Rozdzielnice modułowe

(162 produkty)

Podkategorie

 • Rozdzielnice natynkowe

  Natynkowe rozdzielnice elektryczne - Sklep Preis-Zone.pl

  W tej kategorii oferujemy Państwu rozdzielnice natynkowe. Dysponujemy ponad 70 modelami rozdzielnic wykonanych z wysokiej jakości tworzywa sztucznego i przystosowanych do eksploatacji wewnątrz pomieszczeń. Oferowane natynkowe rozdzielnice elektryczne wyposażone są w obudowę zamkniętą skrzynkową oraz przystosowane są do plombowania.

  Nowoczesna konstrukcja naszych rozdzielnic ułatwia wprowadzanie przewodów oraz rurek instalacyjnych, a także gwarantuje prosty montaż modułów oraz aparatów instalacyjnych na szynach TH/TS 35. Nasze rozdzielnice elektryczne natynkowe spełniają normy PN-EN 6208:2006, PN-EN 60529:2003 oraz opatrzone są certyfikatem TÜV Rheinland.

  Asortyment naszego sklepu składa się z wyłącznie najlepszej jakości rozdzielnic pochodzących od renomowanych producentów. W swojej ofercie posiadamy rozdzielnice natynkowe: Hager, Legrand, DoktorVolt i wielu innych sprawdzonych marek. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących naszego asortymentu zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.

  Rozdzielnice natynkowe — czym są, jak działają i do czego wykorzystywane są elektryczne rozdzielnice natynkowe?

  Elektryczne rozdzielnice natynkowe to popularne eRBetki wykorzystywane w wielu instalacjach elektrycznych. Wyróżnia je wysoka funkcjonalność, łatwy montaż i możliwość relatywnie prostej modyfikacji sieci. Sprawdź, jak dokładnie działają natynkowe rozdzielnice, jakie są ich rodzaje oraz gdzie i kiedy warto z nich korzystać.

  Rozdzielnica natynkowa — co to jest i jakie ma funkcje?

  Rozdzielnice elektryczne, czyli tzw. eRBetki, to “skrzynki elektryczne” służące do bezpiecznego i skutecznego rozdzielania energii. Pozwalają na dystrybucję prądu z jednej linii źródłowej na wiele obwodów wychodzących, zasilających rozmaite systemy, urządzenia czy konkretne narzędzia elektryczne.

  Istnieją różne typy eRBetek, w tym rozdzielnice natynkowe, które wyróżniają się sposobem montażu. Przytwierdza się je do słupów czy murów — najczęściej z pomocą kołków lub wkrętów.

  Skrzynka jest więc zawieszona na ścianie, co pozwala na łatwy dostęp do jej wnętrza i relatywnie proste modyfikowanie sieci — np. podłączenie nowych linii wychodzących. Stosunkowo prosta jest także wymiana komponentów wewnętrznych — bezpieczników, jak i części odpowiedzialnych za rozdzielanie energii, takich jak bloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PEszyny zbiorcze oraz listwy zaciskowe na szynę.

  Rozdzielnice natynkowe zapewniają więc pewną elastyczność w kreowaniu czy przebudowie instalacji, dzięki czemu są użyteczne nie tylko w sieciach stałych i docelowych, ale także w tych o względnej stałości, gdzie wymagana jest pewna doza swobody.

  Chętnie wykorzystywane są m.in. jako rozdzielnice budowlane na większych budowach, gdzie instalacja nie jest docelowa, ale zakładana jest na dłuższy czas. Natynkowe rozdzielnice sprawdzają się także w zakładach pracy, ponieważ zostawiają miejsce na rozbudowę czy przebudowę sieci np. w miarę rozwoju przedsiębiorstwa.

  Elektryczne rozdzielnice natynkowe — rodzaje

  Rozdzielnica elektryczna pełni przede wszystkim funkcję rozdzielczą i dystrybucyjną. Trzeba jednak zaznaczyć, że poszczególne rodzaje elektrycznych rozdzielnic natynkowych przeznaczone są do pracy z prądem znamionowym o różnej wartości.

  Dostępne są więc rozdzielnice 16A i rozdzielnice 32A, a ich wybór zależy od architektury konkretnej sieci i jej obciążenia (mocy podłączonych systemów i sprzętu).

  Jednak natynkowa rozdzielnica elektryczna może być wyposażona także w rozmaite systemy dodatkowe wzbogacające funkcjonalność. Przede wszystkim wyróżnić warto modele uzbrojone i nieuzbrojone.

  Natynkowe rozdzielnice uzbrojone zawierają wspomniane już bezpieczniki chroniące przed konsekwencjami zwarć, przeciążeń itp. Dzięki nim w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia odcinany jest dopływ prądu do danego obwodu.

  Nieuzbrojone rozdzielnice elektryczne natynkowe pozbawione są takich zabezpieczeń. Służą więc jedynie do rozdzielania i dystrybucji energii. Co istotne, takie eRBetki nigdy nie działają samodzielnie. W sieci zawsze znajduje się bowiem rozdzielnica uzbrojona gwarantująca bezpieczeństwo. Modele nieuzbrojone montowane są za nią w celu dalszego rozgałęzienia instalacji.

  Wymienić warto również natynkowe rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym oraz rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym. To modele wyposażone w dodatkowe systemy kontroli i zabezpieczenia instalacji.

  Dostępne są także natynkowe rozdzielnice z licznikiem (lub licznikami), które pozwalają na pomiar i monitorowanie zużycia energii w całej sieci lub jej konkretnych sekcjach — poszczególnych obwodach lub grupach obwodów.

  Natynkowe rozdzielnice elektryczne z gniazdami

  Ciekawym rodzajem eRBetek są natynkowe rozdzielnice elektryczne z gniazdami. Zapewniają one szczególnie wysoką elastyczność w kreowaniu sieci odbiornikowej. Mówiąc prościej — pozwalają na sprawne, szybkie i bezpieczne podłączanie i odłączanie od prądu rozmaitych systemów, urządzeń i narzędzi elektrycznych.

