ROZDZIELNICE MODUŁOWE
( ilość produktów: 166 )Uni-1/T obudowa UNIbox z płytą montażową transparentna pokrywa IP65 E-P 43.11 5757
Hensel Obudowa puszka pusta K0300 bez przetłoczeń pokrywa przeźroczysta IP66 300x450x170 6554
Rozdzielnica podtynkowa DARP-32S 32 modułowa 2x16 IP54 z aluminiowymi drzwiami 9.216 E-P 7290
Rozdzielnica podtynkowa IP65 12 modułowa Ryflowane stalowe drzwi 990.12.W M-L 0098
Rozdzielnice modułowe – sklep i hurtownia Preis Zone
Sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone, korzystając z nowoczesnych rozwiązań e-commerce, ułatwia zakup produktów niezbędnych do budowy lub remontu bez konieczności wychodzenia z domu. Sprawdź, czym różnią się poszczególne rozdzielnice modułowe zgromadzone w podkategoriach. Są to między innymi rozdzielnice modułowe natynkowe, które – jak sama nazwa wskazuje – stosuje się poprzez instalację na ścianie. Z kolei w ścianie można umieścić rozdzielnice modułowe podtynkowe. W pomieszczeniach szczególnie narażonych na niekorzystne czynniki najlepiej zastosować zaś rozdzielnice modułowe hermetyczne, które są szczególnie odporne i specyficznie wykonane. Porównaj konkretne parametry i zamów najlepszy wariant, korzystając z aktualnych cen.
Rozdzielnice modułowe — nowoczesne rozdzielnice elektryczne dopasowane do każdej instalacji
Rozdzielnice modułowe to nieodłączny element nowoczesnych instalacji elektrycznych. Dzięki swojej modułowej budowie są elastyczne i łatwo dopasować je do różnych potrzeb. Sprawdź, czym dokładnie są elektryczne rozdzielnice modułowe, jakie są ich rodzaje oraz jak dobrać odpowiednią wielkość i rodzaj dla konkretnej instalacji.
Rozdzielnica modułowa — czym jest i jak działa?
Elektryczna rozdzielnica modułowa stanowi kluczowy element instalacji elektrycznej. Pełni ona rolę centralnego punktu dystrybucji i rozdzielania energii oraz zabezpieczenia sieci przed konsekwencjami niepożądanych zdarzeń — zwarć, przeciążeń itp.
Za rozdzielanie i dystrybucję prądu w modułowych rozdzielnicach elektrycznych odpowiadają m.in. takie komponenty jak bloki rozdzielcze, listwy zaciskowe N + PE, szyny zbiorcze oraz listwy zaciskowe na szynę. Pozwalają one na rozgałęzienie sieci i doprowadzenie energii z jednego przewodu źródłowego do wielu obwodów wychodzących.
Zabezpieczające działanie rozdzielnicy modułowej opiera się z kolei na monitorowaniu przepływu prądu oraz wykrywaniu ewentualnych nieprawidłowości, takich jak przeciążenia czy zwarcia. Gdy system wykryje zagrożenie, odpowiednie zabezpieczenia są aktywowane, aby odłączyć uszkodzony obwód od zasilania i zapobiec dalszym uszkodzeniom lub zagrożeniom dla użytkowników.
Warto zaznaczyć, że nie każda rozdzielnica elektryczna pełni tę zabezpieczającą rolę. Rozdzielnice nieuzbrojone pozbawione są bezpieczników, a ich funkcja ogranicza się do rozdzielania i dystrybucji energii. Jednak w każdej instalacji powinna być przynajmniej jedna, główna rozdzielnica uzbrojona (tzw. rozdzielnica bezpiecznikowa) zapewniająca odpowiednią ochronę.
Atutem modułowej rozdzielnicy jest możliwość elastycznego dostosowania do konkretnej instalacji oraz łatwa wymiana lub rozbudowa poszczególnych komponentów. Zapewnia to dużą elastyczność w budowaniu zindywidualizowanych sieci. Z tego względu rozdzielnice modułowe są chętnie wybierane i montowane w budynkach prywatnych, komercyjnych oraz w obiektach użyteczności publicznej.
