia oraz niekorzystne działanie różnych czynników środowiskowych (duże wahania temperatury, promieniowanie UV itp.). W ofercie sklepu Preis zone dostępne są też dysze zraszające mosiężne o podwyższonej odporności na uszkodzenia oraz całkowicie niepodatne na korozję.

    Aby uniknąć uciążliwego łączenia dysz wodnych z pozostałymi elementami instalacji nawadniającej ogród, warto zdecydować się na zakup kompletnego zestawu, w którym znajdują się szybkozłączki z dopasowanymi adapterami. Po każdorazowym użyciu, warto demontować z węża dysze do zraszania, aby ograniczyć ryzyko przypadkowego nastąpnięcia, zanieczyszczenie jego wnętrza lub ekspozycję urządzenia na przymrozki.

  • Szybkozłączki ogrodowe

    Szybkozłączki ogrodowe – praktyczne rozwiązanie dla mobilnej instalacji nawadniającej

    Wydajność, sprawność i bezawaryjność całej instalacji nawadniającej tereny zielone – determinują jej poszczególne elementy, w tym m. in. szybkozłączki ogrodowe. Bez względu na to jak rozległy teren wymaga regularnego podlewania oraz jak długa powinna być mobilna instalacja wodna, niezawodne szybkozłączki ogrodowe ułatwią wykonywanie obowiązków. Połączenia wężów za pomocą szybkozłączek sprawdza się zarówno w przypadku systemów nawadniających opartych na obsłudze manualnej dyszy zraszającej, jak i zautomatyzowanych zraszaczy. Dobrej klasy szybkozłączki ogrodowe pozwalają na szczelne połączenie ze sobą dwóch węży i efektywne podlewanie ogrodu, trawnika, sadu, warzywniaka, szklarni czy niezależnych skupisk roślinnych.

    Profesjonalny sklep i hurtownia ogrodnicza oferuje duże zróżnicowanie akcesoriów do systemów nawadniających, w tym szybkozłączki ogrodowe w kilku rodzajach. Szybkozłącza dedykowane są do łączenia węży o podobnej lub różnej średnicy, niektóre posiadają gwint umożliwiający montaż na przyłączu wody, a najlepsze wyposażone są w funkcję STOP. Szybkozłączki ogrodowe ułatwiają połączenie nowych węży do podlewania, jak też przeciętych z uwagi na mechaniczne uszkodzenie. Pozwalają na tworzenie bardzo rozbudowanych i trwałych systemów nawadniających oraz wpływają na wygodę demontażu/zwijania instalacji.

    Czym powinny cechować się najlepsze szybkozłączki do węży ogrodowych?

    Istotną cechą odznaczającą najlepsze szybkozłączki do węży ogrodowych, jest to, aby ich konstrukcja i sposób połączenia – nie ograniczały przepływu wody. Powinny również gwarantować trwałe i szczelne połączenie, żeby nie przyczyniać się do strat wody. Wszystkie elementy szybkozłączki do węży ogrodowych powinny być wykonane z materiału odpornego na korozję oraz wytrzymałego na mechaniczne uszkodzenia. Dobrym rozwiązaniem jest wybór szybkozłącza do węży ze wzmocnionego tworzywa PVC lub mosiądzu.

    Tradycyjne szybkozłączki przelotowe o dobrym standardzie, tworzą szczelne i trwałe połączenia węży, jednak ich rozłączenie wymaga zakręcenia dopływu wody do mobilnej instalacji. Innowacyjne szybkozłączki do węży ogrodowych wyposażone zostały w specjalną funkcję STOP, która umożliwia swobodne rozłączenie węży, bez konieczności fatygowania się do przyłącza, aby odciąć dopływ wody. Wśród najpopularniejszych modeli tego typu akcesoriów, w e-sklepie Preis zone dostępne są szybkozłączki do węży ogrodowych o przekroju 1/2'’ oraz 3/4’’.

    Kiedy przydaje się szybkozłączka ogrodowa?

    Funkcjonalna szybkozłączka ogrodowa nadaje się zarówno do nowo projektowanych połączeń instalacji wodnej, ale przydaje się w przypadku nagłych awarii, jakim w każdej chwili może ulec wąż ogrodowy. Uniwersalna szybkozłączka ogrodowa usprawnia montaż i demontaż mobilnej instalacji do podlewania zieleni, opartej na wężach. Rozkładanie i zwijanie długich węży bywa uciążliwe oraz niesie ryzyko uszkodzenia przewodu. Dzięki rozwiązaniom, jakie oferuje niezawodna szybkozłączka ogrodowa, można bez przeszkód rozbudować instalację i komfortowo nawadniać nawet bardzo odległe od przyłącza wody tereny zielone.

    Szybko złączki do węży ogrodowych sprawdzają się także w trakcie usuwania awarii, związanej z miejscowym przerwaniem struktury przewodu transportującego wodę. Podczas użytkowania, węże ogrodowe nieustannie narażone są na uszkodzenia, które mogą być spowodowane przecięciem przez kontakt z ostrym przedmiotem lub powierzchnią. Częste zginanie i przeciąganie węży po szorstkiej nawierzchni, również może przyczynić się do zniszczenia struktury przewodu wodnego. Zdarzają się też sytuacje, kiedy wąż zostaje przegryziony przez czworonożnego pupila albo gryzonia. W takich momentach dobrze, gdy pod ręką jest zapasowa szybkozłączka ogrodowa. Wystarczy przeciąć i usunąć uszkodzony fragment węża, a dzięki szybkozłączce błyskawicznie zespolić oba kawałki przewodu.

    Szybkozłącza do węży – zbuduj własny system nawadniania!

    Praktyczne szybkozłącza do węży pozwalają na stworzenie indywidualnego systemu nawadniania. Jeśli przyłącze wody zaopatrzone jest w specjalny rozdzielacz, to bez większych problemów, przy udziale szybkozłączy – można zbudować niezależne instalacje nawadniające np. różne strefy ogrodu. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydane w sytuacji, kiedy na posesji znajduje się tylko jedno zewnętrzne przyłącze wody, a budynek otoczony jest ze wszystkich stron zielenią.

