ROZDZIELNICE STACJONARNE
( ilość produktów: 21 )Rozdzielnica budowlana KIB-S/FI 2x32A 2x16A 2xCamp 16x230V odbiornikowe 32A 3 fazowy woltomierz Schuko 0885
Rozdzielnica U32 32A 3x16A 6x230V gniazdo odbiornikowe 32A U GBSN 2469014 Garo
Rozdzielnica budowlana zabezpieczenia Siemens pTD-S/FI 32A 16A 4x230V gniazda Mennekes Schuko Doktorvolt 4845
Rozdzielnica budowlana z łącznikiem GR 32A 3x16A 5x230V Schuko Mennekes Doktorvolt® 9061
Rozdzielnica budowlana GR-S/FI 16x230V gniazda Schuko Mennekes Doktorvolt® 9078
Rozdzielnica budowlana z łącznikiem i licznikiem zużycia energii GR-S/FI 32A 2x16A 4x230V Schuko Mennekes Doktorvolt® 9108
Rozdzielnica stacjonarna Szczecin IP67 13M gumowa rozdzielnia obudowa Typ 92279992 PCE 2907
Rozdzielnica budowlana gumowa HD-S/FI IP67 32A/5P 16A/5P 2x230V gniazda Mennekes Schuko Doktorvolt® 9559
Rozdzielnica budowlana HD-S IP67 32A/5P 16A/5P 2x230V Schuko gumowa Doktorvolt 9542
Rozdzielnica budowlana gumowa HD IP67 32A/5P 16A/5P 2x230V gniazda Mennekes Schuko Doktorvolt 9535
Rozdzielnica budowlana z licznikiem eXT-S/FI 32A 16A 4x230V Schuko Mennekes Doktorvolt 0823
Rozdzielnica budowlana eXT-S/FI 63A 32A 16A 2x230V Schuko Mennekes Doktorvolt 0847
Rozdzielnica budowlana eXT-S/FI 32A 16A kempingowe 2x16A 8x230V + licznik 3 fazowy Schuko 0786
Rozdzielnica budowlana z licznikiem eXT-S/FI 32A 2x16A 4x230V Schuko Mennekes Doktorvolt 0809
Rozdzielnica budowlana z licznikiem MID i kablem eXT-S/FI SKH 32A 16A 12x230V Mennekes Doktorvolt 8218
Rozdzielnice stacjonarne – sklep i hurtownia Preis Zone
Dlaczego sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone? Ponieważ wiemy, jak istotna jest jakość materiałów czy praktyczność konstrukcji. Dlatego wybieramy wyłącznie najciekawsze produkty – na przykład rozdzielnice stacjonarne – które naprawdę są warte swojej ceny, godne polecenia. Kategorie i podkategorie są ułożone tak, by proces zakupowy był jak najszybszy. Przy konkretnych produktach znajdziesz opisy i zdjęcia. Sprawdź, jakie parametry techniczne powinny mieć budowlane rozdzielnice stacjonarne, których potrzebujesz. Napięcie, prąd znamionowy, gniazdka siłowe, wyłączniki nadprądowe, stopień ochrony są tylko wybranymi punktami do sprawdzenia w tabelkach produktów. Wybierz korzystne ceny, a przede wszystkim jakość najlepszych producentów na rynku.
Rozdzielnice stacjonarne — czym są, jak działają i gdzie przydają się stacjonarne rozdzielnice elektryczne?
Rozdzielnice stacjonarne to jedne z najważniejszych elementów w niemal wszystkich instalacjach elektrycznych. Pozwalają na bezpieczny i skuteczny rozdział i dystrybucję energii do wielu linii elektrycznych. Sprawdź, czym dokładnie są, jak działają oraz jakie są rodzaje i zastosowania stacjonarnych rozdzielnic elektrycznych.
Czym są rozdzielnice stacjonarne?
Rozdzielnice stacjonarne to popularne “skrzynki elektryczne”. Ich główną funkcją jest skuteczny i bezpieczny rozdział energii elektrycznej z jednej linii wejściowej (przyłącza) na wiele linii wyjściowych.
