Rozdzielnice bezpiecznikowe

(114 produkty)
Filtry
Filtry

Cena

15,00 zł - 1 290,00 zł

Na stanie

EAN

Model

No choice available on this group

Jest 114 produktów.

Filtry
Filtry

Cena

15,00 zł - 1 290,00 zł

Na stanie

EAN

Model

No choice available on this group

Produktów na stronie:
Pokazano 1-12 z 114 pozycji
Rozdzielnice bezpiecznikowe, skrzynki bezpiecznikowe - Preis-Zone.pl

Rozdzielnice bezpiecznikowe (skrzynki bezpiecznikowe) - Sklep Preis-Zone

Rozdzielnice bezpiecznikowe to podstawowy element wyposażenia instalacji elektrycznych w obiektach mieszkalnych. Skrzynki bezpiecznikowe umożliwiają bezpieczny i wydajny montaż zabezpieczeń nadmiarowo-prądowych, wyłączników różnicowo-prądowych, a także innych aparatów elektrycznych niezbędnych do rozdzielania, zabezpieczania i nadzorowania energii elektrycznej w obwodach. Każda rozdzielnica bezpiecznikowa oferowana przez sklep i hurtownię elektryczną Preis-Zone wykonana jest z najwyższej jakości materiałów oraz opatrzona stosownymi certyfikatami i atestami potwierdzającymi jej wykonanie zgodne z aktualnymi normami. Nasze rozdzielnice pozwalają na montaż szerokiej liczby modułów w jednym, dwóch lub trzech rzędach. Każda rozdzielnica elektryczna natynkowa znajdująca się w naszej ofercie pochodzi od renomowanego i sprawdzonego producenta. Współpracujemy jedynie z najlepszymi markami dostarczającymi wysokiej jakości osprzęt elektryczny. W naszej ofercie znajdą Państwo m.in. rozdzielnice Elektro-Plast, Doktorvolt oraz wielu innych firm. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami. Z przyjemnością zaproponujemy najkorzystniejsze rozwiązania oraz pomożemy dobrać rozdzielnicę do Państwa potrzeb oraz specyfiki aplikacji.

Rozdzielnice bezpiecznikowe — elektryczne rozdzielnice zapewniające bezpieczną dystrybucję prądu

Elektryczne rozdzielnice bezpiecznikowe stanowią kluczowy element infrastruktury elektrycznej. Ich rola polega nie tylko na rozdzielaniu i dystrybucji energii, ale także na zapewnieniu odpowiedniego zabezpieczenia przed przeciążeniami i zwarciami. Sprawdź, czym dokładnie są rozdzielnice bezpiecznikowe, jak działają, jakie są ich rodzaje i zastosowania.

Rozdzielnica bezpiecznikowa — czym jest i jak działa?

Rozdzielnica elektryczna jest centralnym punktem w systemach zasilania elektrycznego, służącym do dystrybucji prądu z jednego źródła na wiele linii lub obwodów wychodzących. 

Rozdzielanie energii możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiednich komponentów, takich jak bloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PEszyny zbiorcze oraz listwy zaciskowe na szynę.

W przypadku rozdzielnicy bezpiecznikowej jedną z głównych funkcji jest również zapewnienie bezpiecznej pracy całej instalacji poprzez zastosowanie odpowiednich bezpieczników.

Bezpieczniki (np. wyłączniki różnicowoprądowe) to elementy ochronne, które reagują na przeciążenie lub zwarcie w obwodzie, przerywając przepływ prądu w celu uniknięcia uszkodzeń urządzeń elektrycznych i ewentualnego pożaru. Działanie bezpiecznika polega na podgrzaniu się drutu lub wkładu, co prowadzi do jego stopienia i przerwania obwodu.

Odpowiednie rozdzielnice bezpiecznikowe zapewniają więc bezpieczeństwo sieci elektrycznej, jej użytkowników i podłączonego do niej sprzętu. Z tego względu właściwie każda instalacja elektryczna wyposażona jest przynajmniej w jedną rozdzielnicę bezpiecznikową.

Warto jednak zaznaczyć, że nie każda rozdzielnica elektryczna jest rozdzielnicą bezpiecznikową. W zabezpieczenia wyposażone są tzw. rozdzielnice uzbrojone, ale w instalacjach elektrycznych wykorzystuje się również rozdzielnice nieuzbrojone. Pełnią one jedynie podstawową funkcję rozdzielczą i dystrybucyjną i często wykorzystywane są jako podrozdzielnice w złożonych, wielokrotnie rozgałęziających się instalacjach. Taka rozdzielnica nieuzbrojona zawsze powinna jednak być podłączona za bezpiecznikową rozdzielnią uzbrojoną z odpowiednimi zabezpieczeniami.