    Szybkozłącza do węży umożliwiają swobodne przenoszenie i łączenie węży w różne rejony posesji bądź stworzenie instalacji nawadniającej w jednym czasie całą powierzchnię terenów zielonych. W sklepie Preis zone dostępne są nawet szybkozłącza do węży z opcją regulacji kąta odchylenia, przez co można zmontować mobilny system do podlewania bez uciążliwego załamywania i skręcania się przewodów.

  • Pistolety zraszające

    Pistolety zraszające – wygodne i optymalne podlewanie ogrodu

    Na rynku dostępnych jest mnóstwo systemów i sposobów nawadniania terenów zielonych, a jednym z nich są mobilne instalacje zaopatrzone w funkcjonalne pistolety zraszające. Regularne podlewanie ogrodu, sadu, tarasowych kwiatów, warzywnika czy trawnika – szczególnie w okresie wzrostu roślin jest bardzo ważne, warto jednak zadbać o sprawność i wygodę podczas nawadniania. Pistolety zraszające można z powodzeniem użytkować w każdych warunkach, niezależnie od wielkości terenów zielonych oraz odległości od przyłącza wody.

    Dobry pistolet do węża ogrodowego wyposażony jest w kilka funkcji zraszających – od strumienia punktowego, poprzez intensywny prysznic – aż po delikatną mżawkę/mgiełkę wodną. Tak szeroki zakres podlewania – sprawia, że z łatwością można dopasować nawadnianie do specyfiki i potrzeb konkretnej grupy roślin. Pistolety zraszające ułatwiają nawadnianie i czyszczenie roślinności, a także są świetnym sposobem na zaangażowanie najmłodszych do pielęgnacji ogrodu. Urządzenie te umożliwiają również oszczędne gospodarowanie wodą – zarówno poprzez rozpraszanie strumienia, jak i przerwanie podlewania w dowolnym momencie.

    Najlepszym miejscem, aby zakupić solidne pistolety zraszające i cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem oraz efektywnym podlewaniem – jest specjalistyczny sklep i hurtownia ogrodnicza. Profesjonalny sklep internetowy, jakim jest Preis zone, wraz z pistoletami do zraszania, oferuje wszystkie akcesoria/armaturę ogrodową do zbudowania kompletnego zestawu nawadniania.

    Pistolety do węży ogrodowych – zbędne gadżety czy praktyczne akcesoria?

    Nie ulega wątpliwości, że pistolety do węży ogrodowych usprawniają proces podlewania terenów zielonych, a ich obsługa jest łatwa i przyjemna, co nie oznacza, że należy je traktować jak gadżety. Pistolet ogrodowy jest specjalistycznym emiterem wodnym, który pozwala wytworzyć strumień o pożądanej sile i innych parametrach, dzięki czemu łatwo jest dopasować charakter nawadniania do potrzeb oraz specyfiki danej grupy roślin. Funkcjonalne pistolety do węży ogrodowych potrafią wygenerować nawet 8 rodzajów zraszania.

    Wysokociśnieniowy strumień punktowy o dużym zasięgu, umożliwia podlewanie odległych stref zieleni i nadaje się do intensywnego nawadniania podkoronowego. Bardziej rozproszony strumień, jaki mogą wytworzyć pistolety do węży ogrodowych, jest pomocny w skutecznym nawodnieniu delikatniejszych oraz owocujących roślin (np. kwiatów ozdobnych, truskawek czy ogórków). Opcja prysznica z pistoletu zraszającego, jest natomiast idealna dla trawników, a także ogródka warzywnego. Mgiełka wodna, jaką również są w stanie emitować pistolety do węży ogrodowych, umożliwia z kolei nawodnienie niektórych gatunków przez liście oraz oczyszczenie rośliny.

    Wszystkie pistolety do węży ogrodowych posiadają specjalny nypel, dzięki któremu można podłączyć wąż ogrodowy za pośrednictwem praktycznej szybkozłączki. Atutem pistoletów zraszających jest swobodne przerwanie podlewania w dowolnym momencie, bez konieczności zakręcania zaworu na przyłączu wody. Niektóre pistolety do węży ogrodowych umożliwiają też zastosowanie blokady, dzięki której generują one jednostajny strumień (zgodnie z nastawem) – bez potrzeby ciągłego wciskania rączki.

    Pistolety ogrodowe – na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszego modelu

    W związku z tym, że podlewanie przydomowej zieleni czy działki rekreacyjnej bywa czasochłonne, warto zakupić pistolety ogrodowe z ergonomicznych uchwytem. Dobrze wyprofilowana rękojeść – ułatwia naturalny i stabilny chwyt, przez co nawet długotrwałe nawadnianie jest bardzo wygodne. Praktyczne są także modele z możliwością blokady rączki i opcją ciągłego podlewania na wybranym strumieniu wody.

    Pistolety ogrodowe powinny być wykonane z trwałego i wytrzymałego materiału, odpornego na korozję, np. z utwardzonego tworzywa sztucznego. Najlepsze są modele z tzw. nyplem do komfortowego podłączenia z wężem za pomocą szybkozłącza. Warto wybierać pistolety ogrodowe z jak największą liczbą funkcji zraszania, co wpływa na lepszą efektywność podlewania oraz bezpieczeństwo delikatniejszych roślin. Wraz z kupnem pistoletu do zraszania, sugerujemy zaopatrzenie się z pozostałe elementy do budowy kompletnego zestawu mobilnego nawadniania, najlepiej tej samej marki.

    Pistolet zraszający – komfortowa praca i świetna zabawa w ogrodzie!

    Pistolet zraszający to gwarancja komfortu pracy, oszczędność wody, a także okazja na aktywne zaangażowanie dzieci w opiekę nad ogrodem. Wielofunkcyjny pistolet zraszający to możliwość łączenia przyjemnego z pożytecznym, czyli dobrej zabawy podczas nawadniania zieleni! Pistolety ogrodowe z powodzeniem można ponadto wykorzystywać przy czyszczeniu chodnika z błota, spłukania samochodu albo letniej kąpieli czworonoga.