  Zauważyć trzeba bowiem, że rozdzielnice stacjonarne (a do tych zaliczają się modele natynkowe) w większości mają linie wychodzące połączone “na sztywno”. Takie podłączenie oznacza, że przewody wprowadzane są bezpośrednio do skrzynki, a ich odłączenie wymaga rozkręcenia eRBetki i pracy bezpośrednio na kablach (co zazwyczaj wymaga wyłączenia zasilania.

  Rozdzielnice natynkowe z gniazdami pozwalają natomiast na podłączanie odbiorników przez odpowiednie wtyczki, co zapewnia możliwość zasilenia właściwie dowolnych urządzeń.

  Trzeba jednak zaznaczyć, że elektryczne rozdzielnice natynkowe mogą być wyposażone w gniazda różnego rodzaju. Chodzi tu zarówno o gniazda siłowe (3-fazowe) 16A i 32A, jak i różne standardy gniazd 1-fazowych. Dostępne są zatem natynkowe rozdzielnice z gniazdami francuskimirozdzielnice z gniazdami Schuko czy rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi.

  Rozdzielnica elektryczna natynkowa — ile modułów wybrać?

  Rozdzielnica elektryczna natynkowa ma zapewnić skuteczny rozdział energii i jej dystrybucję do wszystkich obwodów odbiornikowych. Oznacza to, że od architektury sieci zależeć będzie wymagana liczba modułów.

  Natynkowe rozdzielnice modułowe mogą mieć bardzo różną budowę i wielkość. Jeden moduł pozwala na podłączenie jednego bezpiecznika i wyprowadzenie jednej linii wyjściowej. Wielkość skrzynki dobiera się zatem do planowanej liczby linii wychodzących. W sprzedaży dostępne są m.in. takie opcje:

  • rozdzielnica natynkowa 4 modułowa,
  • rozdzielnica natynkowa 6 modułowa,
  • rozdzielnica natynkowa 8 modułowa,
  • rozdzielnica natynkowa 12 modułowa itd.

  Co więcej, moduły mogą być rozłożone w różny sposób, co wpływa m.in. na zachowanie porządku i dobrej organizacji sieci, ale również na funkcjonalność rozdzielnicy natynkowej. W naszym sklepie znajdzie się więc:

  • rozdzielnica natynkowa 1x6,
  • rozdzielnica natynkowa 1x8,
  • rozdzielnica natynkowa 2x18,
  • rozdzielnica natynkowa 4x12,
  • rozdzielnica natynkowa 3x18 itd.

  Pierwsza cyfra oznacza tu liczbę rzędów, druga liczbę modułów w rzędzie.

  Dobór właściwej liczby i układu modułów jest niezwykle istotny. Zbyt mała rozdzielnica natynkowa nie pozwoli bowiem na skuteczne i bezpieczne zasilenie wszystkich systemów docelowych. Z kolei nadmiernie rozbudowana eRBetka to po prostu strata miejsca, jak i pieniędzy, ponieważ cena rozdzielnicy natynkowej zależy również od jej wielkości.

  Z tego względu natynkowerozdzielnice elektryczne zawsze należy dobierać adekwatnie do konkretnej planowanej sieci i jej określonej architektury.

  Rozdzielnice natynkowe — obudowy i klasy szczelności

  Natynkowe rozdzielnice elektryczne wykorzystywane są w rozmaitych miejscach. Montuje się je w domach, biurach, sklepach, obiektach komercyjnych, przemysłowych czy użyteczności publicznej.

  Zdarza się więc, że eRBetka narażona jest na trudne warunki. Chodzi zarówno o ryzyko uszkodzeń mechanicznych, jak i zagrożenia związane z czynnikami zewnętrznymi — przede wszystkim wodą i zanieczyszczeniem cząstkami stałymi.

  W związku z tym rozdzielnice natynkowe należy dopasować do konkretnego miejsca eksploatacji. Oznacza to wybór odpowiednich materiałów i konstrukcji obudowy.

  Obudowy rozdzielnic wykonuje się z rozmaitych materiałów. W większości przypadków są to obudowy z tworzywa sztucznego, które zapewniają podstawową ochronę przed dostępem do elementów niebezpiecznych, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami zewnętrznymi.

  Rozdzielnice natynkowe przeznaczone do pracy w trudniejszych warunkach mogą jednak mieć mocniejsze obudowy metalowe. Najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale także na czynniki chemiczne są natomiast obudowy gumowe do rozdzielnic, które doskonale chronią przed uderzeniami, otarciami czy przebiciem, jak i przed działaniem chemii budowlanej czy przemysłowej.

  Sam materiał to jednak nie wszystko. W wielu przypadkach natynkowa rozdzielnica elektryczna może być bowiem narażona na szkodliwe działanie wody i różnego rodzaju cząstek stałych. Zadbać warto zatem o odpowiednią klasę szczelności IP.

  Podstawową ochronę przed bryzgami wody oraz większymi cząstkami stałymi (o średnicy ponad 1mm) zapewniają rozdzielnice IP44. W warunkach niewielkiego (lub sporadycznego) zapylenia lepszym wyborem będzie jednak natynkowa rozdzielnica IP54 chroniąca przed drobniejszymi cząstkami stałymi.

  W wyjątkowo trudnych warunkach stosuje się natomiast natynkowe rozdzielnice hermetyczne. To modele w pełni pyłoszczelne i wysoce wodoszczelne. Rozdzielnica IP65 chroni przed strugami wody lanymi na obudowę z dowolnego kierunku, natomiast rozdzielnica IP67 zapewnia ochronę nawet w przypadku pełnego (choć krótkotrwałego — do 30 minut) zanurzenia eRBetki w wodzie.

