Rozdzielnice budowlane

(278 produkty)

Podkategorie

  • Rozdzielnice nieuzbrojone

    Rozdzielnice nieuzbrojone – sklep i hurtownia Preis Zone

    Rozdzielnice nieuzbrojone kupisz właśnie w takich miejscach jak sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone. Nie trać czasu na zbędne poszukiwania – w tym samym miejscu znajdziesz również inne produkty związane z remontem czy oświetleniem budynku. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w tej podkategorii zgromadzono zarówno nieuzbrojone rozdzielnice wiszące, jak i rozdzielnice nieuzbrojone budowlane w wariancie stojącym. Pamiętaj jednak, że należy je odpowiednio zabezpieczyć. Podczas zakupu kieruj się nie tylko marką producenta (a raczej producentów gniazd, przewodów i obudowy), ale również napięciem, klasą szczelności czy wymiarami, kupując produkt najbardziej pasujący do konkretnego miejsca i projektu.

    Rozdzielnice nieuzbrojone — czym są, jakie są ich funkcje i rodzaje oraz gdzie się je stosuje?

    Rozdzielnice nieuzbrojone to elementy instalacji elektrycznych odpowiedzialne za organizacje, rozdział i zabezpieczenie przewodów. W przeciwieństwie do uzbrojonych nie mają jednak bezpieczników, wyłączników i innych systemów zabezpieczających. Jaka jest więc ich rola i gdzie się z nich korzysta?

    Czym są rozdzielnice nieuzbrojone?

    Rozdzielnice elektryczne nieuzbrojone pełnią istotną rolę w wielu instalacjach elektrycznych. W istocie są to skrzynki wyposażone w systemy rozdziału i organizacji przewodów elektrycznych.

    Nieuzbrojone rozdzielnice stanowią więc istotny element wielu systemów elektrycznych, szczególnie tych o dużym skomplikowaniu, gdzie istnieje wiele linii. Pozwalają one na bezpieczny i efektywny rozdział prądu na poszczególne przewody, co umożliwia zasilenie licznych systemów i urządzeń z jednego, głównego źródła.

    Warto przy tym zauważyć, że rozdzielnice nieuzbrojone nie są wyposażone w systemy zabezpieczające sieć przed nadmiernym obciążeniem czy spięciami. Odpowiednie bezpieczniki i wyłączniki powinny być zatem zamontowane w innym miejscu. To sprawia, że rozdzielnice nieuzbrojone zazwyczaj pełnią funkcję podrozdzielnic, a więc elementów montowanych za główną rozdzielnicą uzbrojoną.

    Jako takie doskonale sprawdzają się jako rozdzielnice budowlane wykorzystywane bezpośrednio w miejscu prowadzenia prac do podłączania wielu elektronarzędzi, oświetlenia itp.

    Rozdzielnice nieuzbrojone nie mają bowiem zabezpieczeń, ale wyposażone są w odpowiednie systemy dystrybucji prądu — punkty łączenia przewodów, zaciski, rozgałęziacze czy systemy oznaczeń poszczególnych linii.

    Nieuzbrojone rozdzielnice budowlane zazwyczaj mają też wbudowane odpowiednie gniazda do łatwego podłączania przedłużaczy czy konkretnych narzędzi.

    Rozdzielnica nieuzbrojona — funkcje i zastosowania

    Rozdzielnica nieuzbrojona może pełnić wiele istotnych funkcji w sieci elektrycznej — tak stałej, jak i tymczasowej.

    Podstawową rolą urządzenia jest oczywiście rozdzielenie prądu na poszczególne linie. Umożliwia więc zasilenie wielu systemów elektrycznych czy konkretnych urządzeń z jednego źródła wejściowego.

    Taki podział zapewnia dobrą organizację i uporządkowanie sieci. Dzięki temu możliwa jest szybka i łatwa identyfikacja poszczególnych obwodów, co ułatwia wiele działań konserwacyjnych, naprawy, remonty czy rozbudowę instalacji elektrycznej.

    Zebranie wszystkich przewodów w jednym miejscu daje też większą kontrolę i ułatwia obsługę całej instalacji. Możliwe jest bowiem celowe i wybiórcze odłączanie i podłączanie poszczególnych linii.

    Z tego względu nieuzbrojone rozdzielnice elektryczne stawiane są w wielu miejscach. Wykorzystuje się je w obiektach prywatnych i publicznych, domach, biurach, zakładach przemysłowych, budynkach komercyjnych, a nawet systemach oświetlenia ulic. Korzysta się z nich zatem wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba organizacji sieci bez jej zabezpieczenia w danym miejscu.

    Nieuzbrojone rozdzielnice — rodzaje

    Nieuzbrojone rozdzielnice elektryczne dzielą się na wiele różnych typów ze względu na rozmaite kryteria. Podziały te dotyczą budowy, sposobu i miejsca montażu, mobilności czy funkcjonalności urządzenia.

    Wyróżniamy więc nieuzbrojone rozdzielnice jedno- i trójfazowe. Pierwsze wykorzystywane są w klasycznych domowych sieciach na 230V. Pozwalają więc na dystrybucję prądu zasilającego standardowe odbiorniki czy układy o relatywnie niskim poborze prądu — oświetlenie, urządzenia AGD, klasyczne gniazdka elektryczne itp.

    Trójfazowe rozdzielnice nieuzbrojone pozwalają natomiast na dystrybucję tzw. “siły”. Wyposażone są w specjalne przyłącza lub gniazda na przewody siłowe zasilające sprzęt o wyższym zapotrzebowaniu na energię. Z takich sieci zasilane są rozmaite maszyny przemysłowe, silniki elektryczne, mocniejsze betoniarki budowlane, a także kuchnie elektryczne.

    Kolejny ważny podział dotyczy mobilności rozdzielnic nieuzbrojonych. Mamy więc rozdzielnice przenośne i rozdzielnice stacjonarne. Te drugie montowane są przeważnie w instalacjach stałych, a pierwsze w tymczasowych (choć nie jest to ścisłą regułą).

    Modele stacjonarne mogą być montowane na słupach, ścianach czy we wnękach. Wyróżniamy tu zatem rozdzielnice natynkowe i rozdzielnice podtynkowe, ale też wolnostojące urządzenia szafowe czy skrzyniowe.

    Nieuzbrojone rozdzielnice budowlane — co je wyróżnia?

    Ważną kategorię stanowią nieuzbrojone rozdzielnice budowlane. Pełnią one istotną funkcję w wielu instalacjach tymczasowych. Często są to modele przenośne, które pozwalają na szybką, sprawną, a przy tym bezpieczną organizację sieci elektrycznych w miejscu bezpośredniego prowadzenia działań. Z tego względu korzysta się z nich nie tylko na budowach, ale też przy organizowaniu imprez plenerowych, rozmaitych pracach porządkowych i gospodarczych i ogólnie “w terenie”.

    Ze względu na specyficzne warunki, w jakich stają nieuzbrojone rozdzielnice budowlane, bardzo ważna jest ich odpowiednia konstrukcja. Urządzenia te często narażone są bowiem na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników szkodliwych (wilgoci, pyłu, a nawet chemii budowlanej).

    Obudowy rozdzielnic budowlanych nieuzbrojonych wykonuje się zatem z materiałów trwałych i odpornych na uderzenia czy zadrapania (mogą to być obudowy metalowe, ale też rozdzielnice gumowe). Co więcej, dba się o odpowiednie zabezpieczenie przed wodą i cząstkami stałymi. Do trudnych warunków wybiera się zatem rozdzielnice IP65, a nawet IP67.

    Oczywiście w warunkach mniej niebezpiecznych czy przy montażu z dala od źródeł wody i pyłu można wykorzystać nieuzbrojone rozdzielnice budowlane IP54, a nawet IP44

    Nieuzbrojona rozdzielnica budowlana — jakie gniazda wybrać?

    Rozdzielnice nieuzbrojone różnią się między sobą nie tylko sposobem i miejscem montażu, obudową czy rodzajem obsługiwanej sieci. Dostępne są też modele z różnymi gniazdami.

    Oczywiście nieuzbrojona rozdzielnica budowlana trójfazowa powinna być wyposażona w gniazda siłowe. Najczęściej ma też klasyczne, powszechnie stosowane w Polsce gniazda francuskie (typu E).

    W zależności od potrzeb wybrać można jednak nieuzbrojoną rozdzielnicę z gniazdami Schuko nazywanymi też gniazdami niemieckimi lub rozdzielnicę z gniazdami szwajcarskimi czy brytyjskimi. W dobie powszechnego sprowadzania sprzętu zagranicznego z nietypowymi wtyczkami takie wybory są coraz częstsze.

    W przypadku nieuzbrojonej rozdzielnicy budowlanej do instalacji tymczasowych warto przemyśleć też wybór modelu podłączonego na wtyczkę. Rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym zapewniają łatwe przyłączenie skrzynki i jej dużą mobilność. Takie podłączenie jest znacznie prostsze, szybsze i bezpieczniejsze niż łączenie przewodu doprowadzającego energię “na sztywno”.

    Dostępne są zatem różne modele nieuzbrojonych rozdzielnic elektrycznych o odmiennej funkcjonalności i zastosowaniach. Wybór odpowiedniego urządzenia powinien więc uwzględniać to, jaki sprzęt czy systemy będziemy do niego podłączać, gdzie i jak chcemy je zamontować i w jakich warunkach będzie ono pracować.

  • Rozdzielnice uzbrojone

    Uzbrojone rozdzielnice elektryczne – sklep i hurtownia Preis Zone

    Jak zapewne doskonale wiesz, rozdzielnice uzbrojone mogą się między sobą znacząco różnić. Dlatego sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone zapewnia nie tylko podglądowe zdjęcia, ale również opisy pozwalające wybrać najlepszy wariant. Weź pod uwagę takie parametry jak prąd znamionowy, napięcie znamionowe, częstotliwość, gniazda odbiornikowe i siłowe (ich liczbę, napięcie), obecność i liczbę wyłączników, materiał i kolor obudowy czy stopień ochrony. Budowlane rozdzielnice uzbrojone powinny spełniać określone normy, na przykład posiadać certyfikat EN 61439-4. Ponieważ selekcjonujemy i starannie wybieramy producentów, których rozdzielnice oferujemy, zamówisz u nas najlepsze rozwiązania na budowę.

    Rozdzielnice uzbrojone — budowa, działanie, funkcje i zastosowanie

    Rozdzielnice uzbrojone to newralgiczne punkty wszystkich instalacji elektrycznych. Urządzenia te pełnią bowiem wiele istotnych funkcji związanych z rozdziałem i dystrybucją energii, jak i kontrolą, zabezpieczeniem oraz ochroną sieci. Sprawdźmy więc dokładnie, czym są, jak działają i do czego służą uzbrojone rozdzielnice elektryczne.

    Rozdzielnica uzbrojona — co to jest?

    Rozdzielnica uzbrojona to złożone urządzenie wyposażone w systemy rozdziału i dystrybucji energii, zabezpieczenia i wyłączniki. Stanowi zatem zasadniczy punkt kontroli i zarządzania siecią elektryczną.

    Główną funkcją rozdzielnicy uzbrojonej (jak i nieuzbrojonej) jest rozdzielenie energii z jednego przewodu wejściowego na wiele linii wychodzących. Urządzenie zapewnia więc efektywną, a przy tym bezpieczną dystrybucję energii do wielu urządzeń, systemów czy linii elektrycznych zasilanych z jednego źródła głównego.

    Dodatkowo rozdzielnica uzbrojona wyposażona jest w systemy kontroli i zabezpieczenia sieci. Montowane są tu bezpieczniki, wyłączniki oraz innego rodzaju systemy zabezpieczające przed przeciążeniem, spięciami itp.

    Rozdzielnice uzbrojone wykorzystywane są zatem w zasadzie w każdej sieci elektrycznej. To one są głównymi punktami kontroli, zabezpieczenia i dystrybucji prądu w budynkach prywatnych, ale też komercyjnych i publicznych. Uzbrojone rozdzielnice budowlane stosuje się w sieciach tymczasowych — nie tylko na budowach, ale i przy imprezach plenerowych czy rozmaitych działaniach terenowych.

    Co istotne, rozdzielnice uzbrojone wykorzystuje się nie tylko jako główne skrzynki elektryczne. W rozbudowanych instalacjach montuje się wiele takich urządzeń pozwalających na sprawne zarządzanie różnymi sekcjami sieci. Podobnie jak rozdzielnice nieuzbrojone, wykorzystywane są zatem jako podrozdzielnice.

    Takie zastosowanie rozdzielnicy uzbrojonej sprawia, że ewentualna awaria (przeciążenie sieci lub zwarcie) powoduje uruchomienie zabezpieczenia w podrozdzielnicy i odcina energię tylko w danej sekcji, a nie w całej instalacji.

    Rozdzielnice uzbrojone — funkcje i wyposażenie

    Rozdzielnice uzbrojone pełnią kilka kluczowych funkcji, co związane jest z odpowiednim wyposażeniem.

    Przede wszystkim pozwalają na rozdzielenie i dystrybucję energii do poszczególnych obwodów wyjściowych. To oznacza, że muszą być wyposażone w odpowiednie systemy połączenia linii wyjściowych z głównym przewodem doprowadzającym energię. Służą do tego rozmaite bloki rozdzielczelistwy zaciskoweszyny zbiorcze czy złączki elektryczne.

    Rozdzielnice uzbrojone są ponadto wyposażone w systemy zabezpieczeń. To przede wszystkim różne bezpieczniki, czyli wyłączniki różnicowoprądowe. Warto tu zaznaczyć, że dostępne są rozdzielnice 16A i rozdzielnice 32A, a więc wyposażone w zabezpieczenia różnego rodzaju, dostosowane do odmiennych parametrów prądu. Właściwy wybór bezpiecznika jest tu kluczowy dla sprawnego działania sieci.

    Ponadto wybrać można też uzbrojone rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy też rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym, zapewniające dodatkowe systemy zabezpieczeń i kontroli.

    Warto zaznaczyć, że rozdzielnice elektryczne służą nie tylko do rozdziału prądu i zabezpieczenia sieci. Skrzynka, w której zebrane są wszystkie linie wychodzące, jest też idealnym miejscem na uporządkowanie i oznaczenie przewodów. Pojawiają się tu zatem różnego rodzaju oznaczniki przewodów i kabli czy tabliczki znamionowe pozwalające na opisanie elementów instalacji.

    Tego rodzaju akcesoria do rozdzielnic zapewniają lepszą organizację sieci, dają możliwość szybkiego zorientowania się w jej budowie i ułatwiają prace związane z konserwacją, naprawą czy rozbudową sieci elektrycznej.

    Nie zapominajmy też, że rozdzielnica elektryczna jest w istocie zamkniętą skrzynką pozwalającą na izolowanie połączeń linii wychodzących z głównym źródłem zasilania. Odpowiednio dobrane modele zapewniają także szczególną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak woda czy cząstki stałe. W wielu przypadkach (np. przy rozdzielnicach uzbrojonych budowlanych) ma to kluczowe znaczenie, ponieważ urządzenie wystawione jest na warunki atmosferyczne czy niebezpieczne środowisko pracy.

    Rozdzielnice uzbrojone — rodzaje

    Rozdzielnice uzbrojone, podobnie jak wszystkie rozdzielnice elektryczne, dzielą się na różne typy i rodzaje. Kryterium tych podziałów są m.in. kwestie związane z budową, wyposażeniem czy montażem.

    Po pierwsze rozdzielnice uzbrojone dzielą się ze względu na sposób i miejsce montażu. Mamy zatem rozdzielnice natynkowe i rozdzielnice podtynkowe, a także wolnostojące (np. szafowe lub skrzyniowe).

    Modele natynkowe, zgodnie z nazwą, montuje się na tynk, a zatem do gotowego muru, bez konieczności kucia i konieczności zabudowywania skrzynki. Zazwyczaj montaż wymaga jedynie nawiercenia otworów na kołki.

    Modele podtynkowe montuje się natomiast w przeznaczonych do tego wnękach. Front skrzynki jest wtedy zlicowany ze ścianą. Wymaga to oczywiście odpowiedniego otworu w murze, który trzeba zaplanować już na etapie budowy obiektu lub wykuć czy wyciąć w gotowym murze.

    Ze względu na miejsce montażu wyróżniamy też rozdzielnice uzbrojone zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze często wystawione są na działanie warunków atmosferycznych, co wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed deszczem. Jednak rozdzielnice wewnętrzne również mogą być wystawione na szkodliwe czynniki — wodę czy cząstki stałe — szczególnie w zakładach pracy czy w przypadku tzw. rozdzielnic uzbrojonych budowlanych.

    Warto zatem wybrać urządzenie o odpowiednim stopniu ochrony. W szczególnie trudnych warunkach przydadzą się uzbrojone rozdzielnice IP65 lub IP67. Zapewniają one doskonałą ochronę przed wodą, nawet laną bezpośrednio na obudowę, a także przed drobnymi cząstkami stałymi. W mniej niebezpiecznym środowisku może wystarczyć uzbrojona rozdzielnica IP54, a nawet IP44. Zapewnia ona dobrą ochronę przed deszczem i grubszymi cząstkami stałymi, np. piaskiem.

    Uzbrojone rozdzielnice mobilne i stacjonarne

    Jeden z kluczowych podziałów rozdzielnic dotyczy ich mobilności. Wyróżnia się zatem uzbrojone rozdzielnice stacjonarne oraz mobilne (przenośne).

    Modele stacjonarne to idealny wybór do stałych sieci elektrycznych. Sprawdzą się w domach prywatnych, biurach, zakładach produkcyjnych, obiektach użyteczności publicznej itp. Słowem — wszędzie tam, gdzie istnieje stała, relatywnie niezmienna sieć elektryczna.

    Uzbrojone rozdzielnice przenośne to natomiast idealny wybór do sieci tymczasowych. Doskonale spisują się zatem jako uzbrojone rozdzielnice budowlane czy ogólnie “terenowe”. Korzysta się z nich m.in. przy organizacji imprez plenerowych, gdzie konieczne jest tymczasowe utworzenie często złożonych sieci elektrycznych obsługujących oświetlenie, nagłośnienie i zasilanie rozmaitych urządzeń.

    Przenośne rozdzielnice uzbrojone mogą stać się główną stacją zarządzania siecią tymczasową, ale mogą być też wykorzystane jako podstacje (podrozdzielnice). Pełnią wtedy funkcję swoistych rozdzielaczy elektrycznych, ale wyposażonych w zabezpieczenia, co daje większą gwarancję bezpieczeństwa całej sieci i możliwość lepszego zarządzania jej sekcjami.

    Czym jest rozdzielnica budowlana uzbrojona?

    Uzbrojona rozdzielnica budowlana (tzw. eRBetka) to na tyle istotny rodzaj rozdzielnicy, że warto jej poświęcić więcej uwagi. 

    Przeważnie jest to model przenośny o wysokim stopniu ochrony IP. W wielu przypadkach wyróżnia się też obudową, która jest mocniejsza niż w rozdzielnicach stacjonarnych. 

    Wynika to z faktu, że budowlane rozdzielnice uzbrojone są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym wyposaża się je w mocne, odporne obudowy z odpowiednio dobranych materiałów. O ile stacjonarne modele często mają obudowy z tworzywa, o tyle w przenośnych, budowlanych modelach korzysta się z metalu lub gumy. Gumowe rozdzielnice budowlane uzbrojone doskonale znoszą nawet najtrudniejsze warunki — bezpośrednie uderzenia, lecący na nie gruz itp.

    Rozdzielnice budowlane uzbrojone pełnią więc podobną funkcję jak te “zwykłe” — służą do rozdziału i dystrybucji prądu, a także zabezpieczenia przed przeciążeniem sieci czy zwarciami. Ich wyróżnikiem jest jednak dostosowanie do trudnych warunków pracy i tymczasowych sieci elektrycznych

    Uzbrojone rozdzielnice budowlane — jakie gniazda?

    Warto zaznaczyć, że uzbrojone rozdzielnice budowlane często wyposaża się w gniazda. W przypadku stałych sieci elektrycznych korzysta się raczej z rozdzielnic z przyłączami “na sztywno”. Linie wychodzące są więc połączone ze źródłem zasilania przy pomocy odpowiednich złączek do przewodów.

    Tymczasem uzbrojone rozdzielnice budowlane mają gniazda i to różnego rodzaju. U nas najczęściej spotykamy oczywiście uzbrojone rozdzielnice z gniazdami francuskimi. To przyłącza, które doskonale znamy z naszych domów i firm, są bowiem polskim standardem.

    Coraz częściej jednak sprowadzamy urządzenia zagraniczne, wyposażone we wtyczki innego typu, a więc wymagające innych gniazd. W takich przypadkach konieczne może być zastosowanie uzbrojonej rozdzielnicy z gniazdami szwajcarskimi czy brytyjskimi lub rozdzielnicy z gniazdami Schuko.

    Nie zapominajmy też, że w przypadku niektórych sieci tymczasowych konieczne jest podłączenie do sieci trójfazowej (tzw. siły). To oczywiście także wymaga odpowiednich gniazd.

    Ciekawym rozwiązaniem są też budowlane uzbrojone rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym. To modele, które pozwalają na szybkie, sprawne podłączenie do prądu z pomocą gniazda (najczęściej siłowego). Taka eRBetka jest zatem jeszcze bardziej mobilna, bo przyłącze doprowadzamy z pomocą odpowiedniego przedłużacza, a skrzynkę możemy szybko i sprawnie odłączyć, przenieść i ponownie podłączyć w nowym miejscu. Nie ogranicza nas zatem np. długość przewodu głównego, co bywa problemem przy eRBetkach podłączonych “na sztywno”.


    Oczywiście wybierając budowlaną rozdzielnicę uzbrojoną, warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj gniazd, ale także na ich układ i ilość. Parametry te powinny być dopasowane do planowanej sieci i konkretnych systemów czy urządzeń, jakie chcemy podłączyć.

  • Rozdzielnice przenośne

    Rozdzielnice przenośne – sklep i hurtownia Preis Zone

    Budowlane rozdzielnice przenośne stanowią jeden z wariantów urządzenia, które warto zastosować wszędzie tam, gdzie nie korzysta się ze stałej instalacji elektrycznej, ale trzeba podłączyć urządzenia. Sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone jest znakomitym miejscem na zakupy – nie tylko jeśli chodzi o rozdzielnice przenośne, ale także inne sprzęty i dodatki niezbędne na budowie, podczas remontu, w warsztacie lub miejscu pracy. Kategorie są podzielone w sposób wygodny dla użytkownika, a same produkty dobrane pod kątem jakości. Masz pewność, że zamówienie zostanie zrealizowane bardzo szybko, a opisy produktów odpowiadają rzeczywistym parametrom.

    Rozdzielnice przenośne — kiedy, gdzie i komu przydadzą się mobilne rozdzielnice elektryczne?

    Rozdzielnice przenośne są istotnym elementem wielu sieci elektrycznych. Ze względu na mobilność doskonale sprawdzają się w instalacjach tymczasowych — np. na budowach, przy wydarzeniach plenerowych czy rozmaitych pracach w terenie. Sprawdź, czym dokładnie są rozdzielnice przenośne, co je wyróżnia oraz gdzie, kiedy i komu się przydadzą.

    Rozdzielnice przenośne — do czego służą i co je wyróżnia?

    Rozdzielnice elektryczne przenośne to funkcjonalne urządzenia wykorzystywane przede wszystkim do rozdzielania energii z jednej linii wejściowej na wiele linii wyjściowych.

    Ta podstawowa funkcja pozwala na zasilenie wielu odbiorników (systemów elektrycznych, konkretnych urządzeń itp.) z jednego źródła. Rozdzielnica elektryczna (również przenośna) jest zatem zasadniczym elementem pozwalającym na tworzenie złożonych sieci elektrycznych.

    Oczywiście, podobnie jak rozdzielnice stacjonarne, modele przenośne mogą być wyposażone nie tylko w systemy rozdziału i dystrybucji energii, ale również w odpowiednie zabezpieczenia i dodatkowe funkcjonalności. Odpowiednie bezpieczniki, wyłączniki i inne mechanizmy pozwalają na zabezpieczenie sieci przed przeciążeniami i zwarciami. Dają też większą kontrolę nad siecią, ponieważ umożliwiają np. wybiórcze uruchamianie i odłączanie konkretnych linii wyjściowych.

    Rozdzielnica elektryczna przenośna może więc być istotnym punktem rozdziału i dystrybucji energii, ale również kontroli i zabezpieczenia sieci. Dodatkowo może być wyposażona w licznik i mechanizmy ochrony dostępu (odpowiednie zamki, kłódki, a nawet czytniki kart RFID).

    Największym atutem rozdzielnic przenośnych jest, rzecz jasna, ich mobilność. Możliwość przeniesienia skrzynki i ustawienia jej w dogodnym miejscu sprawia, że te rozdzielnice doskonale sprawdzają się w tymczasowych instalacjach elektrycznych.

    Mobilny charakter sprawia, że rozdzielnica przenośna musi być z jednej strony wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne i czynniki środowiskowe, z drugiej natomiast powinna być lekka.

    Co więcej, powinna być łatwa w użyciu, a to oznacza przede wszystkim szybkie i bezproblemowe podłączanie przewodów. Przeważnie stosuje się tu zatem odpowiednie gniazda, a nie podłączenie “na sztywno”. Popularne są także przenośne rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym służącym do podłączenia do źródła zasilania.

    Gdzie przydadzą się rozdzielnice elektryczne przenośne?

    Jak wspomnieliśmy, rozdzielnice przenośne przydają się przede wszystkim w instalacjach tymczasowych i tam, gdzie wymagana jest duża elastyczność sieci.

    Będą więc idealnym wyborem na rozdzielnice budowlane i “terenowe”. Doskonale sprawdzą się w instalacjach tymczasowych na wydarzeniach plenerowych — koncertach, festynach itp. Umożliwiają bowiem stworzenie złożonych sieci elektrycznych do zasilania oświetlenia, nagłośnienia i rozmaitych systemów elektrycznych czy urządzeń z jednego źródła.

    Są też świetnym wyborem przy pracach porządkowych czy gospodarczych w terenie, gdzie chcemy zasilić wiele urządzeń i narzędzi z jednego przyłącza.

    Co istotne, rozdzielnica elektryczna przenośna może pełnić zarówno funkcję głównej rozdzielnicy w danej sieci, jak i podrozdzielnicy podłączonej do skrzynki głównej (np. stacjonarnej). Ważny jest tu oczywiście wybór odpowiedniego modelu urządzenia.

    Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by rozdzielnica główna zawsze była uzbrojona (wyposażona w systemy zabezpieczeń — bezpieczniki). Podrozdzielnice mogą być natomiast nieuzbrojone.

    W wielu przypadkach dobrym wyborem będą przenośne rozdzielnice z licznikiem. Wykorzystać można je nie tylko jako główne punkty dystrybucji energii i zabezpieczenia sieci, ale również jako funkcjonalne podrozdzielnice. Przydadzą się np. na budowach, na których pracuje wielu podwykonawców. Pozwolą bowiem kontrolować zużycie prądu przez każdego z nich osobno. Z tego samego względu stosuje się je np. na polach kempingowych do pomiaru zużycia energii przez poszczególnych gości.

    Rozdzielnice elektryczne przenośne mają więc wiele zastosowań, a ich mobilny charakter sprawia, że w wielu przypadkach są zdecydowanie bardziej funkcjonalne niż modele stacjonarne.

    Rodzaje rozdzielnic przenośnych

    Jak wszystkie rozdzielnice elektryczne, również te przenośne mają swoje typy i rodzaje. Poszczególne modele różnią się budową, funkcjonalnością i wyposażeniem. Wyróżniamy przede wszystkim przenośne rozdzielnice uzbrojone i nieuzbrojone wyposażone w różnego rodzaju gniazda. 

    Rozdzielnica przenośna — uzbrojona, czy nieuzbrojona?

    Rozdzielnice elektryczne — przenośne i stacjonarne — dzielą się na uzbrojone i nieuzbrojone. Podział ten dotyczy zasadniczego wyposażenia i funkcjonalności urządzenia.

    Przenośne rozdzielnice nieuzbrojone to relatywnie proste urządzenia wyposażone jedynie w systemy rozdziału i dystrybucji energii. Mamy tu zatem elementy odpowiedzialne za rozdzielanie energii — bloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PEszyny zbiorcze czy złączki elektryczne.

    Przeważnie nieuzbrojone rozdzielnice przenośne wyposaża się w gniazda do przyłączania przedłużaczy czy konkretnych narzędzi i urządzeń. Rzadziej spotyka się modele, w których przewody wyjściowe podłączone są “na sztywno”.