  • Węże kroplujące

    Węże kroplujące (nawadniające) – ekonomiczne i automatyczne podlewanie

    O tym jak ważne jest odpowiednie nawadnianie, nie trzeba przekonywać żadnego właściciela ogrodu, sadu, przydomowej rabaty czy warzywnika. Węże kroplujące (nawadniające) – to alternatywny i wysokowydajny sposób na zapewnienie roślinom właściwego nawodnienia. W przeciwieństwie do tradycyjnego podlewania konewką lub ręcznego nawadniania za pośrednictwem zwykłych węży ogrodowych, linie kroplujące można całkowicie zautomatyzować. Inwestycja w węże kroplujące (nawadniające) szybko się zwraca, ponieważ pozwalają one zaoszczędzić nawet do 70 proc. wody! Oprócz tego, takie węże nawadniające znacznie precyzyjniej i efektywniej zaspokajają potrzeby różnych grup roślin w zakresie dostarczanej wody.

    Z reguły, węże kroplujące (nawadniające) wymagają instalacji o obniżonym ciśnieniu, dlatego na przyłączu wody zaleca się montaż specjalnego reduktora. W oparciu o węże kroplujące można tworzyć funkcjonalne i bezobsługowe systemy nawadniające, sterowane przy pomocy elektroniki, która może być częścią instalacji typu smart home. Węże kroplujące (nawadniające) mocuje się bezpośrednio na gruncie, rzadziej stosuje się wariant podwieszany. Automatyczny system na bazie węży nawadniających – nie nadaje się do wszystkich rodzajów roślinności. Węże kroplujące (nawadniające), jakie oferuje sklep i hurtownia ogrodnicza – to oszczędność pieniędzy, czasu oraz gwarancja lepszych plonów.

    Czym dokładnie jest i gdzie sprawdzi się wąż do nawadniania?

    Wąż do nawadniania kojarzy się przede wszystkim ze szklarniami, jednak z powodzeniem sprawdza się on też przy zasilaniu roślinności zlokalizowanej na otwartym terenie. Technologia podlewania w oparciu o wąż ogrodowy kroplujący, nadaje się zarówno w przypadku roślin uprawnych/owocujących/jadalnych, jak i flory ozdobnej. Kroplujący wąż do nawadniania posiada specjalne otwory, tzw. kroplowniki, które zapewniają roślinie punktowe zasilanie wodą. Wąż do nawadniania powinno się układać i kotwić do gruntu w taki sposób, aby otwory te znajdowały się na bokach węża, co ogranicza ryzyko ich zapychania.

    Wąż do nawadniania najlepiej sprawdza się przy doprowadzaniu wody do pojedynczych roślin rosnących w uporządkowanych formacjach (np. grządkach). Linia kroplująca to nieodpowiedni pomysł dla nawadniania zwartych obszarów zieleni (np. trawnika) czy gęstych połaci ozdobnych roślin okrywowych. W tym wypadku najodpowiedniejsza będzie instalacja zraszająca. Wąż do nawadniania idealnie sprawdzi się natomiast przy podlewaniu przydomowego warzywnika. Wąż kroplujący optymalnie dozuje wodę bezpośrednio przy roślinie, która pobiera ją poprzez swój system korzeniowy.

    Dlaczego wąż do podlewania kropelkowego to opłacalna inwestycja?

    W porównaniu do tradycyjnych form nawadniania terenów zielonych, wąż do podlewania kropelkowego przyczynia się do ograniczenia zużycia wody – nawet o ok. 70 procent! Oprócz wymiernych oszczędności finansowych, automatycznie działający wąż do nawadniania kropelkowego, nie absorbuje cennego czasu, który można spożytkować na inne obowiązki w ogrodzie. Zwrot kosztów inwestycji zależy od powierzchni terenów zielonych, jaką można objąć systemem kroplującego zasilania wodą. Im większy obszar obsługiwany przez wąż nawadniający – tym większa oszczędność wody i szybszy okres zwrotności wydatków na tego typu instalację.

    W trakcie podlewania, wąż do nawadniania kropelkowego nie moczy nadziemnych fragmentów rośliny, przez co ogranicza się ryzyko poparzenia liści (krople wody działają bowiem jak soczewki). Podlewanie konwencjonalne sprawia, że rośliny w dużej mierze otrzymują losowe porcje wody, które mogą okazać się zbyt małe jak na jej potrzeby lub zbyt obfite – co sprzyja inicjacji procesu gnilnego czy rozwojowi grzybów. Wąż do nawadniania kropelkowego zintegrowany z automatycznym systemem sterowania, to również duży komfort w okresie letnim, ponieważ pozwala na wakacyjny urlop – bez potrzeby nadmiernej troski o pielęgnację zieleni.

    Węże kroplujące – o czym jeszcze warto pamiętać

    System nawadniania wykorzystujący węże kroplujące uniezależnia od kaprysów pogodowych i długich przestojów w opadach deszczu. Tego rodzaju węże do nawadniania maja tendencję do zapychania się, dlatego okresowo wymagają odpowiedniej konserwacji i przeczyszczenia. W początkowym fragmencie instalacji, woda transportowana jest przez układ szczelnych przewodów, które łączą się z wężem kroplującym zasilającym zieleń za pomocą szybozłączki.

    Aby węże kroplujące mogły funkcjonować prawidłowo i sprawnie, zaleca się montaż na przyłączu wody – reduktora ciśnienia oraz filtra piaskowego. Ważne jest także przestrzeganie maksymalnej długości linii kroplującej, jaką ustalił producent węża. W momencie nawadniania skarpy bądź innej pochyłości terenu, węże kroplujące powinny „wić” się w poprzek – żeby uniknąć spadków grawitacyjnych i konieczności płynięcia wody pod górę.

  • Uchwyty i wieszaki na...