Rozdzielnice modułowe są też łatwe w konserwacji oraz umożliwiają szybką wymianę uszkodzonych komponentów bez konieczności wymiany całej jednostki. Pozwala to na szybką naprawę awarii oraz dostosowanie instalacji do zmieniających się potrzeb użytkowników.
Rozdzielnica modułowa stanowi zatem niezbędny element w każdej instalacji elektrycznej, zapewniając nie tylko bezpieczną dystrybucję energii, ale także elastyczność i łatwość konserwacji. Jej działanie opiera się na modułowej konstrukcji, która umożliwia dostosowanie do konkretnych potrzeb oraz skuteczną ochronę przed awariami i zagrożeniami.
Elektryczne rozdzielnice modułowe — rodzaje
Elektryczne rozdzielnice modułowe dzielą się na wiele typów, które można dopasować do konkretnych potrzeb instalacji elektrycznej.
Różnice pomiędzy konkretnymi modelami dotyczą m.in. sposobu i miejsca montażu czy wielkości i ilości modułów. Istotne są jednak również kwestie budowy skrzynki czy wyposażenie dodatkowe.
Ważny podział dotyczy także prądu znamionowego, z którym eRBetka może pracować. Wyróżniamy zatem rozdzielnice 16A i rozdzielnice 32A przeznaczone do instalacji o innym obciążeniu. Co jednak istotne, elektryczne rozdzielnice modułowe mogą być wyposażone w różne komponenty dostosowane do obciążenia i prądu znamionowego na konkretnych liniach. Możliwe jest zatem samodzielne dobranie części do każdego obwodu z osobna, a także wymiana tych części w razie potrzeby.
Pamiętajmy również, że elektryczne rozdzielnice modułowe można wyposażać w dodatkowe mechanizmy zabezpieczające i kontrolne. Tworzyć można m.in. rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym. Na uwagę zasługują także modułowe rozdzielnice z licznikiem.
Modułowe rozdzielnice natynkowe i podtynkowe
Jedną z istotniejszych kwestii przy wyborze modułowej rozdzielnicy elektrycznej jest sposób i miejsce montażu. Wyróżniamy bowiem modele natynkowe i podtynkowe.
Modułowe rozdzielnice natynkowe to skrzynki, które z pomocą wkrętów czy kołków montuje się do gotowego muru lub słupa. Montaż jest więc prosty i szybki, a w razie potrzeby istnieje możliwość zdjęcia skrzynki. Zapewniony jest też relatywnie łatwy dostęp do wnętrza eRBetki, co pozwala na dosyć prostą modyfikację instalacji (np. podłączenie nowych linii wychodzących).
Natynkowe rozdzielnice elektryczne modułowe wykorzystywane są zatem tam, gdzie mamy do czynienia z sieciami względnie stałymi, ale chcemy jednak zachować pewną elastyczność. Takie modele dobrze sprawdzą się np. na dużych budowach, ale też w zakładach pracy oraz obiektach komercyjnych.
Z kolei modułowe rozdzielnice podtynkowe zakłada się w specjalnie do tego przeznaczonych wnękach. Front skrzynki licuje z elewacją, co zapewnia wysoką estetykę, ale ogranicza możliwości przebudowy sieci.
Podtynkowa rozdzielnica elektryczna modułowa jest bowiem “zatopiona” w murze. Jej demontaż i podłączenie nowych linii wymaga zatem kucia w ścianie. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak w instalacjach stałych i docelowych — np. w budynkach mieszkalnych.
Rozdzielnice elektryczne modułowe — ile modułów wybrać?
Rozdzielnice modułowe zapewniają elastyczność w kształtowaniu instalacji, ale same powinny być dobierane z uwagą, ponieważ mogą mieć różną liczbę modułów.
