ROZDZIELNICE 16A
( ilość produktów: 148 )Rozdzielnica budowlana z łącznikiem GR-S/FI 32A 3x16A 5x230V Schuko Doktorvolt 6640
Rozdzielnica budowlana KIB-S/FI 2x32A 2x16A 2xCamp 16x230V odbiornikowe 32A 3 fazowy woltomierz Schuko 0885
Rozdzielnica budowlana z łącznikiem TD-S/FI 32A 16A 3x230V Schuko Doktorvolt 2404
Rozdzielnica budowlana z łącznikiem 0-1 TD 32A 16A 3x230V Schuko Doktorvolt 2411
Rozdzielnica budowlana z wtyczką odbiornikową 32A gniazda 16A 4x230V Schuko Mennekes Doktorvolt 2381
Rozdzielnica budowlana wtyczka odbiornikowa 16A BAU 32A 16A 3x230V Schuko Mennekes Doktorvolt® 6176
Rozdzielnica budowlana z łącznikiem i kablem FRED SKH 2x16A 2x230V Schuko Mennekes Doktorvolt® 0861
Rozdzielnica budowlana z łącznikiem FRED 32A 16A 2x230V Schuko Mennekes Doktorvolt® 9610
Hermetyczna rozdzielnica budowlana TD-S/FI IP65 2x16A 2x230V Schuko Doktorvolt 2001
Hermetyczna rozdzielnica budowlana TD IP65 2x16A 2x230V Schuko Doktorvolt 2018
Rozdzielnica budowlana z rozłącznikiem DV-S/FI 32A 16A 2x230V Schuko Doktorvolt® 1981
Rozdzielnica budowlana ECO-S 32A 16A 2x230V Schuko gniazda Bals Doktorvolt 2619
Rozdzielnica budowlana z kablem FRED 2x16A 3x230V gniazda Mennekes Doktorvolt® 6787
Rozdzielnica budowlana z wtyczką odbiornikową 16A BAU 32A 16A 3x230V Mennekes Doktorvolt® 2558
Rozdzielnica budowlana z łącznikiem TD 32A 16A 3x230 gniazda Mennekes Doktorvolt 2497
Rozdzielnica budowlana z łącznikiem TD-S/FI 32A 16A 3x230 gniazda Mennekes Doktorvolt 2503
Rozdzielnica budowlana TD-S/FI 32A 16A 4x230V gniazda Mennekes Doktorvolt 2466
Rozdzielnica budowlana TD-S/FI 32A 16A 4x230V gniazda Mennekes Doktorvolt 6916
Rozdzielnica budowlana z kablem TD-S/FI SKH 32A 16A 4x230V gniazda Mennekes Doktorvolt 6978
Rozdzielnice 16A — charakterystyka, rodzaje i zastosowania
Elektryczne rozdzielnice 16A to popularne eRBetki przeznaczone do obsługi obciążenia o maksymalnej wartości 16 amperów. Sprawdź, jak zbudowane są te rozdzielnice, jakie są ich typy i funkcje oraz gdzie i kiedy warto je stosować.
Rozdzielnica 16A — co to jest i jakie ma funkcje?
Wszystkie rozdzielnice elektryczne przeznaczone są przede wszystkim do rozdzielania i dystrybucji energii elektrycznej z jednego przewodu zasilającego na wiele linii wychodzących. Ta zasadnicza funkcja jest zatem kluczowa przy tworzeniu rozgałęzionych instalacji elektrycznych w domach, biurach, zakładach przemysłowych, budynkach użyteczności publicznej, a także w sieciach tymczasowych — na budowach, przy pracach terenowych czy wydarzeniach plenerowych.
Rozdzielanie energii w rozdzielnicy 16A odbywa się przy udziale specjalnych komponentów, takich jak bloki rozdzielcze, szyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szynę czy listwy zaciskowe N + PE.
Co więcej, rozdzielnice 16A wyposażone mogą być także w zabezpieczenia chroniące przed przeciążeniami czy zwarciami. To tzw. rozdzielnice bezpiecznikowe, zawierające wyłączniki różnicowoprądowe (potocznie bezpieczniki), które odcinają dopływ prądu do obwodu w przypadku wystąpienia niepożądanego zdarzenia.
Warto zaznaczyć, że zarówno komponenty służące do rozdzielania energii, jak i bezpieczniki oraz inne części rozdzielnicy 16A dostosowane są do pracy z obciążeniami nieprzekraczającymi 16 amperów. W bardziej obciążonych sieciach (do których podłącza się urządzenia o większym poborze prądu) należy więc zastosować rozdzielnice 32A.
Funkcja zabezpieczająca rozdzielnicy 16A dotyczy także izolowania elementów niebezpiecznych. Chodzi z jednej strony o ograniczenie dostępu do tych części, które stwarzają zagrożenie porażeniowe, ale również o ich ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Za te kwestie w dużej mierze odpowiada odpowiednia obudowa rozdzielnicy.
Rozdzielnice 16A pełnią zatem niezwykle istotne funkcje w instalacjach elektrycznych. Pozwalają na ich rozgałęzianie i zapewniają bezpieczeństwo samej instalacji, jak i korzystających z niej osób czy podłączanych do niej urządzeń.
Rozdzielnice elektryczne 16A — rodzaje
Rozdzielnice elektryczne 16A mogą mieć różną budowę i funkcje. Dzielą się zatem na rozmaite typy o odmiennych zastosowaniach czy właściwościach.
