Darmowa dostawa od 450,00 zł

WOLNOSTOJĄCE ŁADOWARKI DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH

( ilość produktów: 3 )

Oferujemy wolnostojące ładowarki do samochodów elektrycznych. Urządzenia te mają postać estetycznych słupków, które stawia się zarówno wewnątrz (w garażach), jak i na zewnątrz.

Wolnostojące ładowarki do samochodów elektrycznych wykorzystuje się zarówno jako publiczne, jak i prywatne stacje ładowania. Doskonale sprawdzają się m.in. na parkingach przy firmach, galeriach handlowych czy obiektach użyteczności publicznej. Mogą być montowane także na posesjach prywatnych, przede wszystkim tam, gdzie nie wszystkie auta mogą być garażowane, więc domowe ładowarki do samochodów elektrycznych nie spełniają swojej funkcji.

W naszym asortymencie dostępne są różnego rodzaju wolnostojące ładowarki do samochodów elektrycznych. Mamy urządzenia o różnej mocy, podłączane do sieci 1-fazowej lub 3-fazowej. Sprzedajemy wolnostojące ładowarki EV na prąd stały (DC) i przemienny (AC). Pozwala to łatwo dobrać urządzenie o parametrach i możliwościach idealnie dostosowanych do indywidualnych potrzeb i preferencji kupującego.

Nasze wolnostojące ładowarki do samochodów elektrycznych spełniają wszelkie normy obowiązujące w Polsce i Unii Europejskiej. Opatrzone są odpowiednimi certyfikatami dowodzącymi ich bezpieczeństwa, zgodności z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska czy kompatybilności z innymi urządzeniami do ładowania aut.

Nasz sklep internetowy oferuje nie tylko wyjątkowo funkcjonalne stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Mamy także dodatkowe akcesoria i osprzęt, taki jak kontrolery do ładowarek samochodowychuchwyty wtyku ładowarki oraz odpowiednie kable i gniazda do ładowania.

Gdzie sprawdzi się wolnostojąca ładowarka do samochodu elektrycznego?

Wolnostojąca ładowarka do samochodu elektrycznego to urządzenie, które doskonale sprawdzi się w warunkach zewnętrznych. Mocne, szczelne obudowy chronią ładowarkę przed czynnikami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi.

Dzięki temu wolnostojąca ładowarka do samochodu elektrycznego może stać na zewnętrznym parkingu — nie tylko pod domem, ale i pod firmą, galerią handlowa, urzędem czy innymi obiektami użyteczności publicznej.

wolnostojących ładowarek EV do samochodów chętnie korzystają zatem przedsiębiorcy utrzymujący flotę firmowych pojazdów elektrycznych. Dzięki nim auta można bowiem ładować przy siedzibie firmowej, bez konieczności korzystania z komercyjnych stacji ładowania.

Oczywiście wolnostojąca ładowarka do samochodu elektrycznego to także serce wspomnianych stacji komercyjnych. To właśnie takie urządzenia o dużej mocy montowane są na stacjach paliw i w płatnych punktach ładowania.

Jednak wolnostojąca ładowarka do samochodu elektrycznego nie musi być urządzeniem szybko ładującym, o dużej mocy i drogim. W naszym sklepie dostępne są też wolno ładujące modele o mocy 11 czy 22 kW. Doskonale spisują się one jako prywatne stacje ładowania, do których pojazdy podłącza się na kilka czy kilkanaście godzin (np. na noc).

Wolnostojące ładowarki EV do samochodów — rodzaje

Wolnostojące ładowarki EV do samochodów dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj prądu, jakim ładują i sieć, z jakiej są zasilane.

Podstawowy podział przebiega zatem między wolnostojącymi ładowarkami EV na prąd stały (DC) i przemienny (AC). Pierwsze z nich mogą mieć bardzo wysoką moc (od 50 do nawet 120 kW). Pozwala na bardzo szybkie ładowanie pojazdu (w niektórych przypadkach pełne ładowanie zajmuje zaledwie kilka minut).

Wolnostojące ładowarki EV do samochodów na prąd stały (DC) wykorzystuje się zatem przede wszystkim w publicznych, komercyjnych stacjach ładowania. Są one wyjątkowo wydajne i szybkie, ale też drogie.

Do użytku prywatnego, czy do mniejszych firm częściej wybiera się zatem wolnostojące ładowarki EV na prąd przemienny (AC). Takie urządzenia podłącza się do tradycyjnej sieci o napięciu 230 V lub do tzw. “siły”, czyli sieci 3-fazowej. Takie urządzenia ładują z mocą od 3,6 do maksymalnie 22 kW. Pełne ładowanie akumulatora może więc zająć nawet kilkanaście godzin.

Wolnostojące ładowarki EV do samochodów na prąd przemienny są więc zdecydowanie wolniejsze od tych na prąd stały. Wyróżnia je jednak znacznie niższa cena. Takie urządzenia sprawdzą się zatem tam, gdzie pojazdy stoją dłużej.