    Uchwyty i wieszaki na wąż ogrodowy – estetyka, ochrona i komfort

    W ramach szerokiego asortymentu praktycznych produktów przy mobilnych systemach nawadniania terenów zielonych, istotną funkcję pełnią niedoceniane wieszaki na wąż ogrodowy. Rozbudowana instalacja do ręcznego podlewania ogrodu, działki, warzywnika, żywopłotu czy trawnika, składa się z wielu elementów. Aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia wartościowego przewodu oraz armatury towarzyszącej – konieczne jest odpowiednie użytkowanie i przechowywania całego zestawu. Na pewno warto zainwestować w funkcjonalny wieszak na węża ogrodowego, którego zadaniem jest ochrona przewodu wodnego, a także zapewnienie komfortu w trakcie podlewania zieleni.

    Estetycznie wykonanie wieszaki na wąż ogrodowy mogą stanowi przy okazji ciekawą ozdobę posesji. W zależności potrzeb i preferencji, profesjonalny sklep i hurtownia ogrodnicza oferuje różne modele uchwytów i wieszaków na węże. W bogatej ofercie sklepu internetowego dostępne są wieszaki na wąż ogrodowy naścienne, jak i mocowane w podłożu – wkomponowane w dekoracyjny słupek z przyłączem wody, kranem, a nawet panelem prysznicowym. Wieszaki na wąż ogrodowy nie należą do drogich produktów, a zapewniają bezpieczeństwo cennym przewodom – zarówno podczas nawadniania, jak i w momentach, kiedy nie są one eksploatowane. Ze względu na dużą wagę zwiniętego węża ogrodowego, uchwyty i wieszaki powinny być wykonane z trwałego na mechaniczne uszkodzenia materiału.

    Czy warto inwestować w uchwyt na wąż ogrodowy?

    Podczas kompletowania osprzętu do ręcznego podlewania terenów zielonych, z pewnością warto zaopatrzyć się w prosty uchwyt na wąż ogrodowy. Tego typu wieszak na wąż, umożliwia zwinięcie, bezpieczne przechowywanie oraz komfortowe rozwijanie przewodu do podlewania ogrodu, trawnika czy upraw na działce. W trakcie sezonu, wąż ogrodowy jest intensywnie użytkowany, co naraża go na potencjalne uszkodzenie.

    Do awarii gumowego przewodu do nawadniania zieleni dochodzi najczęściej przy przeciąganiu węża, a także podczas jego niewłaściwego przechowywania. Uchwyt na wąż ogrodowy ogranicza ryzyko przypadkowego przecięcia przewodu oraz nastąpnięcia na (szybko)złączki, dysze lub pistolety. Swobodnie leżący wąż może też zostać zniszczony przez zwierzę (np. psa, gryzonia), intensywne nasłonecznienie albo przygruntowe przymrozki. Profesjonalny i niedrogi uchwyt na wąż ogrodowy zapobiega ponadto uszkodzeniu na wskutek zmęczenia materiału, spowodowanego przez długotrwałe zagięcia i nienaturalne naprężenia.

    Prawidłowo zwinięty i podwieszony wąż nawadniający, odseparowany jest od wielu niekorzystnie oddziałujących na jego strukturę czynników. Uchwyt na wąż ogrodowy umożliwia zarówno całkowite, jak i częściowe rozwijanie, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko uciążliwego skręcania się przewodu wodnego.

    Wieszak na wąż ogrodowy – jaki model wybrać?

    W zależności od możliwości technicznych i indywidualnych preferencji, można zdecydować się na wieszak na wąż ogrodowy montowany na ścianie bądź dekoracyjny model betonowany w istniejące podłoże. Zwinięty standardowy wąż do podlewania – może ważyć kilkanaście kilogramów, dlatego wieszak na wąż ogrodowy musi być wykonany z wytrzymałego materiału. Najlepsze modele uchwytów/wieszaków wykonuje się ze wzmocnionego tworzywa sztucznego lub metalu.

    Najprostszy uchwyt do węża ogrodowego przeznaczony jest do montażu naściennego – przy pomocy dwóch kołków rozporowych i śrub/haczyków. Półkolisty uchwyt na wąż dedykowany jest do zamocowania na elewacji garażu, budynku gospodarczego lub domu. Jeśli w sezonie przewód po podlewaniu jest każdorazowo demontowany z przyłącza wody i chowany, to wieszak na wąż ogrodowy można zamocować też wewnątrz jakiegoś pomieszczenia.

    Wygodniejszym wariantem może okazać się wieszak na wąż ogrodowy montowany na stałe w podłoże. Naturalną lokalizacja dla tego rodzaju uchwytu – są okolice przyłącza wodnego. Niektóre modele mogą stać się prawdziwą ozdobą posesji, szczególnie estetyczne i funkcjonalne postumenty, które łączą funkcje przyłącza/kranu oraz wieszaka na wąż ogrodowy.

    Estetyczne i wygodne w użytkowaniu uchwyty na wąż ogrodowy

    Wygodne w użytkowaniu uchwyty na wąż ogrodowy, ułatwiają obowiązki związane z podlewaniem oraz przedłużają żywotność przewodu wodnego. Zwinięty i podwieszony na wieszaku wąż do podlewania, pozwala również na utrzymanie porządku i estetyki na terenie ogrodu/posesji. Kupując uchwyty na wąż ogrodowy warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta w zakresie maksymalnej dopuszczalnej długości przewodu, jaki można na nim ulokować.

    Przechowywany na wieszaku wąż ogrodowy nie zanieczyści się też np. od bryzgającego błota w czasie deszczu, które mogłoby później pobrudzić osobę obsługującą instalację. Uchwyty na wąż ogrodowy wymuszają każdorazowe zwijanie przewodu, dzięki czemu usuwana jest z niego woda. Zalegająca wewnątrz węża woda, mogłaby zamarznąć podczas wiosennych czy jesiennych przymrozków i trwale uszkodzić instalację nawadniającą. W przypadku ściennych półkolistych modeli wieszaków na węże, najlepiej wybierać powierzchnie zacienione lub w najmniejszym stopniu narażone na penetrację promieni słonecznych.

  • Trójniki do węży...