 • rozdzielnice podtynkowe

  Podtynkowe rozdzielnice elektryczne - Sklep Preis-Zone

  Oferujemy Państwu wysokiej jakości rozdzielnice podtynkowe. Nasz asortyment tworzony jest przez ponad 20 różnorodnych modeli rozdzielnic wnękowych dedykowanych budownictwu mieszkaniowemu i sektorowi przemysłowemu. Nasze podtynkowe rozdzielnice wykonane są z trwałego tworzywa ABS, w trosce o precyzyjne spasowanie konstrukcji oraz elementów montażowych. Oferowane rozdzielnice umożliwiają sprawny montaż zabezpieczeń nadmiarowo-prądowych, wyłączników różnicowo-prądowych oraz pozostałych aparatów elektrycznych.

  Rozdzielnice podtynkowe oferowane w naszym sklepie przystosowane są do plombowania i wyposażone są w szyny DIN (TH/TS 35), dzięki czemu gwarantują wysoką wszechstronność zastosowań. Prezentowane rozdzielnice elektryczne podtynkowe opatrzone są certyfikatem TÜV Rheinland oraz spełniają obowiązujące normy PN.

  Bogaty asortyment sklepu Preis Zone składa się z produktów wyłącznie renomowanych producentów. Oferujemy Państwu rozdzielnice podtynkowe: Hager, Legrand, DoktorVolt oraz innych sprawdzonych marek. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu. Służymy pomocą i merytorycznym wsparciem na każdym etapie współpracy.

  Rozdzielnice podtynkowe — funkcjonalne i estetyczne rozdzielnice elektryczne do instalacji stałych

  Elektryczne rozdzielnice podtynkowe pozwalają na bezpieczne i efektywne rozdzielenie energii i jej dystrybucję z jednego źródła na wiele obwodów wychodzących. Ze względu na sposób montażu doskonale sprawdzają się w docelowych, stałych instalacjach, zapewniając funkcjonalność i estetykę. Sprawdź, jak zbudowane są rozdzielnice podtynkowe, gdzie warto je stosować i jak wybrać odpowiedni model.

  Rozdzielnica podtynkowa — czym jest i do czego służy?

  Rozdzielnica elektryczna, inaczej nazywana eRBetką, to urządzenie wykorzystywane przede wszystkim do rozdzielania energii z jednej linii źródłowej na wiele obwodów wyjściowych. Umożliwia ona zatem rozgałęzienie instalacji i dystrybucję energii do wielu odbiorników — systemów, urządzeń czy narzędzi elektrycznych.

  Ta funkcja rozdzielcza i dystrybucyjna realizowana jest przez odpowiednie komponenty umieszczone w rozdzielnicy elektrycznej. Są to m.in. bloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PEszyny zbiorcze oraz listwy zaciskowe na szynę.

  Elektryczna rozdzielnica podtynkowa może być jednak wyposażona w dodatkowe komponenty. Przede wszystkim wymienić należy rozdzielnice bezpiecznikowe, które poza rozdzielaniem energii służą także zabezpieczeniu instalacji. Taka eRBetka wyposażona jest w bezpieczniki (np. wyłączniki różnicowoprądowe), które chronią sieć (jej użytkowników i podłączone urządzenia) przed następstwami zdarzeń niepożądanych, takich jak zwarcia czy przeciążenia.

  Cechą charakterystyczną rozdzielnic podtynkowych jest sposób montażu. Skrzynki umieszcza się bowiem w dopasowanych wnękach w murze w taki sposób, że front eRBetki licuje z elewacją. Dzięki temu rozdzielnica podtynkowa jest estetycznie “wtopiona” w ścianę i nie zajmuje wiele miejsca.

  Względy estetyczne sprawiają, że elektryczne rozdzielnice podtynkowe doskonale sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, komercyjnych i obiektach użyteczności publicznej. Montowane są wszędzie tam, gdzie znaczenie ma wygląd — w mieszkaniach, sklepach, biurach itp.

  Konsekwencją montażu rozdzielnicy podtynkowej we wnęce jest jednak brak elastyczności sieci. Utrudniony jest bowiem dostęp do wnętrza skrzynki, a jej demontaż, jak i podłączenie nowych linii często wymagają kucia w murach. Z tego powodu podtynkowe rozdzielnice elektryczne nadają się jedynie do instalacji docelowych i stałych — tam, gdzie mamy kompleksowy projekt sieci i nie przewiduje się jej rozbudowy czy modyfikacji.

  Rozdzielnice elektryczne podtynkowe — jakie są ich rodzaje?

  Podtynkowe rozdzielnice elektryczne dzielą się na wiele typów i rodzajów. Poszczególne modele różnią się wielkością, liczbą i układem modułów, funkcjami dodatkowymi i wyposażeniem.

  Przede wszystkim należy zaznaczyć, że rozdzielnice elektryczne podtynkowe mogą zawierać komponenty przeznaczone do pracy z różnym prądem znamionowym. Oznacza to, że skrzynkę należy dobierać odpowiednio do obciążenia konkretnej sieci, a więc do tego, jakie systemy i urządzenia chcemy podłączyć.

  Mamy zatem podtynkowe rozdzielnice 16A przeznaczone do instalacji o mniejszym obciążeniu (np. do oświetlenia). Przy większych obciążeniach konieczny jest natomiast montaż podtynkowej rozdzielnicy 32A, która obsłuży systemy i urządzenia o większym poborze mocy — np. kuchenki elektryczne czy rozmaite maszyny w zakładach pracy.

  Wybierając rozdzielnice elektryczne podtynkowe, warto zwrócić uwagę również na wyposażenie dodatkowe. Podstawową funkcją eRBetki jest oczywiście rozdzielanie i dystrybucja energii, ale wspomnieliśmy już o dodatkowej funkcji zabezpieczającej.