Wielkość i pojemność eRBetki modułowej dobrać należy zatem odpowiednio do konkretnych potrzeb, architektury sieci i liczby obwodów wychodzących. Do wyboru są bowiem:
- Rozdzielnice 2-modułowe: To niewielkie rozdzielnice elektryczne, które są powszechnie stosowane w mniejszych instalacjach, takich jak pomieszczenia gospodarcze, garaże lub małe punkty usługowe. Zapewniają podstawową ochronę oraz dystrybucję energii elektrycznej dla niewielkich obciążeń.
- Rozdzielnice 4-modułowe: Stosowane w większych instalacjach, takich jak mieszkania, domy jednorodzinne, małe biura oraz sklepy. Mają większą pojemność i umożliwiają podłączenie większej liczby obwodów oraz zabezpieczeń.
- Rozdzielnice 6-modułowe: Te rozdzielnice są stosowane w większych instalacjach, np. w biurach, sklepach, a także w mniejszych budynkach przemysłowych. Oferują jeszcze większą elastyczność w planowaniu instalacji oraz zabezpieczeń.
- Rozdzielnice 8-modułowe: Montowane są w jeszcze większych instalacjach — w domach wielorodzinnych, biurowcach, wielkopowierzchniowych sklepach oraz obiektach przemysłowych.
- Rozdzielnice 12-modułowe: Rozdzielnice elektryczne, które dobrze sprawdzają się w instalacjach przemysłowych. Korzysta się z nich m.in. w zakładach produkcyjnych, magazynach i centrach logistycznych. Zapewniają obsługę większej liczby obwodów oraz zabezpieczeń, co jest niezbędne w przypadku dużych instalacji.
- Rozdzielnice 18-modułowe i większe: Te rozdzielnice modułowe są stosowane w bardzo dużych instalacjach. Montuje się je w takich obiektach jak elektrownie, rafinerie i inne kompleksy przemysłowe.
Dobór odpowiedniej rozdzielnicy elektrycznej modułowej zależy więc od wielkości instalacji, liczby obwodów oraz wymagań dotyczących zabezpieczeń i mocy. Dzięki różnym dostępnym rozmiarom można dobrać rozdzielnice odpowiednią do konkretnych potrzeb i wymagań każdej instalacji elektrycznej.
Modułowa rozdzielnica elektryczna — obudowa i szczelność
Modułowa rozdzielnica elektryczna ma zapewniać bezpieczny rozdział i dystrybucję energii. Ta funkcja w dużej mierze zależy od właściwej konstrukcji samej obudowy eRBetki.
Odpowiednio dobrana obudowa do rozdzielnicy elektrycznej chroni bowiem komponenty wewnętrzne zarówno przed dostępem osób niepowołanych, jak i przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi. Kluczowe jest zatem, aby odpowiednio dobrać materiał obudowy oraz szczelność modułowej rozdzielnicy elektrycznej.
Podstawowe eRBetki mają obudowy z tworzywa (plastiku). To materiał trwały, ale mało odporny na uszkodzenia mechaniczne (przebicia, pękanie itp.). Dlatego w trudnych warunkach, gdzie rozdzielnica modułowa narażona jest na uderzenia, otarcia itp. lepiej wybrać obudowy metalowe, a nawet rozdzielnice gumowe.
Istotne jest także dobre zabezpieczenie przed cząstkami stałymi oraz wodą. W zależności od tego, gdzie modułowa rozdzielnica elektryczna będzie wykorzystywana, dobrać trzeba właściwy stopień ochrony IP.
W miejscach spokojnych, osłoniętych i bezpiecznych wystarczająca będzie modułowa rozdzielnica IP44 lub nieco bardziej odporna na pył rozdzielnica IP54. Jednak w trudnych warunkach (przy dużym zapyleniu i narażeniu na zalanie) lepszym wyborem będzie rozdzielnica hermetyczna. Może to być pyłoszczelna i odporna na strugi wody modułowa rozdzielnica IP65 lub również pyłoszczelna, a do tego odporna na pełne zanurzenie w wodzie rozdzielnica IP67.