Wolnostojące ładowarki EV — typy wtyków

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze wolnostojącej ładowarki EV do samochodu jest kompatybilność z gniazdami montowanymi w konkretnych autach. Istnieje bowiem kilka standardów wtyków i gniazd, które różnią się między sobą nie tylko budową, ale i dopuszczalną mocą przesyłanego prądu.

Wyróżniamy zatem wolnostojące ładowarki EV kompatybilne z następującymi standardami:

  • Typ 1 — gniazda i wtyki montowane głównie w autach amerykańskich. Wykorzystywane są do ładowania prądem przemiennym o maksymalnej mocy 7,4 kW.
  • Typ 2 — uniwersalne gniazda i wtyki pozwalające na ładowanie z sieci 1- i 3-fazowej. Maksymalna moc wynosi tu 22 kW. To standard obowiązujący w pojazdach produkowanych na rynek europejski.
  • CCS — wyjątkowo uniwersalne gniazda i wtyki, które pozwalają na ładowanie prądem stałym i przemiennym. To również europejski standard, pozwalający na ładowanie z maksymalną mocą 50 kW (z ładowarek DC).
  • CHAdeMO — gniazda i wtyki do ładowania prądem stałym o mocy do 50 kW. Montowane głównie w pojazdach azjatyckich (japońskich i koreańskich). W Europie spotykane zdecydowanie rzadziej.
  • Tesla Supercharger — opatentowany standard spotykany wyłącznie w pojazdach Tesli. Pozwala na superszybkie ładowanie z mocą do 120 kW.

Jak widać, istnieje kilka różnych standardów gniazd i wtyków. Wolnostojące ładowarki do samochodów elektrycznych mogą być kompatybilne z jednym lub kilkoma z nich. W Europie spotyka się przede wszystkim stacje ładowania z gniazdami Typu 2 i CCS, a także stacje Tesli.

Przy wyborze wolnostojącej ładowarki EV warto oczywiście zwrócić uwagę, czy w zestawie są odpowiednie kable do ładowania samochodu. Istnieją bowiem modele z wbudowanymi kablami zamontowanymi na stałe, jak i takie wyposażone jedynie w odpowiednie gniazda do ładowania samochodów, do których trzeba podłączyć osobny kabel.

Jak wybrać wolnostojącą ładowarkę EV do samochodu?

Wybierając wolnostojącą ładowarkę EV do samochodu, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Istotne są nie tylko parametry techniczne, ale także odpowiednia konstrukcja urządzenia.

Ponieważ wolnostojąca ładowarka EV często montowana jest na zewnątrz, powinna mieć odpowiednią obudowę. Istotna jest tu nie tylko wytrzymałość mechaniczna, ale także wodoszczelność czy odporność na zmienne temperatury. Ważna będzie także estetyka, szczególnie gdy wolnostojącą ładowarkę do samochodu chcemy zamontować w miejscu publicznym.

Wspomnieliśmy wcześniej, że kluczowe jest dopasowanie wolnostojącej ładowarki EV do sieci elektrycznej, jak i modelu pojazdu. Urządzenie musi być zatem wyposażone w odpowiednie gniazda i wtyki. Z jednej strony powinno być podłączone do odpowiedniej sieci (1- lub 3-fazowej), z drugiej musi być kompatybilne z gniazdem zamontowanym w samochodzie.

Ważna jest też moc urządzenia. Wolnostojąca ładowarka EV do samochodu powinna zapewniać szybkie i sprawne ładowanie. Pozornie wydaje się zatem, że im większa moc, tym lepiej, ale to niekoniecznie prawda. W przypadku ładowania prądem przemiennym (AC) prąd przechodzi najpierw przez zamontowany w aucie prostownik. W wielu modelach aut takie urządzenie ogranicza moc ładowania poniżej wartości maksymalnej dla samej ładowarki. Oznacza to, że mocniejsza ładowarka wcale nie gwarantuje przyspieszenia procesu, bo jego wydajność ogranicza sama konstrukcja auta.

Ponadto bardzo mocne ładowarki mogą przeciążać sieć elektryczną, a w skrajnych wypadkach prowadzić do “wysadzenia korków”. Wybierając wolnostojące ładowarki EV do samochodu elektrycznego, warto zatem brać pod uwagę zarówno to, jakie auta będą ładowane, jak i to, jaki jest stan i obciążenie sieci, do której urządzenie podłączamy.

Wolnostojąca ładowarka EV do samochodu powinna też być łatwa w obsłudze i bezpieczna. Dotyczy to szczególnie tych urządzeń, które są udostępniane publicznie. Korzystanie z nich powinno być intuicyjne — tak aby każdy sobie z tym poradził. Dodatkowo jednak urządzenie powinno być zabezpieczone przed dostępem niepowołanych osób. Można wybrać np. wolnostojącą ładowarkę EV z kartą RFID.

pixel