    Uzbrojona rozdzielnica przenośna jest natomiast bardziej złożona. Poza systemami rozdziału energii i jej dystrybucji zawiera także zabezpieczenia. Są to zatem rozdzielnice bezpiecznikowe wyposażone w odpowiednie wyłączniki różnicowoprądowe czy inne systemy chroniące sieć przed spięciami, nadmiernym obciążeniem i innymi niepożądanymi wydarzeniami.

    Nie możemy też zapomnieć, że przenośne rozdzielnice (zarówno uzbrojone, jak i nieuzbrojone) mogą być dostosowane do pracy z różnym prądem znamionowym. Mamy zatem rozdzielnice 32A i rozdzielnice 16A.

    Wybór odpowiedniej rozdzielnicy przenośnej zależy m.in. od jej roli w sieci elektrycznej. Modele uzbrojone sprawdzają się tam, gdzie istotna jest nie tylko dystrybucja energii na wiele linii wyjściowych, ale także odpowiednie zabezpieczenie.

    Główna rozdzielnica zawsze powinna być zatem uzbrojona, ale często korzystne jest stosowanie takich modeli również w roli podrozdzielnic. Ewentualne spięcie czy przeciążenie na danym odcinku sieci spowoduje bowiem odłączenie (uruchomienie bezpiecznika) jedynie w konkretnej sekcji. Reszta instalacji będzie nadal działała bez przeszkód.

    Nieuzbrojone rozdzielnice przenośne przydają się zatem w mniejszych sieciach, w których istotna jest przede wszystkim skuteczna dystrybucja energii, ale zabezpieczenia mogą być umieszczone w innym miejscu (np. w głównej skrzynce).

    Rozdzielnica elektryczna przenośna — jakie gniazda wybrać?

    Trzeba wiedzieć, że rozdzielnice elektryczne przenośne (jak i niektóre modele stacjonarne) wyposaża się w różnego typu gniazda. Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na to, czy ma ono gniazdo siłowe (3-fazowe). Większość modeli wyposażona jest przynajmniej w 1 takie przyłącze, ale zdarzają się też urządzenia z przyłączami wyłącznie 1-fazowymi.

    Co istotne, gniazda 1-fazowe mogą mieć jednak różną konstrukcję. W Polsce standardem są przenośne rozdzielnice z gniazdami francuskimi. To typowe, powszechnie u nas stosowane przyłącza z dwoma otworami i “bolcem”.

    Coraz częściej zdarza się jednak, że stosujemy zagraniczne urządzenia i narzędzia, a te mają inne wtyczki. W takim przypadku przydać mogą się przenośne rozdzielnice z gniazdami Schuko czy rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi lub brytyjskimi.

    Wybierając odpowiedni model, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj zastosowanych gniazd, ale także na ich ilość. Wszystko zależy tu od planowanej budowy sieci za skrzynką. Przemyśleć należy zatem pożądaną ilość i rodzaj linii wychodzących — gniazd 1- i 3-fazowych o konkretnej budowie, co zależy oczywiście od tego, jaki sprzęt będziemy podłączać do rozdzielnicy przenośnej.

    Rozdzielnice budowlane przenośne — materiały i konstrukcja

    Rozdzielnice budowlane przenośne wyróżniają się nie tylko mobilnością, ale również wyjątkową trwałością i odpornością na czynniki szkodliwe.

    Przede wszystkim rozdzielnice budowlaneprzenośne powinny być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Sam transport tych urządzeń naraża je na obicia czy otarcia, a do tego trzeba pamiętać o często trudnych warunkach pracy. Dlatego obudowy rozdzielnic budowlanych przenośnych często wykonuje się z mocnych materiałów.

    Z jednej strony mamy zatem obudowy z tworzywa do rozdzielnic. Stosuje się je głównie w rozdzielnicach stacjonarnych, ale też niektórych przenośnych, ponieważ są relatywnie mało odporne na uszkodzenia fizyczne. Wyróżnia je za to dobra odporność na warunki atmosferyczne.

    Mocniejszą alternatywą są metalowe obudowy, które są odporne zarówno na uderzenia czy otarcia, jak i na warunki zewnętrzne (wykonuje się je z metali zabezpieczonych przed korozją).

    W najtrudniejszych warunkach sprawdzają się natomiast przenośne rozdzielnice gumowe. Takie obudowy zapewniają doskonałą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i wodą, pyłem, a nawet rozmaitymi czynnikami chemicznymi.

    Rozdzielnica budowlana przenośna — odporność na warunki zewnętrzne

    Rozdzielnica budowlana przenośna często wystawiona jest na wyjątkowo trudne warunki pracy. Urządzenia te pracują m.in. na zewnątrz, są więc wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Jednak nawet we wnętrzach rozdzielnica budowlana przenośna może być narażona na wodę, pył, chemię budowlaną itp. Dlatego tak istotny jest odpowiedni stopień ochrony IP (przed wodą i cząstkami stałymi).

    W warunkach wyjątkowo trudnych warto zatem postawić na przenośne rozdzielnice IP65, a nawet IP67. Zapewnia one doskonałą ochronę przed wodą (nawet laną bezpośrednio na urządzenie) i pyłem W mniej wymagających warunkach wystarczająca może być przenośna rozdzielnica IP57, czy IP44 dająca podstawową ochronę przed wodą i grubszymi cząstkami stałymi (piaskiem).

  • Rozdzielnice stacjonarne

    Rozdzielnice stacjonarne – sklep i hurtownia Preis Zone

    Dlaczego sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone? Ponieważ wiemy, jak istotna jest jakość materiałów czy praktyczność konstrukcji. Dlatego wybieramy wyłącznie najciekawsze produkty – na przykład rozdzielnice stacjonarne – które naprawdę są warte swojej ceny, godne polecenia. Kategorie i podkategorie są ułożone tak, by proces zakupowy był jak najszybszy. Przy konkretnych produktach znajdziesz opisy i zdjęcia. Sprawdź, jakie parametry techniczne powinny mieć budowlane rozdzielnice stacjonarne, których potrzebujesz. Napięcie, prąd znamionowy, gniazdka siłowe, wyłączniki nadprądowe, stopień ochrony są tylko wybranymi punktami do sprawdzenia w tabelkach produktów. Wybierz korzystne ceny, a przede wszystkim jakość najlepszych producentów na rynku.

    Rozdzielnice stacjonarne — czym są, jak działają i gdzie przydają się stacjonarne rozdzielnice elektryczne?

    Rozdzielnice stacjonarne to jedne z najważniejszych elementów w niemal wszystkich instalacjach elektrycznych. Pozwalają na bezpieczny i skuteczny rozdział i dystrybucję energii do wielu linii elektrycznych. Sprawdź, czym dokładnie są, jak działają oraz jakie są rodzaje i zastosowania stacjonarnych rozdzielnic elektrycznych.

    Czym są rozdzielnice stacjonarne?

    Rozdzielnice stacjonarne to popularne “skrzynki elektryczne”. Ich główną funkcją jest skuteczny i bezpieczny rozdział energii elektrycznej z jednej linii wejściowej (przyłącza) na wiele linii wyjściowych.

    Dodatkowo uzbrojona rozdzielnica stacjonarna zawiera zabezpieczenia chroniące instalację przed przeciążeniem czy zwarciami. Odpowiednie bezpieczniki, wyłączniki itp. zapewniają więc bezpieczeństwo użytkowników sieci i podłączonych do niej urządzeń.

    Umieszczone w skrzynce włączniki umożliwiają też kontrolę i skuteczne zarządzanie siecią elektryczną. Możliwe jest bowiem selektywne uruchamianie lub odłączanie konkretnych linii wyjściowych. To znacznie ułatwia prace konserwacyjne, naprawy, remonty czy rozbudowę instalacji.

    Rozdzielnica elektryczna stacjonarna jest zatem newralgicznym punktem pozwalającym na efektywne tworzenie złożonych i bezpiecznych instalacji elektrycznych.

    Co więcej, urządzenie może być wyposażone w systemy dodatkowe. Stacjonarna rozdzielnica z licznikiem pozwala np. na monitorowanie zużycia energii. Warto przy tym zauważyć, że może być to model z jednym licznikiem mierzącym, pobór w całej sieci lub z licznikami cząstkowymi pozwalającymi na pomiar na konkretnych liniach wyjściowych.

    Często rozdzielnice stacjonarne wyposaża się także w systemy ochrony dostępu. Odpowiednie zamki, kłódki czy czytniki kard RFID zapewniają, że dostęp do urządzenia mają tylko powołane do tego osoby.

    Gdzie stosuje się rozdzielnice elektryczne stacjonarne?

    Rozdzielnice elektryczne stacjonarne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na stałe. Dlatego najlepiej sprawdzają się właśnie w stałych sieciach elektrycznych o ustalonej strukturze.

    Urządzenia te montowane są zatem niemal we wszystkich budynkach — prywatnych, publicznych i komercyjnych. Główna skrzynka elektryczna (montowana przy przyłączu do sieci źródłowej) zazwyczaj jest właśnie rozdzielnicą stacjonarną.

    Jednak tego rodzaju urządzenia stosuje się także jako podrozdzielnice pozwalające na podział i dystrybucję energii do konkretnych sekcji sieci. Najlepszym przykładem są tu budynki wielorodzinne, w których główna rozdzielnica stacjonarna rozprowadza prąd do konkretnych mieszkań, a każde z tych mieszkań ma też swoją podrozdzielnicę stacjonarną dystrybuującą prąd do obwodów zasilających gniazda, oświetlenie itp.

    Rozdzielnice stacjonarne sprawdzają się również doskonale w obiektach wielkometrażowych — dużych zakładach pracy, galeriach handlowych itp. Pozwalają na skuteczny i bezpieczny rozdział prądu na poszczególne działy, lokale czy pomieszczenia.

    Elektryczne rozdzielnice stacjonarne są zatem powszechnymi urządzeniami, które spotkamy niemal we wszystkich sieciach elektrycznych o trwałej strukturze. W przypadku sieci tymczasowych (jak i tych wymagających większej elastyczności) często stosuje się natomiast rozdzielnice przenośne.

    Rozdzielnice elektryczne stacjonarne — rodzaje

    W sprzedaży dostępne są rozdzielnice elektryczne stacjonarne o bardzo różnej budowie i funkcjonalności. Dzieli się je zatem na rozmaite typy i rodzaje.

    Jeden z podstawowych podziałów dotyczy sposobu montażu skrzynki. Mamy więc stacjonarne rozdzielnice natynkowe, podtynkowe i wolnostojące.

    Rozdzielnice natynkowe montowane są na gotowych murach, ale można je też umieścić na słupach czy filarach. Przeważnie mocowane są na kołki rozporowe. Takie skrzynki łatwo założyć i zdjąć, dają też swobodny dostęp do całego okablowania. To dobry wybór do tych instalacji, w których wymagana jest pewna doza elastyczności, np. w celu rozbudowy w przyszłości.

    Stacjonarne rozdzielnice podtynkowe są natomiast montowane w specjalnie do tego przeznaczonych wnękach w murach. Front skrzynki zlicowany jest zatem z elewacją, a całe urządzenie wraz z okablowaniem jest schowane w ścianie. Daje to oczywiście mniejsze możliwości rozbudowy czy modyfikacji sieci, ponieważ doprowadzenie kolejnych przewodów może wymagać kucia w ścianach.

    Niemniej rozdzielnice stacjonarne podtynkowe uznaje się za bardziej estetyczne, dlatego to właśnie one najczęściej montowane są w budynkach mieszkalnych czy obiektach użyteczności publicznej.

    W sprzedaży dostępne są także rozdzielnice stacjonarne wolnostojące. To różnego rodzaju modele szafowe czy skrzyniowe o dużych gabarytach. Wykorzystywane bywają w zakładach przemysłowych, ale również w instalacjach wysokiego napięcia, czyli przy tworzeniu infrastruktury elektrycznej.

    Uzbrojone i nieuzbrojone rozdzielnice stacjonarne

    Jednym z najważniejszych kryteriów podziału rozdzielnic stacjonarnych jest wyposażenie i funkcja w sieci. Mamy zatem modele uzbrojone i nieuzbrojone.

    Najczęściej spotykamy uzbrojone rozdzielnice stacjonarne, a więc modele wyposażone nie tylko w systemy rozdziału i dystrybucji prądu, ale też w odpowiednie zabezpieczenia i mechanizmy kontroli sieci.

    Rozdzielnice stacjonarne uzbrojone wyposażone są zatem w odpowiednie wyłączniki i bezpieczniki chroniące sieć przed przeciążeniami czy spięciami. W praktyce po prostu odcinają one przepływ prądu, kiedy w instalacji zajdzie niepożądane zdarzenie.

    Są to zatem tzw. rozdzielnice bezpiecznikowe, które chronią zarówno użytkowników sieci, jak i podłączone do niej urządzenia. Dają też kontrolę nad instalacją, ponieważ pozwalają na selektywne, indywidualne odłączanie konkretnych linii wyjściowych. Co istotne, na rynku dostępne są urządzenia z różnymi systemami kontroli i zabezpieczeń, w tym rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy z rozłącznikiem izolacyjnym.

    Nieuzbrojone rozdzielnice stacjonarne spotykamy rzadziej. Modele te wyposażone są w systemy rozdzielania i dystrybucji energii, ale nie ma w nich systemów zabezpieczających (bezpieczników). Co jednak ciekawe, wiele modeli nieuzbrojonych można uzbroić na własną rękę.

    W wielu przypadkach jest to korzystne, ponieważ sami możemy wybrać odpowiednie bezpieczniki dostosowane do indywidualnych potrzeb i budowy konkretnej instalacji.

    Niemniej przy zakupie dostajemy skrzynkę pozwalającą jedynie na rozdzielanie energii. Zawiera ona zatem odpowiednie bloki rozdzielczezłączki elektrycznelistwy zaciskowe PN +E czy szyny zbiorcze, ale nic więcej.

    Takie nieuzbrojone rozdzielnice elektryczne stacjonarne mają jednak swoją funkcję. Sprawdzą się m.in. jako podrozdzielnice, w których kluczowe jest rozprowadzenie energii z jednego źródła na wiele odbiorników, ale nie wymagane jest zabezpieczenie danej sekcji sieci.

    Rozdzielnice stacjonarne z gniazdami lub podłączeniem “na sztywno”

    Stacjonarne rozdzielnice elektryczne najczęściej mają podłączenia “na sztywno”. Oznacza to, że przewody są podłączone do skrzynki bezpośrednio, bez gniazd i wtyczek. To zapewnia trwałe, skuteczne i bezpieczne (w pełni izolowane) podłączenie.

    Wybierając taką rozdzielnicę stacjonarną, warto oczywiście zadbać o odpowiednią jakość akcesoriów. Złączki, mostki czy blokady powinny pewnie trzymać przewody, dobrze izolować je od siebie nawzajem i być trwałe.

    Zdarza się także, że korzystne jest wykorzystanie rozdzielnicy stacjonarnej z gniazdami. To dobre wyjście tam, gdzie chcemy podłączać urządzenia czy narzędzia bezpośrednio do skrzynki — jak ma to miejsce np. w przypadku rozdzielnic budowlanych stacjonarnych.

    Trzeba jednak wiedzieć, że rozdzielnicestacjonarne mogą mieć różne gniazda. Przede wszystkim mamy urządzenia z gniazdami 1- i 3- fazowymi. Większość rozdzielnic ma przynajmniej jedno gniazdo siłowe (3-fazowe), ale nie wszystkie, warto więc zwrócić na to uwagę.

    W przypadku gniazd 1-fazowych mamy natomiast do czynienia z kilkoma standardami. W Polsce najczęściej używane są rozdzielnice z gniazdami francuskimi, czyli tymi, które znamy z naszych domowych instalacji elektrycznych. Jednak dostępne są także stacjonarne rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi, brytyjskimi czy rozdzielnice z gniazdami Schuko. Przydają się one w niektórych sytuacjach, szczególnie gdy chcemy korzystać z importowanego sprzętu i narzędzi bez konieczności używania przejściówek i adapterów.

    Z czego i jak powinny być wykonane rozdzielnice budowlane stacjonarne?

    Rozdzielnice elektryczne stacjonarne powinny być odpowiednio wykonane. Szczególnie mocne i odporne powinny być rozdzielnice budowlane stacjonarne. Te narażone są bowiem na rozmaite uszkodzenia czy czynniki szkodliwe.

    Wybierając rozdzielnice budowlane stacjonarne, należy zatem zwracać uwagę na materiały i wykonanie. Jednym z istotniejszych elementów są obudowy rozdzielnic, które powinny być dopasowane do warunków, w jakich chcemy zamontować skrzynkę.

    Modele, które umieszczamy w relatywnie bezpiecznych warunkach, mogą mieć obudowy z tworzywa. Zapewniają one dobrą izolację skrzynki i podstawową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi czy warunkami zewnętrznymi.

    Takie rozdzielnice stacjonarne najczęściej spotykamy zatem w mieszkaniach i domach, gdzie nie narażamy urządzenia na uderzenia, otarcia, zalanie itp.

    Jednak rozdzielnice budowlane stacjonarne często stają w miejscach bardziej niebezpiecznych. Jeśli umieszczamy je tam, gdzie prowadzone są prace budowlane, narażamy je na uderzenia, wibracje, otarcia itp. W takim przypadku warto wybrać metalowe, a nawet gumowe obudowy.

    Rozdzielnica budowlana stacjonarna — wybierz odpowiedni stopień ochrony IP

    Rozdzielnica budowlana stacjonarna powinna być chroniona nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również przed czynnikami zewnętrznymi. Warto więc odpowiednio dobrać stopień ochrony IP.

    Stacjonarne rozdzielnice IP44 zapewniają podstawową ochronę przed wodą i większymi cząstkami stałymi (piaskiem). To wybór odpowiedni do spokojnych, zacisznych i bezpiecznych miejsc — np. domów czy biur.

    Rozdzielnice IP54 dają już niezłą ochronę przed drobniejszym pyłem, sprawdzą się więc w pomieszczeniach suchych, ale zapylonych. Większą ochronę przed wodą zapewnią natomiast stacjonarne rozdzielnice IP65, które chronią nie tylko przed pyłem, ale również przed strugami wody lanymi bezpośrednio na obudowę. Taka skrzynka może więc stać nawet na zewnątrz, na deszczu. Najwyższy stopnień ochrony oferują natomiast stacjonarne rozdzielnice IP67. To urządzenia w pełni pyłoszczelne i odporne nawet na długotrwałe zanurzenie w wodzie.

    Jak zatem widać, rozdzielnica elektryczna stacjonarna powinna być dobrana z dużą uwagą. Zadbać należy bowiem nie tylko o dostosowanie jej do osobistych potrzeb związanych z budową sieci (ilością linii wychodzących, prądem znamionowym czy rodzajem przyłączeń). Uwzględnić trzeba także sposób i miejsce montażu oraz warunki, w jakich skrzynka ma pracować.

    Przed zakupem rozdzielnicy stacjonarnej warto zatem skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać urządzenie o odpowiednich parametrach.

  • Rozdzielnice z licznikiem

    Rozdzielnice z licznikiem – sklep i hurtownia Preis Zone

    Gdzie kupić budowlane rozdzielnice z licznikiem? Sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone jest idealnym miejscem na zakupy, ponieważ zgromadzone produkty są ściśle selekcjonowane i jednocześnie dostępne w korzystnych cenach. Warto podkreślić jakość każdego elementu produktów. Dbamy o to, aby podkategorie i kategorie były czytelne, a rozdzielnice z licznikiem stanowią jedną z nich. Sprawdź cenę, konkretne parametry, spełnione normy. Skontaktuj się z obsługą sklepu, jeżeli potrzebujesz odpowiedzi na kluczowe pytania. Działamy dla naszych klientów, o czym możesz przekonać się przy okazji każdego zamówienia.

    Rozdzielnice z licznikiem — charakterystyka, rodzaje i zastosowania

    Rozdzielnice z licznikiem pozwalają nie tylko na rozdział i dystrybucję energii oraz zabezpieczenie sieci, ale także na pomiar zużycia prądu. Te wysoce funkcjonalne eRBetki mają więc wiele zastosowań i doskonale sprawdzają się zarówno w docelowych, stałych sieciach elektrycznych, jak i w instalacjach tymczasowych. Sprawdź, jak są zbudowane, co je wyróżnia, jakie są ich rodzaje i zastosowania.

    Rozdzielnica z licznikiem — czym jest i co ją wyróżnia?

    Każda rozdzielnica elektryczna, także ta z licznikiem, to skrzynka wyposażona w systemy pozwalające na rozgałęzienie pojedynczego przewodu na kilka, a nawet kilkanaście wyjść. 

    Jej zasadniczą funkcją jest więc rozdzielanie energii, do czego służą odpowiednie bloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PEszyny zbiorcze czy złączki elektryczne.

    Ponadto elektryczne rozdzielnice uzbrojone (a do nich przeważnie należą rozdzielnice z licznikiem) zawierają także zabezpieczenia. Odpowiednio dobrane bezpieczniki chronią sieć przed przeciążeniami czy zwarciami. Dzięki temu zapewniają bezpieczeństwo użytkowników instalacji, jak i podłączonego do niej sprzętu.

    Rozdzielnice elektryczne z licznikiem mają jeszcze jedną funkcję. Wyposażone są, jak sama nazwa wskazuje, w urządzenia pozwalające na pomiar i monitorowanie zużycia energii w sieci.

    Co istotne, rozdzielnice elektryczne z licznikiem mogą być wyposażone w jeden licznik główny lub w wiele podliczników. Pozwala to na pomiar całkowitego zużycia energii w sieci lub zużycia na konkretnych liniach wychodzących. Dzięki temu dobrze sprawdzają się w różnego typy sieciach stałych, jak i tymczasowych.

    Rozdzielnice elektryczne z licznikiem — kiedy i gdzie warto je stosować?

    Rozdzielnice elektryczne z licznikiem mają wiele istotnych zastosowań. Montuje się je zarówno w sieciach stałych i docelowych (np. w budynkach), jak i tymczasowych (na budowach, przy pracach terenowych, wydarzeniach plenerowych itp.).

    Stacjonarne rozdzielnice elektryczne z licznikiem montowane są przede wszystkim jako główne skrzynki w domach, biurach, budynkach użyteczności publicznej itp. Umieszczone przy głównym przyłączu elektrycznym do budynku lub konkretnego lokalu pozwalają bowiem na pomiar energii i rozliczenie użytkowników nieruchomości przez dostawcę prądu.

    W wielu sieciach, szczególnie tych bardziej rozbudowanych, rozdzielnice elektryczne z licznikiem wykorzystywane są jako podstacje. Umożliwiają pomiar zużycia w poszczególnych sekcjach sieci — różnych działach w firmie, konkretnych lokalach w obiektach wielkopowierzchniowych (np. galeriach handlowych), mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych, a nawet pojedynczych pokojach na wynajem.

    Co istotne, w sprzedaży dostępne są także rozdzielnice elektryczne z wieloma licznikami. Takie modele świetnie sprawdzają się np. na budowach, gdzie do jednej skrzynki podłącza się kilku podwykonawców. Montuje się je również w dużych zakładach pracy do pomiaru i monitorowania zużycia przez różne działy firmy, a nawet przez konkretne maszyny i urządzenia.

    Takie eRBetki świetnie spisują się także jako rozdzielnice kempingowe pozwalające na rozdział energii i pomiar zużycia na konkretnych stanowiskach dla kempingowców.

    Rozdzielnice elektryczne z licznikami świetnie sprawdzają się zatem w prostszych sieciach, w których chcemy monitorować zużycie dla poszczególnych linii, ale nie ma sensu montować osobnej skrzynki dla każdej z nich.

    Rozdzielnice z licznikiem — rodzaje

    Rozdzielnice elektryczne dzielą się na wiele rodzajów i typów. Istnieje wiele kryteriów klasyfikacji, ale do najważniejszych należy budowa i sposób montażu eRBetki, mobilność i wyposażenie.

    Przede wszystkim warto zaznaczyć, że rozdzielnice z licznikiem mogą mieć zarówno charakter stacjonarny, jak i mobilny.

    Przenośne rozdzielnice elektryczne z licznikiem często wykorzystuje się jako rozdzielnice budowlane w sieciach tymczasowych. Pozwalają one na skuteczną i bezpieczną dystrybucję oraz pomiar zużycia energii na budowach, przy pracach terenowych, wydarzeniach plenerowych itp.

    Stacjonarne rozdzielnice z licznikiem wykorzystuje się natomiast w sieciach stałych i docelowych, najczęściej w budynkach, ale nie tylko. Co istotne, ta kategoria eRBetek dzieli się na podkategorie zależnie od sposobu montażu skrzynki.

    Mamy zatem rozdzielnice natynkowe i podtynkowe z licznikiem. Spotyka się także wolnostojące rozdzielnice z licznikiem o formie szafowej lub skrzyniowej, jednak nie są one szczególnie popularne. Stawia się je głównie w dużych zakładach pracy czy jako element infrastruktury elektrycznej.

    Ważny podział dotyczy też zamontowanych w rozdzielnicy z licznikiem zabezpieczeń. W zależności od tego, z jakim prądem znamionowym ma pracować urządzenie, do wyboru są rozdzielnice 16A i rozdzielnice 32A.

    Osobną kategorię stanowią także rozdzielnice PV solarne wykorzystywane w instalacjach fotowoltaicznych.

    Rozdzielnica elektryczna natynkowa z licznikiem

    Rozdzielnice elektryczne natynkowe z licznikiem to modele montowane na gotowe, wykończone mury oraz na słupy. Skrzynka przytwierdzana jest zazwyczaj na kołki rozporowe, śruby lub wkręty. Montaż jest łatwy, nie wymaga kucia w ścianach itp.

    Natynkowe rozdzielnice są oczywiście świetnym wyborem do instalacji natynkowych (prowadzonych na murach), ale też tam, gdzie wymagana jest pewna elastyczność sieci. Do takiej skrzynki mamy bowiem łatwy dostęp, co pozwala na relatywnie prostą modyfikację sieci — np. podłączenie nowych linii.

    Ze względu na tę elastyczność oraz łatwy montaż i demontaż rozdzielnice elektryczne natynkowe z licznikiem wykorzystuje się czasem także w sieciach tymczasowych. Sprawdzają się jako główne skrzynki elektryczne na budowach, gdzie montowane są np. na słupach przy przyłączu elektrycznym do działki. Pozwalają bowiem na zabezpieczenie całej sieci i pomiar zużycia prądu.

    Rozdzielnica elektryczna podtynkowa z licznikiem

    Podtynkowa rozdzielnica elektryczna z licznikiem montowana jest w specjalnych wnękach w ścianach i murach. Najlepiej więc, jeśli jej położenie jest zaplanowane już na etapie projektowania budynku. Tak rzeczywiście jest w wielu przypadkach, ponieważ te rozdzielnice najczęściej montuje się w stałych sieciach elektrycznych.

    To właśnie podtynkowe rozdzielnice z licznikiem najczęściej spotkamy w mieszkaniach i domach prywatnych. To główne rozdzielnice bezpiecznikowe w większości wydzielonych lokali mieszkalnych czy użytkowych.

    Podtynkowa rozdzielnica elektryczna z licznikiem umieszczona jest w ścianie (pod tynkiem), dostęp do niej jest zatem ograniczony. Przyłączenie kolejnych linii elektrycznych wymaga tu przeważnie kucia, bo kable wychodzące ze skrzynki również kładzie się pod tynkiem.

    Atutem jest oczywiście estetyka i ograniczenie miejsca, jakie taka skrzynka zabiera. Nic nam tu bowiem nie wystaje, a front eRBetki jest zlicowany ze ścianą. Wygląda to zatem lepiej, ale ogranicza możliwość modyfikacji sieci. Dlatego rozdzielnice podtynkowe z licznikiem wymagają dobrze zaplanowanej instalacji.

    Rozdzielnice budowlane z licznikiem i gniazdami

    Stacjonarne rozdzielnice z licznikiem przeważnie mają przewody wyjściowe montowane “na sztywno”. Połączone są one wewnątrz skrzynki przy pomocy odpowiednich złączek, bloków rozdzielczych itp. Odłączenie takiej linii wymaga zatem rozkręcenia skrzynki i manipulacji bezpośrednio na okablowaniu.

    Istnieją jednak rozdzielnice budowlane z licznikiem i gniazdami. To modele głównie o charakterze przenośnym, choć spotyka się także natynkowe eRBetki z gniazdami.

    Co ważne, istnieją różne standardy gniazd, a skrzynka może być wyposażona w ich różną ilość.

