WĘŻE KROPLUJĄCE
( ilość produktów: 2 )Węże kroplujące do nawadniania
Węże kroplujące do nawadniania są doskonałym rozwiązaniem do podlewania większych obszarów przy ograniczeniu zużycia wody. Systemy nawadniania wyposażone w węże kroplujące zapewniają oszczędność czasu i wody. Są więc wygodne, ekonomiczne i ekologiczne.
Węże kroplujące do nawadniania służą do rozprowadzania i dozowania wody pod uprawy i tereny zielone. Zastosować można je pod trawniki, rabaty kwiatowe, uprawy warzyw, krzewów, drzew czy roślin ozdobnych. Pozwalają na równomierne rozprowadzenie wilgoci nawet na bardzo dużym obszarze.
Oferujemy węże kroplujące do nawadniania o różnych parametrach. Mają one odmienną średnicę czy długość. Mogą się różnić rozstawem i wydajnością kroplowników. Węże kroplujące do nawadniania mogą też mieć różną grubość ścianek, od czego zależy maksymalne dopuszczalne ciśnienie wody. Do większych instalacji poleca się węże kroplujące z systemami kompensacji ciśnienia, dzięki którym spadek przepływu wody wraz ze wzrostem długości węża jest niewielki.
W naszym asortymencie znajdują się węże kroplujące do nawadniania od renomowanych producentów. To gwarancja ich trwałości i wysokiej funkcjonalności. Nasze węże kroplujące do nawadniania są więc odporne na działanie środków chemicznych czy promieniowania UV. Mocne materiały i odpowiednia konstrukcja zapobiegają też wrastaniu korzeni oraz wnikaniu ziemi do otworów kroplujących.
Wąż kroplujący do nawadniania — sposób na nawadnianie kropelkowe
Wąż kroplujący do nawadniania jest elementem systemu nawadniania kropelkowego. Dzięki temu możliwe jest podlewanie przez dostarczanie kropli wody w bezpośrednie sąsiedztwo korzeni. Wąż kroplujący do nawadniania umożliwia więc prawidłowe nasączenie gleby wodą bez efektu wypłukiwania podłoża, jak ma to miejsce przy podlewaniu tradycyjnym.
Wąż kroplujący do nawadniania pozwala też uniknąć strat wody — jest ona dostarczana dokładnie tam, gdzie może być wchłonięta przez rośliny. Pozwala to na dokładniejsze kontrolowanie warunków uprawowych. Ma to szczególne znaczenie dla roślin o bardzo wysokich wymaganiach, przy których kontrola parametrów stanowiska jest kluczowa. Jednak wąż kroplujący do podlewania sprawdza się także w uprawach amatorskich, przydomowych ogrodach czy na działkach rekreacyjnych. To dobry sposób na ułatwienie podlewania trawników, grządek i rabat.
Wąż kroplujący do podlewania pozwala na kropelkowe nawadnianie dowolnych terenów i roślin. Doskonale sprawdza się nie tylko wkopany w ziemię, ale też położony na podłożu, a nawet podwieszany. Pozwala to na dostosowanie sposobu dystrybucji wody do konkretnych warunków i wymagań określonych roślin.
Węże kroplujące — czemu warto je stosować?
Węże kroplujące mają liczne zalety. Przede wszystkim zapewniają odpowiednie, w pełni kontrolowane nawodnienie roślin przy znacznym ograniczeniu zużycia wody. Ponieważ węże kroplujące dozują wodę stopniowo, pod małym ciśnieniem, nie spływa ona poza zasięg systemu korzeniowego.
Bezpośrednie dostarczenie wody do korzeni to nie tylko oszczędność, ale również lepszy wzrost roślin. Węże kroplujące dają bowiem pewność, że gleba jest prawidłowo zwilżona nie tylko powierzchniowo, ale na odpowiedniej głębokości. Pozwala to na znacznie lepszą kontrolę warunków uprawy, szczególnie jeśli w systemie nawadniania uwzględni się odpowiednie czujniki wilgotności.
Niektóre gatunki roślin są bardzo wrażliwe i odgórne podlewanie może je uszkadzać. W takim przypadku węże kroplujące również sprawdzają się doskonale. Pozwalają na odpowiednie nawilżenie gleby bez lania wody na liście i kwiaty.
Węże kroplujące to również estetyka ogrodu. Ponieważ można je wkopać pod trawnik czy rabaty, nie ma zewnętrznych elementów, które mogą szpecić ogród. Nie trzeba też nic przestawiać czy omijać podczas koszenia, grabienia, pielenia i innych prac. Węże kroplujące sprawiają więc, że ogród wygląda lepiej i łatwiej o niego zadbać.
Węże kroplujące to również ekologia. Zmniejszenie zużycia wody jest coraz bardziej istotne nie tylko na terenie dużych upraw komercyjnych, ale także w gospodarstwach domowych. Systemy nawadniania kropelkowego (w tym węże kroplujące) są tu doskonałym rozwiązaniem, które pomaga pogodzić dbanie o ogród z oszczędnością zasobów naturalnych.
Wąż kroplujący — jak wybrać odpowiedni?
Aby wybrać odpowiedni wąż kroplujący, pod uwagę trzeba wziąć kilka kwestii. Wiążą się one zarówno z wymaganiami roślin, jak i parametrami samego węża.
Przede wszystkim przeanalizować należy warunki stanowiskowe, które chcemy stworzyć. Czy dana uprawa wymaga dużej, czy małej ilości wody? Czy podłoże powinno być stale wilgotne, czy należy je przesuszać pomiędzy podlewaniem? Od odpowiedzi m.in. na takie pytania zależy, jaki sposób podlewania będzie optymalny.
Jeśli już zdecydujemy się na system podlewania kropelkowego, należy wybrać odpowiedni wąż kroplujący. Na jego funkcjonalność i zastosowanie wpływ mają takie kwestie jak przekrój, grubość ścianek, długość, rozstaw kroplowników, ale również konstrukcja wewnętrzna.
Przede wszystkim im większy przekrój, tym więcej wody przepływa przez wąż kroplujący w jednostce czasu. Jednak ilość wody dostarczanej do gleby zależy również od rozmieszczenia i wielkości otworów. Dlatego wybierając wąż kroplujący, najlepiej kierować się parametrem wydajności emitera. To wartość wyrażona w litrach na godzinę (zazwyczaj podawana dla ciśnienia równego 1 bar).
Sprawdzić warto również zakres ciśnienia roboczego, przy jakim może pracować wąż kroplujący. Standardem jest od 05, do 3,5 bar, ale szczególnie duże instalacje mogą wymagać większej wytrzymałości.
Kupując wąż kroplujący, oczywiście odmierzyć trzeba też jego długość. Należy przy tym pamiętać, że o ile krótkie instalacje tego nie wymagają, o tyle przy długich wąż powinien mieć odpowiednią konstrukcję. Różne systemy utrzymania ciśnienia pomagają zachować stały przepływ wody na całej długości instalacji. Dzięki temu na początku i na końcu węża kroplującego utrzymuje się mniej więcej identyczne ciśnienie, a co za tym idzie, równa wydajność nawadniania.