Darmowa dostawa od 450,00 zł

LISTWY ZACISKOWE N + PE

( ilość produktów: 25 )

Listwy zaciskowe N + PE — niezawodne podłączenie przewodów wraz z uziemieniem

W naszym sklepie dostępne są wysokiej jakości listwy zaciskowe N + PE. To użyteczne akcesoria umożliwiające skuteczne i bezpieczne łączenie przewodów w celu rozgałęzienie instalacji i rozdzielania energii a wiele torów prądowych. Sprawdź, jak działają listwy zaciskowe N + PE, jakie są ich rodzaje, właściwości i zastosowania.

Listwy zaciskowe N + PE — czym są i do czego służą?

Listwy zaciskowe N + PE (inaczej listwy rozdzielcze N/PE) to relatywnie proste, ale bardzo istotne elementy instalacji elektrycznych. Wykorzystywane są do skutecznego, bezpiecznego i prostego łączenia przewodów, co pozwala na rozgałęzianie instalacji.

W praktyce listwy zaciskowe na szynę pozwalają m.in. na podłączenie wielu torów prądowych do jednego przewodu źródłowego, dzięki czemu można zasilić różne systemy czy urządzenia elektryczne. Podobnie jak bloki rozdzielcze i szyny zbiorczelistwy N + PE umożliwiają więc sprawne rozdzielenie energii.

Co istotne, listwa zaciskowa N + PE jest szczególnym rodzajem listwy zaciskowej na szynę. Skonstruowana została z myślą o podłączeniu przewodu neutralnego (N) i uziemienia (PE).

Warto wiedzieć, że w większości instalacji elektrycznych stosuje się system TN (stałe uziemienie). W takim systemie neutralny przewód (N) oraz przewód ochronny (PE) są oddzielone, ale muszą być połączone w tzw. punkcie neutralizacji. Listwy zaciskowe N + PE są wykorzystywane właśnie do tego połączenia.

Listwy zaciskowe N+PE zazwyczaj mają oddzielne miejsca zaciskowe lub oddzielne sekcje dla przewodu neutralnego i ochronnego. Zapewnia to odpowiednią izolację i bezpieczeństwo. Są to zatem elementy kluczowe nie tylko dla funkcjonalności rozdzielnicy elektrycznej i sprawnego działania całej instalacji, ale też dla bezpieczeństwa użytkowników.

Listwa zaciskowa na szynę — kiedy i gdzie warto ją zastosować?

Rozdzielanie energii to najważniejsza funkcja wszystkich rozdzielnic elektrycznychListwy zaciskowe na szynę (także listwy zaciskowe N + PE) należą zatem do kluczowych elementów wyposażenia eRBetek i decydują o ich użyteczności.

Odpowiednio dobrane listwy zaciskowe N + PE spotykamy więc niemal we wszystkich rozdzielnicach NN (Niskiego napięcia), ale również w instalacjach wyższych napięć.

Znajdziemy je zatem w domach, biurach, zakładach pracy czy instytucjach publicznych — wszędzie tam, gdzie zastosowany został system stałego uziemienia.

Atutem listwy zaciskowej N + PE jest nie tylko jej wyjątkowa funkcjonalność, ale również łatwy montaż. Do podłączenia przewodów wykorzystuje się tu przeważnie zaciski śrubowe lub sprężynowe. Zapewniają one stabilne, pewne połączenia, co wpływa zarówno na trwałość instalacji, jak i bezpieczeństwo.

Montaż samej listwy zaciskowej N + PE w rozdzielnicy też jest wyjątkowo prosty. Akcesoria te wykonywane są bowiem w określonym standardzie wymiarowym. Są zatem kompatybilne z powszechnie stosowanymi uchwytami, listwami montażowymi itp. W rozdzielnicy instaluje się je zatem na śruby czy rozmaite systemy zaciskowe — w zależności od wybranego modelu.

Prosty montaż (i demontaż) pozwala na sprawne tworzenie instalacji, ale też na jej łatwą i szybką przebudowę, rozbudowę, konserwację i naprawę.

Kolejną zaletą stosowania listwy zaciskowej N + PE jest bezpieczeństwo. Akcesorium to zapewnia bowiem dobrą organizację przewodów i ich izolację. Elementy przewodzące są tu przeważnie ukryte w obudowie z tworzywa sztucznego. Połączenia przewodów są więc zabezpieczone przed dostępem osób, jak i działaniem czynników szkodliwych.

Listwy zaciskowe N + PE — jakie wybrać?

Wybierając listwy zaciskowe N + PE, uwagę warto zwrócić na kilka istotnych parametrów.

Przede wszystkim listwa zaciskowa na szynę powinna być dostosowana do parametrów elektrycznych konkretnej instalacji. Inny model wybierzemy np. do rozdzielnicy 16A, a inny do rozdzielnicy 32A. Zawsze należy więc dobierać listwy odpowiednie do prądu znamionowego w danej sieci.

Kolejna kluczowa sprawa to liczba zacisków (modułów). Listwy zaciskowe N + PE mogą mieć ich od kilku do kilkunastu, co pozwala na podłączenie różnej liczby przewodów. Akcesorium trzeba zatem dopasować do planowanej architektury sieci, jak i organizacji samej rozdzielnicy elektrycznej.

Trzeba również pamiętać, że w instalacjach elektrycznych stosuje się przewody o różnym przekroju. Listwa zaciskowa N + PE musi być zatem dopasowana do konkretnych przewodów w danej sieci. W sprzedaży dostępne są zatem listwy N/PE ze złączami o różnej średnicy.

Wspomnieliśmy również, że listwy zaciskowe na szynę mogą mieć różne rodzaje zacisków. Ma to znaczenie nie tylko dla sposobu i wygody podłączenia przewodów. Rodzaj zacisku wpływa także na jakość i wytrzymałość połączenia. Zaciski śrubowe są pewniejsze i stabilniejsze (i najczęściej stosowane). Z kolei zaciski sprężynowe są prostsze w obsłudze i zapewniają większą elastyczność w modyfikowaniu instalacji.

Z tego względu listwy zaciskowe N + PE z zaciskiem sprężynowym są chętniej wybierane np. do rozdzielnic budowlanych i przenośnych, a więc tych, w których liczy się możliwość szybkiej przebudowy sieci.

Wybierając listwę zaciskową N + PE, warto zwrócić uwagę także na materiały. Elementy przewodzące mogą tu być wykonane z miedzi, mosiądzu, stali nierdzewnej, a nawet aluminium. To oczywiście wpływa na właściwości przewodzące i funkcjonalność akcesorium.

Wybór odpowiedniej listwy zaciskowej N + PE zależy zatem od rozmaitych czynników. Poszczególne modele różnią się właściwościami i funkcjonalnością, więc trzeba je dobierać z uwagą, uwzględniając indywidualne właściwości każdej instalacji. Przed zakupem warto zatem skonsultować się z ekspertem, który pomoże dobrać listwy zaciskowe na szynę dopasowane do konkretnych potrzeb.

BIBLIOGRAFIA

Kozyra, J. Rozdzielanie energii elektrycznej 724 [01]. Z1. 03.

Muszyńska, E. Charakteryzowanie procesów przesyłania i rozdzielania energii elektrycznej 311 [08]. O3. 03.

pixel