Dodatkowo uzbrojona rozdzielnica stacjonarna zawiera zabezpieczenia chroniące instalację przed przeciążeniem czy zwarciami. Odpowiednie bezpieczniki, wyłączniki itp. zapewniają więc bezpieczeństwo użytkowników sieci i podłączonych do niej urządzeń.
Umieszczone w skrzynce włączniki umożliwiają też kontrolę i skuteczne zarządzanie siecią elektryczną. Możliwe jest bowiem selektywne uruchamianie lub odłączanie konkretnych linii wyjściowych. To znacznie ułatwia prace konserwacyjne, naprawy, remonty czy rozbudowę instalacji.
Rozdzielnica elektryczna stacjonarna jest zatem newralgicznym punktem pozwalającym na efektywne tworzenie złożonych i bezpiecznych instalacji elektrycznych.
Co więcej, urządzenie może być wyposażone w systemy dodatkowe. Stacjonarna rozdzielnica z licznikiem pozwala np. na monitorowanie zużycia energii. Warto przy tym zauważyć, że może być to model z jednym licznikiem mierzącym, pobór w całej sieci lub z licznikami cząstkowymi pozwalającymi na pomiar na konkretnych liniach wyjściowych.
Często rozdzielnice stacjonarne wyposaża się także w systemy ochrony dostępu. Odpowiednie zamki, kłódki czy czytniki kard RFID zapewniają, że dostęp do urządzenia mają tylko powołane do tego osoby.
Gdzie stosuje się rozdzielnice elektryczne stacjonarne?
Rozdzielnice elektryczne stacjonarne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na stałe. Dlatego najlepiej sprawdzają się właśnie w stałych sieciach elektrycznych o ustalonej strukturze.
Urządzenia te montowane są zatem niemal we wszystkich budynkach — prywatnych, publicznych i komercyjnych. Główna skrzynka elektryczna (montowana przy przyłączu do sieci źródłowej) zazwyczaj jest właśnie rozdzielnicą stacjonarną.
Jednak tego rodzaju urządzenia stosuje się także jako podrozdzielnice pozwalające na podział i dystrybucję energii do konkretnych sekcji sieci. Najlepszym przykładem są tu budynki wielorodzinne, w których główna rozdzielnica stacjonarna rozprowadza prąd do konkretnych mieszkań, a każde z tych mieszkań ma też swoją podrozdzielnicę stacjonarną dystrybuującą prąd do obwodów zasilających gniazda, oświetlenie itp.
Rozdzielnice stacjonarne sprawdzają się również doskonale w obiektach wielkometrażowych — dużych zakładach pracy, galeriach handlowych itp. Pozwalają na skuteczny i bezpieczny rozdział prądu na poszczególne działy, lokale czy pomieszczenia.
Elektryczne rozdzielnice stacjonarne są zatem powszechnymi urządzeniami, które spotkamy niemal we wszystkich sieciach elektrycznych o trwałej strukturze. W przypadku sieci tymczasowych (jak i tych wymagających większej elastyczności) często stosuje się natomiast rozdzielnice przenośne.
Rozdzielnice elektryczne stacjonarne — rodzaje
W sprzedaży dostępne są rozdzielnice elektryczne stacjonarne o bardzo różnej budowie i funkcjonalności. Dzieli się je zatem na rozmaite typy i rodzaje.
Jeden z podstawowych podziałów dotyczy sposobu montażu skrzynki. Mamy więc stacjonarne rozdzielnice natynkowe, podtynkowe i wolnostojące.
Rozdzielnice natynkowe montowane są na gotowych murach, ale można je też umieścić na słupach czy filarach. Przeważnie mocowane są na kołki rozporowe. Takie skrzynki łatwo założyć i zdjąć, dają też swobodny dostęp do całego okablowania. To dobry wybór do tych instalacji, w których wymagana jest pewna doza elastyczności, np. w celu rozbudowy w przyszłości.