    Trójniki do węży ogrodowych, czyli dziel i rządź… w swoim ogrodzie

    Kompletny i praktyczny system nawadniający oraz podlewający, dedykowany do terenów zielonych, to nie tylko przewody wodne, złącza czy przyłącza, ale także trójniki do węży ogrodowych. To właśnie niepozorny rozdzielacz strumienia wody – w dużej mierze decyduje o funkcjonalności całej instalacji do podlewania i/lub nawadniania ogrodu, sadu, szklarni, warzywnika albo trawnika. Profesjonalny sklep i hurtownia ogrodnicza z artykułami i akcesoriami do pielęgnacji terenów zielonych, oferuje różnego rodzaju rozdzielacze wodne.

    Trójniki do węży ogrodowych można podzielić na rozdzielacze montowane bezpośrednio na przyłączu oraz trójniki mocowane na dalszym fragmencie systemu nawadniającego. Pierwszy typ przykręca się do kranu przyłącza za pośrednictwem gwintu zewnętrznego bądź wewnętrznego, a trójnik do węża ogrodowego rozdziela strumień wody na dwa równe cieki, które można poprowadzić niezależnymi przewodami. Z kolei trójniki do węży instalowane na dowolnym fragmencie przewodu wodnego, pozwalają na rozgałęzienie i jednoczesne podlewanie dwóch, przeciwległych części działki. Trójniki do węży ogrodowych wyposażone są w praktyczne szybkozłączki, umożliwiające szczelne i trwałe połączenie przewodów.

    Kiedy przyda się trójnik do węża ogrodowego?

    Trójnik do węża ogrodowego to przydatne akcesorium dla wszystkich posiadaczy ogrodów i innych terenów zielonych. Pojedyncze przyłącze wody na terenie rozległej posesji sprawia, że w danym momencie można podlewać tylko jeden fragment zieleni. Funkcjonalny trójnik do węża powoduje, że w jednym czasie można zapewnić samoczynne nawadnianie dwóch obszarów ogrodu albo – z pomocą kolejnej osoby – podlewać dwa przeciwległe tereny. Zastosowanie rozdzielacza przekłada się na oszczędność czasu, który można przeznaczyć na inne obowiązki w ogrodzie bądź zwyczajny relaks w otoczeniu natury.

    Trójnik do węża ogrodowego umożliwia podłączenie do systemu wodnego dwóch niezależnych przewodów (trzecia odnoga rozdzielacza służy do głównego zasilania). Każdy wąż ogrodowy może mieć różną długość i zapewniać nawodnienie stref, znajdujących się po przeciwnych stronach od przyłącza wodnego. Trójnik do węża może też posłużyć do poprowadzenia przez jedno z rozgałęzień – trasy dla nawadniającego węża kroplującego, a drugą odnogę wykorzystać do tradycyjnego podlewania ogrodu.

    Czym odznaczają się dobre trójniki do węży ogrodowych?

    Duże zróżnicowanie rodzajowe rozdzielaczy wody, pozwala dopasować trójniki do węży ogrodowych pod względem przekroju (średnicy) posiadanego przewodu (np. trójnik do kranu 3/4’’ z redukcja na 1’’). Dobre trójniki do węży wykonywane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, odpornego na mechaniczne uszkodzenia – nawet podczas intensywnego użytkowania oraz na warunki atmosferyczne (wahania temperatury, promienie UV itp.). Rozdzielacze wodne wyposażone w końcówki typu szybkozłącze – to gwarancja szczelności połączeń i szybkiego (de)montażu instalacji.

    Trójniki do węży ogrodowych do kranu/bazowego przyłącza – powinny posiadać dobrej klasy zawory odcinające/regulujące przepływ strumienia wody. Dzięki zaworom, w jakie zaopatrzony jest trójnik do węża ogrodowego, można dostosować ciśnienie i ilość wody do potrzeb danej grupy roślin, a także całkowicie zamknąć dopływ wody na jednej lub obu nitkach systemu nawadniającego.

  • Uchwyty na akcesoria...

    Uchwyty na akcesoria zraszające do Twojego ogrodu

    Proste uchwyty na akcesoria zraszające to niedoceniane, ale bardzo ważne elementy, które wpływają na komfort użytkowania systemu do podlewania ogrodu oraz stan techniczny wrażliwych części instalacji wodnej. Specjalistyczne mocowanie pozwala na zawieszenie końcowego fragmentu węża ogrodowego uzbrojonego w końcówkę w postaci pistoletu lub dyszy zraszającej. Uchwyty na akcesoria zraszające pomagają utrzymać odpowiedni porządek w ogrodzie oraz ułatwiają każdorazowe sięganie po węża i rozpoczynanie podlewania.

    Wieszaki na akcesoria zraszające skutecznie zapobiegają przypadkom nieumyślnego uszkodzenia dyszy zraszającej lub pistoletu do podlewania, pozostawionych na podłożu. W przypadku rozbudowanych linii nawadniających z rozgałęzieniami, warto zakupić kilka wieszaków na akcesoria – dla podwieszenia każdego odcinka instalacji z osobna. Najlepszym miejscem do zaopatrzenia się w wieszaki na akcesoria zraszające, jest sklep i hurtownia ogrodnicza, w której kupowane były kompatybilne dysze do podlewania (np. z szybkozłączem 1/2’’).

    Wieszak na akcesoria zraszające – komfort dla Ciebie, bezpieczeństwo dla sprzętu?

    Specjalnie wyprofilowany wieszak na akcesoria zraszające umożliwia swobodne zawieszenie końcówki węża ogrodowego na pożądanej wysokości. Pozostawiona za ziemi końcówka z dyszą lub pistoletem zraszającym, może zostać przypadkowo nadepnięta, przejechana przez pojazd albo pogryziona przez czworonoga. Oprócz tego, luźno pozostawiona na trawie dysza z wężem ogrodowym, może ulec zanieczyszczeniu i trwale uszkodzić wewnętrzny mechanizm, odpowiedzialny za regulację strumienia wody. Wieszak na akcesoria zraszające sprawia, że dysza/pistolet zawsze pozostają czyste i gotowe do ponownego użycia. Ten niepozorny detal, umożliwiający właściwe przechowywanie końcówki do podlewania – przedłuża żywotność dyszy zraszającej.