  W bezpieczniki wyposażone są tzw. rozdzielnice uzbrojone. Montuje się w nich odpowiednie (dostosowane do konkretnej sieci) wyłączniki różnicowoprądowe i nadprądowe. W przypadku wystąpienia zdarzeń niebezpiecznych — zwarć czy przeciążeń — bezpiecznik odcina dopływ prądu do danego obwodu, co pozwala uniknąć groźnych konsekwencji — przepalenia urządzeń, a nawet pożarów.

  Jednak w sprzedaży dostępne są również nieuzbrojone rozdzielnice elektryczne podtynkowe. Pozbawione są one systemów zabezpieczeń i pełnią wyłącznie rolę rozdzielczą i dystrybucyjną.

  Pamiętajmy także, że rozdzielnica podtynkowa może być wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia i systemy kontroli. Mamy np. rozdzielnicez łącznikiem krzywkowym oraz rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym.

  Na uwagę zasługują także podtynkowe rozdzielnice z licznikiem (lub wieloma licznikami). To modele bardzo praktyczne i użyteczne w wielu sytuacjach. Pozwalają na pomiar i monitorowanie zużycia energii w całej sieci lub jej poszczególnych sekcjach — konkretnych obwodach lub grupach takich obwodów.

  Podtynkowe rozdzielnice modułowe

  Rozdzielnica elektryczna zawsze powinna być dostosowana do architektury konkretnej instalacji. Oznacza to m.in. właściwą liczbę modułów umożliwiających podłączenie linii wychodzących, bezpieczników itp.

  W przypadku rozdzielnic podtynkowych dobre rozplanowanie instalacji jest kluczowe. O ile bowiem rozdzielnice natynkowe zapewniają pewną elastyczność w modyfikowaniu sieci, w modelach podtynkowych jest to znacznie trudniejsze. Zarówno skrzynka, jak i przewody są tu “wtopione” w ścianę, a przebudowa sieci wymaga kucia w murach.

  Co więcej, w rozdzielnicach elektrycznych podtynkowych przewód zasilający, jak i obwody wyjściowe w zasadzie zawsze podłączone są “na sztywno”. Ich demontaż wymaga więc rozkręcenia eRBetki i pracy bezpośrednio na kablach.

  Tam, gdzie potrzebna jest większa elastyczność lepiej więc postawić na rozdzielnice budowlane z gniazdami (francuskimiSchuko lub szwajcarskimi), do których podłącza się odbiorniki energii. Uwagę zwrócić warto też na rozdzielnice z kablem oraz rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym — to modele, które pozwalają na proste podłączenie i odłączenie od źródła zasilania.

  Wybierając modułową rozdzielnicę podtynkową, trzeba jednak z góry zaplanować jej umiejscowienie, jak i architekturę sieci wychodzącej — liczbę i układ obwodów wyjściowych. Na tej podstawie dobiera się właściwą liczbę modułów, a do wyboru są:

  • rozdzielnice podtynkowe 4 modułowe,
  • rozdzielnice podtynkowe 6 modułowe,
  • rozdzielnice podtynkowe 8 modułowe,
  • rozdzielnice podtynkowe 12 modułowe itd.

  Jeden moduł to jedno miejsce na podłączenie linii wyjściowej i montaż bezpiecznika. Warto jednak zauważyć, że moduły w rozdzielnicach podtynkowych mogą być rozmieszczone w różny sposób. Układa się je w rzędy, co pozwala na uporządkowanie i lepszą organizację całej instalacji.

  Liczba rzędów, jak i modułów w każdym rzędzie może być różna, dostępne są m.in.:

  • rozdzielnice podtynkowe 1x6,
  • rozdzielnice podtynkowe 1x8,
  • rozdzielnice podtynkowe 2x18,
  • rozdzielnice podtynkowe 4x12,
  • rozdzielnice podtynkowe 3x18 itd.

  Pierwsza cyfra oznacza tu liczbę rzędów, druga liczbę modułów w rzędzie.

  Wybór jest zatem duży i powinien być przemyślany. Zbyt mała rozdzielnica podtynkowa nie spełni bowiem wymagań i nie będzie mogła “obsłużyć” całej sieci. Z kolei zbyt duża skrzynka to wyższy koszt jej zakupu, ale także niepotrzebna strata miejsca.

  Podtynkowa rozdzielnica elektryczna — materiał obudowy i klasa szczelności IP

  Podtynkowa rozdzielnica elektryczna może być montowana w różnych miejscach i warunkach. Bywa, że skrzynka narażona jest na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystnie warunki zewnętrzne — np. działanie wody i rozmaitych zanieczyszczeń. Warto zatem wybrać odpowiednią obudowę i klasę szczelności eRBetki.

  Ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi zapewnia obudowa rozdzielnicy wykonana z odpowiednich materiałów. Co prawda w przypadku rozdzielnicy podtynkowej jest to sprawa drugorzędna — skrzynka zamontowana we wnęce w ścianie jest bowiem schowana i chroniona samym murem.

  Dlatego w tych modelach wykorzystuje się głównie obudowy z tworzywa. Metalowe i gumowe obudowy stosowane są więc w rozdzielnicach przenośnych, ewentualnie natynkowych. W rozdzielnicach podtynkowych praktycznie się ich nie spotyka.

  Mimo to warto zwrócić uwagę na drzwi wewnętrzne do rozdzielnicy podtynkowej. Te są bowiem wystawione na ewentualne czynniki mechaniczne. Tam, gdzie istnieje ryzyko uderzeń, otarć itp. warto postawić na zamknięcia metalowe.

  Baczną uwagę trzeba zwracać również na klasę szczelności rozdzielnicy podtynkowej. W większości przypadków wystarczająca jest podstawowa rozdzielnica IP44, ewentualnie pyłoodporna rozdzielnica IP54. Modele podtynkowe montowane są bowiem głównie w miejscach zacisznych, spokojnych i bezpiecznych.

  Niemniej w zakładach przemysłowych, warsztatach itp. dobrym pomysłem może być rozdzielnica hermetyczna, a więc pyłoszczelna i wysoce odporna na wodę. Podtynkowa rozdzielnica IP65 zapewnia ochronę przed strugami wody, a rozdzielnica IP67 nawet przed całkowitym zanurzeniem w wodzie na czas nie dłuższy niż 30 minut.

  Wybór właściwej rozdzielnicy elektrycznej podtynkowej bywa trudny. Pod uwagę należy bowiem brać nie tylko wyposażenie samej skrzynki, dopasowanie do konkretnej sieci (jej architektury i obciążenia) oraz funkcje dodatkowe. Istotne jest także miejsce montażu i warunki, w jakich eRBetka ma działać. Dlatego przed zakupem dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać rozdzielnicę podtynkową do konkretnych potrzeb i specyfiki danej instalacji elektrycznej.

 • Rozdzielnice hermetyczne

  Rozdzielnice hermetyczne – sklep i hurtownia Preis Zone

  Dlaczego sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone jest dobrym miejscem na zakupy? Ponieważ otrzymujesz tu wiele produktów (np. modułowe rozdzielnice hermetyczne) w korzystnych cenach, a w dodatku z szybką przesyłką i pełnym wsparciem pracowników sklepu. Hermetyczne rozdzielnice natynkowe wyróżniają się prostotą montażu, część z nich posiada na przykład prestiżowy certyfikat TÜV Rheinland (szczegóły znajdziesz w opisach konkretnych produktów). Przy wyborze sprawdź stopień ochrony (np. IP65) i klasę ochrony, a także przedział temperatur, w których jest możliwa praca oraz możliwości montażu i dane związane z napięciem elektrycznym.

  Rozdzielnice hermetyczne — funkcjonalne rozdzielnice elektryczne o podwyższonej klasie szczelności

  Elektryczne rozdzielnice hermetyczne to eRBetki o wysokiej klasie szczelności IP. Doskonale sprawdzają się więc w trudniejszych warunkach, gdzie urządzenie narażone jest na działanie wody lub pyłu. Sprawdź, czym są, jak działają, gdzie i kiedy przydają się rozdzielnice hermetyczne oraz jak dopasować je do konkretnych potrzeb i zastosowań.

  Rozdzielnica hermetyczna — do czego służy i co ją wyróżnia?

  Wszystkie rozdzielnice elektryczne wykorzystywane są przede wszystkim do rozdzielania energii i jej dystrybucji. Pozwalają więc na rozgałęzienie instalacji z jednego przewodu źródłowego na wiele obwodów wyjściowych — zasilających konkretne systemy czy urządzenia elektryczne.

  Rozdzielanie energii możliwe jest dzięki odpowiedniemu wyposażeniu rozdzielnic. W skrzynce znajdują się zatem bloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PEszyny zbiorcze oraz listwy zaciskowe na szynę.

  Dodatkowo rozdzielnica hermetyczna wyposażona może być także w systemy zabezpieczające sieć przed konsekwencjami zwarć i przeciążeń.

  W tym celu wykorzystuje się rozdzielnice bezpiecznikowe zawierające odpowiednie wyłączniki różnicowoprądowe czy nadprądowe. W przypadku wystąpienia zdarzeń niebezpiecznych automatycznie odcinają one dopływ prądu do konkretnych obwodów.

  Elementy wrażliwe — systemy rozdzielania energii i zabezpieczenia — powinny być odpowiednio chronione zarówno przed dostępem osób, jak i przed czynnikami zewnętrznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego za istotną funkcję rozdzielnic uznaje się izolowanie części wewnętrznych eRBetki.

  Ta funkcja jest szczególnie ważna właśnie w przypadku rozdzielnic hermetycznych. Wysoka klasa szczelności IP oznacza bowiem dobre zabezpieczenie zawartości eRBetki przed wodą oraz cząstkami stałymi — w tym pyłem.

  Hermetyczne rozdzielnice elektryczne — klasa szczelności IP

  Hermetyczne rozdzielnice elektryczne wyróżniają się na tle innych modeli podwyższoną klasą szczelności IP.

  Parametr ten opisuje poziom zabezpieczenia przed dostępem do części niebezpiecznych, a także przed penetracją urządzenia przez czynniki zewnętrzne. Mówiąc prościej — określa odporność obudowy rozdzielnicy na wodę i cząstki stałe.

  Kod IP składa się z dwóch cyfr. Pierwsza z nich opisuje stopień ochrony użytkownika urządzenia przed dostępem do części niebezpiecznych oraz stopień odporności na penetrację przez cząstki stałe. Druga cyfra opisuje natomiast odpornośc na penetracje przez wodę.

  Standardowe eRBetki — rozdzielnice IP44 czy rozdzielnice IP54 wykazują zatem 4 poziom odporności na wodę (ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku) oraz 4 i 5 poziom odporności na cząstki stałe (odpowiednio — ochrona przed cząstkami o średnicy ponad 1 mm oraz ochrona przed pyłem).

  Rozdzielnice hermetyczne zapewniają jednak zdecydowanie lepszą ochronę. Przede wszystkim są w pełni pyłoszczelne, ale też lepiej zabezpieczone przed penetracją przez wodę.

  Rozdzielnice IP65 wykazują najwyższy stopień ochrony przeciwpyłowej, a także ochronę przed strugami wody (do 100 litrów na minutę) lanymi z dowolnego kierunku.

  Z kolei rozdzielnica IP67 to także całkowita pyłoszczelność, a do tego odporność nawet na krótkotrwałe (do 30 minut) zanurzenie w wodzie o głębokości 0,15 m powyżej wierzchu obudowy lub 1 m powyżej spodu obudowy niższej niż 0,85 m.

  Rozdzielnice hermetyczne mogą zatem pracować nawet w bardzo trudnych warunkach. Z tego względu idealnie spisują się na budowach, w zakładach przemysłowych, a także “w terenie” — np. przy wydarzeniach plenerowych czy rozmaitych pracach na zewnątrz.

  Rozdzielnice elektryczne hermetyczne — rodzaje

  Hermetyczne rozdzielnice elektryczne dzielą się na różne typy i rodzaje ze względu na konkretne parametry, budowę czy sposób montażu.

  Przede wszystkim wyróżnić trzeba hermetyczne rozdzielnice 16A i rozdzielnice 32A. Przeznaczone są one do pracy z różnym prądem znamionowym, a więc z różnym obciążeniem sieci.

  Istotne jest także, że nie każda eRBetka jest rozdzielnicą bezpiecznikową. W zabezpieczenia wyposażone są tzw. rozdzielnice uzbrojone, ale często wykorzystuje się również hermetyczne rozdzielnice nieuzbrojone. Te drugie służą głównie do rozdzielania energii w złożonych, wielokrotnie rozgałęziających się instalacjach i zawsze montowane są za rozdzielnica uzbrojoną.

  Na wzmiankę zasługują również rozdzielnice elektryczne hermetyczne z dodatkowymi systemami kontroli sieci i jej zabezpieczenia. Są to rozdzielnice z łącznikiem krzywkowymrozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym czy rozdzielnice z licznikiem.

  Rozdzielnice hermetyczne stacjonarne i przenośne

  Szczególnie istotny podział przebiega między hermetycznymi rozdzielnicami stacjonarnymi i przenośnymi.

  Rozdzielnice stacjonarne montuje się do ścian i słupów i wykorzystuje w sieciach trwałych, o ustalonej strukturze. Wyróżniamy wśród nich hermetyczne rozdzielnice natynkowe oraz rozdzielnice podtynkowe.

  Modele podtynkowe montowane są we wnękach w ścianach tak, by ich front licował z elewacją. To rozwiązanie bardzo estetyczne, ale mało elastyczne. Przewody prowadzone są bowiem pod tynkiem, więc ich modyfikacja (np. dołożenie linii wyjściowej) wymaga kucia w ścianach.

  Nieco więcej swobody dają hermetyczne rozdzielnice natynkowe, które przykręca się do ścian i słupów. Daje to łatwiejszy dostęp do wnętrza eRbetki i umożliwia np. dołożenie kolejnych obwodów.

  Rozdzielnice hermetyczne natynkowe wykorzystywane są zatem w sieciach względnie stałych, ale otwartych na modyfikacje, z kolei te podtynkowe stosuje się przede wszystkim w sieciach docelowych o niezmiennej architekturze.

  W sprzedaży dostępne są także przenośne rozdzielnice elektryczne hermetyczne. To modele dające najwięcej swobody — tak w kwestii lokowania eRBetki, jak i kształtowania architektury sieci. Najczęściej bowiem rozdzielnice przenośne wyposażone są w gniazda, co pozwala na szybkie, łatwe i bezpieczne podłączanie i odłączanie konkretnych systemów czy urządzeń odbiornikowych.

  Z tego względu rozdzielnice hermetyczne przenośne chętnie wykorzystuje się jako rozdzielnice budowlane i “terenowe”, a więc wykorzystywane w instalacjach tymczasowych i roboczych, w których istotna jest możliwość łatwej modyfikacji.

  Modułowa rozdzielnica elektryczna hermetyczna — jaką wybrać?

  Hermetyczne rozdzielnice elektryczne modułowe to modele, które można samemu uzbroić w odpowiednie komponenty adekwatne do potrzeb czy architektury sieci.

  Ich wybór wymaga jednak dobrego przemyślenia struktury instalacji i właściwego doboru nie tylko komponentów wewnętrznych, ale też samej rozdzielnicy — jej wielkości czy układu modułów. Dostępne są bowiem m.in.:

  • rozdzielnice hermetyczne 4 modułowe
  • rozdzielnice hermetyczne 6 modułowe
  • rozdzielnice hermetyczne 8 modułowe
  • rozdzielnice hermetyczne 12 modułowe
  • rozdzielnice hermetyczne 18 modułowe itd.

  Największe modele mogą mieć nawet kilkadziesiąt modułów. Ze względów funkcjonalnych, jak i dla lepszej organizacji instalacji moduły układa się w rzędach o różnej pojemności. Mamy zatem:

  • rozdzielnice hermetyczne 1x8
  • rozdzielnice hermetyczne 2x18
  • rozdzielnice hermetyczne 4x12
  • rozdzielnice hermetyczne 3x18 itd.

  Pierwsza cyfra oznacza tu liczbę rzędów, a druga liczbę modułów w rzędzie.

  Jak widać, dostępne są rozmaite układy modułów, co pozwala dobrać rozdzielnicę hermetyczną odpowiednią do dowolnej instalacji i jej unikatowej architektury.

  To sprawia, że modułowe rozdzielnice elektryczne hermetyczne dają wiele swobody i pozwalają kształtować instalacje skrojone na miarę — idealnie dostosowane do konkretnych potrzeb.

Filtry
Filtry

Cena

0,00 zł - 1 980,00 zł

Na stanie

EAN

Model

No choice available on this group

Jest 162 produktów.

Filtry
Filtry

Cena

0,00 zł - 1 980,00 zł

Na stanie

EAN

Model

No choice available on this group

Produktów na stronie:
Pokazano 1-12 z 162 pozycji
Rozdzielnice modułowe - Preis-Zone.pl

Rozdzielnice modułowe – sklep i hurtownia Preis Zone

Sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone, korzystając z nowoczesnych rozwiązań e-commerce, ułatwia zakup produktów niezbędnych do budowy lub remontu bez konieczności wychodzenia z domu. Sprawdź, czym różnią się poszczególne rozdzielnice modułowe zgromadzone w podkategoriach. Są to między innymi rozdzielnice modułowe natynkowe, które – jak sama nazwa wskazuje – stosuje się poprzez instalację na ścianie. Z kolei w ścianie można umieścić rozdzielnice modułowe podtynkowe. W pomieszczeniach szczególnie narażonych na niekorzystne czynniki najlepiej zastosować zaś rozdzielnice modułowe hermetyczne, które są szczególnie odporne i specyficznie wykonane. Porównaj konkretne parametry i zamów najlepszy wariant, korzystając z aktualnych cen.

Rozdzielnice modułowe — nowoczesne rozdzielnice elektryczne dopasowane do każdej instalacji

Rozdzielnice modułowe to nieodłączny element nowoczesnych instalacji elektrycznych. Dzięki swojej modułowej budowie są elastyczne i łatwo dopasować je do różnych potrzeb. Sprawdź, czym dokładnie są elektryczne rozdzielnice modułowe, jakie są ich rodzaje oraz jak dobrać odpowiednią wielkość i rodzaj dla konkretnej instalacji.

Rozdzielnica modułowa — czym jest i jak działa?

Elektryczna rozdzielnica modułowa stanowi kluczowy element instalacji elektrycznej. Pełni ona rolę centralnego punktu dystrybucji i rozdzielania energii oraz zabezpieczenia sieci przed konsekwencjami niepożądanych zdarzeń — zwarć, przeciążeń itp.

Za rozdzielanie i dystrybucję prądu w modułowych rozdzielnicach elektrycznych odpowiadają m.in. takie komponenty jak bloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PEszyny zbiorcze oraz listwy zaciskowe na szynę. Pozwalają one na rozgałęzienie sieci i doprowadzenie energii z jednego przewodu źródłowego do wielu obwodów wychodzących.

Zabezpieczające działanie rozdzielnicy modułowej opiera się z kolei na monitorowaniu przepływu prądu oraz wykrywaniu ewentualnych nieprawidłowości, takich jak przeciążenia czy zwarcia. Gdy system wykryje zagrożenie, odpowiednie zabezpieczenia są aktywowane, aby odłączyć uszkodzony obwód od zasilania i zapobiec dalszym uszkodzeniom lub zagrożeniom dla użytkowników.

Warto zaznaczyć, że nie każda rozdzielnica elektryczna pełni tę zabezpieczającą rolę. Rozdzielnice nieuzbrojone pozbawione są bezpieczników, a ich funkcja ogranicza się do rozdzielania i dystrybucji energii. Jednak w każdej instalacji powinna być przynajmniej jedna, główna rozdzielnica uzbrojona (tzw. rozdzielnica bezpiecznikowa) zapewniająca odpowiednią ochronę.

Atutem modułowej rozdzielnicy jest możliwość elastycznego dostosowania do konkretnej instalacji oraz łatwa wymiana lub rozbudowa poszczególnych komponentów. Zapewnia to dużą elastyczność w budowaniu zindywidualizowanych sieci. Z tego względu rozdzielnice modułowe są chętnie wybierane i montowane w budynkach prywatnych, komercyjnych oraz w obiektach użyteczności publicznej.

Rozdzielnice modułowe są też łatwe w konserwacji oraz umożliwiają szybką wymianę uszkodzonych komponentów bez konieczności wymiany całej jednostki. Pozwala to na szybką naprawę awarii oraz dostosowanie instalacji do zmieniających się potrzeb użytkowników.

Rozdzielnica modułowa stanowi zatem niezbędny element w każdej instalacji elektrycznej, zapewniając nie tylko bezpieczną dystrybucję energii, ale także elastyczność i łatwość konserwacji. Jej działanie opiera się na modułowej konstrukcji, która umożliwia dostosowanie do konkretnych potrzeb oraz skuteczną ochronę przed awariami i zagrożeniami.

Elektryczne rozdzielnice modułowe — rodzaje

Elektryczne rozdzielnice modułowe dzielą się na wiele typów, które można dopasować do konkretnych potrzeb instalacji elektrycznej.

Różnice pomiędzy konkretnymi modelami dotyczą m.in. sposobu i miejsca montażu czy wielkości i ilości modułów. Istotne są jednak również kwestie budowy skrzynki czy wyposażenie dodatkowe.

Ważny podział dotyczy także prądu znamionowego, z którym eRBetka może pracować. Wyróżniamy zatem rozdzielnice 16A i rozdzielnice 32A przeznaczone do instalacji o innym obciążeniu. Co jednak istotne, elektryczne rozdzielnice modułowe mogą być wyposażone w różne komponenty dostosowane do obciążenia i prądu znamionowego na konkretnych liniach. Możliwe jest zatem samodzielne dobranie części do każdego obwodu z osobna, a także wymiana tych części w razie potrzeby.

Pamiętajmy również, że elektryczne rozdzielnice modułowe można wyposażać w dodatkowe mechanizmy zabezpieczające i kontrolne. Tworzyć można m.in. rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym. Na uwagę zasługują także modułowe rozdzielnice z licznikiem.

Modułowe rozdzielnice natynkowe i podtynkowe

Jedną z istotniejszych kwestii przy wyborze modułowej rozdzielnicy elektrycznej jest sposób i miejsce montażu. Wyróżniamy bowiem modele natynkowe i podtynkowe.

Modułowe rozdzielnice natynkowe to skrzynki, które z pomocą wkrętów czy kołków montuje się do gotowego muru lub słupa. Montaż jest więc prosty i szybki, a w razie potrzeby istnieje możliwość zdjęcia skrzynki. Zapewniony jest też relatywnie łatwy dostęp do wnętrza eRBetki, co pozwala na dosyć prostą modyfikację instalacji (np. podłączenie nowych linii wychodzących).