Jednym z istotnych kryteriów podziału jest uzbrojenie rozdzielnicy 16A. Wyróżniamy bowiem rozdzielnice uzbrojone wyposażone w bezpieczniki, jak i rozdzielnice nieuzbrojone, które pozbawione są systemów zabezpieczeń. Funkcja tych drugich ogranicza się więc do rozdzielania i dystrybucji energii.
Warto podkreślić, że wyłączniki różnicowoprądowe (bezpieczniki) to nie jedyne systemy kontroli i zabezpieczenia instalacji, które montuje się w rozdzielnicach 16A. Dostępne są także rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy rozdzielnie z wyłącznikiem izolacyjnym. Oba typy zapewniają dodatkowe sposoby sterowania siecią, a to przekłada się na większe bezpieczeństwo.
Omawiając typy rozdzielnic elektrycznych 16A, wymienić należy także rozdzielnice z licznikiem (lub licznikami), które pozwalają na pomiar zużycia prądu w całej sieci lub na konkretnych obwodach czy grupach obwodów. Takie modele doskonale sprawdzają się tam, gdzie do jednej eRBEtki podłącza się wielu niezależnych odbiorców — np. na kempingach, ale też na budowach, przy wydarzeniach plenerowych itp.
Jeden z kluczowych podziałów na typy rozdzielnic elektrycznych 16A dotyczy również sposobu montażu i mobilności. Kwestia ta zasadniczo wpływa na zastosowania eRBetek i ich rolę w instalacjach elektrycznych.
Stacjonarne rozdzielnice 16A
Stacjonarne rozdzielnice 16A wykorzystywane są w instalacjach trwałych, docelowych i względnie niezmiennych. Montuje się je w budynkach mieszkalnych, komercyjnych czy użytkowych, w których architektura sieci jest z góry zaprojektowana i przemyślana.
W takich instalacjach często stosuje się stacjonarne rozdzielnice podtynkowe. Modele te “zatapia się” w murach — montowane są bowiem w specjalnych wnękach tak, że ich front licuje z elewacją. Dzięki temu skrzynka jest schowana w ścianie, zajmuje mniej miejsca i jest bardziej estetyczna.
Minusem modeli podtynkowych jest brak elastyczności. Rozdzielnica 16A tego rodzaju w zasadzie nie może być przeniesiona, a podłączenie nowych linii wychodzących wymaga tu kucia w ścianach.
Nieco większe możliwości przeniesienia skrzynki, jak i przebudowy instalacji (np. przyłączenia nowych linii) dają natynkowe rozdzielnice elektryczne 16A. Montuje się je na gotowe mury (lub słupy) z pomocą kołków czy wkrętów. Cała eRBetka jest zatem “na wierzchu”, co pozwala na relatywnie łatwy demontaż i dostęp do jej wnętrza.
Przenośna rozdzielnica budowlana 16A
Największą elastyczność gwarantują przenośne rozdzielnice budowlane 16A. Dają one dużo swobody zarówno w kwestii umiejscowienia eRBetki, jak i kształtowania sieci odbiornikowej.
Przenośne rozdzielnice budowlane 16A nie są bowiem podłączane “na sztywno”, jak ma to miejsce w większości modeli stacjonarnych. Są to zatem rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym lub rozdzielnice z kablem zasilającym zakończonym wtyczką. Taka budowa sprawia, że przenośne rozdzielnice 16A można szybko i łatwo podłączyć lub odłączyć od zasilania.
To jednak nie wszystko, ponieważ linie wychodzące także podłącza się tu przez wtyczki i gniazda, co zapewnia dużą elastyczność w kreowaniu sieci odbiornikowej. Systemy, urządzenia czy konkretne narzędzia elektryczne można podłączyć bezpośrednio do przenośnej rozdzielnicy budowlanej 16A, szybko je zmienić itd.
Właśnie ta swoboda sprawia, że takie modele wykorzystuje się powszechnie jako “terenowe” rozdzielnice budowlane. Sprawdzają się one doskonale w instalacjach tymczasowych, w których mobilność i swoboda zasilania sprzętu różnego rodzaju jest kluczowa.
Rozdzielnice z gniazdami siłowymi 16A i nie tylko
Rozdzielnice elektryczne 16A wyposaża się w gniazda, ale są to gniazda różnego rodzaju.
Przede wszystkim rozdzielnice z gniazdami siłowymi 16A mają przyłącza odpowiednie dla sprzętu zasilanego z sieci 3-fazowej. Trzeba jednak podkreślić, że takie gniazdo zasili urządzenia na prąd znamionowy do 16 amperów. Mocniejszy sprzęt będzie wymagał innej rozdzielnicy, jak i innych gniazd.
To istotne, ponieważ rozdzielnica 32A może zawierać gniazda 16A, ale nie odwrotnie. Jeśli całą eRBetka przeznaczona jest do pracy z prądem o niższej wartości, nie ma możliwości, by “udźwignęła” mocniejszy sprzęt.
Rozdzielnice z gniazdami siłowymi 16A często wyposaża się również w gniazda 1-fazowe. Tu baczną uwagę trzeba zwrócić na typ gniazd, ponieważ na rynku funkcjonują różne standardy.
W Polsce powszechnie stosuje się rozdzielnice z gniazdami francuskimi. To gniazda z dwoma otworami i bolcem uziemienia, które doskonale znamy z naszych domów.
W przypadku korzystania z importowanego sprzętu z rodzimymi przyłączami konieczne może być jednak wybranie rozdzielnicy z gniazdami siłowymi 16A i gniazdami 1-fazowymi kompatybilnymi ze standardami zagranicznymi. Wymienić warto tu rozdzielnice z gniazdami Schuko (to standard m.in. niemiecki) czy rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi.