Rozdzielnice z licznikiem

(42 produkty)
Filtry
Filtry

Cena

255,00 zł - 3 660,00 zł

Na stanie

EAN

No choice available on this group

Model

No choice available on this group

Jest 42 produktów.

Filtry
Filtry

Cena

255,00 zł - 3 660,00 zł

Na stanie

EAN

No choice available on this group

Model

No choice available on this group

Produktów na stronie:
Pokazano 1-12 z 42 pozycji
Rozdzielnice z licznikiem - Preis-zone.pl

Rozdzielnice z licznikiem – sklep i hurtownia Preis Zone

Gdzie kupić budowlane rozdzielnice z licznikiem? Sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone jest idealnym miejscem na zakupy, ponieważ zgromadzone produkty są ściśle selekcjonowane i jednocześnie dostępne w korzystnych cenach. Warto podkreślić jakość każdego elementu produktów. Dbamy o to, aby podkategorie i kategorie były czytelne, a rozdzielnice z licznikiem stanowią jedną z nich. Sprawdź cenę, konkretne parametry, spełnione normy. Skontaktuj się z obsługą sklepu, jeżeli potrzebujesz odpowiedzi na kluczowe pytania. Działamy dla naszych klientów, o czym możesz przekonać się przy okazji każdego zamówienia.

Rozdzielnice z licznikiem — charakterystyka, rodzaje i zastosowania

Rozdzielnice z licznikiem pozwalają nie tylko na rozdział i dystrybucję energii oraz zabezpieczenie sieci, ale także na pomiar zużycia prądu. Te wysoce funkcjonalne eRBetki mają więc wiele zastosowań i doskonale sprawdzają się zarówno w docelowych, stałych sieciach elektrycznych, jak i w instalacjach tymczasowych. Sprawdź, jak są zbudowane, co je wyróżnia, jakie są ich rodzaje i zastosowania.

Rozdzielnica z licznikiem — czym jest i co ją wyróżnia?

Każda rozdzielnica elektryczna, także ta z licznikiem, to skrzynka wyposażona w systemy pozwalające na rozgałęzienie pojedynczego przewodu na kilka, a nawet kilkanaście wyjść. 

Jej zasadniczą funkcją jest więc rozdzielanie energii, do czego służą odpowiednie bloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PEszyny zbiorcze czy złączki elektryczne.

Ponadto elektryczne rozdzielnice uzbrojone (a do nich przeważnie należą rozdzielnice z licznikiem) zawierają także zabezpieczenia. Odpowiednio dobrane bezpieczniki chronią sieć przed przeciążeniami czy zwarciami. Dzięki temu zapewniają bezpieczeństwo użytkowników instalacji, jak i podłączonego do niej sprzętu.

Rozdzielnice elektryczne z licznikiem mają jeszcze jedną funkcję. Wyposażone są, jak sama nazwa wskazuje, w urządzenia pozwalające na pomiar i monitorowanie zużycia energii w sieci.

Co istotne, rozdzielnice elektryczne z licznikiem mogą być wyposażone w jeden licznik główny lub w wiele podliczników. Pozwala to na pomiar całkowitego zużycia energii w sieci lub zużycia na konkretnych liniach wychodzących. Dzięki temu dobrze sprawdzają się w różnego typy sieciach stałych, jak i tymczasowych.

Rozdzielnice elektryczne z licznikiem — kiedy i gdzie warto je stosować?

Rozdzielnice elektryczne z licznikiem mają wiele istotnych zastosowań. Montuje się je zarówno w sieciach stałych i docelowych (np. w budynkach), jak i tymczasowych (na budowach, przy pracach terenowych, wydarzeniach plenerowych itp.).

Stacjonarne rozdzielnice elektryczne z licznikiem montowane są przede wszystkim jako główne skrzynki w domach, biurach, budynkach użyteczności publicznej itp. Umieszczone przy głównym przyłączu elektrycznym do budynku lub konkretnego lokalu pozwalają bowiem na pomiar energii i rozliczenie użytkowników nieruchomości przez dostawcę prądu.

W wielu sieciach, szczególnie tych bardziej rozbudowanych, rozdzielnice elektryczne z licznikiem wykorzystywane są jako podstacje. Umożliwiają pomiar zużycia w poszczególnych sekcjach sieci — różnych działach w firmie, konkretnych lokalach w obiektach wielkopowierzchniowych (np. galeriach handlowych), mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych, a nawet pojedynczych pokojach na wynajem.

Co istotne, w sprzedaży dostępne są także rozdzielnice elektryczne z wieloma licznikami. Takie modele świetnie sprawdzają się np. na budowach, gdzie do jednej skrzynki podłącza się kilku podwykonawców. Montuje się je również w dużych zakładach pracy do pomiaru i monitorowania zużycia przez różne działy firmy, a nawet przez konkretne maszyny i urządzenia.