    Przede wszystkim jednak wyróżnić warto gniazda wejściowe i wyjściowe. Wyposażone w licznik rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym mają wejście na kabel doprowadzający energię do skrzynki. Linia przyłączeniowa ma tu zatem charakter przewodu z wtyczką (niemal zawsze 3-fazową). Pozwala to na szybkie i sprawne podłączenie eRBetki do prądu.

    Jednak mówiąc o rozdzielnicach z gniazdami, najczęściej mamy na myśli gniazda wyjściowe służące do podłączania linii, systemów czy konkretnych urządzeń elektrycznych.

    Kupując rozdzielnicę z licznikiem i gniazdami, uwagę warto zwrócić w pierwszej kolejności na gniazdo siłowe. Przeważnie w skrzynce jest przynajmniej 1 takie gniazdo, ale nie zawsze.

    Rozdzielnice z licznikiem mogą też mieć różne gniazda 1-fazowe. W Polsce standardem są rozdzielnice z gniazdami francuskimi, czyli z dwoma otworami i bolcem. Wszyscy znamy te gniazda z naszych domów.

    Czasem jednak przydatne mogą być rozdzielnice z gniazdami Schuko, a nawet rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi czy brytyjskimi. Mają one odmienną budowę kompatybilną z odpowiednimi wtyczkami. Coraz częściej zdarza się przecież, że narzędzia i urządzenia sprowadzamy z innych krajów, a te mają swoje standardy przyłączy.

    Rozdzielnice budowlane z licznikiem — obudowa i klasa szczelności

    Rozdzielnice elektryczne z licznikiem powinny być odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami czy czynnikami szkodliwymi. Szczególną uwagę warto zwrócić na obudowy i klasę szczelności rozdzielnic budowlanych o charakterze mobilnym, ale nie tylko.

    Przenośne rozdzielnice budowlane z licznikiem narażone są na większe ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Często stają bowiem w miejscu wykonywania robót, gdzie istnieje większe ryzyko uderzeń, otarć itp.

    Rozdzielnica budowlana z licznikiem powinna mieć więc mocną obudowę, która ochroni wnętrze skrzynki przed zniszczeniem i awariami. O ile zatem w modelach stacjonarnych stosuje się przede wszystkim obudowy z tworzywa, o tyle w modelach mobilnych często spotykamy metalowe czy gumowe obudowy do rozdzielnic.

    Sama odporność mechaniczna nie zawsze jednak wystarczy. W wielu przypadkach zadbać trzeba także o odpowiednią ochronę przed wodą i cząstkami stałymi. Parametry te opisuje norma IP.

    Rozdzielnice IP44 to podstawowe modele o standardowym stopniu szczelności. Zapewnia ochronę przed cząstkami stałymi o średnicy powyżej 1 mm oraz przed bryzgami wody. To dobry wybór do miejsc zacisznych, niezbyt narażonych na czynniki szkodliwe.

    W warunkach zapylenia lepiej zastosować rozdzielnice IP54. Chronią one przed drobnymi cząstkami stałymi (pyłem), co jest istotne przy remontach, na budowach i w wielu zakładach pracy.

    Wyposażone w licznik rozdzielnice IP65 to już pełna pyłoszczelność oraz ochrona przed strumieniem wody lanym na obudowę z dowolnego kierunku. Takie urządzenie sprawdzi się w naprawdę trudnych warunkach.

    Największą ochronę zapewnią jednak rozdzielnice IP67. Gwarantują one nie tylko pyłoszczelność, ale też odporność na krótkotrwałe zanurzenie skrzynki w wodzie.

    Właściwy wybór rozdzielnicy budowlanej z licznikiem zależy zatem od wielu czynników. Uwzględnić trzeba sposób montażu, wyposażenie czy konstrukcję urządzenia tak, by zapewnić jej funkcjonalność, bezpieczeństwo i niezawodność.

  • Rozdzielnice z kablem

    Rozdzielnice z kablem – sklep i hurtownia Preis Zone

    Budowlane rozdzielnice z kablem? Takie miejsca jak sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone są najlepsze na zakupy związane z elektryką. Urządzasz garaż, warsztat czy inne pomieszczenie, w którym potrzeba niestandardowych i nieoczywistych rozwiązań? Rozdzielnice z kablem zgromadzone w tej kategorii wyróżniają się nie tylko wysoką jakością wykonania poszczególnych elementów, ale także praktycznymi wymiarami i uniwersalnym zastosowaniem. Wystarczy kontakt ze sklepem, aby ustalić, która rozdzielnica jest najlepsza do danego pomieszczenia. Przed zakupem porównaj i sprawdź wszystkie parametry techniczne, a także liczbę gniazd, klasę szczelności czy rodzaj wtyczki.

    Rozdzielnice z kablem zasilającym — czym są, do czego służą i gdzie się ich używa?

    Rozdzielnice z kablem zasilającym to funkcjonalne “skrzynki elektryczne”, które łatwo podłączyć do źródła zasilania. Zintegrowany z nimi przewód z wtyczką pozwala na szybkie i bezpieczne podpięcie do gniazda 3-fazowego, dzięki czemu urządzenia te doskonale sprawdzają się jako rozdzielnice budowlane i “terenowe”. Sprawdźmy, co jeszcze je wyróżnia i gdzie się przydadzą.

    Rozdzielnica z kablem zasilającym to funkcjonalna rozdzielnica z prostym, łatwym w obsłudze i bezpiecznym przyłączem do źródła zasilania. O ile bowiem klasyczne rozdzielnice stacjonarne podłączone są przeważnie “na sztywno”, o tyle te z kablem zasila się przez wtyczkę.

    Oznacza to, że rozdzielnica z kablem zasilającym może być szybko i samodzielnie podłączana i odłączana od sieci głównej. To oczywiście zwiększa jej mobilność i pozwala na łatwe zastosowanie ‘w terenie” — na budowach, przy eventach plenerowych itp.

    Rozdzielnice elektryczne z przewodem zasilającym przeważnie mają więc charakter bardziej lub mniej mobilny i świetnie spisują się jako tzw. rozdzielnice budowlane (potocznie eRBetki).

    Warto oczywiście wspomnieć, czym w ogóle jest rozdzielnica elektryczna. To urządzenie wykorzystywane do rozdziału i dystrybucji energii elektrycznej, a w wersji uzbrojonej również do zabezpieczenia sieci przed przeciążeniami czy spięciami.

    Rozdzielnice budowlane — z kablem lub bez — pełnią zatem zasadniczą rolę w każdej instalacji elektrycznej, w której konieczne jest stworzenie kilku linii czy zasilenie kilku urządzeń z pojedynczego źródła.

    Rozdzielnice elektryczne z kablem zasilającym — rodzaje

    Rozdzielnice elektryczne z kablem zasilającym, jak i bez niego, dzielą się na różne typy i rodzaje. Znajdziemy więc wspomniane już modele uzbrojone i nieuzbrojone, mobilne i stacjonarne. Poszczególne rozdzielnice elektryczne z kablem (przewodem) mogą mieć też odmienne standardy gniazd wyjściowych.

    Różne kategorie rozdzielnic wyróżnia się także ze względu na wyposażenie dodatkowe. Przykładem mogą być rozdzielnice z licznikiem. Poza systemami podziału i dystrybucji energii oraz odpowiednimi bezpiecznikami wyposaża się je także w funkcjonalne systemy pomiaru zużycia prądu.

    Co istotne, modele te mogą mieć jeden licznik główny, ale też podliczniki pozwalające na monitorowanie zużycia z pojedynczych przyłączy (gniazd) lub ich grup. Dzięki temu można np. zmierzyć zużycie prądu przez kilku podwykonawców na budowie, poszczególne działy w firmie czy konkretne podłączone urządzenia i systemy.

    Ciekawą alternatywą dla rozdzielnic elektrycznych z kablem zasilającym są rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym. Te modele także podłącza się przewodem z wtyczką 3-fazową, ale wymagany jest osobny kabel zasilający.

    Uzbrojone i nieuzbrojone rozdzielnice z kablem (przewodem)

    Jedna z najważniejszych klasyfikacji dotyczących rozdzielnic z kablem (przewodem) dotyczy ich uzbrojenia, czyli wyposażenia w systemy zabezpieczeń.

    Każda rozdzielnica ma systemy rozdziału i dystrybucji energii, a więc odpowiednie akcesoria pozwalające na rozgałęzienie jednej linii zasilającej na wiele linii wyjściowych. Są to np. różne złączki elektrycznebloki rozdzielcze czy listwy zaciskowe N + PE.

    Nieuzbrojone rozdzielnice elektryczne z przewodem zasilającym często wyposażone są także w odpowiednie gniazda do podłączenia urządzeń czy przedłużaczy, ale nie mają dodatkowego wyposażenia.

    Uzbrojone rozdzielnice z kablem (przewodem) posiadają natomiast systemy zabezpieczenia sieci przed nadmiernym obciążeniem lub spięciami. Są to zatem rozdzielnice bezpiecznikowe, które pozwalają na odcięcie dopływu prądu do linii, na której wystąpiło jakieś niepożądane zdarzenie.

    Poza funkcją dystrybucyjną i rozdzielczą pełnią zatem również funkcje zabezpieczające i kontrolne. Pozwalają bowiem na selektywne odłączanie i podłączanie poszczególnych linii bez odcinania dopływu prądu do systemów i urządzeń podłączonych pod pozostałe przewody wychodzące. To znacząco ułatwia rozmaite prace konserwatorskie, remontowe itp.

    Uzbrojone i nieuzbrojone rozdzielnice elektryczne z kablem zasilającym grają zatem inne role w instalacji. Modele nieuzbrojone wykorzystuje się raczej jako podrozdzielnice w tych systemach, w których kontrola i zabezpieczenie w danym miejscu nie są tak istotne (bo bezpieczniki umieszczone są np. w głównej rozdzielnicy uzbrojonej).

    Mobilna czy stacjonarna rozdzielnica z kablem zasilającym

    Kolejnym ważnym kryterium podziału rozdzielnic elektrycznych jest ich mobilność, czyli możliwość łatwego przemieszczania skrzynki i wykorzystywania jej w różnych miejscach.

    Rozdzielnice z kablem (przewodem) zasilającym najczęściej mają charakter mobilny. Stacjonarne modele tego typu spotyka się rzadziej. Należą do nich przede wszystkim bardzo duże i rozbudowane skrzynki z wieloma gniazdami, które ze względu na gabaryty mogą wymagać relatywnie trwałego montażu. Przykręca się je zatem do słupów czy ścian, ale nadal z intencją tymczasowości i możliwością szybkiego demontażu. Takie modele sprawdzają się także jako rozdzielnice kempingowe mocowane przy poszczególnych stanowiskach na polach kempingowych.

    Przeważająca większość to jednak przenośne rozdzielnice z kablem zasilającym, które wykorzystuje się w sieciach tymczasowych. Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba szybkiego i sprawnego zbudowania sieci roboczej.

    Rozdzielnice elektryczne z przewodem zasilającym doskonale spisują się więc na budowach, przy organizacji imprez plenerowych czy różnych pracach terenowych, gdzie z jednego źródła głównego należy rozprowadzić energię do rozmaitych systemów, urządzeń i narzędzi.

    Zintegrowany kabel zasilający jest tu oczywiście dużym atutem. Podłączenie rozdzielnicy jest bowiem szybkie, łatwe i bezpieczne nawet dla laika. Taką skrzynkę podpina się po prostu pod gniazdo siłowe i gotowe.

    Rozdzielnica elektryczna z przewodem zasilającym i gniazdami różnego typu

    Rozdzielnice elektryczne z przewodem zasilającym umożliwiają zasilanie wielu systemów, urządzeń czy narzędzi z jednego źródła. W przypadku mobilnych eRBetek podłączenie odbiorników odbywa się przeważnie z pomocą gniazd zamontowanych bezpośrednio w skrzynce.

    To istotna różnica wobec rozdzielnic stacjonarnych, w których linie wyjściowe przeważnie podłącza się “na sztywno”, czyli odpowiednimi złączkami do kabli, a nie przez gniazda.

    Atutem rozdzielnicy elektrycznej z kablem zasilającym jest zatem nie tylko łatwe podłączenie skrzynki do źródła zasilania, ale też urządzeń odbiorczych do skrzynki. Warto jednak pamiętać, że istnieją różne standardy gniazd.

    Jedną z ważniejszych kwestii jest obecność wyjściowych gniazd siłowych. Pamiętajmy bowiem, że rozdzielnica elektryczna z kablem zasilającym sama podłączana jest pod siłę, ale wcale nie musi dystrybuować jej dalej. Modele z samymi gniazdami na 230 V są co prawda rzadko spotykane, ale występują. Częściej jednak decyzja nie dotyczy obecności przyłącza 3-fazowego, ale ilości takich gniazd w skrzynce, a ta może być bardzo różna.

    Co więcej, rozdzielnica elektryczna z kablem zasilającym może mieć też różną ilość gniazd na 230V. Najbardziej rozbudowane eRBetki mają ich nawet kilkanaście.

    Ilość gniazd nie jest jednak największym problemem. Istotny jest także ich odpowiedni standard. Klasyką w Polsce są oczywiście rozdzielnice z gniazdami francuskimi. To standardowe przyłącza, które znamy z naszych domów.

    Coraz częściej jednak narzędzia, maszyny itp. sprowadzamy z zagranicy, a te nie zawsze są dostosowane do naszych standardów — mają wtyczki innego typu, które nie pasują do gniazd francuskich. W takich przypadkach korzystne może być wykorzystanie rozdzielnicy z gniazdami Schuko czy rozdzielnicy z gniazdami szwajcarskimi.

    Rozdzielnica budowlana z przewodem zasilającym — materiały i konstrukcja

    Jak wspomnieliśmy, rozdzielnica budowlana z przewodem zasilającym zazwyczaj ma charakter mobilny. Jako taka często stawiana jest w bezpośrednim miejscu wykonywania różnego rodzaju prac. To naraża ją nie tylko na warunki atmosferyczne, ale też na uszkodzenia mechaniczne, zachlapanie, pył i inne czynniki szkodliwe.

    Właśnie dlatego tak ważne jest, by rozdzielnica budowlana z kablem (przewodem) była wykonana z odpowiednich materiałów i w sposób staranny.

    Wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne (ale też czynniki zewnętrzne) zapewniają np. rozdzielnice gumowe. Obudowa jest tu wykonana z mocnej gumy, która doskonale absorbuje uderzenia, jest odporna na pękanie itp. Co więcej, gumowa obudowa do rozdzielnicy jest także odporna na wodę, czynniki chemiczne, a także na wysokie temperatury.

    W nieco mniej wymagających warunkach warto postawić natomiast na obudowy metalowe. Dobrze chronią one wnętrze rozdzielnicy budowlanej z kablem zasilającym przed uszkodzeniami mechanicznymi, zalaniem itp.

    Dobra obudowa rozdzielnicy to oczywiście nie wszystko. Zadbać warto również o odpowiednie wnętrze. Mocne, trwałe i odporne na zużycie akcesoria do rozdzielnic zapewnią długą żywotność i funkcjonalność urządzenia.

    Szczelność rozdzielnicy budowlanej z kablem (przewodem)

    Rozdzielnice budowlane z przewodem zasilającym są, jak wspomnieliśmy, wystawione nie tylko na ryzyko uszkodzeń mechanicznych, ale także na szkodliwe warunki zewnętrzne.

    W przypadku pracy na zewnątrz, ale też w miejscach zapylonych, tam gdzie korzysta się z wody, chemii budowlanej itp., ważna jest szczelność urządzenia określona przez normę IP.

    Najniższy stopień zabezpieczenia zapewniają rozdzielnice IP44. Dają one podstawową ochronę przed zachlapaniem i dużymi cząstkami stałymi (np. piaskiem). Taki stopień ochrony powinny mieć wszystkie eRbetki — zarówno rozdzielnice budowlane z kablem zasilającym, jak i modele stacjonarne montowane w sieciach docelowych.

    Do pracy w warunkach zapylenia (co jest powszechne przy remontach i na budowach) lepiej wybrać rozdzielnicę IP54. Zapewnia ona podstawową ochronę przed bryzgami wody oraz przed drobnym pyłem.

    W miejscach, w których istnieje ryzyko zalania eRBetki, dobrze sprawdzi się natomiast rozdzielnica IP65. Takie modele są nie tylko w pełni pyłoszczelne, ale też zabezpieczone przed strugami wody lanymi na obudowę z dowolnego kierunku.

    Najwyższą ochronę zapewniają natomiast rozdzielnice IP67. Gwarantują one pyłoszczelność oraz ochronę przed skutkami krótkiego (ok. 30 minut) zanurzenia w wodzie.

    Jak zatem widać, wybór odpowiedniej rozdzielnicy elektrycznej z kablem zasilającym nie jest wcale prosty i banalny. Urządzenia te różnią się bowiem nie tylko budową, ale i funkcjonalnością czy poziomem zabezpieczenia. Przed podjęciem decyzji warto zatem skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dopasować eRBetkę do indywidualnych potrzeb konkretnego użytkownika.

  • Rozdzielnice wiszące

    Rozdzielnice wiszące – sklep i hurtownia Preis Zone

    Sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone to idealne miejsce, żeby zamówić budowlane rozdzielnice wiszące z tworzywa sztucznego i inne produkty, które są niezbędne do wykonania prawidłowo działającej instalacji. Pamiętaj, aby skorzystać z wygodnego podziału na kategorie i podkategorie. Dzięki temu na pewno zamówisz odpowiednie produkty. Zwróć uwagę nie tylko na załączone zdjęcia podglądowe, ale również opisy, które pozwalają rozróżnić produkty pod kątem parametrów technicznych. Jakie jest zastosowanie? Ile dodano szybkozłączek? O jakiej klasie szczelności mówimy? Właśnie te pytania padają, gdy kupuje się wiszące rozdzielnice elektryczne w naszym sklepie internetowym.

    Rozdzielnice wiszące — czym są, do czego służą i gdzie warto wykorzystać wiszące rozdzielnice elektryczne?

    Elektryczne rozdzielnice wiszące to funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu akcesoria, które sprawdzą się w wielu instalacjach. Sprawdź, czym się wyróżniają, jakie są ich funkcje i typy oraz gdzie, kiedy i jak najlepiej z nich korzystać!

    Rozdzielnica wisząca — czym jest i do czego służy?

    Elektryczna rozdzielnica wisząca to urządzenie wykorzystywane przede wszystkim do dystrybucji energii elektrycznej. W istocie jest to zatem rodzaj skrzynki rozdzielczej, która pozwala na podział energii z jednej linii wchodzącej (przewodu doprowadzającego prąd) na wiele linii wychodzących (najczęściej odpowiednich gniazd elektrycznych).

    Dodatkowo rozdzielnica wisząca może zawierać bezpieczniki, czyli zabezpieczenia chroniące sieć (i podłączone do niej urządzenia) przed przeciążeniem lub zwarciem. Takie rozdzielnice bezpiecznikowe nazywane są uzbrojonymi w przeciwieństwie do nieuzbrojonych, które nie mają systemów zabezpieczeń.

    Warto przy tym zaznaczyć, że w instalacji elektrycznej zawsze powinna znajdować się przynajmniej jedna uzbrojona rozdzielnica elektryczna — najlepiej przy głównym przyłączu prądu do posesji. W razie awarii pozwoli ona na odcięcie dopływu prądu, dzięki czemu unikniemy poważnych konsekwencji.

    Zaznaczmy też, że rozdzielnice wiszące najczęściej są jednak nieuzbrojone. Urządzenia te muszą bowiem być relatywnie lekkie, najlepiej niewielkich rozmiarów, aby zachowały swoją wysoką funkcjonalność. Takie nieuzbrojone rozdzielnice wiszące stosuje się zatem jako podrozdzielnice montowane za główną rozdzielnicą uzbrojoną.

    Atutem wiszących rozdzielnic elektrycznych jest łatwy dostęp do gniazd i możliwość usunięcia wszelkich elementów instalacji z podłogi czy ścian (przez ich podwieszenie). To pozwala np. na bezproblemowe wykonywanie prac na posadzkach, tynkowanie itp.

    Co ważne, niektóre rozdzielnice wiszące są też dostosowane do pracy z wężami pneumatycznymi. To tzw. rozdzielnice elektropneumatyczne, które znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

    Rozdzielnice budowlane wiszące — rodzaje i funkcje

    Rozdzielnice budowlane wiszące dzielą się na wiele rodzajów w zależności od budowy, sposobu montażu, funkcji podstawowych i dodatkowych. Wśród wiszących rozdzielnic elektrycznych również wyróżniamy kilka typów.

    Najważniejszym wyróżnikiem rozdzielnic wiszących jest oczywiście sposób montażu — przez podwieszenie na hakach, łańcuchach czy linach. Tak zamontowana skrzynka zapewnia pewną mobilność. Można ją bowiem łatwo zdjąć i przewiesić w inne miejsce.

    Ograniczeniem jest tu jednak przewód, którym rozdzielnica wisząca jest podłączona do sieci. W niektórych przypadkach jest to bowiem podłączenie “na sztywno”, bez wtyczki. Takie modele należy więc uznać za stacjonarne rozdzielnice elektryczne, które trwale funkcjonują w konkretnym miejscu (np. w zakładzie pracy).

    Istnieją także wiszące rozdzielnice z kablem zakończonym wtyczką do podłączenia urządzenia, a także rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym. Oba modele można łatwo podłączyć i odłączyć od sieci, co pozwala na ich przenoszenie. Takie modele uznajemy więc za przenośne rozdzielnice elektryczne wiszące.

    Rozdzielnica budowlana wisząca — uzbrojona i nieuzbrojona

    Jednym z najważniejszych kryteriów podziału na typy rozdzielnic elektrycznych jest obecność lub brak zabezpieczeń (bezpieczników).

    Wiszące rozdzielnice nieuzbrojone to modele o podstawowej funkcjonalności. Służą wyłącznie do rozdzielania i dystrybucji energii. Przydają się w wielu instalacjach, w których zabezpieczenia i wyłączniki umieszczone są gdzie indziej. Zazwyczaj rozdzielnica nieuzbrojona podłączona jest więc do uzbrojonej, dzięki czemu sieć i tak jest zabezpieczona.

    Nieuzbrojone rozdzielnice wiszące cieszą się dużą popularnością ze względu na niewielkie gabaryty i mały ciężar. Dzięki temu można je podwieszać niemal w dowolnym miejscu i wykorzystywać w różnych sytuacjach.

    Zdarza się jednak, że sieć musi być zabezpieczona właśnie w tym konkretnym miejscu dystrybucji energii. Wykorzystanie uzbrojonej rozdzielnicy budowlanej wiszącej jest tu dobrym pomysłem. Zachowujemy bowiem zasadniczą funkcjonalność urządzenia i zapewniamy bezpieczeństwo użytkowników sieci i podłączonych urządzeń. Ma to szczególne znaczenie np. tam, gdzie do skrzynki podłączamy sprzęt o dużej mocy i tam, gdzie warunki pracy narażają instalację na ryzyko uszkodzenia.

    Wadą wiszących rozdzielnic uzbrojonych jest zazwyczaj nieco większa waga i wymiary, a w związku z tym konieczność zastosowania mocniejszego mocowania.

    Wisząca rozdzielnica elektryczna — jakie gniazda wybrać?

    Istotnym aspektem przy wyborze wiszącej rozdzielnicy elektrycznej jest rodzaj gniazd wyjściowych (tych, do których podłączamy odbiorniki — narzędzia, urządzenia czy systemy elektryczne).

    Przede wszystkim wśród modeli wiszących, w przeciwieństwie do klasycznych rozdzielnic stacjonarnych, a nawet większości rozdzielnic przenośnych, znacznie częściej spotykamy się z brakiem gniazda siłowego.

    Bywa to problematyczne, gdy szukamy funkcjonalnej rozdzielnicy budowlanej wiszącej, ponieważ mocniejsze sprzęty często wymagają właśnie siłowego (3-fazowego) podłączenia. Warto więc zwracać na to uwagę.

    Dodatkowym problemem są różne standardy gniazd na 230 V. W naszym kraju najbardziej popularne są wiszące rozdzielnice budowlane z gniazdami francuskimi. To klasyczne “kontakty” z dwoma otworami i bolcem, które znamy z domów.

    Obecnie wiele osób korzysta jednak z zagranicznego sprzętu, który ma inne wtyczki. Zamiast stosować niewygodne przejściówki i adaptery, korzystniejszy może się okazać wybór wiszącej rozdzielnicy z gniazdami Schuko lub rozdzielnicy z gniazdami szwajcarskimi.

    Uwagę warto zwracać oczywiście nie tylko na rodzaj gniazd, ale też na ich liczbę. Rozdzielnice budowlane wiszące mogą bowiem mieć od 2 do nawet kilkunastu przyłączy.

    Dodatkowo trzeba pamiętać, że wiele z wiszących rozdzielnic to w istocie rozdzielnice elektropneumatyczne. Wyposażone są one w funkcjonalne złącza pneumatyczne go przewodów powietrznych. Takie instalacje są niezbędne do zasilania wielu narzędzi — szlifierek, wkrętarek, wyrzynarek, przecinarek, nożyc, kluczy pneumatycznych itp.

    Rozdzielnice wiszące — obudowa i klasa szczelności

    Rozdzielnice wiszące powinny być nie tylko wysoce funkcjonalne, ale też trwałe i odporne na awarie. Kwestie te zależą m.in. od tego, jaka jest obudowa rozdzielnicy i jej klasa szczelności.

    Najczęściej rozdzielnice budowlane wiszące mają obudowy z tworzywa. To klasyczny materiał, który zapewnia podstawową ochronę przed dostępem do wnętrza skrzynki i zabezpiecza jej komponenty.

    W wielu przypadkach warto jednak postawić na mocniejsze modele. Obudowy metalowe są co prawda cięższe, ale też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. To ważne np. wtedy, gdy rozdzielnica wisząca ma służyć na budowie, gdzie narażona jest na uderzenia, otarcia i różne mechaniczne uszkodzenia.

    W naprawdę trudnych warunkach warto wykorzystać obudowy gumowe do rozdzielnic, które zapewniają najlepszą ochronę przed uderzeniami, ale także przed szkodliwymi czynnikami — nie tylko wodą, ale też różnymi kwaśnymi czy zasadowymi substancjami chemicznymi.

    Jeśli zależy nam właśnie na ochronie przed szkodliwymi czynnikami, uwagę powinniśmy zwrócić nie tylko na materiał, z którego zrobiona jest obudowa, ale także na klasę szczelności IP.

    Absolutną podstawą są rozdzielnice IP44. Taka klasa szczelności oznacza ochronę skrzynki przed bryzgami wody lanymi na obudowę z dowolnego kierunku oraz przed cząstkami stałymi o średnicy ponad 1 mm (czyli np. przed piaskiem).

    IP44 to najniższa dopuszczalna klasa szczelności, ale w zależności od potrzeb można wybrać lepiej zabezpieczone rozdzielnice budowlane wiszące.

    Nieco lepszą ochronę przed cząstkami stałymi da rozdzielnica IP54. Ochroni ona nie tylko przed bryzgami wody, ale też przed pyłem. Pełną pyłoszczelność zapewnia jednak dopiero wisząca rozdzielnica IP65, która ochroni też przed strumieniem wody lanym z dowolnego kierunku.

    Najlepszą ochronę gwarantuje natomiast wisząca rozdzielnica IP67. Daje ona pełną pyłoszczelność i ochronę przed zalaniem nawet przy pełnym (choć krótkotrwałym — do 30 minut) zanurzeniu skrzynki w wodzie.

    Jak zatem widać, wiszące rozdzielnice budowlane dzielą się na wiele rodzajów o odmiennych parametrach czy funkcjonalności. Właściwy wybór urządzenia zależy nie tylko od potrzeb czy preferencji użytkownika, ale także od warunków, w jakich skrzynka będzie działać i roli, jaką ma pełnić w instalacji. Przed zakupem warto więc skonsultować się z ekspertem, który pomoże dobrać rozdzielnicę wiszącą odpowiednią do konkretnych zastosowań.

  • Rozdzielnice z...