    Łatwe w montażu i tanie wieszaki na akcesoria zraszające

    Wieszaki na akcesoria zraszające to niedrogie i praktyczne elementy, które z łatwością można zamontować na elewacji domu czy budynku gospodarczego w pobliżu przyłącza lub uchwytu na zwinięty wąż. Podczas wyboru wieszaka, należy zwrócić uwagę na zakres szerokości skrzydełek przytrzymujących i dopasować go do modelu dyszy oraz średnicy przewodu. Tani uchwyty na akcesoria zraszające pozwala utrzymać ład i porządek w zakresie sprzętu do nawadniania oraz estetykę całej przestrzeni ogrodowej.

  • Złączki do węży...

    Złączki do węży ogrodowych – detal do zadań specjalnych

    W ramach szerokiego asortymentu w zakresie armatury do instalacji nawadniających tereny zielone, ważną funkcję pełnią niezawodne złączki do węży ogrodowych. Służą one do tworzenia planowych połączeń węży w celu zwiększenia ich długości i zasięgu podlewania, ale przynoszą również ratunek w przypadku nagłej awarii przewodu wodnego. Złączki do węży ogrodowych, zwane także jako reparatory – pozwalają więc na uniknięcie kosztownego zakupu nowego przewodu do transportu wody na tereny zielone.

    Wysokiej jakości złączki do węży ogrodowych powinny być wykonane z materiałów niepodatnych na skorodowanie, jak np. tworzywa PVC czy mosiądz. Zadaniem złączek jest szczelne połączenie końcówek węży – w sposób uniemożliwiający przeciek wody. Dobrej klasy złączki do węży gumowych wyposażone są też w specjalnie wyprofilowane ząbki, zapobiegające wyślizgnięciu się węża – poprzez gwarancję solidnego zacisku w miejscu łączenia. Renomowany sklep i hurtownia ogrodnicza, w ramach szerokiej gamy armatury, oferuje również złączki do węży ogrodowych umożliwiające łączenie ze sobą przewodów o różnych przekrojach. Dla zapewnienia ciągłości i regularności podlewania ogrodu, szklarni, sadu, trawnika czy warzywnika – warto mieć zapasowe złącza do węży wodnych.

    Czym charakteryzuje się solidne złącze do węża ogrodowego?

    Solidne złącze do węża ogrodowego musi charakteryzować się skutecznością i trwałością łączenia oraz wysoką odpornością ma różne mechaniczne oddziaływania. Złączka do węża powinna być wykonana w materiału odpornego na korozję, do czego dobrze nadaje się PVC. Konstrukcja tego akcesorium musi też zapewniać swobodny przepływ wody. Właściwie wyprofilowane ząbki i mocny zacisk – to kolejne zalety, jakie powinno posiadać najlepsze złącze do węża ogrodowego. Zbyt słabe mocowanie, to ryzyko rozszczelnienia się połączenia węży, wyciek wody oraz strata czasu na nieskuteczne próby naprawy. W przypadku słabego łączenia, do wycieku może dojść na wskutek szarpnięcia wężem albo wysokiego ciśnienia wody.

    Złącze do węża ogrodowego powinno też być wytrzymałe na mechaniczne uszkodzenia, np. podczas przesuwania zestawu po szorstkiej nawierzchni, przypadkowego nastąpnięcia czy przejechania kołami pojazdu. Idealne złącze do węża ogrodowego musi utrzymać swoje parametry nawet podczas dużych amplitud temperaturowych (letnie upały i ekspozycja na promienie słoneczne oraz okresowe przygruntowe przymrozki). Dobre złącze do węża ogrodowego posiada antypoślizgową powłokę wierzchnią, dzięki czemu ułatwia mocne skręcenie, jak i komfortowe rozkręcanie połączenia na mobilnej instalacji nawadniającej.

    Złączka do węża ogrodowego – do połączeń planowych i awaryjnych

    Każda złączka do węża ogrodowego nadaje się zarówno do instalacji nawadniających obsługiwanych bezpośrednio przez człowieka, jak też do automatycznych systemów zraszających. Złączki do węża ogrodowego umożliwiają łącznie węży o identycznej średnicy, jak również przewodów wodnych o odmiennych przekrojach. W sklepie Preis zone można znaleźć modele łączące węże o średnicy 1’’, 1/2’’ i 3/4’’ oraz tworzyć połączenia w różnych konfiguracjach, np. z 3/4 na 1/2 cala. Złączka do węża ogrodowego pozwala na stworzenie bardzo długiego przewodu nawadniającego, dzięki któremu można pielęgnować rośliny oddalone nawet kilkaset metrów od przyłącza wody.

    Mimo, iż obecnie produkuje się węże wielowarstwowe o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne, to w dalszym ciągu może on ulec rozcięciu bądź przetarciu w trakcie użytkowania. Złącze do węża ogrodowego to nieocenione wybawienie, kiedy przewód ulega przecięciu przy zahaczeniu o jakąś ostrą krawędź lub, gdy nastąpi rozszczelnienie, spowodowane zmęczeniem materiału w miejscu, gdzie był on często zginany. W momencie, kiedy wąż ogrodowy zostaje uszkodzony blisko jednego z końców – wystarczy odciąć niewielki fragment przewodu. Gorzej, jeżeli do trwałego uszkodzenia dojdzie bliżej środka węża. Wówczas istnieje ryzyko pozbycia się zbyt długiego kawałka węża i ograniczenie zasięgu nawadniania. Możliwe jest oczywiście kupno nowego przewodu, jednak najlepszą i zarazem najtańszą alternatywą wydaje się złącze do węża ogrodowego.

    Dlaczego warto mieć w zapasie złącza do węży ogrodowych?

    Niedrogie złącza do węży ogrodowych, to idealny sposób na przedłużenie lub naprawę uszkodzonego przewodu do nawadniania terenów zielonych. Z chwilą trwałego uszkodzenia węża, istnieje ryzyko przerwy w podlewaniu, co w ekstremalnej sytuacji może doprowadzić do obeschnięcia roślin. Doraźne klejenie i prowizoryczna naprawa węża – zazwyczaj nie odnosi zamierzonego efektu i szybko dochodzi do ponownego rozszczelnienia instalacji. Źle wykonana reperacja i nieskuteczne usunięcie usterki, może też doprowadzić do wycieku wody i spadku ciśnienia w wężu, co narazi użytkownika na wymierne straty i dyskomfort podczas nawadniania. Zapasowe złącza do węży ogrodowych pozwalają uniknąć tego typu zdarzeń i dają gwarancję ciągłości efektywnego

  • Uchwyty do węży
  • Węże do oprysków

    Węże do oprysków – specjalistyczne przewody nie tylko do ogrodu

    Specjalistyczne węże do oprysków mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie pożądane jest chronienie roślin przed szkodnikami, regularne nawożenie upraw jadalnych czy ozdobnych oraz rozpylanie innych chemikaliów. Profesjonalny wąż do środków ochrony roślin przyda się zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i podczas hodowli i pielęgnacji roślin na większą skalę w gospodarstwie rolniczym. Tego rodzaju węże z powodzeniem wykorzystują także posiadacze sadów czy szklarni.

    Węże do oprysków posiadają kilka warstw oraz wzmocnioną strukturę – odporną ma działanie lekkiej chemii, wysokie ciśnienie i oddziaływanie innych niekorzystnych czynników. Węże do oprysków powinny być wykonane z materiałów wolnych od szkodliwych substancji, które mogłyby wyzwalać się podczas kontaktu z chemikaliami do ochrony roślinności i być przez nią asymilowane.

    Aby uniknąć przerwania struktury przewodu, a w konsekwencji wycieku płynnych środków ochrony roślin, należy do tego celu stosować wyłącznie węże ogrodowe przeznaczone do oprysków. Węże do oprysków muszą charakteryzować się też bardzo dobrą elastycznością, aby nie uległy mechanicznemu uszkodzeniu na wskutek intensywnego zginania.

    Czym się cechują najlepsze węże do środków ochrony roślin?

    Najlepsze węże do środków ochrony roślin produkowane są wysokiej klasy miękkiego PVC, zbrojonego potrójną przędzą poliestrową i dodatkowo wzmacnianego tekstylnie. Duża elastyczność zapewnia specjalistycznym wężom solidną wytrzymałość zmęczeniową, co w rezultacie przekłada się również na dłuższą żywotność przewodu do oprysków. Ze względu na technologię płynnego nawożenia i zabezpieczania upraw, węże do środków ochrony roślin są bardzo odporne na ciśnienie i wykazują tolerancję nawet do 60 bar. Pomimo wielowarstwowej struktury, przewody do oprysków ogrodniczych/rolniczych mają wewnątrz gładkościenną budowę, które niweluje opory i zapewnia optymalne parametry dla przepływu ciekłych chemikaliów.

    Węże do środków ochrony roślin są także odporne na ścieranie, jakiemu mogą ulegać w trakcie kontaktu z wybrukowaną lub wyasfaltowaną nawierzchnią. Profesjonalny wąż do środków ochrony roślin, jaki oferuje sklep i hurtownia ogrodnicza Preis zone – może być eksploatowany w szerokim zakresie temperatur (nawet od -20 st. C do +60 st. C). W połączeniu z wytrzymałością przewodu na działanie tlenu i penetrację promieni UV – najlepsze węże do oprysków można więc użytkować praktycznie przez cały rok. Dobrej jakości techniczne węże do środków ochrony roślin powinny być wolne od toksycznych substancji (np. kadmu), aby ich eksploatacja nie wiązała się z przenikaniem szkodliwych składników do środowiska naturalnego.

    Wąż do oprysków – gdzie i kiedy znajduje zastosowanie?

    Uniwersalny wąż do oprysków może być stosowany m. in. w ogrodnictwie i rolnictwie – do rozpylania pod ciśnieniem płynnych środków owadobójczych, chwastobójczych oraz nawozów mineralnych. Regularne opryski i dbanie o uprawy/hodowle – zarówno flory ozdobnej, jak też jadalnej – zwiększa plony, pozwalając przy okazji cieszyć oko efektownym wyglądem roślin. W przydomowym ogrodzie wąż do oprysków przyda się już od pierwszych cieplejszych dni. Wiosenne opryski to bardzo ważny zabieg ochronny, bowiem rozpoczyna się okres wegetacji roślin, a wraz z nim bytowanie wznawiają patogeny grzybowe, bakterie i inne szkodniki. Jeśli chodzi o nawożenie, to węże do oprysków płynnych znajdują zastosowanie przez większą część roku. Oprócz nawozów wiosennych użyźniających glebę, spora liczba gatunków wymaga wsparcia minerałami w okresie letnim, natomiast jesienią węże techniczne mogą posłużyć np. do rozprowadzenia mieszanek wapiennych i potasowych.

  • Zestawy ze złączami
  • węże ssące
Filtry
Filtry

Cena

0,00 zł - 540,00 zł

Na stanie

EAN

Model

No choice available on this group

Jest 158 produktów.

Filtry
Filtry

Cena

0,00 zł - 540,00 zł

Na stanie

EAN

Model

No choice available on this group

Produktów na stronie:
Pokazano 1-12 z 158 pozycji
Węże ogrodowe - Preis-Zone.pl

Węże ogrodowe – podstawowy element wyposażenia każdego ogrodu

Węże ogrodowe są ważnym elementem do nawadniania terenów zielonych, szczególnie przy działkach o większej powierzchni i znacznej odległości roślin od przyłącza wody. Tego typu akcesoria ogrodowe często narażone są na oddziaływanie wielu niekorzystnych czynników, dlatego muszą być wytrzymałe i odporne m. in. na skrajne warunki pogodowe.

Profesjonalny sklep ogrodniczy to z pewnością odpowiednie miejsce, aby nabyć najwyższej jakości wąż ogrodniczy. Na rynku dostępne są różne rodzaje wężów ogrodowych. Podstawowe modele służą do tradycyjnego podlewania roślin, ale niektóre węże ogrodowe dedykowane są do budowy systemów nawadniających.