Takie eRBetki świetnie spisują się także jako rozdzielnice kempingowe pozwalające na rozdział energii i pomiar zużycia na konkretnych stanowiskach dla kempingowców.

Rozdzielnice elektryczne z licznikami świetnie sprawdzają się zatem w prostszych sieciach, w których chcemy monitorować zużycie dla poszczególnych linii, ale nie ma sensu montować osobnej skrzynki dla każdej z nich.

Rozdzielnice z licznikiem — rodzaje

Rozdzielnice elektryczne dzielą się na wiele rodzajów i typów. Istnieje wiele kryteriów klasyfikacji, ale do najważniejszych należy budowa i sposób montażu eRBetki, mobilność i wyposażenie.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że rozdzielnice z licznikiem mogą mieć zarówno charakter stacjonarny, jak i mobilny.

Przenośne rozdzielnice elektryczne z licznikiem często wykorzystuje się jako rozdzielnice budowlane w sieciach tymczasowych. Pozwalają one na skuteczną i bezpieczną dystrybucję oraz pomiar zużycia energii na budowach, przy pracach terenowych, wydarzeniach plenerowych itp.

Stacjonarne rozdzielnice z licznikiem wykorzystuje się natomiast w sieciach stałych i docelowych, najczęściej w budynkach, ale nie tylko. Co istotne, ta kategoria eRBetek dzieli się na podkategorie zależnie od sposobu montażu skrzynki.

Mamy zatem rozdzielnice natynkowe i podtynkowe z licznikiem. Spotyka się także wolnostojące rozdzielnice z licznikiem o formie szafowej lub skrzyniowej, jednak nie są one szczególnie popularne. Stawia się je głównie w dużych zakładach pracy czy jako element infrastruktury elektrycznej.

Ważny podział dotyczy też zamontowanych w rozdzielnicy z licznikiem zabezpieczeń. W zależności od tego, z jakim prądem znamionowym ma pracować urządzenie, do wyboru są rozdzielnice 16A i rozdzielnice 32A.

Osobną kategorię stanowią także rozdzielnice PV solarne wykorzystywane w instalacjach fotowoltaicznych.

Rozdzielnica elektryczna natynkowa z licznikiem

Rozdzielnice elektryczne natynkowe z licznikiem to modele montowane na gotowe, wykończone mury oraz na słupy. Skrzynka przytwierdzana jest zazwyczaj na kołki rozporowe, śruby lub wkręty. Montaż jest łatwy, nie wymaga kucia w ścianach itp.

Natynkowe rozdzielnice są oczywiście świetnym wyborem do instalacji natynkowych (prowadzonych na murach), ale też tam, gdzie wymagana jest pewna elastyczność sieci. Do takiej skrzynki mamy bowiem łatwy dostęp, co pozwala na relatywnie prostą modyfikację sieci — np. podłączenie nowych linii.

Ze względu na tę elastyczność oraz łatwy montaż i demontaż rozdzielnice elektryczne natynkowe z licznikiem wykorzystuje się czasem także w sieciach tymczasowych. Sprawdzają się jako główne skrzynki elektryczne na budowach, gdzie montowane są np. na słupach przy przyłączu elektrycznym do działki. Pozwalają bowiem na zabezpieczenie całej sieci i pomiar zużycia prądu.

Rozdzielnica elektryczna podtynkowa z licznikiem

Podtynkowa rozdzielnica elektryczna z licznikiem montowana jest w specjalnych wnękach w ścianach i murach. Najlepiej więc, jeśli jej położenie jest zaplanowane już na etapie projektowania budynku. Tak rzeczywiście jest w wielu przypadkach, ponieważ te rozdzielnice najczęściej montuje się w stałych sieciach elektrycznych.

To właśnie podtynkowe rozdzielnice z licznikiem najczęściej spotkamy w mieszkaniach i domach prywatnych. To główne rozdzielnice bezpiecznikowe w większości wydzielonych lokali mieszkalnych czy użytkowych.

Podtynkowa rozdzielnica elektryczna z licznikiem umieszczona jest w ścianie (pod tynkiem), dostęp do niej jest zatem ograniczony. Przyłączenie kolejnych linii elektrycznych wymaga tu przeważnie kucia, bo kable wychodzące ze skrzynki również kładzie się pod tynkiem.

Atutem jest oczywiście estetyka i ograniczenie miejsca, jakie taka skrzynka zabiera. Nic nam tu bowiem nie wystaje, a front eRBetki jest zlicowany ze ścianą. Wygląda to zatem lepiej, ale ogranicza możliwość modyfikacji sieci. Dlatego rozdzielnice podtynkowe z licznikiem wymagają dobrze zaplanowanej instalacji.

Rozdzielnice budowlane z licznikiem i gniazdami

Stacjonarne rozdzielnice z licznikiem przeważnie mają przewody wyjściowe montowane “na sztywno”. Połączone są one wewnątrz skrzynki przy pomocy odpowiednich złączek, bloków rozdzielczych itp. Odłączenie takiej linii wymaga zatem rozkręcenia skrzynki i manipulacji bezpośrednio na okablowaniu.