Rozdzielnice bezpiecznikowe — rodzaje

W sprzedaży dostępne są rozdzielnice bezpiecznikowe różnego typu. Poszczególne modele różnią się m.in. wielkością, sposobem i miejscem montażu czy rozmaitymi dodatkowymi funkcjami.

Szeroki wybór pozwala każdemu dobrać rozdzielnicę bezpiecznikową odpowiednią do konkretnych zastosowań i architektury danej instalacji elektrycznej.

Warto także wspomnieć, że rozdzielnice bezpiecznikowe mogą być wyposażone w bezpieczniki (i inne komponenty) przystosowane do pracy z różnym prądem znamionowym. Mamy zatem rozdzielnice 16A i rozdzielnice 32A przeznaczone do instalacji o odmiennym obciążeniu.

Na uwagę zasługują również bezpiecznikowe rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym oraz rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym. To modele wyposażone w dodatkowe elementy ochronne czy kontrolne, zapewniające większe bezpieczeństwo i dodatkowe możliwości sterowania siecią.

Dostępne są także bezpiecznikowe rozdzielnice z licznikiem, które pozwalają na pomiar i monitorowanie zużycia prądu w całej instalacji lub w jej konkretnych sekcjach (pojedynczych obwodach czy grupach tych obwodów).

Stacjonarna czy przenośna rozdzielnica bezpiecznikowa?

Jeden z najważniejszych podziałów zasadniczo wpływających na funkcjonalność rozdzielnicy bezpiecznikowej dotyczy sposobu montażu i mobilności eRBetki. Wyróżniamy bowiem rozdzielnice stacjonarne montowane głównie w sieciach (względnie) stałych i docelowych oraz rozdzielnice przenośne wykorzystywane w sieciach wymagających większej elastyczności.

Wybór odpowiedniego modelu zależy od wielu czynników — roli, jaką eRBetka ma pełnić w instalacji, miejsca, w którym chcemy z niej korzystać czy oczekiwanej funkcjonalności.

Rozdzielnice stacjonarne natynkowe i podtynkowe

Stacjonarne rozdzielnice bezpiecznikowe to eRBetki o szerokim spektrum zastosowań. Montuje się je w obiektach prywatnych, komercyjnych i publicznych — w domach, biurach, sklepach, zakładach pracy itp.

Wyróżnić trzeba jednak dwa typy — bezpiecznikowe rozdzielnice natynkowe i podtynkowe.

Stacjonarne rozdzielnice podtynkowe to modele “wtapiane” w mury. Montuje się je bowiem we wnękach wykutych w ścianach — tak, by ich front licował z elewacją. To rozwiązanie bardzo estetyczne, skrzynka nie zajmuje bowiem wiele miejsca i nie odstaje od ściany.

Warto natomiast pamiętać, że rozdzielnice podtynkowe dają najmniejsze pole manewru pod względem modyfikacji instalacji. Przewody doprowadzone są bowiem do skrzynki podtynkowo, więc dołączenie nowych linii (a często również demontaż samej eRBEtki) wymaga kucia w ścianach.

Nieco więcej swobody zapewnia natynkowa rozdzielnica bezpiecznikowa. To model przytwierdzany do słupów czy ścian z pomocą kołków rozporowych lub wkrętów. Cała skrzynka jest tu “na wierzchu”, więc łatwo można dostać się do jej wnętrza, podłączyć nowe linie czy odłączyć stare. Samą skrzynkę też łatwo zdemontować i ewentualnie przenieść.

Elektryczne rozdzielnice bezpiecznikowe natynkowe dają zatem nieco swobody w kształtowaniu architektury instalacji i jej ewentualnej modyfikacji. Dzięki temu dobrze spisują się zarówno w sieciach docelowych, jak i tych o względnej stałości (np. na dużych budowach).

Przenośne rozdzielnice bezpiecznikowe z kablem lub z gniazdem odbiornikowym

Najwięcej elastyczności zapewniają jednak przenośne rozdzielnice bezpiecznikowe. To modele, których nie przytwierdza się na stałe, dowolnie można zatem przestawiać eRBetkę i korzystać z niej dokładnie tam, gdzie jest potrzebna.

