ŁADOWARKI DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH
( ilość produktów: 13 )Doktorvolt WALLBOX Naścienna stacja ładowania 11 kW z kablem 5m i wtyczką Typ 2 9970
Komplet WALLBOX Mobilna stacja ładowania, kabel 5 m typ 2, 11 kW Doktorvolt 1390
Ładowarki do samochodów elektrycznych to urządzenia doskonale znane posiadaczom pojazdów EV. Po polskich drogach jeździ coraz więcej samochodów elektrycznych, ale dla wielu kierowców szukanie publicznych stacji ładowania jest nadal problemem. Jeśli mamy własny dom, możemy go wyposażyć w ładowarkę do samochodu elektrycznego. To niewielkie urządzenie pozwala szybko naładować “elektryka” i cieszyć się ekonomiczną jazdą.
Co to jest ładowarka do samochodu elektrycznego?
Ładowarka do samochodu elektrycznego to urządzenie służące do ładowania baterii samochodu elektrycznego prądem stałym (DC) lub zmiennym (AC) w czasie postoju pojazdu. Ładowanie samochodów elektrycznych odbywa się z różną mocą (w zależności od mocy ładowarki i ograniczeń mocy ładowania w samochodzie), od tego też zależy prędkość ładowania.
Ładowarka do samochodów elektrycznych może mieć rozmiary sporego dystrybutora paliwa, jeśli jest ustawiona w miejscu ogólnodostępnym. Do zastosowań indywidualnych polecane są jednak mniejsze urządzenia o kompaktowej budowie i niewielkich rozmiarach przeznaczone do zawieszenia na ścianie garażu lub podjazdu przed domem.
Ładowarki do samochodów elektrycznych - podział
Ładowanie samochodów elektrycznych może się odbywać na kilka sposobów. Właściciele pojazdów EV najczęściej sięgają po:
-
Publiczne stacje ładowania - to stanowiska przeznaczone do szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Najchętniej używane przez właścicieli samochodów elektrycznych, ponieważ pojazd można naładować nawet w ciągu kilkunastu minut, np. w czasie zakupów lub przerwy na kawę. Stacje ładowania pojazdów elektrycznych dzielą się na: stacje ładowania prądem zmiennym w zakresie od od 1,4 kW do 22 kW oraz stacje ładowania prądem stałym (DC) o mocy od 10kW do 300 kW.
-
Gniazdko elektryczne 230V - najprostsza metoda ładowania możliwa dzięki zastosowaniu specjalnych przewodów wyposażonych w odpowiednie wtyczki. Jest to jednocześnie metoda najbardziej czasochłonna. Naładowanie baterii może zajmować nawet do 12 godzin.
-
Wallbox - czyli domowe ładowarki do samochodów elektrycznych, to doskonałe rozwiązanie dla posiadaczy samochodów elektrycznych i własnej posesji. Niewielkich rozmiarów urządzenie ładujące, zamienia prąd zmienny na prąd stały, co sprawia, że czas ładowania jest krótszy.
Skupmy się na tych ostatnich urządzeniach. Co to jest wallbox? To sprzęt, który posiada część zalet stacji o dużej mocy, a jednocześnie te kompaktowe ładowarkido samochodów elektrycznych pozwalają uzyskać doskonałe efekty w przydomowym garażu lub na podjeździe. Ładowarki EV do samochodów elektrycznych ładują prądem stałym bez konieczności używania prostownika wbudowanego w samochodzie. Naścienna stacja ładowania sprawia, że ładowanie jest szybsze, niż w przypadku używania zwykłego domowego gniazdka 230V.
Ładowarka EV - przeznaczenie
Ładowarki do samochodów EV typu wallbox są przeznaczone do użytku domowego, tzn. ładowania pojazdu w obrębie posesji. To urządzenia łatwe w obsłudze i bezpieczne. Aby jednak prawidłowo zainstalować ładowarkę, należy się upewnić, czy nasza instalacja domowa jest przystosowana do przyłączenia ładowarki. Jeśli nie, potrzebna będzie modyfikacja przez wykwalifikowanego elektryka, który powinien zająć się również podłączeniem ładowarki.
Ładowarki EV mogą być używane zarówno do ładowania tzw. “pełnych elektryków”, jak również samochodów hybrydowych plug-in. Ładowarki mogą być wyposażone w dwa standardy wtyczek i gniazd ładowania samochodów elektrycznych: Typ1 lub Typ2. Najczęściej spotykamy jednak złącze Typ2, ponieważ jest to standard przyjęty w Unii Europejskiej.
Ładowarka EV jest wyposażona w gniazdo, do którego podłączamy kable do ładowania samochodów elektrycznych. Drugi wariant, to ładowarki posiadające zintegrowany przewód z wtyczką, którą podłączamy do naszego pojazdu. Ładowarka domowa jest wygodna w obsłudze. Komfort korzystania podnosi czytelny kontroler ładowania oraz system komunikacji z pojazdem.
Ładowarka do samochodów elektrycznych - zastosowanie
Ładowarki do samochodów elektrycznych znajdują powszechne zastosowanie wśród użytkowników indywidualnych. Ładowarki do samochodów EV można łatwo zamontować na ścianie w garażu. Jeśli nie ma takiej możliwości, ładowarka może być zainstalowana jako wolnostojąca stacja ładowania samochodów, na specjalnym słupku. Ładowarka do samochodu elektrycznego może być podłączona do domowej sieci elektrycznej lub np. zasilana energią z paneli fotowoltaicznych, co dodatkowo obniża koszty eksploatacji samochodu elektrycznego.
Ładowarki EV do samochodów elektrycznych mogą być również instalowane na terenie firmy, z myślą o korzystaniu przez pracowników. Ładowarka EV posiada szczelną obudowę, dlatego też może z powodzeniem być ustawiona na firmowym parkingu. Należy przy tym pamiętać, aby ładowarki nie umieszczać w miejscu narażonym na duże nasłonecznienie, bo to może doprowadzić do jej przegrzania.
Ładowarka do samochodów EV zainstalowana w firmie będzie się przyczyniała do utrwalenia wizerunku firmy świadomej ekologicznie. Co więcej, można się starać o dofinansowanie do ładowarek samochodów elektrycznych z programów zmierzających do poprawy jakości powietrza.
Co daje domowa ładowarka do samochodów EV?
Domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych dają niezależność i są znacznie bardziej wydajne. Ładowarka EV pozwala na uzupełnianie stanu baterii zawsze, kiedy jesteśmy w domu, bez konieczności szukania ładowarek publicznych. Ładowarki EV są poręczne, nie zajmują wiele miejsca. Można je instalować również na otwartej przestrzeni, ponieważ są odporne na warunki atmosferyczne.
Wyróżniamy następujące rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych stosowanych w gospodarstwach domowych:
Statystyki pokazują, że wzrost liczby samochodów elektrycznych jest trwałym trendem. Warto zatem zapewnić sobie niezależność i zainstalować ładowarkę przy domu. Dzięki temu, będziemy mogli szybko i wygodnie naładować baterie samochodu elektrycznego, aby pewnie poruszać się po mieście i w trasie.