Istnieją jednak rozdzielnice budowlane z licznikiem i gniazdami. To modele głównie o charakterze przenośnym, choć spotyka się także natynkowe eRBetki z gniazdami.

Co ważne, istnieją różne standardy gniazd, a skrzynka może być wyposażona w ich różną ilość.

Przede wszystkim jednak wyróżnić warto gniazda wejściowe i wyjściowe. Wyposażone w licznik rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym mają wejście na kabel doprowadzający energię do skrzynki. Linia przyłączeniowa ma tu zatem charakter przewodu z wtyczką (niemal zawsze 3-fazową). Pozwala to na szybkie i sprawne podłączenie eRBetki do prądu.

Jednak mówiąc o rozdzielnicach z gniazdami, najczęściej mamy na myśli gniazda wyjściowe służące do podłączania linii, systemów czy konkretnych urządzeń elektrycznych.

Kupując rozdzielnicę z licznikiem i gniazdami, uwagę warto zwrócić w pierwszej kolejności na gniazdo siłowe. Przeważnie w skrzynce jest przynajmniej 1 takie gniazdo, ale nie zawsze.

Rozdzielnice z licznikiem mogą też mieć różne gniazda 1-fazowe. W Polsce standardem są rozdzielnice z gniazdami francuskimi, czyli z dwoma otworami i bolcem. Wszyscy znamy te gniazda z naszych domów.

Czasem jednak przydatne mogą być rozdzielnice z gniazdami Schuko, a nawet rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi czy brytyjskimi. Mają one odmienną budowę kompatybilną z odpowiednimi wtyczkami. Coraz częściej zdarza się przecież, że narzędzia i urządzenia sprowadzamy z innych krajów, a te mają swoje standardy przyłączy.

Rozdzielnice budowlane z licznikiem — obudowa i klasa szczelności

Rozdzielnice elektryczne z licznikiem powinny być odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami czy czynnikami szkodliwymi. Szczególną uwagę warto zwrócić na obudowy i klasę szczelności rozdzielnic budowlanych o charakterze mobilnym, ale nie tylko.

Przenośne rozdzielnice budowlane z licznikiem narażone są na większe ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Często stają bowiem w miejscu wykonywania robót, gdzie istnieje większe ryzyko uderzeń, otarć itp.

Rozdzielnica budowlana z licznikiem powinna mieć więc mocną obudowę, która ochroni wnętrze skrzynki przed zniszczeniem i awariami. O ile zatem w modelach stacjonarnych stosuje się przede wszystkim obudowy z tworzywa, o tyle w modelach mobilnych często spotykamy metalowe czy gumowe obudowy do rozdzielnic.

Sama odporność mechaniczna nie zawsze jednak wystarczy. W wielu przypadkach zadbać trzeba także o odpowiednią ochronę przed wodą i cząstkami stałymi. Parametry te opisuje norma IP.

Rozdzielnice IP44 to podstawowe modele o standardowym stopniu szczelności. Zapewnia ochronę przed cząstkami stałymi o średnicy powyżej 1 mm oraz przed bryzgami wody. To dobry wybór do miejsc zacisznych, niezbyt narażonych na czynniki szkodliwe.

W warunkach zapylenia lepiej zastosować rozdzielnice IP54. Chronią one przed drobnymi cząstkami stałymi (pyłem), co jest istotne przy remontach, na budowach i w wielu zakładach pracy.

Wyposażone w licznik rozdzielnice IP65 to już pełna pyłoszczelność oraz ochrona przed strumieniem wody lanym na obudowę z dowolnego kierunku. Takie urządzenie sprawdzi się w naprawdę trudnych warunkach.

Największą ochronę zapewnią jednak rozdzielnice IP67. Gwarantują one nie tylko pyłoszczelność, ale też odporność na krótkotrwałe zanurzenie skrzynki w wodzie.

Właściwy wybór rozdzielnicy budowlanej z licznikiem zależy zatem od wielu czynników. Uwzględnić trzeba sposób montażu, wyposażenie czy konstrukcję urządzenia tak, by zapewnić jej funkcjonalność, bezpieczeństwo i niezawodność.

Czytaj więcej Czytaj mniej
Gwarancja dostawy Naszą rzetelność potwierdza znak jakości Trusted Shops!
30-dniowy okres zwrotu Masz aż 30 dni by zwrócić kupione produkty.
Bezpiecznie Połączenie z tą stroną jest szyfrowane kluczem SSL, więc Twoje dane są bezpieczne!
Wsparcie BOK Udzielamy fachowej pomocy, reagujemy szybko na potrzeby Klientów
Zadowoleni Klienci 97% klientów ocenia pozytywnie zakupy w Preis-Zone