ROZDZIELNICE IP65
( ilość produktów: 14 )Hermetyczna rozdzielnica budowlana TD-S/FI IP65 2x16A 2x230V Schuko Doktorvolt 2001
Hermetyczna rozdzielnica budowlana TD IP65 2x16A 2x230V Schuko Doktorvolt 2018
Rozdzielnica TD SLIM IP65 6 modułowa natynkowa skrzynka rozdzielnia obudowa Doktorvolt 9115
Rozdzielnica budowlana IP65 – sklep i hurtownia Preis Zone
Rozdzielnice IP65 obecne w naszym asortymencie wykonane są z dbałością o każdy detal. Ich produkcja oparta jest na wytycznych normy DIN 61439-3. Aparaty elektryczne, obudowa, a także pozostałe komponenty rozdzielnic wyprodukowane zostały zgodnie z obowiązującymi wymaganiami prawnymi oraz opatrzone są stosownymi atestami i certyfikatami. Budowlane rozdzielnice IP65 wyposażone są w gniazda Mennekes, okablowanie Kabel Lapp, zabezpieczenia nadprądowe i różnicowo-prądowe SEZ, a wszystko to zaimplementowane zostało w solidnych oraz trwałych obudowach Marlanvil. Nasze rozdzielnice budowlane gwarantują skuteczną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, promieniowaniem UV, a także uszkodzeniami mechanicznymi. Hurtowania i sklep elektryczny Preis Zone prowadzi sprzedaż detaliczną oraz hurtową akcesoriów, sprzętu i urządzeń elektrycznych. W przypadku pytań dotyczących naszej oferty zapraszamy do kontaktu z pracownikami sklepu Preis Zone.
Rozdzielnice IP65 — rozdzielnice elektryczne o wysokiej klasie szczelności
Elektryczne rozdzielnice budowlane IP65 to eRBetki o wysokiej klasie szczelności. Doskonale chronią nie tylko przed pyłem, ale również przed wodą, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w trudnych warunkach roboczych. Sprawdź, co dokładnie wyróżnia rozdzielnice IP65 oraz do jakich zastosowań są one polecane.
Rozdzielnica elektryczna IP65 — co to jest?
Rozdzielnice elektryczne są zasadniczym elementem wszelkich instalacji elektrycznych. To one odpowiadają za rozdzielanie energii z jednej linii źródłowej (przewodu zasilającego) i jej dystrybucję na wiele linii wyjściowych (zasilających konkretne systemy czy urządzenia).
Ta podstawowa funkcja rozdzielnicy IP65 (i każdej innej) realizowana jest dzięki odpowiednim komponentom. Skrzynka zawiera więc, listwy zaciskowe N + PE, bloki rozdzielcze czy szyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szyny.
Dodatkowo rozdzielnica elektryczna IP65 może być wykorzystywana do ochrony i zabezpieczenia instalacji przed konsekwencjami zwarć czy przeciążeń. W tym celu stosuje się rozdzielnice bezpiecznikowe wyposażone w odpowiednie systemy — m.in. wyłączniki różnicowoprądowe, ale nie tylko.
W sprzedaży dostępne są m.in. rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym oraz rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym. To systemy zapewniające dodatkową kontrolę i ochronę instalacji (a także jej użytkowników oraz podłączonego do niej sprzętu elektrycznego).
Dodatkowe funkcje zapewniają także rozdzielnice z licznikiem, które wykorzystuje się do monitorowania i pomiaru zużycia prądu.
Co wyróżnia rozdzielnice IP65 i gdzie się je stosuje?
Charakterystyczną cechą rozdzielnicy IP65 jest jej szczególny stopień ochrony IP. To parametr informujący o stopniu szczelności, czyli zabezpieczeniu przed dostępem do części niebezpiecznych i penetracją przez czynniki zewnętrzne — wodę oraz cząstki stałe.
Urządzeniem o najniższym dopuszczalnym stopniu ochrony są rozdzielnice IP44. Zapewniają one ochronę przed dostępem do elementów niebezpiecznych drutem oraz przed cząstkami stałymi o średnicy ponad 1 mm (piaskiem) i przed bryzgami wody lanymi na obudowę z dowolnego kierunku.
Nieco wyższy stopnień ochrony przeciwpyłowej daje rozdzielnica IP54, ale dopiero rozdzielnica IP65 zapewnia całkowitą pyłoszczelność, a dodatkowo ochronę przed strugami wody lanymi na obudowę z dowolnego kierunku.
Wyższy stopnień ochrony dają tylko rozdzielnice IP67, czyli rozdzielnice hermetyczne. Są one nie tylko pyłoszczelne, ale też odporne na pełne zanurzenie w wodzie (na czas do 30 minut).