Wśród akcesoriów dodatkowych, w jakie warto wyposażyć wąż ogrodniczy, są specjalne dysze i pistolety zraszające, które zwiększają precyzję, komfort podlewania oraz oszczędzają wodę. Dla wygody użytkowania klasycznych węży do podlewania ogrodu, można zaopatrzyć się także w funkcjonalne stojaki lub bębny.

Sprawny wąż ogrodniczy to gwarancja właściwego i regularnego nawadniania roślinności w okresach największego zapotrzebowania zieleni na wodę.

Czym powinien charakteryzować się dobry wąż ogrodowy?

Wąż ogrodniczy użytkowany jest w warunkach zewnętrznych, należy więc zadbać o to, aby był on wytrzymały na działanie wielu niepożądanych czynników. Dużym zagrożeniem dla węży ogrodowych są ekstremalne temperatury. W przypadku intensywnego nasłonecznienia, powierzchnia węża może nagrzewać się nawet do +50 st. C, a w czasie wiosennych czy jesiennych przymrozów, przy gruncie temperatura spada nierzadko do -20 st. C. Kolejnym istotnym czynnikiem jest maksymalne dopuszczalne ciśnienie wody, które jest bezpieczne dla konstrukcji węża ogrodowego.

Dobrej jakości węże ogrodowe powinny być wykonane z materiału odpornego na zaginanie i skręcanie, z czym często ma się do czynienia podczas podlewania. Tworzywo, z jakiego zbudowany jest wąż ogrodniczy, musi też być wytrzymały na ścieranie – szczególnie, kiedy ma on bezpośredni kontakt z powierzchniami utwardzonymi kostką brukową, asfaltem lub wylewką betonową.

Najlepsze węże ogrodowe wykonuje się z miękkiego PVC. Materiał ten często wzmacniany jest przędzą poliestrową, a nierzadko posiada również specjalny otok tekstylny. Istotny jest też szeroki zakres temperaturowy pracy węża oraz odporność na kontakt z różnymi środkami chemicznymi stosowanymi w ogrodzie (np. nawozy, opryski).

Wąż do ogrodu i funkcjonalne akcesoria do podlewania zieleni

Aby wąż do ogrodu był bardziej funkcjonalny i efektywniej wypełniał swoje zadania w zakresie podlewania zieleni, warto dokupić szereg praktycznych akcesoriów. Węże ogrodowe wyposażone w regulowane dysze lub pistolety zraszające – pozwalają na dokładniejsze podlewanie zieleni, zwiększenie/zmniejszenie ciśnienia wody oraz dostosowanie strumienia do specyfiki danej rośliny. Ważnym argumentem przemawiającym za stosowaniem tego typu końcówek, jest także znacznie mniejsze zużycie wody.

Długi wąż do ogrodu jest wygodniejszy w obsłudze – gdy w prosty sposób można go zwijać/rozwijać, bez ryzyka poplątania. Efekt taki można uzyskać poprzez różnego rodzaju podpórki, stojaki, bębny czy uchwyty, które dodatkowo pomagają utrzymać węża w czystości. Tradycyjny wąż ogrodniczy ma zwykle ok. 50 m długości. Skrócenie węża nie jest żadnym problemem, natomiast w razie konieczności wydłużenia – przydatne bywają specjalistyczne i niezawodne (szybko)złącza. W przypadku rozległych terenów do podlewania, zlokalizowanych po różnych stronach od przyłącza wodnego, użytecznym rozwiązaniem mogą okazać się rozdzielacze, np. trójniki.

Węże ogrodowe kroplujące – do czego służą?

W sprzedaży dostępne są także specjalne węże ogrodowe kroplujące, które służą do budowy zoptymalizowanych linii nawadniających. Automatyzacja procesu nawadniania jest bardzo wygodna, ponieważ jest alternatywą dla ręcznego podlewania przy użyciu klasycznych węży czy konewki. Węże ogrodowe kroplujące znacząco ograniczają zużycie wody i zapewniają optymalne nawodnienie – o co trudno przy konwencjonalnych metodach podlewania roślin.

Linie nawadniające na bazie węży ogrodowych, często stosuje się w szklarniach i tunelach foliowych, jednak coraz powszechniej wykorzystuje się je też w tradycyjnych ogrodach. Działające punktowo węże ogrodowe kroplujące, pomagają w efektywnej uprawie roślin jadalnych oraz ozdobnych. Świetnie sprawdzają się również przy zasilaniu wodą żywopłotów, rabat, przydomowego warzywniaka czy sadu.

Jak należy dbać o węże ogrodowe?

Właściwe użytkowanie i przechowywanie – sprawia, że dobrej klasy węże ogrodowe będą służyć przez wiele lat. Najistotniejszym zabiegiem, pozwalającym utrzymać wąż ogrodniczy w odpowiednim stanie technicznym, jest zwijanie go po każdym użyciu. Brak kontaktu z podłożem, ogranicza ryzyko przetarcia oraz uszkodzenia przez inne sprzęty (np. kosiarkę) lub zwierzęta (przegryzienie). Zwijanie ułatwia też ponowne użycie węża oraz powoduje usunięcie zalegającej wewnątrz wody, która może ulec zamrożeniu bądź stać się siedliskiem dla rozwoju różnych mikroorganizmów. Węże ogrodowe bezwzględnie powinny być zwijane i zabezpieczane w pomieszczeniach przed nastaniem sezonu zimowego.

Czytaj więcej Czytaj mniej
Gwarancja dostawy Naszą rzetelność potwierdza znak jakości Trusted Shops!
30-dniowy okres zwrotu Masz aż 30 dni by zwrócić kupione produkty.
Bezpiecznie Połączenie z tą stroną jest szyfrowane kluczem SSL, więc Twoje dane są bezpieczne!
Wsparcie BOK Udzielamy fachowej pomocy, reagujemy szybko na potrzeby Klientów
Zadowoleni Klienci 97% klientów ocenia pozytywnie zakupy w Preis-Zone