Stacjonarne rozdzielnice podtynkowe są natomiast montowane w specjalnie do tego przeznaczonych wnękach w murach. Front skrzynki zlicowany jest zatem z elewacją, a całe urządzenie wraz z okablowaniem jest schowane w ścianie. Daje to oczywiście mniejsze możliwości rozbudowy czy modyfikacji sieci, ponieważ doprowadzenie kolejnych przewodów może wymagać kucia w ścianach.
Niemniej rozdzielnice stacjonarne podtynkowe uznaje się za bardziej estetyczne, dlatego to właśnie one najczęściej montowane są w budynkach mieszkalnych czy obiektach użyteczności publicznej.
W sprzedaży dostępne są także rozdzielnice stacjonarne wolnostojące. To różnego rodzaju modele szafowe czy skrzyniowe o dużych gabarytach. Wykorzystywane bywają w zakładach przemysłowych, ale również w instalacjach wysokiego napięcia, czyli przy tworzeniu infrastruktury elektrycznej.
Uzbrojone i nieuzbrojone rozdzielnice stacjonarne
Jednym z najważniejszych kryteriów podziału rozdzielnic stacjonarnych jest wyposażenie i funkcja w sieci. Mamy zatem modele uzbrojone i nieuzbrojone.
Najczęściej spotykamy uzbrojone rozdzielnice stacjonarne, a więc modele wyposażone nie tylko w systemy rozdziału i dystrybucji prądu, ale też w odpowiednie zabezpieczenia i mechanizmy kontroli sieci.
Rozdzielnice stacjonarne uzbrojone wyposażone są zatem w odpowiednie wyłączniki i bezpieczniki chroniące sieć przed przeciążeniami czy spięciami. W praktyce po prostu odcinają one przepływ prądu, kiedy w instalacji zajdzie niepożądane zdarzenie.
Są to zatem tzw. rozdzielnice bezpiecznikowe, które chronią zarówno użytkowników sieci, jak i podłączone do niej urządzenia. Dają też kontrolę nad instalacją, ponieważ pozwalają na selektywne, indywidualne odłączanie konkretnych linii wyjściowych. Co istotne, na rynku dostępne są urządzenia z różnymi systemami kontroli i zabezpieczeń, w tym rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy z rozłącznikiem izolacyjnym.
Nieuzbrojone rozdzielnice stacjonarne spotykamy rzadziej. Modele te wyposażone są w systemy rozdzielania i dystrybucji energii, ale nie ma w nich systemów zabezpieczających (bezpieczników). Co jednak ciekawe, wiele modeli nieuzbrojonych można uzbroić na własną rękę.
W wielu przypadkach jest to korzystne, ponieważ sami możemy wybrać odpowiednie bezpieczniki dostosowane do indywidualnych potrzeb i budowy konkretnej instalacji.
Niemniej przy zakupie dostajemy skrzynkę pozwalającą jedynie na rozdzielanie energii. Zawiera ona zatem odpowiednie bloki rozdzielcze, złączki elektryczne, listwy zaciskowe PN +E czy szyny zbiorcze, ale nic więcej.
Takie nieuzbrojone rozdzielnice elektryczne stacjonarne mają jednak swoją funkcję. Sprawdzą się m.in. jako podrozdzielnice, w których kluczowe jest rozprowadzenie energii z jednego źródła na wiele odbiorników, ale nie wymagane jest zabezpieczenie danej sekcji sieci.
Rozdzielnice stacjonarne z gniazdami lub podłączeniem “na sztywno”
Stacjonarne rozdzielnice elektryczne najczęściej mają podłączenia “na sztywno”. Oznacza to, że przewody są podłączone do skrzynki bezpośrednio, bez gniazd i wtyczek. To zapewnia trwałe, skuteczne i bezpieczne (w pełni izolowane) podłączenie.
Wybierając taką rozdzielnicę stacjonarną, warto oczywiście zadbać o odpowiednią jakość akcesoriów. Złączki, mostki czy blokady powinny pewnie trzymać przewody, dobrze izolować je od siebie nawzajem i być trwałe.
Zdarza się także, że korzystne jest wykorzystanie rozdzielnicy stacjonarnej z gniazdami. To dobre wyjście tam, gdzie chcemy podłączać urządzenia czy narzędzia bezpośrednio do skrzynki — jak ma to miejsce np. w przypadku rozdzielnic budowlanych stacjonarnych.