    Rozdzielnice budowlane z gniazdami francuskimi – sklep i hurtownia Preis Zone

    Sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone to renomowany dostawca sprawdzonych produktów elektrycznych. Oferujemy Państwu bogatą ofertę, w której skład wchodzą budowlane rozdzielnice z gniazdami francuskimi gwarantujące doskonałe parametry elektryczne i mechaniczne. Gniazda francuskie pozwalające na komfortową i bezpieczną dystrybucję energii elektrycznej na placach budów, w warsztatach, serwisach czy garażach, bez obaw o niekorzystne skutki zwarć i przepięć. Nasze rozdzielnice z gniazdami francuskimi oferowane są w sprzedaży detalicznej oraz hurtowej. Dysponujemy wyłącznie najlepszymi produktami pochodzącymi od sprawdzonych producentów osprzętu elektrycznego. W przypadku pytań zapraszamy do skontaktowania się z naszymi pracownikami, którzy chętnie wesprą Państwa podczas zakupowej decyzji.

    Rozdzielnice z gniazdami francuskimi — czym są oraz kiedy i komu się przydadzą?

    Elektryczne rozdzielnice z gniazdami francuskimi wyposażone są w gniazda 230 V z dwoma otworami i bolcem uziemiającym. To polski standard, który doskonale znamy np. z naszych domowych instalacji. Trzeba jednak wiedzieć, że rozdzielnice z gniazdami francuskimi dzielą się na różne typy o odmiennej budowie czy funkcjach. Sprawdź więc, czym dokładnie są, jak działają i kiedy warto z nich skorzystać.

    Czym są elektryczne rozdzielnice z gniazdami francuskimi i do czego służą?

    Elektryczne rozdzielnice z gniazdami francuskimi to funkcjonalne “skrzynki elektryczne”, nazywane też “eRBetkami”. Ich główną funkcją jest rozdzielanie i dystrybucja energii elektrycznej z jednego przewodu wejściowego na wiele linii wyjściowych — w tym przypadku gniazd elektrycznych typu francuskiego.

    Rozdzielnice elektryczne są zatem kluczowym elementem rozgałęziających się instalacji elektrycznych. Są niezbędne wszędzie tam, gdzie z jednej linii źródłowej chcemy zasilać wiele urządzeń, systemów czy narzędzi.

    Ponadto rozdzielnica elektryczna może być wyposażona także w systemy zabezpieczeń (np. wyłączniki różnicowoprądowe), które zabezpieczają przed przeciążeniem czy zwarciami (a właściwie przed negatywnymi konsekwencjami tych zdarzeń). Taka rozdzielnica bezpiecznikowa pełni zatem funkcje rozdzielcze i dystrybucyjne, jak i ochronne.

    Unikatową cechą rozdzielnicy z gniazdami francuskimi jest właśnie obecność owych gniazd. Warto bowiem zaznaczyć, że w wielu przypadkach (przede wszystkim w rozdzielnicach stacjonarnych) linie wyjściowe podłączone są “na sztywno”. Stosuje się do tego różne systemy rozdzielania prądu, takie jak odpowiednie bloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PEszyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szyny. Przewody są tu jednak podłączone na stałe, a ich odłączenie wymaga rozkręcenia eRBetki.

    Rozdzielnice z gniazdami francuskimi pozwalają natomiast na szybkie i sprawne rozłączanie i podłączanie systemów, urządzeń i narzędzi. Dają więc znacznie więcej swobody.

    Taka elastyczność przydaje się oczywiście w wielu sytuacjach — na budowach, przy wydarzeniach plenerowych czy rozmaitych pracach w terenie. Jednak rozdzielnice z gniazdami francuskimi sprawdzają się nie tylko w sieciach tymczasowych, ale też w stałych. Stacjonarne rozdzielnice tego rodzaju montuje się np. w zakładach pracy, gdzie korzysta się z różnych elektronarzędzi i urządzeń.

    Elektryczne rozdzielnice z gniazdami francuskimi mają więc wiele zastosowań. Ich atutem jest obecność powszechnie używanych w Polsce gniazd, pozwalających na sprawne i bezpieczne rozdzielenie oraz dystrybucję prądu.

    Rozdzielnica z gniazdami francuskimi, czyli jakimi?

    Rozdzielnice z gniazdami francuskimi wyposażone są w określony rodzaj gniazd elektrycznych. To sprawia, że podłączyć do nich można tylko kompatybilne (pasujące) wtyczki.

    Gniazda francuskie to tzw. gniazda typu E. Wyposażone są w dwa otwory do wprowadzenia przewodów L i N (fazy i neutralnego) oraz w bolec podłączony do uziemienia (przewodu PE).

    W Polsce jest to standard — gniazda francuskie spotykamy u nas powszechnie, znamy je z domów i z pracy. Taki sam standard gniazd obowiązuje w wielu innych krajach — oczywiście we Francji, ale także w Belgii, Czechach i Słowacji.

    Co istotne, rozdzielnica z gniazdami francuskimi współpracuje z kilkoma rodzajami wtyczek. Jest to oczywiście wtyczka typu E (w wersji z uziemieniem i bez uziemienia), a także wtyczka typu C (płaska wtyczka bez uziemienia). Ponadto podłączyć można tu także tzw. wtyczki dualne uniSchuko (typu E/F) wyposażone w otwór na bolec uziemienia i blaszki boczne do gniazd typu F (Schuko).

    Warto natomiast wiedzieć, że rozdzielnica budowlana z gniazdami francuskimi nie współpracuje z żadnymi wtyczkami pozbawionymi otworu czy miejsca na bolec uziemiający. Są to np. wtyczki brytyjskie czy szwajcarskie.

    Jeśli zatem chcemy korzystać z urządzeń, systemów i narzędzi z wtyczką o innym standardzie, dobrym pomysłem może być wybór rozdzielnicy z gniazdami Schuko czy rozdzielnicy z gniazdami szwajcarskimi. W innym przypadku niezbędne będą odpowiednie adaptery.

    Rozdzielnice budowlane z gniazdami francuskimi — rodzaje

    Elektryczne rozdzielnice z gniazdami francuskimi dzielą się na kilka typów różniących się budową, sposobem montażu oraz funkcjonalnością.

    Zacznijmy od tego, że modele z gniazdami to przeważnie rozdzielnice przenośne. Ich atutem jest elastyczność i możliwość modyfikowania sieci wyjściowej (podłączania różnych urządzeń czy systemów elektrycznych), doskonale sprawdzają się zatem w sieciach tymczasowych, a ich mobilny charakter zwiększa funkcjonalność.

    Nie jest to jednak ścisłą regułą i znaleźć można stacjonarne rozdzielnice z gniazdami francuskimi. To modele, które montuje się do ścian czy słupów np. w zakładach pracy, ale też na większych budowach, gdzie sieć nie jest docelowa, ale jest względnie stała (na czas prowadzenia robót).

    Kolejna istotna kwestia to sposób podłączenia rozdzielnicy do źródła zasilania. Mamy m.in. modele podłączane “na sztywno”. To przede wszystkim wspomniane stacjonarne rozdzielnice budowlane, które dobrze spisują się w stałych lub względnie stałych instalacjach, gdzie sama skrzynka ma ustaloną pozycję i nie jest przenoszona.

    Tymczasem modele mobilne to często rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym lub rozdzielnice z kablem. Podłączane są one do źródła zasilania przez odpowiednie przewody i wtyczki siłowe (3-fazowe). W pierwszym przypadku przewód z wtyczką podłącza się do skrzynki, w drugim sama skrzynka wyposażona jest w przewód i wtyczkę podłączaną do gniazda zasilającego.

    Uzbrojone i nieuzbrojone rozdzielnice z gniazdami francuskimi

    Niezwykle istotny podział na typy rozdzielnic dotyczy ich uzbrojenia, czyli wyposażenia w bezpieczniki.

    Nieuzbrojone rozdzielnice budowlane z gniazdami francuskimi to modele o podstawowej — rozdzielczej i dystrybucyjnej — funkcjonalności. Jest to w zasadzie rozdzielacz, który pozwala na zasilanie wielu urządzeń, systemów i narzędzi z jednego źródła (przewodu doprowadzającego prąd do eRBetki).

    Tymczasem uzbrojone rozdzielnice z gniazdami francuskimi wyposażone są dodatkowo w systemy zabezpieczeń. Odpowiednie bezpieczniki i wyłączniki zapewniają ochronę sieci (jej użytkowników i podłączonych do niej urządzeń) przed konsekwencjami przeciążeń czy zwarć. Po prostu odcinają dopływ energii w przypadku zaistnienia takich niekorzystnych zdarzeń.

    Warto zaznaczyć, że rozdzielnica uzbrojona powinna być podstawowym, nieodzownym elementem każdej sieci elektrycznej. Najczęściej podłączona jest bezpośrednio do przewodu doprowadzającego energię do danej posesji, dzięki czemu zabezpiecza całą sieć na danej działce.

    Nieuzbrojone rozdzielnice z gniazdami francuskimi wykorzystuje się natomiast wyłącznie jako podrozdzielnice montowane za główną eRBetką uzbrojoną. W złożonych, wielokrotnie rozgałęzionych sieciach instaluje się także podrozdzielnice uzbrojone. Ich atutem jest to, że w przypadku awarii odcięta zostaje tylko pewna sekcja instalacji, a nie cały prąd w obiekcie.

    Rozdzielnice z gniazdami francuskimi — trwałość i odporność

    Rozdzielnice z gniazdami francuskimi najczęściej mają charakter mobilny i korzysta się z nich w sieciach dynamicznych (w których zmieniają się odbiorniki energii).

    W związku z tym urządzenia te są zdecydowanie bardziej narażone na rozmaite uszkodzenia niż stacjonarne rozdzielnice podtynkowe czy rozdzielnice natynkowe montowane w stałych, docelowych instalacjach.

    Ryzyko wiąże się tu nie tylko z uszkodzeniami mechanicznymi (w wyniku uderzeń, otarć itp.), ale również ze szkodliwym działaniem warunków zewnętrznych — wilgoci, pyłu czy np. chemii budowlanej. Dlatego tak ważne jest, by rozdzielnice budowlane z gniazdami francuskimi były odpowiednio wytrzymałe i zabezpieczone przed czynnikami szkodliwymi.

    Zasadniczym elementem chroniącym przed uszkodzeniami jest obudowa rozdzielnicy. Wiele eRBetek ma obudowy z tworzywa, które zapewniają podstawową ochronę przed dostępem do wnętrza skrzynki i uszkodzeniami.

    Jednak do trudnych warunków, przy większym ryzyku uszkodzeń mechanicznych polecamy metalowe, a nawet gumowe obudowy do rozdzielnic. Dają one zdecydowanie większą ochronę przed uderzeniami, otarciami itp.

    Istotna jest także szczelność rozdzielnicy budowlanej z gniazdami francuskimi. Minimum wymagane przez prawo to rozdzielnica IP44. Zgodność z tą normą oznacza, że skrzynka jest zabezpieczona przed cząstkami stałymi o średnicy ponad 1 mm (piaskiem) oraz bryzgami wody lanymi na obudowę z dowolnego kierunku.

    W warunkach umiarkowanego zapylenia konieczne może być zastosowanie rozdzielnicy IP54 chroniącej przed bryzgami wody i pyłem.

    Całkowitą pyłoszczelność daje jednak dopiero rozdzielnica IP65, która chroni również przed lanymi na obudowę strugami wody. W skrajnych przypadkach przyda się natomiast rozdzielnica IP67. Takie modele są nie tylko całkowicie pyłoszczelne, ale również odporne na krótkotrwałe zanurzenie w wodzie — są to więc rozdzielnice hermetyczne.

    Wybór odpowiedniej rozdzielnicy budowlanej z gniazdami francuskimi nie jest zatem prosty. Wymaga uwzględnienia nie tylko potrzeb czy preferencji użytkownika, ale także funkcji w sieci elektrycznej, miejsca i sposobu montażu czy warunków, w jakich eRBetka ma pracować. Przed zakupem najlepiej skonsultować się więc ze specjalistą.

  • Rozdzielnice z...

    Rozdzielnice budowlane z gniazdami Schuko – sklep i hurtownia Preis Zone

    Sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone dysponuje bogatą i różnorodną ofertą, w której skład wchodzą budowlane rozdzielnice z gniazdami Schuko. Nasz kompleksowy asortyment rozdzielnic pozwoli Państwu z łatwością dopasować produkt pod względem konstrukcji oraz parametrów elektrycznych do specyfiki aplikacji, a także warunków lokalizacyjnych i środowiskowych. Nasze rozdzielnice z gniazdami Schuko pochodzą od najlepszych producentów na rynku – m.in. lidera wśród producentów osprzętu elektrycznego, firmy Doktorvolt. Prowadzimy sprzedaż hurtową oraz detaliczną, a każdy z naszych klientów może liczyć na kompleksowe wsparcie na każdym etapie współpracy. Wierzymy, że oferowane w tej kategorii rozdzielnice budowlanegniazda Schuko zapewnią Państwu bezpieczną i skuteczną dystrybucję energii elektrycznej na placach budów, w garażach lub w warsztatach. Poszukują Państwo innego rodzaju rozdzielnic? Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi kategoriami produktowymi w naszym sklepie.

    Rozdzielnice z gniazdami Schuko — czym są i komu się przydadzą rozdzielnice elektryczne z gniazdami w niemieckim standardzie?

    Elektryczne rozdzielnice z gniazdami Schuko zyskują coraz większą popularność. Wynika to m.in. z tego, że coraz częściej używamy w Polsce niemieckiego sprzętu i narzędzi, które wyposażone są we wtyczki właśnie tego rodzaju. Sprawdźmy więc, czym dokładnie są rozdzielnice elektryczne z gniazdami Schuko, co je wyróżnia, jakie są ich rodzaje oraz komu się przydadzą.

    Rozdzielnice z gniazdami Schuko — czym są i do czego służą?

    Wszystkie rozdzielnice elektryczne wykorzystywane są przede wszystkim w celu rozdzielenia i dystrybucji prądu z jednego przyłącza (przewodu doprowadzającego energię) na wiele linii wychodzących (zasilających różne systemy, urządzenia czy konkretne narzędzia odbiornikowe).

    W wielu przypadkach (szczególnie w rozdzielnicach stacjonarnych) linie wychodzące podłączone są “na sztywno”. Oznacza to, że przewody podpinane są bezpośrednio do skrzynki przez odpowiednie bloki rozdzielczelistwy zaciskowe PN + Eszyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szyny.

    Przyłączą “na sztywno” stosuje się w instalacjach stałych i docelowych, ale w wielu przypadkach pożądana jest większa elastyczność i możliwość szybkiej zmiany odbiorników energii czy przebudowy sieci.

    Pozwalają na to rozdzielnice elektryczne z gniazdami (Schuko lub innymi). Tu linie wychodzące mają formę praktycznych i bezpiecznych gniazd elektrycznych, do których podpiąć można przedłużacze czy konkretne urządzenia i narzędzia. Dzięki temu sieć może być bardziej elastyczna, dynamiczna i zmienna, a sama rozdzielnica z gniazdami Schuko często ma charakter mobilny, co jeszcze bardziej zwiększa jej funkcjonalność.

    Właśnie ze względu na tę elastyczność i mobilność rozdzielnice z gniazdami Schuko często wykorzystywane są w instalacjach tymczasowych — na budowach, przy organizacji wydarzeń plenerowych czy podczas prac “w terenie”. Używa się ich wszędzie tam, gdzie brakuje stałej sieci elektrycznej lub tam, gdzie przydatna jest możliwość łatwej i bezpiecznej modyfikacji sieci odbiorników. Mówiąc jeszcze prościej — tam, gdzie chcemy mieć możliwość podłączenia różnych systemów i sprzętu bezpośrednio do skrzynki.

    Co istotne, rozdzielnice elektryczne z gniazdami Schuko mogą pełnić nie tylko funkcję rozdzielczą i dystrybucyjną. Odpowiednio dobrane rozdzielnice bezpiecznikowe z gniazdami zapewnią też ochronę sieci (jej użytkowników i podłączonych do niej urządzeń). Zawierają bowiem odpowiednie systemy zabezpieczające przed przeciążeniem czy zwarciami — np. wyłączniki różnicowoprądowe, które odcinają dopływ prądu do linii wyjściowych, na których nastąpiło niebezpieczne zdarzenie.

    Rozdzielnice budowlane z gniazdami Schuko, czyli jakimi?

    Warto oczywiście zaznaczyć, że rozdzielnice budowlane z gniazdami Schuko wyposażone są w konkretny typ gniazd kompatybilny jedynie z wybranymi wtyczkami.

    Polskim standardem gniazd i wtyczek jest tzw. typ E (francuski). To klasyczne, dobrze wszystkim znane gniazdo z dwoma otworami (na przewód fazowy i neutralny) oraz z bolcem podłączonym do uziemienia. Powszechność takich przyłączy sprawia, że rozdzielnice z gniazdami francuskimi wciąż są najchętniej wybierane.

    Rozdzielnice z gniazdami Schuko (gniazdami typu F) stale zyskują jednak popularność. Jest to bowiem standard niemiecki, a coraz więcej sprzętu, narzędzi czy systemów elektrycznych sprowadzamy właśnie z tego kraju. Co więcej, gniazda Schuko wykorzystuje się także w Austrii, Islandii, Norwegii, na Węgrzech, a poza Europą również w Iranie czy Chile.

    Gniazdo Schuko ma taką samą funkcjonalność oraz parametry elektryczne jak gniazdo francuskie. Jest jednak nieco inaczej zbudowane. Uziemienie nie ma tu formy bolca, ale blaszek umieszczonych na górze i dole gniazda.

    Co istotne, zasadniczy kształt gniazda (i wtyczki) jest taki sam (okrągły), dzięki czemu możliwe jest zrobienie wtyczki kompatybilnej z obydwoma standardami — to wtyczki Uni-Schuko z otworem na bolec i blaszkami stykowymi do uziemienia Schuko.

    Nie każda wtyczka będzie tu jednak pasować. Do rozdzielnicy budowlanej z gniazdami Schuko nie podłączymy przede wszystkim wtyczek wyposażonych w bolec uziemiający, a więc m.in. typu szwajcarskiego (typ J), brytyjskiego (typ G), włoskiego (typ L) itp.

    Rozdzielnice elektryczne z gniazdami Schuko — rodzaje

    Rozdzielnice elektryczne z gniazdami Schuko dzielą się na różne typy i rodzaje. Klasyfikacja ta dokonywana jest na podstawie różnych parametrów — budowy, sposobu montażu, wyposażenia czy funkcjonalności.

    Wyróżnić warto np. rozdzielnice z licznikiem, które wyposażone są w systemy pomiaru zużycia energii. Może to być jeden licznik dla całej rozdzielnicy lub podliczniki dla poszczególnych gniazd czy grup gniazd.

    Uwagę zwracają także rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym, a więc wyposażone w różne systemy sterowania i zabezpieczenia sieci.

    Dla funkcjonalności eRBetki ważny jest także sposób podłączenia zasilania. Klasyczne rozdzielnice stacjonarne najczęściej podłączone są “na sztywno”, ale w przypadku rozdzielnic elektrycznych z gniazdami Schuko często stosuje się wygodniejsze i bardziej elastyczne systemy zasilania. Mamy zatem rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym (tu prąd doprowadzamy osobnym przewodem zakończonym wtyczką) czy rozdzielnice z kablem zasilającym zintegrowanym ze skrzynką.

    Najważniejsze podziały dotyczą jednak mobilności rozdzielnicy elektrycznej z gniazdami Schuko oraz jej wyposażenia (uzbrojenia).

    Przenośne i stacjonarne rozdzielnice budowlane z gniazdami Schuko

    Stacjonarne rozdzielnice z gniazdami Schuko spotyka się zdecydowanie rzadziej niż wersje mobilne. Atutem eRBetek z gniazdami jest bowiem elastyczność i możliwość modyfikacji sieci, a to cechy istotne przede wszystkim w instalacjach tymczasowych, gdzie mobilność również odgrywa ważną rolę. Z tego względu właściwie nigdy nie są to rozdzielnice podtynkowe, które montowane są na stałe i docelowo.

    Nie oznacza to jednak, że stacjonarne rozdzielnice z gniazdami Schuko nie mają zastosowania. Korzysta się z nich np. na większych budowach czy przy dłuższych wydarzeniach plenerowych, gdzie istotny jest dynamiczny charakter instalacji, ale skrzynka montowana jest na dłuższy czas w tym samym miejscu. Instalacja jest zatem względnie stała, choć nie docelowa.

    Stacjonarne natynkowe rozdzielnice z gniazdami Schuko czasem montuje się też w zakładach pracy, w których korzysta się z różnych urządzeń i narzędzi, więc elastyczność jest bardzo pożądana. W takich miejscach często wybiera się też rozdzielnice wiszące.

    Znacznie częściej jednak wykorzystuje się przenośne rozdzielnice budowlane z gniazdami Schuko. Ich mobilny charakter pozwala na skuteczne i bezpieczne modyfikowanie sieci elektrycznej nie tylko pod względem podłączonych odbiorników, ale też położenia skrzynki. Można więc uznać, że taka rozdzielnica pełni funkcję rozdzielacza oraz przedłużacza, który pozwala doprowadzić energię w konkretne, pożądane miejsce.

    Rozdzielnice z gniazdami Schuko — wersja uzbrojona i nieuzbrojona

    Rozdzielnica elektryczna z gniazdami Schuko może być uzbrojona lub nieuzbrojona.

    Rozdzielnice uzbrojone to tzw. rozdzielnice bezpiecznikowe, a więc wyposażone w systemy ochrony sieci przed negatywnymi skutkami przeciążenia czy zwarcia. Są to np. wyłączniki, które uruchamiają się, kiedy zajdzie niepożądane zdarzenie i odcinają dopływ prądu (do całej sieci lub jej sekcji).

    Uzbrojone rozdzielnice elektryczne są zasadniczymi elementami każdej instalacji. Ich obecność w sieci jest wręcz konieczna i przeważnie taka eRBetka bezpiecznikowa zamontowana jest na przyłączu głównym do danej posesji. Jednak w wielu przypadkach warto zastosować także bezpiecznikowe, uzbrojone rozdzielnice z gniazdami Schuko w dalszych sekcjach instalacji.

    Taka podrozdzielnica pozwala na zabezpieczenie konkretnego fragmentu sieci elektrycznej, dzięki czemu przy awarii odcina się od prądu tylko daną sekcję. Taki układ mamy m.in. w budynkach wielorodzinnych, gdzie główna skrzynka zawiaduje siecią całego budynku, ale każde mieszkanie ma też swoją uzbrojoną rozdzielnicę elektryczną. Podobne, złożone systemy stosuje się np. na dużych budowach do dystrybucji prądu w różne obszary budynku czy dla różnych podwykonawców.

    Z drugiej strony mamy natomiast nieuzbrojone rozdzielnice z gniazdami Schuko. To modele o podstawowej, rozdzielczej funkcji, pozbawione bezpieczników. Zawsze powinny być zatem stosowane jako podrozdzielnice podłączone do głównej, uzbrojonej skrzynki.

    Nieuzbrojone rozdzielnice elektryczne z gniazdami Schuko doskonale spiszą się w małych instalacjach, gdzie nie jest potrzebne wielopoziomowe zabezpieczenie, ale też w złożonych systemach, w których ostatnie gałęzie systemu mają raczej doprowadzić energię do danego punktu niż zabezpieczyć ten konkretny fragment instalacji.

    Obie wersje — uzbrojone i nieuzbrojone rozdzielnice budowlane z gniazdami Schuko — mają więc swoje zastosowania, choć pełnią w instalacji nieco inne role.

    Rozdzielnice z gniazdami Schuko — obudowa i klasa szczelności

    Niezależnie od tego, jaki typ rozdzielnicy z gniazdami Schuko wybierzemy, powinniśmy zadbać o dostosowanie go do konkretnych warunków roboczych.

    Urządzenia te często wykorzystywane są bowiem w “warunkach bojowych” — np. bezpośrednio w miejscu prowadzenia robót budowlanych. Mogą być zatem narażone na uszkodzenia mechaniczne, ale także na czynniki atmosferyczne i szkodliwe warunki (np. zapylenie czy środki chemiczne).

    Do warunków bezpiecznych, względnie stabilnych wybrać można obudowy z tworzywa do rozdzielnic i względnie niską klasę szczelności (rozdzielnice IP44). To daje podstawową ochronę przed dostępem do wnętrza skrzynki, bryzgami wody czy piaskiem (cząstkami stałymi o średnicy przekraczającej 1 mm).

    W warunkach zapylenia lepiej postawić na rozdzielnice IP54, a nawet rozdzielnice IP65. Pierwsza chroni przed umiarkowanym zapyleniem, druga jest już w pełni pyłoszczelna, a do tego odporna na strugi wody lane na obudowę z dowolnego kierunku.

    Najwyższą szczelność zapewniają rozdzielnice hermetyczne, czyli rozdzielnice IP67. Gwarantują nie tylko pyłoszczelność, ale także wodoszczelność nawet przy krótkotrwałym (do pół godziny) zanurzeniu w wodzie.

    Jednak ochrona przed czynnikami zewnętrznymi to nie wszystko. Istotna może być także odpowiednia ochrona przed uszkodzeniami fizycznymi. Zamiast tworzywa wybrać można obudowy metalowe, a nawet gumowe rozdzielnice z gniazdami Schuko. Te ostatnie zapewniają najlepszą ochronę przed przebiciem, pęknięciem czy innym uszkodzeniem obudowy, a jednocześnie są szczelne oraz odporne na czynniki chemiczne.

    Ze względu na mnogość istotnych czynników wybór rozdzielnicy elektrycznej z gniazdami Schuko nie jest wcale prosty. Warto zatem skonsultować go ze specjalistą, który pomoże dobrać urządzenie odpowiednie do konkretnych zadań i warunków pracy.

  • Rozdzielnice z...

    Rozdzielnice budowlane z gniazdami szwajcarskimi – sklep i hurtownia Preis Zone

    Rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi znajdujące się w prezentowanej kategorii produktowej to sprawdzone produkty, które zagwarantują bezpieczną i efektywną dystrybucję energii elektrycznej niezależnie od warunków lokalizacyjnych i atmosferycznych. Nasze budowlane rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi idealnie sprawdzą się do rozdziału energii elektrycznej i zabezpieczania odbiorników z wtyczkami typu L (szwajcarskiego) na placach budów, w garażach, serwisach, specjalistycznych obiektach przemysłowych, magazynowych czy usługowych. Hurtownia i sklep elektryczny Preis Zone prowadzi zarówno sprzedaż hurtową, jak i detaliczną. W ofercie posiadamy rozdzielnice budowlane wyposażone w gniazda szwajcarskie oraz w inne typy gniazd wykorzystywanych w Europie i poza nią. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących naszej oferty zapraszamy do kontaktu z pracownikami naszego sklepu.

    Rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi — funkcjonalne rozdzielnice elektryczne z gniazdami typu J

    Elektryczne rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi to dosyć nietypowe eRBetki współpracujące z wtyczkami typu J. Takie przyłącza są niezbędne, aby skorzystać z oryginalnych szwajcarskich urządzeń i narzędzi. Sprawdź więc, czym są, jak działają, jakie są rodzaje i zastosowania rozdzielnic z gniazdami szwajcarskimi.

    Czym jest rozdzielnica z gniazdami szwajcarskimi i do czego służy?

    Wszystkie rozdzielnice elektryczne, także te z gniazdami szwajcarskimi, wykorzystywane są przede wszystkim do rozdzielania i dystrybucji energii elektrycznej. Podstawową funkcją eRBetek jest zatem rozgałęzienie jednej linii doprowadzającej prąd do skrzynki na wiele linii wychodzących, zasilających konkretne systemy, urządzenia czy narzędzia.

    ERBetka wyposażona jest zatem w odpowiednie komponenty umożliwiające rozdzielanie energii — bloki rozdzielczeszyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szyny czy listwy zaciskowe N + PE.

    O ile jednak klasyczne rozdzielnice (głównie modele stacjonarne) często mają linie wyjściowe podłączane “na sztywno”, o tyle rozdzielnica z gniazdami szwajcarskimi wyposażona jest w “kontakty”. Taka budowa sprawia, że łatwo można zmienić odbiornik energii (wystarczy wyjąć jedną wtyczkę i podłączyć inną).

    Rozdzielnice elektryczne z gniazdami szwajcarskimi zapewniają zatem dużą elastyczność. Pozwalają budować dynamiczne sieci elektryczne, w których można szybko, wygodnie i bezpiecznie zmieniać odbiorniki energii. To ogromny atut, który sprawia, że eRBetki tego rodzaju doskonale sprawdzają się w sieciach tymczasowych.

    Rozdzielnice budowlane z gniazdami szwajcarskimi wykorzystywane są zatem na budowach, przy organizacji wydarzeń plenerowych czy podczas rozmaitych prac terenowych. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie brakuje stałej i docelowej instalacji elektrycznej, a także tam, gdzie kluczowa jest wspomniana elastyczność sieci — np. w zakładach pracy, w których korzysta się z różnorodnych narzędzi, systemów i urządzeń elektrycznych.

    Trzeba jednak zaznaczyć, że rozdzielnica z gniazdami szwajcarskimi może mieć nie tylko funkcję rozdzielczą i dystrybucyjną. Odpowiednio wyposażone (uzbrojone) eRBetki są też kluczowe dla zabezpieczenia sieci (oraz jej użytkowników i podłączonego sprzętu) przed konsekwencjami przeciążeń czy zwarć. Wyposaża się je bowiem w odpowiednie bezpieczniki, które odcinają dopływ prądu, gdy zajdzie niepożądane zdarzenie.

    Rozdzielnice elektryczne są zatem kluczowymi i nieodzownymi elementami w każdej instalacji elektrycznej.

    Rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi, czyli jakimi?

    Elementem charakterystycznym rozdzielnicy z gniazdami szwajcarskimi jest oczywiście specyficzny standard gniazd. Korzysta się tu z przyłączy typu J, który nie jest kompatybilny z polskim standardem (gniazdami francuskimi, czyli typu E).

    I choć gniazda szwajcarskie mają te same parametry elektryczne, różnią się od francuskich budową. Gniazda typu J mają bowiem kształt nieco spłaszczonego sześciokąta i trzy otwory (na przewód fazowy, neutralny i uziemienie). Tymczasem w standardzie francuskim mamy bolec z uziemieniem zintegrowany z gniazdem, a otwór na niego umieszczony jest we wtyczce. Co więcej, gniazdo jest okrągłe.

    Rozdzielnice elektryczne z gniazdami szwajcarskimi nie są więc kompatybilne z wtyczkami typu E i odwrotnie. Aby skorzystać z urządzeń produkowanych na nasz rynek (zaadaptowanych do naszego standardu), lepiej więc wybrać rozdzielnice z gniazdami francuskimi.

    Niemniej, coraz częściej zdarza się, że sprowadzamy zagraniczne urządzenia, systemy czy konkretne narzędzia, które nie są przystosowane do polskich standardów. W takich przypadkach rozdzielnica z gniazdami szwajcarskimi może być niezbędna.

    Rozdzielnice budowlane z gniazdami szwajcarskimi — rodzaje

    Rozdzielnice budowlane z gniazdami szwajcarskimi można podzielić na rozmaite kategorie i typy. Wyróżnia się je na podstawie rozmaitych kryteriów, takich jak budowa, sposób montażu, wyposażenie czy funkcjonalność.

    Wymienić warto m.in. rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym oraz rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym — zapewniają one specyficzne mechanizmy sterowania i zabezpieczenia sieci przed niepożądanymi i niebezpiecznymi zdarzeniami.

    Istotną kategorią są także rozdzielnice z licznikiem, które pozwalają na pomiar zużycia prądu. Co istotne, pomiar ten może być dokonywany dla całej rozdzielnicy lub osobno dla poszczególnych linii czy grup linii wychodzących (konkretnych gniazd lub zestawów gniazd).

    Jedne z najważniejszych podziałów dotyczą jednak sposobu montażu i związanej z tym mobilności rozdzielnicy budowlanej z gniazdami szwajcarskimi oraz uzbrojenia urządzenia.

    Stacjonarne i mobilne rozdzielnice elektryczne z gniazdami szwajcarskimi

    Wyróżniamy stacjonarne i mobilne (przenośne) rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi. Różnica dotyczy tu zarówno sposobu montażu, jak i funkcjonalności urządzenia i jego roli w instalacji.

    Rozdzielnice stacjonarne dzielą się na modele natynkowe i podtynkowe. Inaczej się je montuje, co wpływa także na to, jak mogą być wykorzystane.

    W sieciach docelowych (w budynkach wszelkiego rodzaju, w których instalacja ma być stała i niezmienna) montuje się przede wszystkim podtynkowe rozdzielnice elektryczne.

    Takie modele umieszczane są w przeznaczonych do tego wnękach w ścianach. Ich front licuje więc z murem, a dostęp do wnętrza skrzynki jest ograniczony. Ograniczona jest też możliwość zmiany linii wychodzących, ponieważ modele te w ogromnej większości mają przyłącza “na sztywno” i rzadko wyposażone są w gniazda.

    Istnieją jednak natynkowe rozdzielnice budowlane z gniazdami szwajcarskimi. To modele, które przytwierdza się do murów czy słupów (najczęściej kołkami lub wkrętami). Skrzynka ma więc relatywnie stałe miejsce położenia, ale w razie konieczności może być stosunkowo łatwo zdjęta i przeniesiona.

    Takie rozdzielnice budowlane z gniazdami szwajcarskimi spisują się zatem we względnie stałych, ale nie docelowych instalacjach — np. na dużych budowach, dłuższych i większych wydarzeniach plenerowych itp.

    Najwięcej swobody zapewniają jednak przenośne rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi. Ich konstrukcja pozwala na łatwy transport i ustawienie skrzynki w dowolnym dogodnym miejscu. Taka eRBetka daje więc swobodę kreowania sieci elektrycznej zarówno w zakresie podłączonych urządzeń czy systemów, jak i położenia skrzynki.

    Przenośne rozdzielnice elektryczne z gniazdami szwajcarskimi — sposób podłączenia do źródła zasilania

    Wybierając przenośną rozdzielnicę z gniazdami szwajcarskimi, warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki podłączana jest do źródła zasilania.

    Pierwszym sposobem jest podłączenie przewodu zasilającego “na sztywno”. Kabel jest więc na stałe podpięty do skrzynki, a odbiorniki podłączamy do gniazd. Zapewnia to pewną dozę swobody, ale wciąż jesteśmy ograniczeni np. długością przewodu źródłowego.

    Więcej swobody dają rozdzielnice z kablem zasilającym. Podłącza się je do źródła prądu z pomocą zintegrowanego przewodu zakończonego wtyczką (niemal zawsze 3-fazową). Oczywiście ich wykorzystanie wymaga obecności gniazda siłowego. Pewnym ograniczeniem wciąż pozostaje długość kabla zasilającego, ale można skorzystać z przedłużaczy.

    Alternatywą są rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym. Sama skrzynka wyposażona jest tu w gniazdo siłowe, a zasilanie doprowadza się osobnym kablem z wtyczką. Długość przewodu można dobrać samodzielnie, korzystać z przedłużaczy itp. Nadal potrzebne jest jednak gniazdo 3-fazowe, do którego podpina się przewód.

    Najczęściej więc przenośne rozdzielnice elektryczne z gniazdami szwajcarskimi (przede wszystkim podłączane wtyczkami, a nie “na sztywno”) wykorzystuje się jako podrozdzielnice montowane za główną, stacjonarną eRBetką.

    Uzbrojona, czy nieuzbrojona rozdzielnica z gniazdami szwajcarskimi?

    Rozdzielnica z gniazdami szwajcarskimi może być uzbrojona lub nie, co oznacza, że może, ale nie musi być wyposażona w bezpieczniki.

    Nieuzbrojone rozdzielnice budowlane z gniazdami szwajcarskimi mają tylko podstawową funkcję rozdzielczą i dystrybucyjną. Służą do podziału prądu na wiele linii wychodzących, ale nie zabezpieczają przed przeciążeniem czy zwarciem.

    Z tego względu wykorzystuje się je właściwie wyłącznie jako podrozdzielnice w systemach złożonych, w których zabezpieczenia są obecne w innym miejscu (przede wszystkim w głównej eRBetce zamontowanej przy przyłączu prądu do danej posesji). Pozwalają one na tworzenie wielokrotnie rozgałęzionych systemów czy doprowadzenie energii i jej bezpieczną dystrybucję w określonym miejscu.

    Uzbrojona rozdzielnica z gniazdami szwajcarskimi może być natomiast wykorzystana zarówno jako główna eRBetka, jak i jako funkcjonalna podrozdzielnica. Wykorzystanie bezpiecznikowej podrozdzielnicy pozwala na ochronę konkretnych sekcji sieci elektrycznej, co w wielu przypadkach ma duże znaczenie.

    Montuje się je np. w rozbudowanych systemach, aby w przypadku awarii odcięta została tylko dana sekcja sieci, a nie cały prąd w budynku czy na działce. Ten układ znamy np. z budynków wielorodzinnych — mamy tu główną rozdzielnicę dla całego budynku i uzbrojone podrozdzielnice dla każdego z mieszkań.

    Podobną architekturę sieci wykorzystuje się na dużych budowach, przy wydarzeniach plenerowych, gdzie mamy wiele systemów elektrycznych, a także w wielu zakładach pracy. Właśnie tu sprawdzają się uzbrojone rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi.

    Rozdzielnice budowlane z gniazdami szwajcarskimi — trwałość i bezpieczeństwo

    Rozdzielnice elektryczne z gniazdami szwajcarskimi to urządzenia przeznaczone nie tylko do dystrybucji prądu czy zabezpieczenia sieci, ale też do izolacji i ochrony połączeń przewodów, systemów kontroli sieci i całego wnętrza skrzynki. Z tego względu istotna jest odpowiednia budowa i trwałość całego urządzenia — w tym właściwa obudowa do rozdzielnicy czy odpowiednia szczelność.

    Standardowe eRBetki przeważnie mają obudowy z tworzywa, które zapewniają podstawową ochronę. Jednak w ciężkich warunkach lepszym pomysłem może być obudowa metalowa, a nawet wyjątkowo odporna rozdzielnica gumowa.

    Zadbać warto też o właściwą ochronę przed wnikaniem wody i cząstek stałych, czyli o prawidłowy standard IP. Absolutnym minimum są rozdzielnice IP44 chroniące przed bryzgami wody i piaskiem (cząstkami o średnicy przekraczającej 1 mm).

    Nieco większą pyłoszczelność daje rozdzielnica IP54, a jeszcze lepszą ochronę zarówno przed pyłem, jak i wodą zapewnia rozdzielnica IP65.

    Jednak w ekstremalnych warunkach najlepsza będzie rozdzielnica hermetyczna, czyli rozdzielnica IP67 gwarantująca pełną pyłoszczelność i wodoszczelność nawet przy zanurzeniu skrzynki w wodzie (na czas do pół godziny).

    Odpowiednio dobrana rozdzielnica budowlana z gniazdami szwajcarskimi musi być zatem nie tylko funkcjonalna, ale też dopasowana do konkretnych warunków pracy, miejsca i sposobu montażu czy roli, jaką ma pełnić w sieci. Dlatego przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą.

  • Rozdzielnice IP44

    Rozdzielnice budowlane IP44 – sklep i hurtownia Preis Zone

    Sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone oferuje bogatą i zróżnicowaną ofertę, w której skład wchodzą budowlane rozdzielnice IP44. Oferujemy Państwu wyłącznie sprawdzone produkty pochodzące od najlepszych producentów na rynku. Nasze rozdzielnice IP44 zapewniają wysokie parametry elektryczne, a także wyposażone są w gniazda, okablowanie i obudowy produkowane z najlepszej jakości materiałów. Rozdzielnice budowlane wchodzące w skład naszego asortymentu produkowane są przez najlepszych producentów na rynku – m.in. przez renomowaną firmę Doktorvolt, która do produkcji rozdzielnic wykorzystuje komponenty takich firm, jak: Mennekes, Kabel Lapp, SEZ czy Marlanvil. Prowadzimy sprzedaż detaliczną oraz hurtową. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących naszej oferty albo doboru produktów zapraszamy Państwa do skontaktowania się z pracownikami naszego sklepu. Służymy merytorycznym wsparciem oraz pomocą na każdym etapie współpracy.

    Rozdzielnice IP44 — czym są i gdzie przydadzą się rozdzielnice o stopniu ochrony IP44?

    Elektryczne rozdzielnice IP44 to jedne z najczęściej wybieranych modeli. Są to funkcjonalne eRBetki o podstawowym stopniu ochrony przed dostępem do części niebezpiecznych i penetracją przez czynniki zewnętrzne (wodę oraz cząstki stałe). Sprawdźmy, czym dokładnie są i jak działają rozdzielnice IP44 oraz komu, gdzie i kiedy się przydadzą.

    Co to jest rozdzielnica IP44?

    Rozdzielnice elektryczne (tzw. eRBetki) to powszechnie znane “skrzynki elektryczne” służące przede wszystkim do rozdzielania i dystrybucji prądu.

    Zasadniczym elementem tych urządzeń są zatem systemy pozwalające na rozdzielanie energii, a więc różne bloki rozdzielczeszyny zbiorcze, listwy zaciskowe na szynę oraz listwy zaciskowe N + PE. Ich zadaniem jest rozgałęzienie sieci elektrycznej z jednego przewodu doprowadzającego prąd do eRBetki na wiele linii wychodzących (odbiornikowych).

    Poza tą funkcją rozdzielczą rozdzielnice elektryczne mogą służyć również do zabezpieczenia sieci. Tzw. rozdzielnice bezpiecznikowe wyposaża się bowiem w odpowiednie wyłączniki (np. różnicowoprądowe) i mechanizmy chroniące sieć w przypadku wystąpienia przeciążenia lub zwarcia.

    Co istotne, rozdzielnice tego rodzaju powinny mieć zabezpieczenia dostosowane do konkretnych parametrów sieci. Wyróżnia się zatem rozdzielnice 32A i rozdzielnice 16A przystosowane do pracy z różnym prądem znamionowym.

    Systemy elektryczne umieszczone w eRBetkach oczywiście wymagają właściwego zabezpieczenia. Odpowiednie obudowy rozdzielnic mają chronić przed dostępem do niebezpiecznych części, jak i przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak woda czy rozmaite cząstki stałe.

    Rozdzielnica elektryczna IP44 gwarantuje podstawowy — najniższy z wymaganych prawem — stopień takiej ochrony. Zabezpiecza ona przed dostępem do wnętrza skrzynki drutem, cząstkami stałymi o średnicy większej niż 1 mm (piaskiem), a także przed bryzgami wody lanymi na obudowę z dowolnego kierunku.

    Rozdzielnice elektryczne IP44 — rodzaje

    Rozdzielnice elektryczne IP44 mogą mieć różną budowę, sposób montażu i funkcjonalność. Podział na rodzaje rozdzielnic IP44 dotyczy przede wszystkim ich mobilności i uzbrojenia (obecności zabezpieczeń). Warto jednak wspomnieć o dodatkowych funkcjach.

    Specjalne rodzaje zabezpieczeń i kontroli sieci oferują np. rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym. Ważnym rodzajem są także rozdzielnice z licznikiem pozwalające na monitorowanie i pomiar zużycia energii — w całej sieci lub jej konkretnych sekcjach.

    Osobną kategorię stanowią także rozdzielnice PV solarne wykorzystywane przy instalacjach fotowoltaicznych.

    Stacjonarne i przenośne rozdzielnice elektryczne IP44

    Jeden z najważniejszych podziałów dotyczy mobilności rozdzielnicy elektrycznej IP44. Wyróżniamy zatem modele stacjonarne i przenośne o różnej budowie.

    W sieciach docelowych najczęściej wykorzystuje się stacjonarne rozdzielnice IP44. To modele montowane na stałe i podłączane do przewodu zasilającego “na sztywno”. Oznacza to, że linia doprowadzająca energię jest podłączona trwale wewnątrz skrzynki, a jej odłączenie wymaga rozkręcenia eRBetki.

    Wyróżnić trzeba tu natynkowe rozdzielnice IP44 i podtynkowe rozdzielnice IP44. Pierwsze montuje się na powierzchni ścian czy słupów (przeważnie wkrętami lub kołkami), drugie osadza się w odpowiednich wnękach — tak, że front eRBetki licuje z tynkiem.

    Podtynkowe rozdzielnice elektryczne IP44 są bardziej estetyczne, ale dają mniejsze pole manewru przy przebudowie sieci — podłączenie nowych linii wymaga tu zazwyczaj kucia odpowiednich kanałów w ścianach.

    W sieciach tymczasowych (np. na budowach, przy pracach terenowych czy organizacji wydarzeń plenerowych) wykorzystuje się często przenośne rozdzielnice budowlane IP44.

    Nie są one trwale montowane w jednym miejscu, a przewody zasilające (i linie wychodzące) nie muszą być podłączone “na sztywno”. Rozdzielnice z kablem mają zintegrowany przewód zasilający, który podłącza się do gniazda siłowego. Dostępne są także rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym, gdzie źródło zasilania podłącza się osobnym kablem z wtyczką.

    Co jednak najważniejsze, przenośne rozdzielnice budowlane IP44 najczęściej wyposaża się w gniazda wyjściowe. Do nich podłącza się zatem linie wychodzące ze skrzynki, co zapewnia dużą elastyczność instalacji i możliwość łatwej zmiany odbiorników. Oczywiście rodzaj gniazd należy dobrać odpowiednio do używanego sprzętu, istnieją bowiem rozdzielnice z gniazdami francuskimirozdzielnice z gniazdami Schuko czy rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi.

    Uzbrojona i nieuzbrojona rozdzielnica budowlana IP44

    Przed zakupem rozdzielnicy IP44 trzeba również zdecydować, czy potrzebny jest model uzbrojony, czy wystarczy nieuzbrojony.

    Nieuzbrojone rozdzielnice oferują podstawową funkcję rozdzielczą, ale brak w nich systemów zabezpieczających. Właśnie dlatego rozdzielnice budowlane IP44 bez uzbrojenia wykorzystuje się właściwie wyłącznie jako podrozdzielnice montowane za główną, uzbrojoną eRBetką.

    Względy bezpieczeństwa wymagają jednak, by w każdej instalacji elektrycznej była uzbrojona rozdzielnica elektryczna. Taka eRBetka zawiera odpowiednie bezpieczniki, które odcinają dopływ prądu w przypadku wystąpienia przeciążenia sieci lub zwarcia.

    Oczywiście uzbrojona rozdzielnica IP44 również może być wykorzystana jako podrozdzielnica. To częsta praktyka w złożonych, wielokrotnie rozgałęzionych instalacjach. Pozwala bowiem na zabezpieczenie konkretnych sekcji sieci.

    Rozdzielnice IP44 — materiały i budowa

    Rozdzielnice elektryczne IP44 zapewniają podstawową, niezbędną ochronę przed dostępem do wnętrza skrzynki (i znajdujących się tam elementów niebezpiecznych), jak i szkodliwym działaniem wody oraz większych cząstek stałych. Ta podstawowa ochrona jest wystarczająca w bardzo wielu sytuacjach, co sprawia, że rozdzielnice IP44 należą do najczęściej wybieranych modeli.

    Ochrona przed szkodliwym działaniem piasku, bryzgów wody oraz przed dostępem do części niebezpiecznych drutem sprawia, że takie skrzynki doskonale spisują się w miejscach relatywnie spokojnych, bezpiecznych i zacisznych — np. w budynkach mieszkalnych, usługowych czy różnych obiektach użyteczności publicznej.

    Jednak przenośne rodzielnice budowlane IP44 także mają swoje zastosowania. Doskonale spisują się przy wydarzeniach plenerowych czy różnych pracach gospodarczych. Korzysta się z nich także przy remontach czy pracach wykończeniowych na budowach, gdzie nie ma dużego ryzyka zalania i zapylenia eRBetki.

    W warunkach trudniejszych, gdzie ryzyko wystawienia skrzynki na szkodliwe działanie pyłu lub wody jest wysokie, warto jednak wybrać lepiej zabezpieczone skrzynki — rozdzielnice IP54IP65 lub IP67.

    Obudowa rozdzielnicy IP44 ma jednak chronić nie tylko przed czynnikami zewnętrznymi. Ważna jest też odporność na uszkodzenia mechaniczne (przede wszystkim przy modelach przenośnych). Podstawową ochronę dają obudowy z tworzywa do rozdzielnic, ale do trudniejszych warunków lepsze będą obudowy metalowe, a nawet rozdzielnice gumowe.

  • Rozdzielnice IP54

    Rozdzielnica budowlana IP54 – sklep i hurtownia Preis Zone

    Sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone oferuje Państwu sprawdzone budowlane rozdzielnice IP54, które wykonane zostały z komponentów uznanych producentów na rynku. Rozdzielnice IP54 wchodzące w skład naszej oferty posiadają gniazda odbiorcze firmy Mennekes, przewody Lapp Kabel, zabezpieczenia SEZ oraz obudowy firmy Marlanvil. Każda rozdzielnica IP54 wyposażona jest w wyłącznik różnicowo-prądowy, wyłączniki nadprądowe oraz gniazda odbiorcze konkretnego typu, dostosowanego do potrzeb naszych klientów oraz specyfiki odbiorników. W pozostałych kategoriach produktowych w naszym sklepie znajdą Państwo inne rozdzielnice budowlane o innym wyposażeniu, parametrach elektrycznych oraz stopniach ochrony. Prowadzimy sprzedaż detaliczną oraz hurtową, a także służymy kompleksowym wsparciem naszym klientom. W przypadku pytań zachęcamy do skontaktowania się z naszymi pracownikami.

    Rozdzielnice IP54 — elektryczne rozdzielnice o podwyższonym stopniu ochrony przed cząstkami stałymi

    Elektryczne rozdzielnice IP54 to funkcjonalne eRBetki zapewniające podwyższoną ochronę przeciwpyłową. Doskonale spisują się w nieco trudniejszych warunkach roboczych — np. na budowach. Sprawdź, jak dokładnie działają i czym wyróżniają się rozdzielnice IP54 oraz kiedy warto z nich skorzystać.

    Rozdzielnica IP54 — co to jest?

    Rozdzielnica IP54 to jeden z typów rozdzielnic elektrycznych, czyli tzw. eRBetek. Te “skrzynki elektryczne” pełnią niezwykle istotne funkcje w instalacjach elektrycznych wszelkiego rodzaju.

    Przede wszystkim rozdzielnice elektryczne odpowiadają za rozdział i dystrybucję energii z jednego przewodu źródłowego (doprowadzającego prąd do skrzynki) na wiele przewodów czy linii wyjściowych (zasilających konkretne odbiorniki).

    Rozdzielnica IP54, jak każda inna eRBetka, zawiera więc odpowiednie systemy pozwalające na rozdzielenie energii. Są to np. szyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szynylistwy zaciskowe N + PE czy bloki rozdzielcze.

    Co więcej, tzw. rozdzielnice bezpiecznikowe zawierają uzbrojenie, czyli systemy kontroli i zabezpieczenia chroniące instalację (a także jej użytkowników i podłączone do niej sprzęty) przed konsekwencjami przeciążeń czy zwarć.

    Uzbrojone rozdzielnice elektryczne IP54 wyposaża się więc w wyłączniki różnicowoprądowe (bezpieczniki) oraz inne zabezpieczenia. Mamy np. rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy rozdzielnice z rozłączniekiem izolacyjnym dające dodatkowe możliwości sterowania siecią i jej ochrony.

    Rozdzielnica IP54 wyróżnia się na tle innych tym, że ma podwyższony stopień ochrony przed cząstkami stałymi i dostępem do elementów niebezpiecznych wewnątrz skrzynki.

    Kwestia szczelności eRBetki jest regulowana odpowiednimi przepisami, które mówią, że minimum stanowi rozdzielnica IP44, a więc taka, która daje ochronę przed dostępem do wnętrza skrzynki drutem, a także przed cząstkami stałymi o średnicy ponad 1 mm oraz bryzgami wody lanymi na obudowę z dowolnego kierunku.

    Rozdzielnice IP54 chronią natomiast przed cząstkami o mniejszej średnicy (przed pyłem), choć nie są w pełni pyłoszczelne. Całkowitą pyłoszczelność zapewniają bowiem dopiero rozdzielnice IP65 oraz rozdzielnice IP67

    Rozdzielnica IP54 — kiedy warto ją wybrać?

    Rozdzielnica IP54 zapewnia zatem relatywnie dobrą ochronę przed drobnymi ciałami stałymi. Oznacza to, że dobrze spisuje się w warunkach umiarkowanego zapylenia. Będzie więc dobrym wyborem dla ekip remontowych czy wykonujących budowlane prace wykończeniowe.

    Elektryczna rozdzielnica IP54 sprawdzi się także do działań w terenie. Na zewnątrz skrzynka wystawiona jest bowiem m.in. na drobne cząstki stałe niesione z wiatrem. Podwyższona klasa szczelności korzystnie wpływa zatem na funkcjonalność i trwałość urządzenia.

    W wielu zakładach produkcyjnych także występują trudne warunki pracy związane z obecnością drobnego pyłu czy kurzu. Tu także wykorzystuje się rozdzielnice budowlane IP54.

    Warto jednak zauważyć, że o ile rozdzielnica IP54 zapewnia pewną ochronę przeciwpyłową, nie jest w pełni pyłoszczelna. Co więcej, oferuje jedynie podstawową ochronę przed wodą. W wyjątkowo trudnych warunkach warto zatem sięgać po eRBetki o wyższym stopniu ochrony.

    Rozdzielnice elektryczne IP54 — rodzaje

    Rozdzielnice IP54 wyróżniają się swoim stopniem ochronny, ale poza tym są jak wszystkie rozdzielnice budowlane. Można zatem wyszczególnić kilka ich typów. Najważniejszy podział dotyczy sposobu montażu i związanej z tym mobilności, a także wyposażenia, a konkretnie uzbrojenia skrzynki, które wpływa na funkcjonalność.

    Rozdzielnice elektryczne IP54 — modele stacjonarne i przenośne

    Stacjonarne rozdzielnice IP54 to modele, z których korzysta się przede wszystkim w docelowych, stałych instalacjach elektrycznych. Są to bowiem skrzynki montowane trwale do ścian czy słupów, przy czym wyróżniamy dwa zasadnicze typy — natynkowe i podtynkowe.

    Rozdzielnice natynkowe przykręca się do powierzchni ściany (lub słupa) z pomocą śrub, kołków czy wkrętów. Daje to pewne pole manewru w kwestii demontażu czy zmiany okablowania, ale np. podłączenie nowych linii wciąż wymaga rozkręcenia eRBetki.

    Podtynkowe rozdzielnice IP54 zapewniają jeszcze mniejszą elastyczność. Montuje się je bowiem we wnękach w murze tak, że front skrzynki licuje z elewacją (tynkiem). Takie skrzynki zazwyczaj mamy w mieszkaniach, zakładach pracy czy budynkach użyteczności publicznej — wszędzie tam, gdzie instalacja jest w pełni zaprojektowana i wykonana, a więc w zasadzie niezmienna. Przebudowa sieci i podłączenie nowych linii wymaga tu kucia w ścianach.

    Z drugiej strony mamy natomiast przenośne rozdzielnice budowlane IP54, które dają duże pole manewru pod względem umieszczenia eRBetki, jak i konstrukcji sieci elektrycznej.

    Rozdzielnice budowlane IP54 o charakterze przenośnym nie muszą bowiem być podłączane “na sztywno”, jak ma to miejsce w ogromnej większości modeli stacjonarnych. Rozdzielnice z kablem czy rozdzielnie z gniazdem odbiornikowym pozwalają np. na podłączenie źródła zasilania odpowiednio — przewodem zintegrowanym ze skrzynką lub osobnym przewodem wpinanym do gniazda w eRBetce.

    Co jednak istotniejsze, linie wyjściowe mają tu postać gniazd różnego typu. Oznacza to, że do mobilnej rozdzielnicy budowlanej IP54 podłączyć można dowolne przedłużacze, systemy, urządzenia i narzędzia wyposażone w odpowiednie wtyczki.

    Warto przy tym zaznaczyć, że w sprzedaży dostępne są nie tylko rozdzielnice z gniazdami francuskimi (będącymi polskim standardem), ale także rozdzielnice z gniazdami Schuko czy rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi.

    Uzbrojona i nieuzbrojona rozdzielnica budowlana IP54

    Kwestia zasadnicza dotyczy też uzbrojenia rozdzielnicy IP54.

    Uzbrojone rozdzielnice budowlane IP54 zawierają bezpieczniki, które odcinają dopływ prądu do sieci w przypadku wystąpienia niepożądanych zdarzeń (zwarć, przeciążeń).

    Taka eRBetka zabezpiecza więc nie tylko instalacje, ale też jej użytkowników i podłączone urządzenia. Każda instalacja elektryczna powinna być zatem wyposażona w uzbrojoną rozdzielnicę elektryczną.

    Z kolei nieuzbrojone rozdzielnice IP54 nie mają bezpieczników, a więc ich funkcja ograniczona jest do rozdziału i dystrybucji prądu. Dlatego używane są wyłącznie jako podrozdzielnice pozwalające na rozgałęzienie instalacji, ale podłączone do głównej rozdzielnicy uzbrojonej gwarantującej bezpieczeństwo.

  • Rozdzielnice IP65

    Rozdzielnica budowlana IP65 – sklep i hurtownia Preis Zone

    Rozdzielnice IP65 obecne w naszym asortymencie wykonane są z dbałością o każdy detal. Ich produkcja oparta jest na wytycznych normy DIN 61439-3. Aparaty elektryczne, obudowa, a także pozostałe komponenty rozdzielnic wyprodukowane zostały zgodnie z obowiązującymi wymaganiami prawnymi oraz opatrzone są stosownymi atestami i certyfikatami. Budowlane rozdzielnice IP65 wyposażone są w gniazda Mennekes, okablowanie Kabel Lapp, zabezpieczenia nadprądowe i różnicowo-prądowe SEZ, a wszystko to zaimplementowane zostało w solidnych oraz trwałych obudowach Marlanvil. Nasze rozdzielnice budowlane gwarantują skuteczną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, promieniowaniem UV, a także uszkodzeniami mechanicznymi. Hurtowania i sklep elektryczny Preis Zone prowadzi sprzedaż detaliczną oraz hurtową akcesoriów, sprzętu i urządzeń elektrycznych. W przypadku pytań dotyczących naszej oferty zapraszamy do kontaktu z pracownikami sklepu Preis Zone.

    Rozdzielnice IP65 — rozdzielnice elektryczne o wysokiej klasie szczelności

    Elektryczne rozdzielnice budowlane IP65 to eRBetki o wysokiej klasie szczelności. Doskonale chronią nie tylko przed pyłem, ale również przed wodą, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w trudnych warunkach roboczych. Sprawdź, co dokładnie wyróżnia rozdzielnice IP65 oraz do jakich zastosowań są one polecane.

    Rozdzielnica elektryczna IP65 — co to jest?

    Rozdzielnice elektryczne są zasadniczym elementem wszelkich instalacji elektrycznych. To one odpowiadają za rozdzielanie energii z jednej linii źródłowej (przewodu zasilającego) i jej dystrybucję na wiele linii wyjściowych (zasilających konkretne systemy czy urządzenia).

    Ta podstawowa funkcja rozdzielnicy IP65 (i każdej innej) realizowana jest dzięki odpowiednim komponentom. Skrzynka zawiera więc, listwy zaciskowe N + PEbloki rozdzielcze czy szyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szyny.

    Dodatkowo rozdzielnica elektryczna IP65 może być wykorzystywana do ochrony i zabezpieczenia instalacji przed konsekwencjami zwarć czy przeciążeń. W tym celu stosuje się rozdzielnice bezpiecznikowe wyposażone w odpowiednie systemy — m.in. wyłączniki różnicowoprądowe, ale nie tylko.

    W sprzedaży dostępne są m.in. rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym oraz rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym. To systemy zapewniające dodatkową kontrolę i ochronę instalacji (a także jej użytkowników oraz podłączonego do niej sprzętu elektrycznego).

    Dodatkowe funkcje zapewniają także rozdzielnice z licznikiem, które wykorzystuje się do monitorowania i pomiaru zużycia prądu.

    Co wyróżnia rozdzielnice IP65 i gdzie się je stosuje?

    Charakterystyczną cechą rozdzielnicy IP65 jest jej szczególny stopień ochrony IP. To parametr informujący o stopniu szczelności, czyli zabezpieczeniu przed dostępem do części niebezpiecznych i penetracją przez czynniki zewnętrzne — wodę oraz cząstki stałe.

    Urządzeniem o najniższym dopuszczalnym stopniu ochrony są rozdzielnice IP44. Zapewniają one ochronę przed dostępem do elementów niebezpiecznych drutem oraz przed cząstkami stałymi o średnicy ponad 1 mm (piaskiem) i przed bryzgami wody lanymi na obudowę z dowolnego kierunku.

    Nieco wyższy stopnień ochrony przeciwpyłowej daje rozdzielnica IP54, ale dopiero rozdzielnica IP65 zapewnia całkowitą pyłoszczelność, a dodatkowo ochronę przed strugami wody lanymi na obudowę z dowolnego kierunku.

    Wyższy stopnień ochrony dają tylko rozdzielnice IP67, czyli rozdzielnice hermetyczne. Są one nie tylko pyłoszczelne, ale też odporne na pełne zanurzenie w wodzie (na czas do 30 minut).

    Wysoki stopień szczelności pozwala wykorzystać rozdzielnice budowlane IP65 w naprawdę trudnych warunkach roboczych. To urządzenia idealne na budowy, do prac terenowych i wielu zakładów pracy, w których występuje duże zapylenie czy ryzyko zalania eRBetki.

    Rozdzielnice IP65 doskonale sprawdzą się zatem np. przy szlifowaniu gładzi szpachlowych, ale też pracach rozbiórkowych, cyklinowaniu posadzek i podobnych robotach powodujących duże zapylenie drobnymi cząstkami stałymi. Wysoki stopień ochrony przed wodą pozwala też na wykorzystanie rozdzielnicy IP65 na zewnątrz, nawet przy opadach deszczu, a także w rozmaitych firmach produkcyjnych czy przetwórczych, gdzie woda i pył są stałym elementem środowiska pracy.

    Rozdzielnice elektryczne IP65 — rodzaje

    Elektryczne rozdzielnice budowlane IP65 można podzielić na różne typy i rodzaje. Klasyfikacja ta dotyczy rozmaitych kwestii związanych z budową i wyposażeniem eRBetki. Najważniejszy podział wynika jednak ze sposobu montażu i związanej z tym mobilności oraz z uzbrojenia, a więc funkcji, jaką skrzynka może pełnić w instalacji.

    Stacjonarna, czy przenośna rozdzielnica elektryczna IP65?

    Rozdzielnica IP65 może mieć charakter mobilny lub stacjonarny, co zasadniczo wpływa na sposób jej wykorzystania.

    W sieciach stałych i docelowych (a więc kompleksowo zaprojektowanych i wykonanych), stosuje się rozdzielnice stacjonarne. Spotkamy je zatem w ukończonych budynkach mieszkalnych, firmach, biurach, sklepach czy obiektach użyteczności publicznej.

    Stacjonarne rozdzielnice elektryczne IP65 przeważnie podłącza się “na sztywno”, a więc bez wtyczek i gniazd. Przewody (tak źródłowy, jak i wyjściowe) są na stałe przyłączone do skrzynki, a ich demontaż (czyli przebudowa sieci) wymaga rozkręcenia eRBetki.

    Co istotne, wyróżniamy tu rozdzielnice natynkowe oraz rozdzielnice podtynkowe. Pierwsze dają jeszcze względną elastyczność, bo przykręca się je do powierzchni ścian (lub słupów). Drugie montowane są jednak we wnękach, tak by ich front licował z elewacją. To oznacza, że modyfikacja sieci (np. podłączenie nowych linii) wymaga tu kucia w ścianach.

    Zdecydowanie większą elastyczność gwarantują przenośne rozdzielnice budowlane IP65. Te modele mają mobilny charakter nie tylko ze względu na to, że nie są na stałe przytwierdzone w jednym miejscu. Przeważnie nie stosuje się w nich też podłączenia “na sztywno”. Do źródła zasilania podłącza się je przez kabel zintegrowany ze skrzynką (rozdzielnice z kablem) lub przez podłączenie odrębnego przewodu do wtyczki w eRBetce (rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym).

    Najważniejsze jednak, że linie wyjściowe mają tu postać gniazd, co pozwala na swobodne podłączanie i odłączanie dowolnych odbiorników (systemów, urządzeń i elektronarzędzi) bezpośrednio do skrzynki.

    Właśnie ta elastyczność sprawia, że rozdzielnice budowlane IP65 o przenośnym charakterze tak chętnie wykorzystywane są w sieciach tymczasowych czy tych, które wymagają dużej mobilności i elastyczności.

    Rozdzielnice budowlane IP65 z uzbrojeniem i bez

    Rozdzielnice budowlane IP65 mogą być wyposażone w bezpieczniki (uzbrojone) lub nie. W zależności od tego odmienna jest ich rola w sieci.

    Nieuzbrojone rozdzielnice budowlane IP65 wykorzystuje się właściwie wyłącznie jako podrozdzielnice montowane w sieci za urządzeniem uzbrojonym. Pozwalają one bowiem na rozgałęzienie instalacji na wiele linii, ale nie zabezpieczają przed konsekwencjami przeciążeń czy zwarć. Takie zabezpieczenie musi jednak być obecne w każdej instalacji. Przeważnie znajduje się ono w głównej eRBetce montowanej przy samym przyłączu prądu do danej posesji.

    Jednak uzbrojone rozdzielnice elektryczne IP65 także mogą być funkcjonalnymi podrozdzielnicami. Korzysta się z nich w złożonych, wielokrotnie rozgałęzionych instalacjach, w których zabezpieczyć trzeba nie tylko całą instalacją, ale również jej poszczególne sekcje.

    Rozdzielnica IP65 z bezpiecznikami przyda się więc np. w zakładach pracy czy na dużych budowach. Ewentualna awaria odetnie tu bowiem tylko dany fragment instalacji, a nie cały prąd w obiekcie.

  • Rozdzielnice IP67

    Rozdzielnica budowlana IP67 – sklep i hurtownia Preis Zone

    Sklep i hurtownia Preis Zone oferuje Państwu atrakcyjną ofertę, w której skład wchodzą najlepszej jakości budowlane rozdzielnice IP67 wykonane ze sprawdzonych komponentów i wyposażone w wysokiej klasy aparaty elektryczne. Każda rozdzielnica IP67 obecna w naszym asortymencie wyprodukowana została przez renomowanego producenta Doktorvolt, który projektuje rozdzielnice IP67, wykorzystując komponenty firm: Marlanvil, Mennekes, Kabel Lapp oraz SEZ. Nasze rozdzielnice budowlane zapewniają doskonałą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem UV, a także opadami atmosferycznymi i skrajnymi temperaturami. Z tego też względu z powodzeniem znajdą zastosowanie do rozdziału i dystrybucji energii elektrycznej w niekorzystnych warunkach lokalizacyjnych. Prowadzimy sprzedaż hurtową oraz detaliczną sprzętu i urządzeń elektrycznych. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszymi pozostałymi grupami produktowymi, a także do skontaktowania się z naszymi pracownikami. Służymy pomocą i wsparciem na każdym etapie współpracy.

    Rozdzielnice IP67 — funkcjonalność oraz najlepsza ochrona przed wodą i pyłem

    Elektryczne rozdzielnice IP67 to eRBetki o najwyższym stopniu szczelności i ochrony przed dostępem wody oraz ciał stałych (w tym pyłu). Sprawdź, jak są zbudowane, jakie są ich typy i funkcje oraz komu, gdzie i kiedy się przydadzą.

    Czym są rozdzielnice IP67?

    Rozdzielnica IP67 jest funkcjonalną “skrzynką elektryczną” czy eRBetką wykorzystywaną przede wszystkim do rozdzielania energii z jednej linii źródłowej i dystrybucji jej na wiele linii wychodzących (odbiornikowych).

    We wnętrzu rozdzielnicy IP67 znajdziemy zatem bloki rozdzielczeszyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szynylistwy zaciskowe N + PE czy złączki elektryczne. Elementy te pozwalają na rozgałęzienie instalacji elektrycznej i zasilanie wielu odbiorników (systemów, urządzeń czy narzędzi).

    Jednak funkcja rozdzielcza i dystrybucyjna to nie wszystko. Rozdzielnice IP67 mogą być wyposażone także w systemy zabezpieczeń chroniące sieć (jej użytkowników oraz podłączone urządzenia) przed następstwami przeciążeń czy zwarć. W tym celu stosuje się rozdzielnice bezpiecznikowe (uzbrojone), które wyposażone są np. w wyłączniki różnicowoprądowe pozwalające na odcięcie dopływu prądu do sieci w momencie zajścia niepożądanych zdarzeń.

    Co istotne, eRBetki dostosowane są do pracy z różnym prądem znamionowym. W zależności od warunków roboczych wybierać należy zatem rozdzielnice 32A lub rozdzielnice 16A

    Warto zauważyć, że rozdzielnice elektryczne mogą mieć również dodatkowe zabezpieczenia i systemy kontroli. Dostępne są m.in. rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym oraz rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym. Wymienić warto także rozdzielnice z licznikiem, które umożliwiają pomiar i monitorowanie zużycia energii w całej sieci lub jej konkretnych sekcjach.

    Rozdzielnica IP67 — najwyższa klasa szczelności

    Elektryczne rozdzielnice IP67 wyróżniają się przede wszystkim bardzo wysokim stopniem ochrony IP. Parametr ten opisuje szczelność skrzynki i zabezpieczenie przed dostępem do elementów niebezpiecznych oraz penetracją przez czynniki szkodliwe — cząstki stałe i wodę.

    Rozdzielnice IP67 wykazują najwyższy możliwy dla tych urządzeń stopień ochrony (najniższy mają rozdzielnice IP44). Są w pełni pyłoszczelne i odporne na krótkotrwałe (do 30 minut) pełne zanurzenie w wodzie (na głębokość do 15 cm powyżej wierzchu obudowy). Z tego względu często określa się je jako rozdzielnice hermetyczne.

    Tak wysoka klasa szczelności sprawia, że rozdzielnice IP67 doskonale spisują się nawet w najtrudniejszych warunkach roboczych. ERBetki tego typu zachowują pełną funkcjonalność pomimo dużego zapylenia czy zalania. Korzysta się z nich zatem w wielu zakładach pracy, na budowach czy podczas prac “w terenie”, gdzie skrzynka wystawiona jest na warunki atmosferyczne.

    Rozdzielnice elektryczne IP67 — rodzaje

    Elektryczne rozdzielnice budowlane dzielą się na przeróżne typy i rodzaje. Podział ten dokonywany jest na podstawie budowy, sposobu i miejsca montażu czy wyposażenia i funkcjonalności. Wymieniać można zatem wiele rodzajów rozdzielnic elektrycznych IP67, ale kluczowe jest kilka kategorii.

    Wybierając rozdzielnicę IP67, warto zastanowić się przede wszystkim nad jej funkcją w sieci, co determinuje zarówno wyposażenie, jak i sposób montażu skrzynki. Wyróżnia się tu zatem rozdzielnice uzbrojone i nieuzbrojone oraz stacjonarne i mobilne (przenośne).

    Stacjonarna lub przenośna rozdzielnica elektryczna IP67

    Stacjonarna rozdzielnica IP67 wykorzystywana jest przede wszystkim w sieciach docelowych i stałych. W takich sieciach nie jest istotna (a często jest wręcz niepożądana) możliwość zmiany położenia eRBetki czy ilości i rodzaju linii wychodzących.

    Sieci stałe najczęściej spotykamy więc w gotowych, skończonych budynkach — mieszkalnych, użytkowych, biurowych itp. Stacjonarne rozdzielnice znamy zatem m.in. z własnych mieszkań i domów.

    Co ważne, eRBetki tego rodzaju dzielą się na dwa podtypy — rozdzielnice natynkowe i rozdzielnice podtynkowe.

    Pierwsze montuje się na ścianach czy słupach (na kołki lub wkręty). Taki montaż daje pewien stopień swobody, ponieważ skrzynkę relatywnie łatwo zdemontować i przenieść, jest też możliwość modyfikacji sieci wyjściowej (np. podłączenia nowych przewodów).

    Podtynkowe rozdzielnice elektryczne IP67 montuje się natomiast w odpowiednich wnękach w murach, tak by ich front licował z elewacją. To sprawia, że skrzynka ma bardziej stały charakter, trudniej ją zdemontować, a ewentualne podłączenie nowych przewodów wymaga nie tylko rozkręcenia eRBetki, ale też kucia w ścianie.

    Najwięcej swobody w kreowaniu instalacji dają przenośne rozdzielnice budowlane IP67. Nie montuje się ich na stałe, co daje możliwość swobodnego ustawienia w dogodnym miejscu i łatwego przeniesienia skrzynki.

    Za swobodę odpowiada też sposób podłączenia do źródła zasilania, jak i charakter linii wychodzących. Wyróżniamy np. rozdzielnice z kablem czy rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym. To modele, które podłącza się do źródła prądu odpowiednim przewodem z wtyczką (3-fazową). W pierwszym przypadku taki przewód jest zintegrowany z eRBetką, w drugim jest autonomiczny i podpinany do gniazda w skrzynce.

    To jednak nie wszystko. O wysokiej funkcjonalności rozdzielnic budowlanych IP67 decyduje też obecność gniazd wyjściowych. Rozdzielnice z gniazdami francuskimiz gniazdami Schuko czy z gniazdami szwajcarskimi pozwalają na podłączanie systemów, urządzeń czy elektronarzędzi bezpośrednio do skrzynki z pomocą wygodnych i bezpiecznych gniazd i wtyczek. Umożliwia to szybką zmianę odbiorników energii, zapewniając dużą elastyczność w budowaniu architektury sieci docelowej.

    Uzbrojona lub nieuzbrojona rozdzielnica budowlana IP67

    Rozdzielnica budowlana IP67 wykorzystywana jest nie tylko do rozdziału i dystrybucji energii. Może być wyposażona także w systemy zabezpieczające — bezpieczniki.

    Takie rozdzielnice uzbrojone (bezpiecznikowe) odcinają dopływ prądu do sieci w momencie, kiedy zajdzie niekorzystne zdarzenie — przeciążenie instalacji lub zwarcie.

    Tymczasem rozdzielnice nieuzbrojone zawierają jedynie systemy rozdziału i dystrybucji prądu. Pozwalają więc na rozgałęzienie instalacji, ale nie dają gwarancji bezpieczeństwa. Dlatego modele te wykorzystuje się wyłącznie jako podrozdzielnice montowane za rozdzielnicami uzbrojonymi.

    W każdej instalacji elektrycznej musi znaleźć się zatem rozdzielnica uzbrojona. Często jednak stosuje się również uzbrojone podrozdzielnice. W złożonych, wielokrotnie rozgałęzionych sieciach pozwalają one na zabezpieczenie konkretnych odcinków instalacji. W razie awarii odcięta zostaje więc tylko jedna sekcja, a reszta sieci zachowuje funkcjonalność.

  • Puste obudowy rozdzielnic

    Puste obudowy rozdzielnic — doskonały sposób na samodzielne, zindywidualizowane uzbrojenie eRBetki

    Puste obudowy rozdzielnic elektrycznych pozwalają na samodzielne wyposażenie skrzynki i idealne dostosowanie jej do własnych potrzeb, budowy i funkcjonalności sieci. Sprawdź, jakie obudowy rozdzielnic są dostępne w sprzedaży, czym się charakteryzują i jak dopasować je do konkretnych zastosowań.

    Pusta obudowa rozdzielnic — kiedy warto ją wybrać?

    Nieuzbrojona, pusta obudowa rozdzielnicy pozbawiona jest zasadniczych elementów służących do rozdzielania energii czy zabezpieczenia sieci przed zwarciami i przeciążeniem.

    Pusta obudowa rozdzielnicy ma zatem formę skrzynki, której wyposażenie możemy skomponować samodzielnie. To doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie zależy nam na dobrym dopasowaniu funkcjonalności eRBetki do indywidualnych potrzeb.

    Możliwość samodzielnego wyposażenia pustej obudowy rozdzielnic pozwala na samodzielne decydowanie o rodzaju, jakości czy ilości wszystkich elementów. Sami dobieramy np. bloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PE, czy szyny zbiorcze i złączki elektryczne.

    Indywidualnie decydujemy też o zabezpieczeniach (bezpiecznikach), co pozwala na tworzenie rozdzielnic 16A lub rozdzielnic 32A o zindywidualizowanej konstrukcji i funkcjonalności.

    Ponadto odpowiednio dobrane puste obudowy rozdzielnic mogą być wykorzystane do stworzenia rozdzielnicy natynkowej czy rozdzielnicy podtynkowej, jak i rozdzielnicy przenośnej.

    Rozdzielnice elektryczne o zindywidualizowanej budowie stosuje się w wielu instalacjach elektrycznych. Modele gotowe często nie oferują oczekiwanych funkcjonalności, właściwego poziomu zabezpieczenia, czy odpowiedniej jakości komponentów itp. Dlatego wiele osób decyduje się na wybór pustej obudowy rozdzielnicy i samodzielne jej uzbrojenie.

    Takie rozwiązanie sprawdza się nie tylko w domach czy mieszkaniach. Często stosowane jest w zakładach pracy, lokalach usługowych, a także na budowach, przy organizacji różnych wydarzeń i pracach “w terenie”. A zatem tam, gdzie istnieje potrzeba dostosowania rozdzielnicy budowlanej do konkretnych warunków pracy i nietypowej architektury sieci elektrycznej.

    Pusta obudowa rozdzielnicy — materiały i konstrukcja dostosowane do warunków pracy

    Pusta obudowa rozdzielnicy to nie tylko możliwość samodzielnego decydowania o wyposażeniu eRBetki. Duże znaczenie ma także odpowiedni wybór samej obudowy. Dopasować trzeba ją bowiem do konkretnych warunków, w jakich skrzynka będzie pracowała.

    W sprzedaży dostępne są więc puste obudowy rozdzielnic wykonane z różnych materiałów i o różnym poziomie ochrony IP.

    Standardem są obudowy z tworzywa do rozdzielnic. To najprostsze modele chroniące przed dostępem do wnętrza skrzynki. Zapewniają podstawową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

    Mocniejsze od nich są puste obudowy rozdzielnicy z metalu, które są zdecydowanie bardziej odporne na pęknięcia czy przebicia. Dobrze spisują się zatem w warunkach narażenia na uderzenia, otarcia i inne uszkodzenia.

    Najmocniejsze są jednak puste obudowy gumowe do rozdzielnic. Nie tylko dają wysoką ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami, ale także przed czynnikami chemicznymi, co ma znaczenie w wielu zakładach pracy czy na budowach.

    Pusta obudowa rozdzielnicy powinna zapewniać też dobrą ochronę IP, czyli szczelność. Parametr ten opisuje stopień zabezpieczenia przed dostępem do części niebezpiecznych, jak i przed penetracją przez wodę i cząstki stałe o różnej gradacji.

    Najniższy stopień ochrony dopuszczalny przez prawo zapewniają puste obudowy rozdzielnicy IP44. Chronią one przed dostępem do wnętrza drutem, cząstkami stałymi o średnicy ponad 1 mm i bryzgami wody. Dalej wyróżniamy rozdzielnice IP54 i rozdzielnice IP65.


    Najwyższy stopień ochrony dają natomiast puste obudowy rozdzielnicy IP67. Takie skrzynki są w pełni pyłoszczelne i odporne na krótkotrwałe zanurzenie w płytkiej wodzie. Dlatego określane są również jako rozdzielnice hermetyczne.

  • Rozdzielnice gumowe

    Gumowe rozdzielnice elektryczne - Sklep i hurtownia Preis-Zone

    Gumowe rozdzielnice elektryczne to idealne rozwiązanie do montażu aparatów elektrycznych wszędzie tam, gdzie konieczne jest zachowanie najwyższego stopnia ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i czynnikami zewnętrznymi. Rozdzielnice gumowe zapewniają możliwie najlepszą odporność na działanie wysokiej temperatury, iskier spawalniczych czy agresywnych środków chemicznych. Prezentowane w tej kategorii rozdzielnice elektryczne wykonane są z samogasnących i trudnopalnych materiałów, dzięki czemu gwarantują najwyższe bezpieczeństwo w przypadku zwarcia oraz pożaru. W tej kategorii oferujemy Państwu wyłącznie najlepszej jakości gumowe rozdzielnice elektryczne budowlane z gniazdami siłowymi i gniazdami 230 V oraz standardowe rozdzielnice gumowe do samodzielnego montażu aparatów elektrycznych na ustandaryzowanej szynie DIN.

    Rozdzielnice gumowe — co wyróżnia eRBetki w gumowej obudowie i kiedy warto z nich skorzystać?

    Elektryczne rozdzielnice gumowe zapewniają funkcjonalność klasycznych eRBetek, ale wyróżniają się niezwykłą odpornością i trwałością. Gumowe obudowy zapewniają bowiem doskonałą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i czynnikami szkodliwymi. Sprawdź, co charakteryzuje rozdzielnice gumowe oraz gdzie i komu się przydadzą.

    Czym jest elektryczna rozdzielnica gumowa?

    Rozdzielnice elektryczne to kluczowe elementy wszelkich instalacji elektrycznych. To one odpowiadają za rozdzielenie i dystrybucję energii z jednej linii zasilającej (źródłowej) na wiele linii wychodzących (odbiornikowych). Pozwalają więc na rozgałęzienie instalacji i tworzenie złożonych sieci zasilających jednocześnie wiele systemów, urządzeń czy narzędzi elektrycznych.

    Za funkcję rozdzielczą i dystrybucyjną odpowiadają odpowiednie systemy rozdzielania energii, takie jak bloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PEszyny zbiorcze i listwy na szyny.

    Co więcej, odpowiednio wyposażone (uzbrojone) rozdzielnice elektryczne zapewniają też ochronę sieci oraz jej użytkowników i podłączonego do niej sprzętu przed niepożądanymi zdarzeniami. Te tzw. rozdzielnice bezpiecznikowe wyposaża się bowiem w odpowiednie systemy odcinające dopływ prądu w wypadku wystąpienia przeciążeń czy zwarć (np. wyłączniki różnicowoprądowe).

    Dostępne są także rozdzielnice gumowe z dodatkowymi zabezpieczeniami i systemami kontroli — m.in. rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym.

    Gumowe rozdzielnice budowlane — niezrównana odporność i trwałość

    Charakterystyczną cechą gumowych rozdzielnic elektrycznych jest ich obudowa. Wykonana jest ona z wysokiej klasy gumy zapewniającej doskonałą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i rozmaitymi czynnikami środowiskowymi.

    Gumowe rozdzielnice budowlane są wysoce odporne na pękanie i przebicie obudowy. Dzięki temu doskonale spisują się na budowach, przy remontach i w wielu zakładach pracy, w których występuje podwyższone ryzyko uszkodzenia eRBetki.

    Obudowy gumowe do rozdzielnic zapewniają też wysoką szczelność i odporność na wodę oraz cząstki stałe (pyłoszczelność). Cechy te opisywane są przez parametr IP. Najniższy dopuszczalny prawem poziom ochrony dają rozdzielnice IP44. To podstawowe eRBetki, najczęściej z obudową z tworzywa.

    Większość gumowych rozdzielnic budowlanych zapewnia jednak wyższy stopień ochrony IP. Mamy zatem gumowe rozdzielnice IP54 czy rozdzielnice IP65, a także w pełni pyłoszczelne i odporne nawet na krótkotrwałe, pełne zanurzenie w wodzie gumowe rozdzielnice IP67 (tzw. rozdzielnice hermetyczne).

    Gumowe rozdzielnice budowlane są też niepalne. Ich obudowy wykonywane są z materiałów samogasnących. Są więc odporne np. na iskry spawalnicze i gwarantują doskonałą ochronę przeciwpożarową. Co więcej, obudowy z gumy są neutralne chemicznie i nie wchodzą w reakcje nawet z silnymi substancjami chemicznymi, chroniąc przed szkodliwym działaniem kwasów czy zasad.

    Gumowe rozdzielnice elektryczne — rodzaje

    Elektryczne rozdzielnice budowlane gumowe dzielą się na rozmaite typy o odmiennej funkcjonalności, budowie i parametrach. Takich rodzajów eRBetek jest naprawdę wiele, ale kluczowe podziały dotyczą dwóch zasadniczych kwestii — mobilności i wyposażenia.

    Te dwa elementy determinują rolę, jaką rozdzielnica gumowa może pełnić w instalacji elektrycznej, jej funkcjonalność, a nawet sposób i miejsce montażu.

    Stacjonarne i przenośne budowlane rozdzielnice gumowe

    Jeden z podstawowych podziałów na typy elektrycznych rozdzielnic gumowych przebiega między modelami stacjonarnymi i przenośnymi.

    Gumowe rozdzielnice stacjonarne montowane są do ścian czy słupów na stałe. Korzysta się z nich głównie w instalacjach o ustalonej i (względnie) niezmiennej architekturze — np. w gotowych, skończonych budynkach mieszkalnych czy użytkowych.

    Co istotne, stacjonarne rozdzielnice gumowe dzielą się na dwa zasadnicze podtypy — modele natynkowe i podtynkowe.

    Podtynkowe rozdzielnice montuje się we wnękach w ścianach. Oznacza to, że taka skrzynka jest “zatopiona” w murze, a jej front licuje z elewacją. To rozwiązanie wysoce estetyczne, ale też zapewniające najmniejszą elastyczność sieci. Demontaż rozdzielnicy czy podłączenie nowych linii odbiornikowych wymaga tu bowiem kucia w ścianach.

