WĘŻE OGRODOWE
( ilość produktów: 145 )Węże ogrodowe – podstawowy element wyposażenia każdego ogrodu
Węże ogrodowe są ważnym elementem do nawadniania terenów zielonych, szczególnie przy działkach o większej powierzchni i znacznej odległości roślin od przyłącza wody. Tego typu akcesoria ogrodowe często narażone są na oddziaływanie wielu niekorzystnych czynników, dlatego muszą być wytrzymałe i odporne m. in. na skrajne warunki pogodowe.
Profesjonalny sklep ogrodniczy to z pewnością odpowiednie miejsce, aby nabyć najwyższej jakości wąż ogrodniczy. Na rynku dostępne są różne rodzaje wężów ogrodowych. Podstawowe modele służą do tradycyjnego podlewania roślin, ale niektóre węże ogrodowe dedykowane są do budowy systemów nawadniających.
Wśród akcesoriów dodatkowych, w jakie warto wyposażyć wąż ogrodniczy, są specjalne dysze i pistolety zraszające, które zwiększają precyzję, komfort podlewania oraz oszczędzają wodę. Dla wygody użytkowania klasycznych węży do podlewania ogrodu, można zaopatrzyć się także w funkcjonalne stojaki lub bębny.
Sprawny wąż ogrodniczy to gwarancja właściwego i regularnego nawadniania roślinności w okresach największego zapotrzebowania zieleni na wodę.
Czym powinien charakteryzować się dobry wąż ogrodowy?
Wąż ogrodniczy użytkowany jest w warunkach zewnętrznych, należy więc zadbać o to, aby był on wytrzymały na działanie wielu niepożądanych czynników. Dużym zagrożeniem dla węży ogrodowych są ekstremalne temperatury. W przypadku intensywnego nasłonecznienia, powierzchnia węża może nagrzewać się nawet do +50 st. C, a w czasie wiosennych czy jesiennych przymrozów, przy gruncie temperatura spada nierzadko do -20 st. C. Kolejnym istotnym czynnikiem jest maksymalne dopuszczalne ciśnienie wody, które jest bezpieczne dla konstrukcji węża ogrodowego.
Dobrej jakości węże ogrodowe powinny być wykonane z materiału odpornego na zaginanie i skręcanie, z czym często ma się do czynienia podczas podlewania. Tworzywo, z jakiego zbudowany jest wąż ogrodniczy, musi też być wytrzymały na ścieranie – szczególnie, kiedy ma on bezpośredni kontakt z powierzchniami utwardzonymi kostką brukową, asfaltem lub wylewką betonową.
Najlepsze węże ogrodowe wykonuje się z miękkiego PVC. Materiał ten często wzmacniany jest przędzą poliestrową, a nierzadko posiada również specjalny otok tekstylny. Istotny jest też szeroki zakres temperaturowy pracy węża oraz odporność na kontakt z różnymi środkami chemicznymi stosowanymi w ogrodzie (np. nawozy, opryski).
Wąż do ogrodu i funkcjonalne akcesoria do podlewania zieleni
Aby wąż do ogrodu był bardziej funkcjonalny i efektywniej wypełniał swoje zadania w zakresie podlewania zieleni, warto dokupić szereg praktycznych akcesoriów. Węże ogrodowe wyposażone w regulowane dysze lub pistolety zraszające – pozwalają na dokładniejsze podlewanie zieleni, zwiększenie/zmniejszenie ciśnienia wody oraz dostosowanie strumienia do specyfiki danej rośliny. Ważnym argumentem przemawiającym za stosowaniem tego typu końcówek, jest także znacznie mniejsze zużycie wody.
Długi wąż do ogrodu jest wygodniejszy w obsłudze – gdy w prosty sposób można go zwijać/rozwijać, bez ryzyka poplątania. Efekt taki można uzyskać poprzez różnego rodzaju podpórki, stojaki, bębny czy uchwyty, które dodatkowo pomagają utrzymać węża w czystości. Tradycyjny wąż ogrodniczy ma zwykle ok. 50 m długości. Skrócenie węża nie jest żadnym problemem, natomiast w razie konieczności wydłużenia – przydatne bywają specjalistyczne i niezawodne (szybko)złącza. W przypadku rozległych terenów do podlewania, zlokalizowanych po różnych stronach od przyłącza wodnego, użytecznym rozwiązaniem mogą okazać się rozdzielacze, np. trójniki.
Węże ogrodowe kroplujące – do czego służą?
W sprzedaży dostępne są także specjalne węże ogrodowe kroplujące, które służą do budowy zoptymalizowanych linii nawadniających. Automatyzacja procesu nawadniania jest bardzo wygodna, ponieważ jest alternatywą dla ręcznego podlewania przy użyciu klasycznych węży czy konewki. Węże ogrodowe kroplujące znacząco ograniczają zużycie wody i zapewniają optymalne nawodnienie – o co trudno przy konwencjonalnych metodach podlewania roślin.
Linie nawadniające na bazie węży ogrodowych, często stosuje się w szklarniach i tunelach foliowych, jednak coraz powszechniej wykorzystuje się je też w tradycyjnych ogrodach. Działające punktowo węże ogrodowe kroplujące, pomagają w efektywnej uprawie roślin jadalnych oraz ozdobnych. Świetnie sprawdzają się również przy zasilaniu wodą żywopłotów, rabat, przydomowego warzywniaka czy sadu.
Jak należy dbać o węże ogrodowe?
Właściwe użytkowanie i przechowywanie – sprawia, że dobrej klasy węże ogrodowe będą służyć przez wiele lat. Najistotniejszym zabiegiem, pozwalającym utrzymać wąż ogrodniczy w odpowiednim stanie technicznym, jest zwijanie go po każdym użyciu. Brak kontaktu z podłożem, ogranicza ryzyko przetarcia oraz uszkodzenia przez inne sprzęty (np. kosiarkę) lub zwierzęta (przegryzienie). Zwijanie ułatwia też ponowne użycie węża oraz powoduje usunięcie zalegającej wewnątrz wody, która może ulec zamrożeniu bądź stać się siedliskiem dla rozwoju różnych mikroorganizmów. Węże ogrodowe bezwzględnie powinny być zwijane i zabezpieczane w pomieszczeniach przed nastaniem sezonu zimowego.