Wysoki stopień szczelności pozwala wykorzystać rozdzielnice budowlane IP65 w naprawdę trudnych warunkach roboczych. To urządzenia idealne na budowy, do prac terenowych i wielu zakładów pracy, w których występuje duże zapylenie czy ryzyko zalania eRBetki.
Rozdzielnice IP65 doskonale sprawdzą się zatem np. przy szlifowaniu gładzi szpachlowych, ale też pracach rozbiórkowych, cyklinowaniu posadzek i podobnych robotach powodujących duże zapylenie drobnymi cząstkami stałymi. Wysoki stopień ochrony przed wodą pozwala też na wykorzystanie rozdzielnicy IP65 na zewnątrz, nawet przy opadach deszczu, a także w rozmaitych firmach produkcyjnych czy przetwórczych, gdzie woda i pył są stałym elementem środowiska pracy.
Rozdzielnice elektryczne IP65 — rodzaje
Elektryczne rozdzielnice budowlane IP65 można podzielić na różne typy i rodzaje. Klasyfikacja ta dotyczy rozmaitych kwestii związanych z budową i wyposażeniem eRBetki. Najważniejszy podział wynika jednak ze sposobu montażu i związanej z tym mobilności oraz z uzbrojenia, a więc funkcji, jaką skrzynka może pełnić w instalacji.
Stacjonarna, czy przenośna rozdzielnica elektryczna IP65?
Rozdzielnica IP65 może mieć charakter mobilny lub stacjonarny, co zasadniczo wpływa na sposób jej wykorzystania.
W sieciach stałych i docelowych (a więc kompleksowo zaprojektowanych i wykonanych), stosuje się rozdzielnice stacjonarne. Spotkamy je zatem w ukończonych budynkach mieszkalnych, firmach, biurach, sklepach czy obiektach użyteczności publicznej.
Stacjonarne rozdzielnice elektryczne IP65 przeważnie podłącza się “na sztywno”, a więc bez wtyczek i gniazd. Przewody (tak źródłowy, jak i wyjściowe) są na stałe przyłączone do skrzynki, a ich demontaż (czyli przebudowa sieci) wymaga rozkręcenia eRBetki.
Co istotne, wyróżniamy tu rozdzielnice natynkowe oraz rozdzielnice podtynkowe. Pierwsze dają jeszcze względną elastyczność, bo przykręca się je do powierzchni ścian (lub słupów). Drugie montowane są jednak we wnękach, tak by ich front licował z elewacją. To oznacza, że modyfikacja sieci (np. podłączenie nowych linii) wymaga tu kucia w ścianach.
Zdecydowanie większą elastyczność gwarantują przenośne rozdzielnice budowlane IP65. Te modele mają mobilny charakter nie tylko ze względu na to, że nie są na stałe przytwierdzone w jednym miejscu. Przeważnie nie stosuje się w nich też podłączenia “na sztywno”. Do źródła zasilania podłącza się je przez kabel zintegrowany ze skrzynką (rozdzielnice z kablem) lub przez podłączenie odrębnego przewodu do wtyczki w eRBetce (rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym).
Najważniejsze jednak, że linie wyjściowe mają tu postać gniazd, co pozwala na swobodne podłączanie i odłączanie dowolnych odbiorników (systemów, urządzeń i elektronarzędzi) bezpośrednio do skrzynki.
Właśnie ta elastyczność sprawia, że rozdzielnice budowlane IP65 o przenośnym charakterze tak chętnie wykorzystywane są w sieciach tymczasowych czy tych, które wymagają dużej mobilności i elastyczności.
Rozdzielnice budowlane IP65 z uzbrojeniem i bez
Rozdzielnice budowlane IP65 mogą być wyposażone w bezpieczniki (uzbrojone) lub nie. W zależności od tego odmienna jest ich rola w sieci.
Nieuzbrojone rozdzielnice budowlane IP65 wykorzystuje się właściwie wyłącznie jako podrozdzielnice montowane w sieci za urządzeniem uzbrojonym. Pozwalają one bowiem na rozgałęzienie instalacji na wiele linii, ale nie zabezpieczają przed konsekwencjami przeciążeń czy zwarć. Takie zabezpieczenie musi jednak być obecne w każdej instalacji. Przeważnie znajduje się ono w głównej eRBetce montowanej przy samym przyłączu prądu do danej posesji.
Jednak uzbrojone rozdzielnice elektryczne IP65 także mogą być funkcjonalnymi podrozdzielnicami. Korzysta się z nich w złożonych, wielokrotnie rozgałęzionych instalacjach, w których zabezpieczyć trzeba nie tylko całą instalacją, ale również jej poszczególne sekcje.
Rozdzielnica IP65 z bezpiecznikami przyda się więc np. w zakładach pracy czy na dużych budowach. Ewentualna awaria odetnie tu bowiem tylko dany fragment instalacji, a nie cały prąd w obiekcie.