    Gumowe rozdzielnice natynkowe przykręca się natomiast do powierzchni ścian lub słupów. Taka skrzynka montowana jest zatem względnie na stałe, ale w razie konieczności istnieje możliwość jej zdjęcia. Łatwiejsze jest też ewentualne podłączenie nowych przewodów linii wychodzących (odbiornikowych). Wymaga co prawda rozkręcenia eRBetki, ale nie trzeba kuć w murze.

    Jednak największą elastyczność i swobodę dają gumowe rozdzielnice przenośne. To modele pozwalające na dowolne ustawienie skrzynki, a w większości także na łatwe kształtowanie architektury sieci odbiornikowej.

    Większość przenośnych gumowych rozdzielnic budowlanych wyposażona jest bowiem w gniazda do podpinania odbiornikowych systemów, urządzeń czy konkretnych narzędzi elektrycznych.

    Co więcej, źródło zasilania także nie musi być tu połączone “na sztywno”. Dostępne są bowiem gumowe rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym, gdzie przewód źródłowy podpina się po prostu 3-fazową wtyczką oraz rozdzielnice z kablem zintegrowanym ze skrzynką i zakończonym odpowiednią wtyczką.

    Rozdzielnica gumowa uzbrojona i nieuzbrojona

    Gumowa rozdzielnica elektryczna może być uzbrojona lub nie. Oznacza to, że może być wyposażona nie tylko w systemy rozdzielania i dystrybucji prądu, ale także w odpowiednie bezpieczniki.

    Zabezpieczenia te (np. wyłączniki różnicowoprądowe) działają w przypadku wystąpienia zdarzeń niebezpiecznych — zwarć czy przeciążeń sieci. W wypadku zajścia tych zdarzeń odcinają dopływ prądu do sieci odbiornikowej, chroniąc instalację, jej użytkowników i podłączony sprzęt.

    Uzbrojone rozdzielnice elektryczne są zatem nieodzownym elementem każdej sieci. Zawsze powinny być zamontowane przy głównym przewodzie zasilającym (doprowadzającym prąd do posesji), ale można je wykorzystać także jako podstacje (podrozdzielnice) chroniące konkretne sekcje instalacji.

    Nieuzbrojone rozdzielnice gumowe wykorzystuje się w zasadzie wyłącznie jako podrozdzielnice. Pozwalają one bowiem na rozgałęzienie sieci, ale nie mają funkcji ochronnej. Przed nimi zawsze montuje się zatem uzbrojoną eRBetkę.


    Wspomnieć warto także o tym, że gumowe rozdzielnice elektryczne mogą być wyposażone w systemy pomiarowe. Takie rozdzielnice z licznikiem często wykorzystuje się np. na budowach, do monitorowania i pomiaru zużycia energii przez konkretnych podwykonawców.

  • Rozdzielnice z...

    Rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym — bezpieczne i funkcjonalne rozdzielnice elektryczne

    Elektryczne rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym to wysoce funkcjonalne “eRBetki” zapewniające łatwe i bezpieczne sterowanie siecią. Łącznik krzywkowy pozwala szybko i sprawnie przełączać obwody, co jest szczególnie przydatne w zakładach pracy, na budowach czy w warsztatach. Sprawdź, co jeszcze wyróżnia rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym, jak działają, jakie są ich rodzaje i zastosowania.

    Rozdzielnica z łącznikiem krzywkowym — czym jest i do czego służy?

    Rozdzielnica elektryczna z łącznikiem krzywkowym, tak jak każda eRBetka, służy przede wszystkim do rozdzielania i dystrybucji energii elektrycznej z jednego przewodu źródłowego na wiele linii (obwodów) wyjściowych.

    Realizację tej funkcji zapewniają odpowiednie systemy rozdzielania energii, takie jak bloki rozdzielczeszyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szyny czy listwy zaciskowe N + PE.

    Rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym umożliwiają zatem tworzenie złożonych, rozgałęzionych instalacji elektrycznych, ale to nie wszystko.

    Odpowiednio dobrane rozdzielnice bezpiecznikowe (inaczej rozdzielnice uzbrojone) wyposażone są także w systemy zabezpieczające sieć, jej użytkowników i podłączone urządzenia przed następstwami zwarć i przeciążeń. Bezpieczniki, czyli głównie wyłączniki różnicowoprądowe, odcinają dopływ prądu do obwodu, w którym wystąpi takie niepożądane zdarzenie.

    Nieuzbrojona rozdzielnica z łącznikiem krzywkowym pełni zatem funkcję rozdzielczą i dystrybucyjną, a model uzbrojony również zabezpieczającą. Sam łącznik krzywkowy daje natomiast dodatkowe możliwości sterowania przepływem prądu i zasilaniem konkretnych obwodów.

    Jak działa łącznik krzywkowy?

    Rozdzielnica elektryczna z łącznikiem krzywkowym pozwala na łatwe i skuteczne sterowanie różnymi obwodami. W zależności od instalacji umożliwia selektywne uruchamianie konkretnych urządzeń czy systemów elektrycznych lub sterowanie funkcjami poszczególnych urządzeń.

    Sam łącznik krzywkowy jest akcesorium o relatywnie prostej budowie. Składa się z pokrętła, osi łącznika i tzw. komory gaszeniowej z elementami łączeniowymi pozwalającymi na zamykanie i otwieranie poszczególnych torów prądowych. Każdy z tych torów zbudowany jest z dwóch styków, których pozycja zależy od położenia ruchomej zwory.

    W praktyce rozdzielnica z łącznikiem krzywkowym wyposażona jest więc w pokrętło, którego przestawienie powoduje zmianę położenia krzywki i zwory. W konsekwencji zamykane i otwierane mogą być poszczególne obwody. To prowadzi do włączenia lub wyłączenia urządzeń i systemów czy przełączenia ich funkcji.

    Dobrym przykładem działania łącznika krzywkowego jest pokrętło piekarnika elektrycznego — jego ustawienie uruchamia poszczególne funkcje (grzanie góra/dół, grill, termoobieg itp.).

    Warto jeszcze zaznaczyć, że łączniki krzywkowe dzielą się na 3 zasadnicze typy o odmiennej liczbie pozycji i ustawieniu funkcji. Mamy zatem:

    • łącznik typu 0-1-2-3, w którym pozycja 0 oznacza wyłączenie wszystkich torów, a kolejne ustawienia włączenie poszczególnych obwodów. Taki łącznik pozwala np. na sterowanie funkcjami systemów i urządzeń;
    • łącznik typu 1-0-2, w którym wygaszenie (wyłączenie) obwodów jest w pozycji środkowej, a konkretne funkcje z lewej i prawej strony;
    • łącznik typu 0-1-3 wykorzystywany głównie do stopniowania mocy.

    Wybierając rozdzielnicę z łącznikiem krzywkowym, należy zatem zwrócić uwagę na typ i dobrać model odpowiedni do funkcji, jaką eRBetka ma pełnić w instalacji.

    Rozdzielnice elektryczne z łącznikiem krzywkowym — modele stacjonarne i przenośne

    Rozdzielnice elektryczne z łącznikiem krzywkowym dzielą się na kilka typów w zależności od funkcji, budowy czy sposobu montażu. Poszczególne typy mają oczywiście odmienne zastosowania i mogą pełnić inne role w konkretnych instalacjach elektrycznych.

    Jednym z ważniejszych kryteriów jest mobilność eRBetki. Do wyboru są bowiem stacjonarne i przenośne rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym.

    Stacjonarne rozdzielnice to urządzenia montowane na stałe i wykorzystywane w sieciach docelowych lub względnie trwałych. Montuje się je np. w budynkach mieszkalnych czy w zakładach pracy, w których architektura instalacji jest ustalona i relatywnie niezmienna.

    Co istotne, stacjonarne rozdzielnice elektryczne z łącznikiem krzywkowym mogą być natynkowe lub podtynkowe. Rozdzielnice natynkowe przytwierdza się do powierzchni ścian czy słupów (przeważnie z pomocą kołków rozporowych lub wkrętów). Umieszcza się je zatem w stałym miejscu, ale w razie konieczności zmiana położenia jest tu możliwa. Można też modyfikować architekturę sieci, np. podłączając nowe linie wychodzące.

    Podtynkowe rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym montowane są natomiast we wnękach w ścianach tak, by ich front licował z elewacją. Oznacza to, że skrzynka jest “zatopiona” w murze, co znacząco ogranicza dostęp do obwodów i możliwość modyfikacji sieci (podłączenie kabli wymaga tu kucia w ścianie).

    Zupełnie inny charakter mają przenośne rozdzielnice elektryczne z łącznikiem krzywkowym. Te funkcjonalne urządzenia są mobilne, nie montuje się ich na stałe, dzięki czemu zapewniają dużą elastyczność. Umożliwiają nie tylko zmianę położenia eRBetki, ale też wyjątkowo łatwą modyfikację architektury instalacji.

    Najczęściej wyposaża się je bowiem w gniazda wyjściowe. Systemy i urządzenia odbiornikowe nie są tu więc połączone “na sztywno”, tylko przez wtyczki i gniazda, co pozwala na ich szybkie przełączanie i zmianę.

    Z tego względu modele przenośne są tak często wykorzystywane jako rozdzielnice budowlane.

    Rozdzielnice budowlane z łącznikiem krzywkowym — materiały i klasa szczelności

    Rozdzielnice budowlane z łącznikiem krzywkowym, tak jak inne eRBetki, muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa i funkcjonalności. W dużej mierze wiąże się to z budową urządzenia i wykorzystanymi do tego materiałami.

    Dla trwałości, jak i szczelności eRBetki kluczowa jest obudowa. Klasyczne rozdzielnice mają obudowy z tworzywa, co daje podstawową ochronę przed dostępem do elementów niebezpiecznych, uszkodzeniami mechanicznymi czy szkodliwym działaniem warunków środowiskowych (np. wody i zanieczyszczeń).

    Jednak dostępne są także obudowy metalowe, poliestrowe, a nawet obudowy gumowe do rozdzielnic. Te ostatnie dają najlepszą ochronę przed uderzeniami, wgnieceniami, otarciami czy przebiciem. Idealnie sprawdzą się więc w trudnych warunkach — np. jako rozdzielnice budowlane z łącznikiem krzywkowym.

    Warto też zauważyć, że rozdzielnice budowlane z łącznikiem krzywkowym mogą mieć różną klasę szczelności określoną współczynnikiem IP. Podstawa to rozdzielnice IP44, które chronią przed bryzgami wody i większymi cząstkami stałymi (o średnicy ponad 1 mm). Dostępne są jednak również rozdzielnice IP54rozdzielnice IP65 i wyjątkowo szczelne rozdzielnice IP67 (tzw. rozdzielnice hermetyczne) dające pełną ochronę przed pyłem, a nawet całkowitym zanurzeniem w wodzie.

    Szeroki wybór rozdzielnic budowlanych z łącznikiem krzywkowym sprawia, że dobór modelu odpowiedniego do konkretnych warunków i zadań nie jest taki prosty. Przed zakupem warto więc skonsultować się z ekspertem, który pomoże wybrać urządzenie.

  • Rozdzielnice z...

    Rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym — funkcjonalne eRBetki z dodatkowym zabezpieczeniem

    Elektryczne rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym pozwalają na szybkie i proste izolowanie, czyli odcięcie dopływu prądu do instalacji, co ma duże znaczenie np. podczas prac konserwacyjnych, napraw czy przebudowy instalacji. Sprawdźmy, jak dokładnie działają rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym i gdzie warto je stosować.

    Rozdzielnica z rozłącznikiem izolacyjnym — czym jest i co czego służy?

    Rozdzielnica elektryczna — z rozłącznikiem izolacyjnym lub bez niego — to urządzenie, którego podstawową funkcją jest rozdzielanie energii z jednego przewodu źródłowego na wiele linii wychodzących (odbiornikowych).

    Wykorzystanie odpowiednich elementów, takich jak bloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PE czy szyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szyny, pozwala na tworzenie rozgałęzionych instalacji elektrycznych zasilających wiele systemów i urządzeń.

    Rozdzielnice elektryczne stosowane są zatem w zasadzie we wszystkich instalacjach elektrycznych. Spotykamy je w budynkach prywatnych, komercyjnych i użytkowych, w mieszkaniach, biurach, zakładach pracy, a także w sieciach tymczasowych — na budowach, przy wydarzeniach plenerowych czy pracach “w terenie”.

    Warto przy tym zauważyć, że rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym pełnią nie tylko funkcję rozdzielczą. ERBetki te mogą być wyposażone w wyłączniki różnicowoprądowe. Takie rozdzielnice bezpiecznikowe są najważniejszym elementem zabezpieczającym instalację (a także jej użytkowników i podłączone sprzęty) przed konsekwencjami zwarć i przeciążeń. Automatycznie odcinają one dopływ prądu do danego obwodu, w którym zachodzi niepożądane zdarzenie.

    Co więcej, rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym zapewniają dodatkową ochronę i większą kontrolę nad działaniem instalacji. Rozłącznik umożliwia bowiem całkowite odłączenie obwodów od źródła zasilania, pełniąc tym samym funkcję głównego wyłącznika prądu.

    Po co stosuje się rozłącznik izolacyjny?

    Rozłącznik izolacyjny uważany jest za istotny element każdej instalacji elektrycznej — czy to w domu prywatnym, czy w obiektach komercyjnych lub zakładach pracy.

    Co prawda jest to akcesorium dodatkowe, uzupełniające (jego obecność nie jest więc wymagana przepisami), ale powszechnie uważa się, że warto go zastosować, by zagwarantować większą kontrolę i bezpieczeństwo.

    Rozdzielnice elektryczne z rozłącznikiem izolacyjnym zapewniają bowiem lepsze sterowanie przepływem prądu poprzez bezpieczne, skuteczne i szybkie odłączenie obwodów od zasilania.

    Wyłącznie rozłącznika skutkuje powstaniem tzw. widocznej przerwy izolacyjnej, a więc pełnego przerwania obwodu. Daje to absolutną gwarancję, że w sieci nie będzie napięcia i wszelkie podejmowane przy niej prace są bezpieczne.

    Rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym warto zatem stosować wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dobre zabezpieczenie np. na czas prac konserwacyjnych, remontowych czy podczas przebudowy sieci elektrycznej. Z takich eRBetek najczęściej korzysta się zatem na budowach, w zakładach przemysłowych i “w terenie”, a więc tam, gdzie wymagana jest pewna elastyczność instalacji elektrycznej oraz tam, gdzie sieć jest bardziej narażona na awarie czy uszkodzenia.

    Stacjonarne i przenośne rozdzielnice elektryczne z rozłącznikiem izolacyjnym

    Rozdzielnice elektryczne z rozłącznikiem izolacyjnym dzielą się na różne typy i kategorie. Jeden z istotnych podziałów (na rozdzielnice uzbrojone i rozdzielnice nieuzbrojone) dotyczy wspomnianej już obecności wyłączników różnicowoprądowych (bezpieczników). Jednak niezwykle istotny podział dotyczy także sposobu montażu czy mobilności eRBetek, co znacząco wpływa na ich funkcjonalność.

    Wyróżnia się zatem przenośne i stacjonarne rozdzielnice elektryczne z rozłącznikiem izolacyjnym.

    Rozdzielnice stacjonarne to skrzynki montowane na stałe (przynajmniej względnie) w jednym miejscu. Korzysta się z nich przede wszystkim w instalacjach docelowych. Są więc ważnymi elementami w pełni zaprojektowanych sieci elektrycznych w budynkach wszelkiego rodzaju.

    Warto jednak zaznaczyć, że stacjonarne rozdzielnice natynkowe (montowane do powierzchni murów lub słupów) dają jednak pewne pole manewru pod względem demontażu i przeniesienia skrzynki, jak i zmiany architektury sieci.

    Mówiąc prościej, takie rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym w razie konieczności można zdemontować i przenieść. Możliwe jest też stosunkowo proste podłączenie nowych przewodów czy odłączenie starych linii odbiornikowych.

    Z kolei rozdzielnice podtynkowe nie dają takich możliwości. Montuje się je bowiem we wnękach w ścianach — tak by ich front licował z elewacją. Oznacza to, że eRBetka jest “zatopiona” w murze i jej demontaż, jak i zmiana okablowania wymagają kucia w ścianach.

    Najwięcej swobody zapewniają oczywiście przenośne rozdzielnice elektryczne z rozłącznikiem izolacyjnym. To doskonałe rozdzielnice budowlane, ponieważ dają niemal pełną dowolność zarówno w umieszczeniu samej eRBetki, jak i w kształtowaniu architektury sieci odbiornikowej.

    Takie rozdzielnice wyposaża się bowiem w gniazda. Linie wychodzące nie są tu zatem połączone “na sztywno”. Odbiorniki (systemy, urządzenia czy konkretne elektronarzędzia) można natomiast podłączyć odpowiednimi wtyczkami.

    Rozdzielnice budowlane z rozłącznikiem izolacyjnym — jaką obudowę wybrać?

    Rozdzielnice budowlane z rozłącznikiem izolacyjnym bardzo często stosowane są w trudnych warunkach roboczych. Korzysta się z nich np., na budowach czy w terenie lub w zakładach pracy.

    Trudne warunki to większe ryzyko uszkodzeń mechanicznych, jak i niekorzystnego działania czynników środowiskowych. To sprawia, że rozdzielnice budowlane z rozłącznikiem izolacyjnym powinny mieć odpowiednią budowę i dobrze dobraną klasę szczelności IP.

    Przed uszkodzeniami mechanicznymi chroni obudowa rozdzielnicy z odpowiednio dobranych materiałów i o odpowiedniej konstrukcji. Klasyczne eRBetki mają obudowy z tworzywa, ale czasem warto wybrać obudowy metalowe, a nawet rozdzielnice gumowe, które są bardziej odporne na zgniecenie, przebicie czy pękanie.

    Jednak trudne warunki to nie tylko ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Rozdzielnice budowlane z rozłącznikiem izolacyjnym często narażone są także na działanie wody i pyłu. Aby zapewnić funkcjonalność i długie działanie eRBetki warto więc dobrać odpowiednią klasę szczelności IP.

    Minimum wymagane przepisami stanowi rozdzielnica IP44, a więc taka, która chroni elementy wrażliwe przed bryzgami wody i cząstkami stałymi o średnicy ponad 1 mm (czyli np. przed piaskiem). 

    W trudniejszych warunkach lepszym wyborem będzie jednak rozdzielnica IP54 lub rozdzielnica IP65. W środowiskach ekstremalnych sprawdzi się natomiast rozdzielnica IP67, która jest całkowicie pyłoszczelna i odporna na krótkotrwałe, ale pełne zanurzenie w wodzie.


    Dobrze dobrana rozdzielnica budowlana z rozłącznikiem izolacyjnym zapewnia większą kontrolę i bezpieczeństwo. Istotne jest jednak, aby wybrać model o odpowiednich parametrach. Urządzenie trzeba dostosować do roli, jaką ma pełnić w sieci, prądu znamionowego czy zakładanych obciążeń, jak i do warunków, w jakich skrzynka ma pracować. Nie jest to zadanie łatwe, dlatego przed zakupem najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

  • Rozdzielnice z...

    Rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym — funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu rozdzielnice budowlane

    Elektryczne rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym to popularne “eRBetki” wyposażone w gniazdo do podłączenie źródła zasilania. Dzięki temu doskonale sprawdzają się jako przenośne rozdzielnice na budowach, w zakładach pracy czy do działań “w terenie”. Sprawdź, czym dokładnie są rozdzielnice budowlane z gniazdem odbiornikowym, jak działają, jakie są ich rodzaje i zastosowania.

    Rozdzielnica z gniazdem odbiornikowym — czym jest i jak działa?

    Rozdzielnica z gniazdem odbiornikowym, podobnie jak wszystkie eRBetki, służy głównie do rozdzielania energii elektrycznej i dystrybucji jej z jednego przewodu źródłowego na wiele linii wychodzących.

    Oznacza to, że odpowiednio dobrana rozdzielnica elektryczna jest zasadniczym elementem każdej rozgałęziające się instalacji, do której chcemy podłączyć wiele odbiorników (systemów, urządzeń czy narzędzi).

    Rozdzielanie energii w eRBetkach możliwe jest dzięki wykorzystaniu odpowiednich systemów i podzespołów, takich jak listwy zaciskowe N + PEszyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szyny czy bloki rozdzielcze.

    Ponadto rozdzielnice można wyposażyć także w systemy zabezpieczeń. Te tzw. rozdzielnice bezpiecznikowe zawierają np. wyłączniki różnicowoprądowe, które odcinają dopływ prądu do sieci w przypadku wystąpienia niepożądanych zdarzeń — przeciążeń czy zwarć. Zabezpieczają tym samym instalację, jej użytkowników i podłączone sprzęty przed następstwami tych zdarzeń.

    Rozdzielnice elektryczne z gniazdem odbiornikowym to szczególny rodzaj eRBetek, głównie o mobilnym charakterze. Źródło zasilania podłączane jest tu bowiem z pomocą odpowiedniej wtyczki i gniazda umieszczonego w skrzynce.

    Rozdzielnice stacjonarne wykorzystywane w docelowych, stałych instalacjach podłącza się zazwyczaj “na sztywno”. Oznacza to, że przewód zasilający doprowadzony jest do wnętrza eRBetki, a jego odłączenie wymaga przeważnie rozmontowania samej skrzynki.

    Rozdzielnica z gniazdem odbiornikowym pozwala natomiast na sprawne, szybkie i łatwe podłączenie w niemal dowolnym miejscu, oraz odłączenie i przeniesienie skrzynki w razie potrzeby.

    Właśnie dlatego rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym tak chętnie stosowane są w sieciach tymczasowych i roboczych — np. na budowach, przy organizacji wydarzeń plenerowych czy podczas rozmaitych prac terenowych.

    Rozdzielnice elektryczne z gniazdem odbiornikowym różnego typu

    Rozdzielnice elektryczne — z gniazdem odbiorniowym czy bez niego — dzielą się na równe typy i rodzaje. Podziały te dotyczą rozmaitych kwestii — parametrów technicznych, funkcji dodatkowych czy budowy i sposobu montażu skrzynki.

    Jeden z najważniejszych podziałów dotyczy wspomnianego już uzbrojenia eRBetki. Wyróżniamy zatem rozdzielnice uzbrojone (inaczej bezpiecznikowe) i rozdzielnice nieuzbrojone.

    Uzbrojone rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym pełnią funkcję zabezpieczającą i jako takie często stosowane są jako główne rozdzielnice w instalacji, ale nie tylko. Korzystanie z uzbrojonych podrozdzielnic jest bardzo korzystne w rozbudowanych, wielokrotnie rozgałęziających się sieciach. W przypadku awarii odcięta zostaje bowiem jedynie pewna konkretna sekcja takiej sieci, a nie całość.

    Nieuzbrojone rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym sprawdzają się natomiast tam, gdzie wymagana jest dystrybucja energii na wiele linii odbiornikowych, ale zabezpieczenie konkretnego fragmentu instalacji nie jest kluczowe.

    Warto jednak podkreślić, że przed rozdzielnicą nieuzbrojoną zawsze musi być model uzbrojony wyposażony w odpowiednie bezpieczniki. ERBetki nieuzbrojone stosuje się zatem wyłącznie jako podrozdzielnice.

    Podział na modele uzbrojone i nieuzbrojone to nie wszystko. Rozdzielnice elektryczne z gniazdem odbiornikowym mogą bowiem mieć różne dodatkowe funkcje i systemy.

    Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa i kontroli nad działaniem instalacji stosuje się np. rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym.

    Przy wyborze rozdzielnicy elektrycznej z gniazdem odbiornikowym kluczowe jest także dopasowanie do obsługiwanego prądu znamionowego. Wyróżniamy bowiem rozdzielnice 16A i rozdzielnice 32A.

    Rozdzielnica budowlana z gniazdem odbiornikowym i gniazdami wyjściowymi

    Jak wspomnieliśmy, rozdzielnica budowlana z gniazdem odbiornikowym ma przeważnie charakter mobilny (są to rozdzielnice przenośne). Wynika on jednak nie tylko z tego, że zasilanie podłącza się z pomocą wtyczki, ale również z tego, że linie wychodzące mają postać odpowiednich gniazd.

    Dzięki temu możliwe jest szybkie, łatwe i bezpieczne podłączenie systemów, urządzeń czy konkretnych elektronarzędzi wprost do eRBetki.

    Warto jednak zauważyć, że rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym mogą mieć gniazda wyjściowe różnego typu.

    W Polsce standardem są rozdzielnice z gniazdami francuskimi, czyli takimi, które wszyscy znamy ze swoich domów. Coraz częściej jednak korzystamy w Polsce z importowanych narzędzi i urządzeń, które wyposażone są we wtyczki innego typu.

    Warto zatem rozważyć zakup rozdzielnicy z gniazdami Schuko czy rozdzielnicy z gniazdami szwajcarskimi. Poszczególne standardy gniazd i wtyczek nie są bowiem ze sobą kompatybilne, więc eRBetkę należy dopasować do sprzętu, z jakiego chcemy skorzystać.

    Rozdzielnice budowlane z gniazdem odbiornikowym — odporność na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne

    Rozdzielnica budowlana z gniazdem odbiornikowym bywa narażona na uszkodzenia mechaniczne, jak i niekorzystne warunki środowiskowe. Mobilny, roboczy charakter takich eRBetek sprawia, że wykorzystywane są na budowach i “w terenie”, a to oznacza większe ryzyko uszkodzeń i awarii.

    Dlatego rozdzielnicę budowlaną z gniazdem odbiornikowym trzeba dobrać odpowiednio do warunków roboczych i przewidywanych zagrożeń.

    Za wytrzymałość eRBetki w największej mierze odpowiada obudowa. W klasycznych modelach jest to zazwyczaj obudowa z tworzywa zapewniająca podstawową ochronę przed dostępem do wnętrza skrzynki.

    W trudnych warunkach, gdzie rozdzielnica z gniazdem odbiornikowym narażona jest na uderzenia czy otarcia, lepszym wyborem będzie jednak obudowa metalowa, a nawet rozdzielnica gumowa. Jedna i druga jest mniej podatna na wgniecenia, przebicia, pękanie i inne uszkodzenia mechaniczne.

    Zadbać warto również o dobrze dobraną szczelność obudowy. Uwagę należy zwrócić zatem na stopień ochrony IP, który określa wodoszczelność i pyłoszczelność eRBetki.

    Najniższym dopuszczalnym stopniem ochrony wyróżniają się rozdzielnice IP44. Zabezpieczają one wnętrze skrzynki przed bryzgami wody oraz większymi cząstkami stałymi (o średnicy ponad 1 mm).

    W trudniejszych warunkach roboczych wymagana może być jednak większa ochrona przed pyłem, którą dają rozdzielnice IP54

    Pełną pyłoszczelność, a także ochronę przed strugami wody lanymi na obudowę z dowolnego kierunku zapewni natomiast rozdzielnica IP65.

    Dostępne są także hermetyczne rozdzielnice budowlane z gniazdem odbiornikowym. To rozdzielnice IP67, czyli w pełni pyłoszczelne i odporne nawet na całkowite (choć krótkotrwałe — do 30 minut) zanurzenie w wodzie.

  • Rozdzielnice 32A

    Rozdzielnice 32A — funkcjonalne rozdzielnice elektryczne do instalacji o wyższym obciążeniu

    Elektryczne rozdzielnice 32A to eRBetki dostosowane do pracy z prądem znamionowym o wartości maksymalnej 32 amperów. Doskonale sprawdzają się zatem przy bardziej obciążonych instalacjach. Sprawdź dokładnie, jakie rozdzielnice 32A są dostępne, co je wyróżnia i gdzie warto je stosować.

    Do czego służy rozdzielnica elektryczna 32A?

    Rozdzielnica elektryczna 32A wykorzystywana jest przede wszystkim do rozgałęzienia instalacji elektrycznych z jednej linii zasilającej na wiele obwodów wychodzących (odbiornikowych). Pozwala więc na tworzenie sieci, które mogą zasilić wiele systemów, urządzeń czy narzędzi z jednego źródła.

    Rozdzielanie energii możliwe jest dzięki odpowiednim komponentom zawartym w rozdzielnicy 32A. Są to m.in. bloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PEszyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szynę. Umieszczenie tych elementów w skrzynce zapewnia też ich izolację i zabezpiecza przed dostępem, gwarantując bezpieczeństwo użytkownikom sieci.