Trzeba jednak wiedzieć, że rozdzielnicestacjonarne mogą mieć różne gniazda. Przede wszystkim mamy urządzenia z gniazdami 1- i 3- fazowymi. Większość rozdzielnic ma przynajmniej jedno gniazdo siłowe (3-fazowe), ale nie wszystkie, warto więc zwrócić na to uwagę.
W przypadku gniazd 1-fazowych mamy natomiast do czynienia z kilkoma standardami. W Polsce najczęściej używane są rozdzielnice z gniazdami francuskimi, czyli tymi, które znamy z naszych domowych instalacji elektrycznych. Jednak dostępne są także stacjonarne rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi, brytyjskimi czy rozdzielnice z gniazdami Schuko. Przydają się one w niektórych sytuacjach, szczególnie gdy chcemy korzystać z importowanego sprzętu i narzędzi bez konieczności używania przejściówek i adapterów.
Z czego i jak powinny być wykonane rozdzielnice budowlane stacjonarne?
Rozdzielnice elektryczne stacjonarne powinny być odpowiednio wykonane. Szczególnie mocne i odporne powinny być rozdzielnice budowlane stacjonarne. Te narażone są bowiem na rozmaite uszkodzenia czy czynniki szkodliwe.
Wybierając rozdzielnice budowlane stacjonarne, należy zatem zwracać uwagę na materiały i wykonanie. Jednym z istotniejszych elementów są obudowy rozdzielnic, które powinny być dopasowane do warunków, w jakich chcemy zamontować skrzynkę.
Modele, które umieszczamy w relatywnie bezpiecznych warunkach, mogą mieć obudowy z tworzywa. Zapewniają one dobrą izolację skrzynki i podstawową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi czy warunkami zewnętrznymi.
Takie rozdzielnice stacjonarne najczęściej spotykamy zatem w mieszkaniach i domach, gdzie nie narażamy urządzenia na uderzenia, otarcia, zalanie itp.
Jednak rozdzielnice budowlane stacjonarne często stają w miejscach bardziej niebezpiecznych. Jeśli umieszczamy je tam, gdzie prowadzone są prace budowlane, narażamy je na uderzenia, wibracje, otarcia itp. W takim przypadku warto wybrać metalowe, a nawet gumowe obudowy.
Rozdzielnica budowlana stacjonarna — wybierz odpowiedni stopień ochrony IP
Rozdzielnica budowlana stacjonarna powinna być chroniona nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również przed czynnikami zewnętrznymi. Warto więc odpowiednio dobrać stopień ochrony IP.
Stacjonarne rozdzielnice IP44 zapewniają podstawową ochronę przed wodą i większymi cząstkami stałymi (piaskiem). To wybór odpowiedni do spokojnych, zacisznych i bezpiecznych miejsc — np. domów czy biur.
Rozdzielnice IP54 dają już niezłą ochronę przed drobniejszym pyłem, sprawdzą się więc w pomieszczeniach suchych, ale zapylonych. Większą ochronę przed wodą zapewnią natomiast stacjonarne rozdzielnice IP65, które chronią nie tylko przed pyłem, ale również przed strugami wody lanymi bezpośrednio na obudowę. Taka skrzynka może więc stać nawet na zewnątrz, na deszczu. Najwyższy stopnień ochrony oferują natomiast stacjonarne rozdzielnice IP67. To urządzenia w pełni pyłoszczelne i odporne nawet na długotrwałe zanurzenie w wodzie.
Jak zatem widać, rozdzielnica elektryczna stacjonarna powinna być dobrana z dużą uwagą. Zadbać należy bowiem nie tylko o dostosowanie jej do osobistych potrzeb związanych z budową sieci (ilością linii wychodzących, prądem znamionowym czy rodzajem przyłączeń). Uwzględnić trzeba także sposób i miejsce montażu oraz warunki, w jakich skrzynka ma pracować.
Przed zakupem rozdzielnicy stacjonarnej warto zatem skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać urządzenie o odpowiednich parametrach.