Natynkowe rozdzielnice elektryczne modułowe wykorzystywane są zatem tam, gdzie mamy do czynienia z sieciami względnie stałymi, ale chcemy jednak zachować pewną elastyczność. Takie modele dobrze sprawdzą się np. na dużych budowach, ale też w zakładach pracy oraz obiektach komercyjnych.

Z kolei modułowe rozdzielnice podtynkowe zakłada się w specjalnie do tego przeznaczonych wnękach. Front skrzynki licuje z elewacją, co zapewnia wysoką estetykę, ale ogranicza możliwości przebudowy sieci.

Podtynkowa rozdzielnica elektryczna modułowa jest bowiem “zatopiona” w murze. Jej demontaż i podłączenie nowych linii wymaga zatem kucia w ścianie. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak w instalacjach stałych i docelowych — np. w budynkach mieszkalnych.

Rozdzielnice elektryczne modułowe — ile modułów wybrać?

Rozdzielnice modułowe zapewniają elastyczność w kształtowaniu instalacji, ale same powinny być dobierane z uwagą, ponieważ mogą mieć różną liczbę modułów.

Wielkość i pojemność eRBetki modułowej dobrać należy zatem odpowiednio do konkretnych potrzeb, architektury sieci i liczby obwodów wychodzących. Do wyboru są bowiem:

 • Rozdzielnice 2-modułowe: To niewielkie rozdzielnice elektryczne, które są powszechnie stosowane w mniejszych instalacjach, takich jak pomieszczenia gospodarcze, garaże lub małe punkty usługowe. Zapewniają podstawową ochronę oraz dystrybucję energii elektrycznej dla niewielkich obciążeń.
 • Rozdzielnice 4-modułowe: Stosowane w większych instalacjach, takich jak mieszkania, domy jednorodzinne, małe biura oraz sklepy. Mają większą pojemność i umożliwiają podłączenie większej liczby obwodów oraz zabezpieczeń.
 • Rozdzielnice 6-modułowe: Te rozdzielnice są stosowane w większych instalacjach, np. w biurach, sklepach, a także w mniejszych budynkach przemysłowych. Oferują jeszcze większą elastyczność w planowaniu instalacji oraz zabezpieczeń.
 • Rozdzielnice 8-modułowe: Montowane są w jeszcze większych instalacjach — w domach wielorodzinnych, biurowcach, wielkopowierzchniowych sklepach oraz obiektach przemysłowych. 
 • Rozdzielnice 12-modułowe: Rozdzielnice elektryczne, które dobrze sprawdzają się w instalacjach przemysłowych. Korzysta się z nich m.in. w zakładach produkcyjnych, magazynach i centrach logistycznych. Zapewniają obsługę większej liczby obwodów oraz zabezpieczeń, co jest niezbędne w przypadku dużych instalacji.
 • Rozdzielnice 18-modułowe i większe: Te rozdzielnice modułowe są stosowane w bardzo dużych instalacjach. Montuje się je w takich obiektach jak elektrownie, rafinerie i inne kompleksy przemysłowe.

Dobór odpowiedniej rozdzielnicy elektrycznej modułowej zależy więc od wielkości instalacji, liczby obwodów oraz wymagań dotyczących zabezpieczeń i mocy. Dzięki różnym dostępnym rozmiarom można dobrać rozdzielnice odpowiednią do konkretnych potrzeb i wymagań każdej instalacji elektrycznej.

Modułowa rozdzielnica elektryczna — obudowa i szczelność

Modułowa rozdzielnica elektryczna ma zapewniać bezpieczny rozdział i dystrybucję energii. Ta funkcja w dużej mierze zależy od właściwej konstrukcji samej obudowy eRBetki.

Odpowiednio dobrana obudowa do rozdzielnicy elektrycznej chroni bowiem komponenty wewnętrzne zarówno przed dostępem osób niepowołanych, jak i przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi. Kluczowe jest zatem, aby odpowiednio dobrać materiał obudowy oraz szczelność modułowej rozdzielnicy elektrycznej.

Podstawowe eRBetki mają obudowy z tworzywa (plastiku). To materiał trwały, ale mało odporny na uszkodzenia mechaniczne (przebicia, pękanie itp.). Dlatego w trudnych warunkach, gdzie rozdzielnica modułowa narażona jest na uderzenia, otarcia itp. lepiej wybrać obudowy metalowe, a nawet rozdzielnice gumowe.

Istotne jest także dobre zabezpieczenie przed cząstkami stałymi oraz wodą. W zależności od tego, gdzie modułowa rozdzielnica elektryczna będzie wykorzystywana, dobrać trzeba właściwy stopień ochrony IP.

W miejscach spokojnych, osłoniętych i bezpiecznych wystarczająca będzie modułowa rozdzielnica IP44 lub nieco bardziej odporna na pył rozdzielnica IP54. Jednak w trudnych warunkach (przy dużym zapyleniu i narażeniu na zalanie) lepszym wyborem będzie rozdzielnica hermetyczna. Może to być pyłoszczelna i odporna na strugi wody modułowa rozdzielnica IP65 lub również pyłoszczelna, a do tego odporna na pełne zanurzenie w wodzie rozdzielnica IP67.

Czytaj więcej Czytaj mniej
Gwarancja dostawy Naszą rzetelność potwierdza znak jakości Trusted Shops!
30-dniowy okres zwrotu Masz aż 30 dni by zwrócić kupione produkty.
Bezpiecznie Połączenie z tą stroną jest szyfrowane kluczem SSL, więc Twoje dane są bezpieczne!
Wsparcie BOK Udzielamy fachowej pomocy, reagujemy szybko na potrzeby Klientów
Zadowoleni Klienci 97% klientów ocenia pozytywnie zakupy w Preis-Zone