Co istotne, rozdzielnice przenośne zapewniają elastyczność nie tylko ze względu na możliwość zmiany położenia skrzynki. Ważne jest również to, że zarówno przewody zasilające, jak i linie wychodzące nie muszą tu być podłączane “na sztywno”.

W przypadku bezpiecznikowych rozdzielnic stacjonarnych źródło zasilania niemal zawsze połączone jest właśnie “na sztywno”, a więc na stałe. Jego odłączenie wymaga rozkręcenia skrzynki i pracy bezpośrednio na przewodach.

Tymczasem wśród modeli przenośnych mamy np. rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym czy rozdzielnice z kablem. W pierwszym przypadku zasilanie podłącza się przewodem z wtyczką siłową, w drugim taki przewód jest zintegrowany ze skrzynką i wpina się go w odpowiednie gniazdo źródłowe.

Oznacza to, że tego rodzaju rozdzielnice bezpiecznikowe można szybko, sprawnie i bezpiecznie odłączać i podłączać do prądu wszędzie tam, gdzie jest dostęp do sieci 3-fazowej.

Co jeszcze ważniejsze — linie wychodzące także mają tu postać odpowiednich gniazd. Mogą to być gniazda siłowe 16A lub 32A, ale także gniazda na 230V w różnych standardach. Dostępne są zatem bezpiecznikowe rozdzielnice z gniazdami francuskimirozdzielnice z gniazdami Schuko czy rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi.

Rozdzielnice bezpiecznikowe — materiał obudowy i szczelność IP

Ważną funkcją rozdzielnicy elektrycznej jest zabezpieczenie komponentów wewnętrznych przed dostępem ludzi, uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwymi warunkami zewnętrznymi. Ta ochrona w dużej mierze zależy od obudowy rozdzielnicy — materiału, z jakiego jest ona wykonana oraz samej konstrukcji i wynikającej z niej szczelności.

Klasyczna rozdzielnica bezpiecznikowa ma obudowę z tworzywa sztucznego. Nie jest to materiał szczególnie odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale dobrze sprawdzi się w miejscach spokojnych, gdzie skrzynka nie jest narażona na uderzenia, otarcia czy przebicie. Spisze się zatem w biurach, domach czy urzędach.

Nieco lepszego zabezpieczenia przed uszkodzeniem będzie wymagała rozdzielnica budowlana czy wykorzystywana w zakładach produkcyjnych, przetwórczych, a także w magazynach i innych miejscach, w których istnieje ryzyko uszkodzenia eRBetki. W takich sytuacjach warto wykorzystać metalowe, a nawet gumowe obudowy do rozdzielnic.

W wielu sytuacjach istotna jest także odpowiednio dobrana szczelność rozdzielnicy bezpiecznikowej. Modele podstawowe to rozdzielnice IP44, które zapewniają ochronę przed bryzgami wody i dużymi (ponad 1-milimetrowymi) cząstkami stałymi. W warunkach lekkiego zapylenia lepszym wyborem będzie jednak bezpiecznikowa rozdzielnica IP54 chroniąca przed mniejszymi cząstkami stałymi.

W przypadku dużego zapylenia, a także większego ryzyka zalania konieczne może się jednak okazać zastosowanie większej ochrony. Zapewnią ją bezpiecznikowe rozdzielnice hermetyczne. Do wyboru są pyłoszczelne i odporne na strugi wody lane na obudowę z dowolnego kierunku rozdzielnice IP65, a także pyłoszczelne i odporne nawet na krótkotrwałe (do 30 minut), pełne zanurzenie w wodzie rozdzielnice IP67.

Wybór odpowiedniej rozdzielnicy bezpiecznikowej nie jest zatem łatwy. Pod uwagę trzeba brać jej funkcje, rolę w instalacji, miejsce i sposób montażu, a także warunki, w jakich ma ona pracować. Najlepiej więc skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać model odpowiedni do konkretnych warunków i zastosowań.

Czytaj więcej Czytaj mniej
Gwarancja dostawy Naszą rzetelność potwierdza znak jakości Trusted Shops!
30-dniowy okres zwrotu Masz aż 30 dni by zwrócić kupione produkty.
Bezpiecznie Połączenie z tą stroną jest szyfrowane kluczem SSL, więc Twoje dane są bezpieczne!
Wsparcie BOK Udzielamy fachowej pomocy, reagujemy szybko na potrzeby Klientów
Zadowoleni Klienci 97% klientów ocenia pozytywnie zakupy w Preis-Zone