    Dodatkowo tzw. uzbrojone rozdzielnice elektryczne wyposaża się w odpowiednie bezpieczniki (wyłączniki różnicowoprądowe) dostosowane do określonych obciążeń i prądu znamionowego.

    Takie zabezpieczenia odcinają dopływ prądu do obwodu, w którym wykryte zostanie zwarcie lub przeciążenie. Bezpiecznikowa rozdzielnica 32A zabezpiecza zatem samą instalację, jej użytkowników i podłączony sprzęt przed następstwami niepożądanych zdarzeń.

    Co istotne, rozdzielnice 32A mają zabezpieczenia odpowiednie do pracy z prądem znamionowym o wartości do 32A. Oznacza to, że taka eRBetka może pracować ze znacznie wyższymi obciążeniami niż popularna rozdzielnica 16A.

    Elektryczna rozdzielnica 32A świetnie sprawdza się więc np. w zakładach pracy, na budowach, w warsztatach, a nawet przy pracach terenowych. Umożliwia bowiem skuteczną obsługę systemów, urządzeń i narzędzi o wysokim poborze mocy.

    Rozdzielnice 32A — rodzaje

    Rozdzielnice budowlane 32A dzielą się na rozmaite kategorie i typy w zależności od wyposażenia, dodatkowych funkcji, a także budowy czy sposobu montażu.

    Wyróżnić warto m.in. eRBetki z dodatkowymi zabezpieczeniami czy systemami kontroli, takie jak rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym. Modele te dają większe możliwości sterowania siecią i zwiększają bezpieczeństwo jej użytkowników.

    Ważnym typem są także rozdzielnice z licznikiem pozwalające (w zależności od modelu) na pomiar zużycia energii w całej sieci lub na konkretnych obwodach czy grupach obwodów.

    Stacjonarne i przenośne rozdzielnice budowlane 32A

    Jeden z najważniejszych podziałów dotyczy mobilności rozdzielnic. Mamy zatem modele stacjonarne i przenośne.

    Stacjonarne rozdzielnice budowlane 32A to modele montowane na stałe w jednym miejscu, a więc przeznaczone do sieci trwałych, docelowych.

    Wyróżnia się tu rozdzielnice natynkowe montowane do powierzchni murów i rozdzielnice podtynkowe osadzane we wnękach, tak by ich front licował z elewacją.

    W pierwszym przypadku rozdzielnica budowlana 32A może być stosunkowo łatwo zdjęta i przeniesiona, jest też możliwość podłączenia nowych linii czy odłączenia starych. W rozdzielnicach podtynkowych takie działania są natomiast znacznie trudniejsze i zazwyczaj wymagają kucia w ścianie.

    Z kolei rozdzielnice przenośne zapewniają swobodę zarówno w ustawieniu samej eRbetki, jak i w podłączaniu odbiorników, czyli kształtowaniu sieci.

    Rozdzielnice budowlane 32A o charakterze mobilnym w większości przypadków wyposaża się bowiem w gniazda. Odbiorniki (systemy, urządzenia czy konkretne elektronarzędzia) nie są zatem połączone “na sztywno”, jak ma to miejsce w wielu eRBetkach stacjonarnych. Łatwo je zatem przełączać, zmieniać itp.

    To jednak nie wszystko, ponieważ wiele przenośnych rozdzielnic elektrycznych 32A podłącza się gniazdem i wtyczką także do źródła zasilania. Mamy m.in. rozdzielnice z kablem zintegrowanym ze skrzynką czy rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym.

    Rozdzielnice 32A z gniazdami siłowymi i nie tylko

    Jak wspomnieliśmy, rozdzielnice elektryczne 32A mogą być wyposażone w gniazda, ale trzeba podkreślić, że mogą to być gniazda różnego rodzaju.

    Klienci zwracają uwagę przede wszystkim na rozdzielnice 32A z gniazdami siłowymi o odpowiedniej konstrukcji. Odmienne są bowiem gniazda i wtyczki 16A i 32A, więc skrzynkę trzeba dobrać nie tylko ze względu na parametry prądu znamionowego, ale także z uwagi na standard przyłączy.

    To jednak nie wszystko, ponieważ wiele rozdzielnic 32A z gniazdami siłowymi zawiera również gniazda na 320V (1-fazowe). Tu wybór też nie jest oczywisty, ponieważ istnieje kilka niekompatybilnych ze sobą standardów.

    W Polsce najpopularniejsze są rozdzielnice z gniazdami francuskimi. To znane nam doskonale gniazda z dwoma otworami i bolcem uziemienia — takie, jakie mamy w domach.

    Coraz bardziej powszechne jest jednak stosowanie sprzętu zagranicznego z rodzimymi dla niego wtyczkami, które nie pasują do gniazd francuskich. W takim przypadku przydać mogą się rozdzielnice z gniazdami Schuko (to standard używany m.in. w Niemczech) czy rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi.

    Oczywiście wybierając rozdzielnice 32A z gniazdami siłowymi i 1-fazowymi, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na typ gniazd, ale też na ich ilość i układ. Najbardziej rozbudowane eRBetki mogą mieć nawet kilkanaście gniazd różnego rodzaju.

    Co ważne, w sprzedaży dostępne są nie tylko rozdzielnice budowlane 32A i rozdzielnice 16A wyłącznie z jednym typem gniazd. Wiele eRBetek łączy oba standardy i wyposażona jest w dwa typy przyłączy siłowych.

    Rozdzielnice elektryczne 32A — wybór obudowy i klasy szczelności IP

    Jak wspomnieliśmy, rozdzielnice elektryczne 32A służą nie tylko do rozdzielania energii, ale mają też zapewniać bezpieczeństwo. Istotną kwestią jest ochrona elementów wrażliwych (i niebezpiecznych) przed dostępem, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi czy wynikającymi z działania czynników zewnętrznych.

    Za tę ochronę odpowiadają odpowiednie obudowy rozdzielnic, które powinny być dostosowane do warunków roboczych, w jakich pracować ma eRBetka.

    W miejscach spokojnych, gdzie rozdzielnica 32A nie jest specjalnie narażona na uszkodzenia mechaniczne ani niekorzystne warunki, wystarczająca powinna być obudowa z tworzywa. Jednak w przypadku większego ryzyka uderzeń czy otarć, które mogłyby prowadzić do pęknięcia, przebicia czy zgniecenia, wybrać warto obudowy metalowe lub gumowe obudowy do rozdzielnic dające zdecydowanie lepszą ochronę.

    Zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi (wodą i cząstkami stałymi) określa natomiast klasa szczelności IP. 

    Podstawowe rozdzielnice IP44 zapewniają ochronę komponentów wewnętrznych przed bryzgami wody i większymi cząstkami stałymi (o średnicy ponad 1 mm). Jeśli jednak szukamy rozdzielnicy elektrycznej 32A do pracy w warunkach umiarkowanego zapylenia, lepsza będzie rozdzielnica IP54.

    Z kolei przy dużym zapyleniu i/lub większym ryzyku zalania sprawdzi się rozdzielnica IP65 — w pełni pyłoszczelna i odporna na strugi wody lane na obudowę z dowolnego kierunku.

    W ekstremalnych warunkach wybrać można też rozdzielnice IP67, czyli tzw. rozdzielnice hermetyczne. To urządzenia w pełni pyłoszczelne oraz odporne nawet na całkowite (ale trwające do 30 minut) zanurzenie w wodzie.

  • Rozdzielnice 16A

    Rozdzielnice 16A — charakterystyka, rodzaje i zastosowania

    Elektryczne rozdzielnice 16A to popularne eRBetki przeznaczone do obsługi obciążenia o maksymalnej wartości 16 amperów. Sprawdź, jak zbudowane są te rozdzielnice, jakie są ich typy i funkcje oraz gdzie i kiedy warto je stosować.

    Rozdzielnica 16A — co to jest i jakie ma funkcje?

    Wszystkie rozdzielnice elektryczne przeznaczone są przede wszystkim do rozdzielania i dystrybucji energii elektrycznej z jednego przewodu zasilającego na wiele linii wychodzących. Ta zasadnicza funkcja jest zatem kluczowa przy tworzeniu rozgałęzionych instalacji elektrycznych w domach, biurach, zakładach przemysłowych, budynkach użyteczności publicznej, a także w sieciach tymczasowych — na budowach, przy pracach terenowych czy wydarzeniach plenerowych.

    Rozdzielanie energii w rozdzielnicy 16A odbywa się przy udziale specjalnych komponentów, takich jak bloki rozdzielczeszyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szynę czy listwy zaciskowe N + PE.

    Co więcej, rozdzielnice 16A wyposażone mogą być także w zabezpieczenia chroniące przed przeciążeniami czy zwarciami. To tzw. rozdzielnice bezpiecznikowe, zawierające wyłączniki różnicowoprądowe (potocznie bezpieczniki), które odcinają dopływ prądu do obwodu w przypadku wystąpienia niepożądanego zdarzenia.

    Warto zaznaczyć, że zarówno komponenty służące do rozdzielania energii, jak i bezpieczniki oraz inne części rozdzielnicy 16A dostosowane są do pracy z obciążeniami nieprzekraczającymi 16 amperów. W bardziej obciążonych sieciach (do których podłącza się urządzenia o większym poborze prądu) należy więc zastosować rozdzielnice 32A.

    Funkcja zabezpieczająca rozdzielnicy 16A dotyczy także izolowania elementów niebezpiecznych. Chodzi z jednej strony o ograniczenie dostępu do tych części, które stwarzają zagrożenie porażeniowe, ale również o ich ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Za te kwestie w dużej mierze odpowiada odpowiednia obudowa rozdzielnicy.

    Rozdzielnice 16A pełnią zatem niezwykle istotne funkcje w instalacjach elektrycznych. Pozwalają na ich rozgałęzianie i zapewniają bezpieczeństwo samej instalacji, jak i korzystających z niej osób czy podłączanych do niej urządzeń.

    Rozdzielnice elektryczne 16A — rodzaje

    Rozdzielnice elektryczne 16A mogą mieć różną budowę i funkcje. Dzielą się zatem na rozmaite typy o odmiennych zastosowaniach czy właściwościach.

    Jednym z istotnych kryteriów podziału jest uzbrojenie rozdzielnicy 16A. Wyróżniamy bowiem rozdzielnice uzbrojone wyposażone w bezpieczniki, jak i rozdzielnice nieuzbrojone, które pozbawione są systemów zabezpieczeń. Funkcja tych drugich ogranicza się więc do rozdzielania i dystrybucji energii.

    Warto podkreślić, że wyłączniki różnicowoprądowe (bezpieczniki) to nie jedyne systemy kontroli i zabezpieczenia instalacji, które montuje się w rozdzielnicach 16A. Dostępne są także rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy rozdzielnie z wyłącznikiem izolacyjnym. Oba typy zapewniają dodatkowe sposoby sterowania siecią, a to przekłada się na większe bezpieczeństwo.

    Omawiając typy rozdzielnic elektrycznych 16A, wymienić należy także rozdzielnice z licznikiem (lub licznikami), które pozwalają na pomiar zużycia prądu w całej sieci lub na konkretnych obwodach czy grupach obwodów. Takie modele doskonale sprawdzają się tam, gdzie do jednej eRBEtki podłącza się wielu niezależnych odbiorców — np. na kempingach, ale też na budowach, przy wydarzeniach plenerowych itp.

    Jeden z kluczowych podziałów na typy rozdzielnic elektrycznych 16A dotyczy również sposobu montażu i mobilności. Kwestia ta zasadniczo wpływa na zastosowania eRBetek i ich rolę w instalacjach elektrycznych.

    Stacjonarne rozdzielnice 16A

    Stacjonarne rozdzielnice 16A wykorzystywane są w instalacjach trwałych, docelowych i względnie niezmiennych. Montuje się je w budynkach mieszkalnych, komercyjnych czy użytkowych, w których architektura sieci jest z góry zaprojektowana i przemyślana.

    W takich instalacjach często stosuje się stacjonarne rozdzielnice podtynkowe. Modele te “zatapia się” w murach — montowane są bowiem w specjalnych wnękach tak, że ich front licuje z elewacją. Dzięki temu skrzynka jest schowana w ścianie, zajmuje mniej miejsca i jest bardziej estetyczna.

    Minusem modeli podtynkowych jest brak elastyczności. Rozdzielnica 16A tego rodzaju w zasadzie nie może być przeniesiona, a podłączenie nowych linii wychodzących wymaga tu kucia w ścianach.

    Nieco większe możliwości przeniesienia skrzynki, jak i przebudowy instalacji (np. przyłączenia nowych linii) dają natynkowe rozdzielnice elektryczne 16A. Montuje się je na gotowe mury (lub słupy) z pomocą kołków czy wkrętów. Cała eRBetka jest zatem “na wierzchu”, co pozwala na relatywnie łatwy demontaż i dostęp do jej wnętrza.

    Przenośna rozdzielnica budowlana 16A

    Największą elastyczność gwarantują przenośne rozdzielnice budowlane 16A. Dają one dużo swobody zarówno w kwestii umiejscowienia eRBetki, jak i kształtowania sieci odbiornikowej.

    Przenośne rozdzielnice budowlane 16A nie są bowiem podłączane “na sztywno”, jak ma to miejsce w większości modeli stacjonarnych. Są to zatem rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym lub rozdzielnice z kablem zasilającym zakończonym wtyczką. Taka budowa sprawia, że przenośne rozdzielnice 16A można szybko i łatwo podłączyć lub odłączyć od zasilania.

    To jednak nie wszystko, ponieważ linie wychodzące także podłącza się tu przez wtyczki i gniazda, co zapewnia dużą elastyczność w kreowaniu sieci odbiornikowej. Systemy, urządzenia czy konkretne narzędzia elektryczne można podłączyć bezpośrednio do przenośnej rozdzielnicy budowlanej 16A, szybko je zmienić itd. 

    Właśnie ta swoboda sprawia, że takie modele wykorzystuje się powszechnie jako “terenowe” rozdzielnice budowlane. Sprawdzają się one doskonale w instalacjach tymczasowych, w których mobilność i swoboda zasilania sprzętu różnego rodzaju jest kluczowa.

    Rozdzielnice z gniazdami siłowymi 16A i nie tylko

    Rozdzielnice elektryczne 16A wyposaża się w gniazda, ale są to gniazda różnego rodzaju.

    Przede wszystkim rozdzielnice z gniazdami siłowymi 16A mają przyłącza odpowiednie dla sprzętu zasilanego z sieci 3-fazowej. Trzeba jednak podkreślić, że takie gniazdo zasili urządzenia na prąd znamionowy do 16 amperów. Mocniejszy sprzęt będzie wymagał innej rozdzielnicy, jak i innych gniazd.

    To istotne, ponieważ rozdzielnica 32A może zawierać gniazda 16A, ale nie odwrotnie. Jeśli całą eRBetka przeznaczona jest do pracy z prądem o niższej wartości, nie ma możliwości, by “udźwignęła” mocniejszy sprzęt.

    Rozdzielnice z gniazdami siłowymi 16A często wyposaża się również w gniazda 1-fazowe. Tu baczną uwagę trzeba zwrócić na typ gniazd, ponieważ na rynku funkcjonują różne standardy.

    W Polsce powszechnie stosuje się rozdzielnice z gniazdami francuskimi. To gniazda z dwoma otworami i bolcem uziemienia, które doskonale znamy z naszych domów.

    W przypadku korzystania z importowanego sprzętu z rodzimymi przyłączami konieczne może być jednak wybranie rozdzielnicy z gniazdami siłowymi 16A i gniazdami 1-fazowymi kompatybilnymi ze standardami zagranicznymi. Wymienić warto tu rozdzielnice z gniazdami Schuko (to standard m.in. niemiecki) czy rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi.

Filtry
Filtry

Cena

0,00 zł - 3 825,00 zł

Na stanie

EAN

Model

No choice available on this group

Jest 278 produktów.

Filtry
Filtry

Cena

0,00 zł - 3 825,00 zł

Na stanie

EAN

Model

No choice available on this group

Produktów na stronie:
Pokazano 1-12 z 278 pozycji
Rozdzielnice budowlane - Preis-Zone

Rozdzielnice budowlane — kluczowy element instalacji elektrycznej na każdej budowie

Rozdzielnice budowlane są punktami kontroli i dystrybucji energii na budowach (i nie tylko). Ich rolą jest zagwarantowanie bezpiecznego i efektywnego korzystania z prądu w tymczasowych instalacjach zasilających konkretne maszyny, urządzenia czy narzędzia. Sprawdźmy więc, czym jest, jak działa i jak powinna być zbudowana dobra rozdzielnica budowlana.

Czym są rozdzielnice budowlane?

Budowlane rozdzielnice elektryczne (tzw. eRBetki) są kluczowymi elementami instalacji elektrycznej. Są to specjalnie skonstruowane skrzynki zawierające rozmaite komponenty elektryczne. Ich zadaniem jest m.in. kontrolowanie, izolowanie, dystrybucja, a czasem również pomiar zużycia energii elektrycznej.

Rozdzielnice elektryczne montowane są we wszystkich budynkach i obiektach, w których korzysta się z prądu. Te budowlane stosowane są jednak najczęściej w instalacjach tymczasowych, wykorzystywanych na budowach i przy remontach, ale również “w terenie” — np. przy wydarzeniach plenerowych. Korzysta się z nich zatem tam, gdzie brakuje stałej sieci elektrycznej lub jest ona niedostosowana do potrzeb związanych z użyciem konkretnego sprzętu (np. takiego o dużej mocy).

W istocie rozdzielnica budowlana jest więc swoistym “centrum dowodzenia”, w którym następuje rozdział energii na poszczególne linie zasilające konkretne urządzenia czy systemy elektryczne. Uzbrojone rozdzielnice budowlane zawierają dodatkowo przełączniki kontrolujące przepływ prądu do poszczególnych linii oraz zabezpieczenia chroniące np. przed przeciążeniami czy zwarciami.

Rolą rozdzielnicy budowlanej jest także izolacja i zabezpieczenie newralgicznych elementów instalacji. Obudowy tych urządzeń wykonywane są zatem z materiałów dostosowanych do warunków, w jakich pracują. Mogą być np. wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale też zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi czy cząstkami stałymi (np. pyłem).

Istotną w wielu sytuacjach funkcją rozdzielnicy budowlanej może być także monitorowanie zużycia energii. Co istotne, eRBetki mogą być wyposażone w jeden licznik główny, ale też w podliczniki mierzące zużycie na poszczególnych liniach wychodzących. To pozwala na kontrolę zużycia energii przez danych podwykonawców czy przez konkretne urządzenia.

Najważniejsze typy rozdzielnic budowlanych

Rozdzielnice budowlane można podzielić na wiele typów wedle rozmaitych kryteriów — budowy, wyposażenia, funkcjonalności, miejsca i sposobu montażu itd.

Najważniejsze typy budowlanych rozdzielnic wyróżnia się jednak ze względu na rodzaj przyłączy (jedno i trójfazowe) oraz mobilność (stacjonarne i przenośne).

Jednofazowe i trójfazowe rozdzielnice budowlane

Podział na budowlane rozdzielnice jednofazowe i trójfazowe dotyczy obsługiwanego przez urządzenie źródła zasilania.

Budowlane rozdzielnice jednofazowe są odpowiednie do sieci, do których podłączamy urządzenia pracujące w tradycyjnej sieci na 230 V. Taka sieć jest powszechnie stosowana w domach, biurach i wielu firmach, w których nie korzysta się z wyposażenia o dużej mocy.

Trójfazowe rozdzielnice budowlane pozwalają natomiast na dystrybucję energii z tzw. sieci siłowej. Dzięki nim możliwe jest zatem zasilenie urządzeń o wysokiej mocy. Z takiej sieci korzysta się m.in. do zasilania maszyn produkcyjnych, klimatyzacji centralnej, ale także kuchni elektrycznych, a na budowach np. betoniarek i innych dużych urządzeń.

Budowlane rozdzielnice jednofazowe są zatem odpowiednie do małych obciążeń. Można dzięki nim zasilić oświetlenie oraz większość ręcznych elektronarzędzi. Na większych budowach, gdzie podłącza się dużo sprzętu lub korzysta z urządzeń o wysokiej mocy, konieczna będzie jednak trójfazowa rozdzielnica budowlana.

Warto przy tym zaznaczyć, że podział na jedno- i trójfazowe rozdzielnice budowlane nie jest kategoryczny. Zazwyczaj w rozdzielnicach trójfazowych spotkamy także przyłącza jednofazowe, co znacząco zwiększa funkcjonalność urządzenia.

Co istotne, rozdzielnice budowlane najczęściej wyposażone są w odpowiednie gniazda. Nie ma tu zatem podłączeń “na sztywno”, jak ma to miejsce w przypadku rozdzielnic montowanych w sieciach stałych. Ważne jest także, że eRBetki dostosowane są do różnego prądu znamionowego. Mamy więc rozdzielnice 16A i rozdzielnice 32A

Budowlane rozdzielnice stacjonarne i mobilne

Wykorzystanie rozdzielnic budowlanych w sieciach tymczasowych sprawia, że bardzo często korzystny jest wybór modeli mobilnych. Zapewniają one zdecydowanie większą elastyczność i wygodę, ponieważ pozwalają na tworzenie punktów dystrybucji i kontroli prądu bezpośrednio w miejscu zapotrzebowania.

Nie oznacza to jednak, że budowlane rozdzielnice stacjonarne nie mają swojego zastosowania. Często montuje się je jako główne rozdzielnice obsługujące przyłącze elektryczne do posesji. Takie eRBetki zawsze powinny być uzbrojone w odpowiednie przełączniki i zabezpieczenia.

Odpowiednio umieszczona stacjonarna rozdzielnica budowlana jest mniej narażona na uszkodzenia mechaniczne czy szkodliwe warunki. Pozwala też na łatwy dostęp i sprawną kontrolę całej sieci elektrycznej w obiekcie.

Budowlane rozdzielnice przenośne (mobilne) częściej wykorzystywane są natomiast jako podrozdzielnice montowane już za główną eRBetką, np. bezpośrednio w pomieszczeniu, w którym odbywają się prace. Umożliwiają one szybki, łatwy i wygodny dostęp do gniazd elektrycznych i podłączenie wielu narzędzi w jednym miejscu.

Oczywiście budowlane rozdzielnice przenośne powinny być lepiej chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i warunkami panującymi w miejscu pracy.

Rozdzielnice budowlane — wyposażenie

Podstawowym wyposażeniem każdej rozdzielnicy budowlanej są systemy dystrybucji energii elektrycznej. Oznacza to odpowiednie, bezpieczne i funkcjonalne elementy służące do rozdziału energii z jednej linii doprowadzającej prąd do skrzynki na wszystkie linie wychodzące.

Budowlana rozdzielnica może jednak pełnić wiele funkcji dodatkowych, co związane jest oczywiście z odpowiednim wyposażeniem. Przede wszystkim istotne są podzespoły związane z kontrolą i zabezpieczeniem sieci, ale także z monitorowaniem zużycia. Wyróżniamy zatem rozdzielnice uzbrojone i rozdzielnice nieuzbrojone, a także wyposażone w licznik lub nie.

Uzbrojone i nieuzbrojone rozdzielnice budowlane

Nieuzbrojona rozdzielnica budowlana wyposażona jest jedynie w systemy rozdziału i dystrybucji energii, ale nie ma systemów kontroli i zabezpieczeń. W praktyce jest to zatem skrzynka z gniazdami umożliwiająca zasilanie wielu linii czy urządzeń.

Nieuzbrojona rozdzielnica budowlana często ma jednak miejsce na montaż przełączników i bezpieczników i może być w nie dodatkowo wyposażona, co pozwala zmienić ją w rozdzielnicę uzbrojoną.

Korzyścią z wyboru takiego modelu jest możliwość samodzielnego dobrania wszystkich komponentów uzbrojenia i decydowania o ich jakości czy funkcjonalności.

Uzbrojone rozdzielnice budowlane są już kompletne i wyposażone w systemy kontroli i zabezpieczenia (przełączniki i bezpieczniki). Dzięki nim możliwa jest zatem nie tylko dystrybucja energii, ale także zabezpieczenie sieci przed przeciążeniem i spięciami.

Rozdzielnica budowlana z licznikiem i bez licznika

Rozdzielnice budowlane mogą być wyposażone także w liczniki zużycia energii. Takie modele często są wykorzystywane na budowach, gdzie inwestorzy lub wykonawcy chcą monitorować zużycie energii — czy to na całej budowie, czy w poszczególnych liniach.

Co istotne, budowlana rozdzielnica może być wyposażona w jeden licznik mierzący zużycie energii w całej sieci za eRBetką, ale może też mieć osobne podliczniki dla każdego gniazda lub grup gniazd.

Możliwe jest zatem np. podłączenie wielu urządzeń do jednej rozdzielnicy i monitorowanie zużycia prądu przez każde z nich. Taki system jest też idealny do monitorowania i kontroli zużycia energii przez poszczególnych podwykonawców.

Warto zauważyć jednak, że budowlane rozdzielnice z licznikiem sprawdzą się nie tylko na budowach. Świetnie spisują się także jako rozdzielnice kempingowe, gdzie pozwalają na zasilenie kilku stanowisk i dokładne rozliczenie każdego klienta za prąd.

Bezpieczna i solidna rozdzielnica budowlana — materiały i wykonanie

Budowlane rozdzielnice elektryczne powinny być nie tylko funkcjonalne i bezpieczne, ale także wyjątkowo solidne. Istotne są zatem odpowiednie materiały i wykonanie zapewniające zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwymi warunkami.

Rozdzielnice budowlane często narażone są na warunki zewnętrzne. Te stacjonarne montowane są przeważnie na zewnątrz i muszą być zabezpieczone przed deszczem. Jednak również te wykorzystywane pod dachem bywają narażone na wilgoć, a nawet bezpośrednie zalanie związane z różnymi pracami budowlanymi.

Co więcej, w wielu przypadkach problemem jest nie tylko woda, ale także cząstki stałe. Może to być nie tylko piasek czy “grubszy” materiał, ale także bardzo drobny pył, który może uszkodzić eRBetkę.

Właśnie dlatego do trudnych warunków poleca się budowlane rozdzielnice IP65, a nawet IP67 o wysokiej odporności zarówno na wodę, jak i na zanieczyszczenia drobnymi cząstkami stałymi.

W wielu przypadkach — np. przy “czystych” pracach wykończeniowych, ale też przy montażu eRBetki w zabezpieczonym, izolowanym od szkodliwych warunków miejscu — wystarczające będą rozdzielnice IP54, a nawet IP44.

Poza odpowiednimi normami IP zadbać warto również o właściwy wybór obudowy rozdzielnic. Tu znów wiele zależy od konkretnych warunków, w jakich urządzenie będzie eksploatowane.

Stacjonarne rozdzielnice budowlane przeważnie nie są bardzo narażone na uszkodzenia mechaniczne. Montuje się je zazwyczaj w miejscach bezpiecznych, poza bezpośrednim obszarem prowadzenia robót. W takim przypadku wybrać można obudowy z tworzywa.

Jeśli jednak urządzenie może być narażone na uderzenia, otarcia itp. lepszym wyborem będą obudowy metalowe, a nawet rozdzielnice gumowe. Takie modele warto wybierać przede wszystkim na eRBetki przenośne, które często stają w miejscu bezpośredniego prowadzenia prac.

Poza samymi eRBetkami warto zadbać również o właściwe akcesoria. Dobrze dopasowane stojaki do rozdzielnicszyny montażowezamki i klucze, a także wyposażenie wewnętrzne — złączki szynowemostki wtykoweoznaczniki przewodów itd. wpływają na funkcjonalność i trwałość urządzenia.

Trzeba zatem pamiętać, że wybór rozdzielnicy budowlanej zależy od wielu czynników. Istotna jest oczywiście funkcja eRBetki, która determinuje jej wyposażenie, ale pomyśleć warto również o miejscu i sposobie montażu, wytrzymałości na rozmaite czynniki szkodliwe czy wygodzie użytkowania.

Czytaj więcej Czytaj mniej
Gwarancja dostawy Naszą rzetelność potwierdza znak jakości Trusted Shops!
30-dniowy okres zwrotu Masz aż 30 dni by zwrócić kupione produkty.
Bezpiecznie Połączenie z tą stroną jest szyfrowane kluczem SSL, więc Twoje dane są bezpieczne!
Wsparcie BOK Udzielamy fachowej pomocy, reagujemy szybko na potrzeby Klientów
Zadowoleni Klienci 97% klientów ocenia pozytywnie zakupy w Preis-Zone