Darmowa dostawa od 450,00 zł

WĘŻE KROPLUJĄCE

( ilość produktów: 5 )

Węże kroplujące (nawadniające) – ekonomiczne i automatyczne podlewanie

O tym jak ważne jest odpowiednie nawadnianie, nie trzeba przekonywać żadnego właściciela ogrodu, sadu, przydomowej rabaty czy warzywnika. Węże kroplujące (nawadniające) – to alternatywny i wysokowydajny sposób na zapewnienie roślinom właściwego nawodnienia. W przeciwieństwie do tradycyjnego podlewania konewką lub ręcznego nawadniania za pośrednictwem zwykłych węży ogrodowych, linie kroplujące można całkowicie zautomatyzować. Inwestycja w węże kroplujące (nawadniające) szybko się zwraca, ponieważ pozwalają one zaoszczędzić nawet do 70 proc. wody! Oprócz tego, takie węże nawadniające znacznie precyzyjniej i efektywniej zaspokajają potrzeby różnych grup roślin w zakresie dostarczanej wody.

Z reguły, węże kroplujące (nawadniające) wymagają instalacji o obniżonym ciśnieniu, dlatego na przyłączu wody zaleca się montaż specjalnego reduktora. W oparciu o węże kroplujące można tworzyć funkcjonalne i bezobsługowe systemy nawadniające, sterowane przy pomocy elektroniki, która może być częścią instalacji typu smart home. Węże kroplujące (nawadniające) mocuje się bezpośrednio na gruncie, rzadziej stosuje się wariant podwieszany. Automatyczny system na bazie węży nawadniających – nie nadaje się do wszystkich rodzajów roślinności. Węże kroplujące (nawadniające), jakie oferuje sklep i hurtownia ogrodnicza – to oszczędność pieniędzy, czasu oraz gwarancja lepszych plonów.

Czym dokładnie jest i gdzie sprawdzi się wąż do nawadniania?

Wąż do nawadniania kojarzy się przede wszystkim ze szklarniami, jednak z powodzeniem sprawdza się on też przy zasilaniu roślinności zlokalizowanej na otwartym terenie. Technologia podlewania w oparciu o wąż ogrodowy kroplujący, nadaje się zarówno w przypadku roślin uprawnych/owocujących/jadalnych, jak i flory ozdobnej. Kroplujący wąż do nawadniania posiada specjalne otwory, tzw. kroplowniki, które zapewniają roślinie punktowe zasilanie wodą. Wąż do nawadniania powinno się układać i kotwić do gruntu w taki sposób, aby otwory te znajdowały się na bokach węża, co ogranicza ryzyko ich zapychania.

Wąż do nawadniania najlepiej sprawdza się przy doprowadzaniu wody do pojedynczych roślin rosnących w uporządkowanych formacjach (np. grządkach). Linia kroplująca to nieodpowiedni pomysł dla nawadniania zwartych obszarów zieleni (np. trawnika) czy gęstych połaci ozdobnych roślin okrywowych. W tym wypadku najodpowiedniejsza będzie instalacja zraszająca. Wąż do nawadniania idealnie sprawdzi się natomiast przy podlewaniu przydomowego warzywnika. Wąż kroplujący optymalnie dozuje wodę bezpośrednio przy roślinie, która pobiera ją poprzez swój system korzeniowy.

Dlaczego wąż do podlewania kropelkowego to opłacalna inwestycja?

W porównaniu do tradycyjnych form nawadniania terenów zielonych, wąż do podlewania kropelkowego przyczynia się do ograniczenia zużycia wody – nawet o ok. 70 procent! Oprócz wymiernych oszczędności finansowych, automatycznie działający wąż do nawadniania kropelkowego, nie absorbuje cennego czasu, który można spożytkować na inne obowiązki w ogrodzie. Zwrot kosztów inwestycji zależy od powierzchni terenów zielonych, jaką można objąć systemem kroplującego zasilania wodą. Im większy obszar obsługiwany przez wąż nawadniający – tym większa oszczędność wody i szybszy okres zwrotności wydatków na tego typu instalację.

W trakcie podlewania, wąż do nawadniania kropelkowego nie moczy nadziemnych fragmentów rośliny, przez co ogranicza się ryzyko poparzenia liści (krople wody działają bowiem jak soczewki). Podlewanie konwencjonalne sprawia, że rośliny w dużej mierze otrzymują losowe porcje wody, które mogą okazać się zbyt małe jak na jej potrzeby lub zbyt obfite – co sprzyja inicjacji procesu gnilnego czy rozwojowi grzybów. Wąż do nawadniania kropelkowego zintegrowany z automatycznym systemem sterowania, to również duży komfort w okresie letnim, ponieważ pozwala na wakacyjny urlop – bez potrzeby nadmiernej troski o pielęgnację zieleni.

Węże kroplujące – o czym jeszcze warto pamiętać

System nawadniania wykorzystujący węże kroplujące uniezależnia od kaprysów pogodowych i długich przestojów w opadach deszczu. Tego rodzaju węże do nawadniania maja tendencję do zapychania się, dlatego okresowo wymagają odpowiedniej konserwacji i przeczyszczenia. W początkowym fragmencie instalacji, woda transportowana jest przez układ szczelnych przewodów, które łączą się z wężem kroplującym zasilającym zieleń za pomocą szybozłączki.

Aby węże kroplujące mogły funkcjonować prawidłowo i sprawnie, zaleca się montaż na przyłączu wody – reduktora ciśnienia oraz filtra piaskowego. Ważne jest także przestrzeganie maksymalnej długości linii kroplującej, jaką ustalił producent węża. W momencie nawadniania skarpy bądź innej pochyłości terenu, węże kroplujące powinny „wić” się w poprzek – żeby uniknąć spadków grawitacyjnych i konieczności płynięcia wody pod górę.

pixel