Darmowa dostawa od 450,00 zł

ROZDZIELNICE PODTYNKOWE

( ilość produktów: 50 )

Podtynkowe rozdzielnice elektryczne - Sklep Preis-Zone

Oferujemy Państwu wysokiej jakości rozdzielnice podtynkowe. Nasz asortyment tworzony jest przez ponad 20 różnorodnych modeli rozdzielnic wnękowych dedykowanych budownictwu mieszkaniowemu i sektorowi przemysłowemu. Nasze podtynkowe rozdzielnice wykonane są z trwałego tworzywa ABS, w trosce o precyzyjne spasowanie konstrukcji oraz elementów montażowych. Oferowane rozdzielnice umożliwiają sprawny montaż zabezpieczeń nadmiarowo-prądowych, wyłączników różnicowo-prądowych oraz pozostałych aparatów elektrycznych.

Rozdzielnice podtynkowe oferowane w naszym sklepie przystosowane są do plombowania i wyposażone są w szyny DIN (TH/TS 35), dzięki czemu gwarantują wysoką wszechstronność zastosowań. Prezentowane rozdzielnice elektryczne podtynkowe opatrzone są certyfikatem TÜV Rheinland oraz spełniają obowiązujące normy PN.

Bogaty asortyment sklepu Preis Zone składa się z produktów wyłącznie renomowanych producentów. Oferujemy Państwu rozdzielnice podtynkowe: Hager, Legrand, DoktorVolt oraz innych sprawdzonych marek. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu. Służymy pomocą i merytorycznym wsparciem na każdym etapie współpracy.

Rozdzielnice podtynkowe — funkcjonalne i estetyczne rozdzielnice elektryczne do instalacji stałych

Elektryczne rozdzielnice podtynkowe pozwalają na bezpieczne i efektywne rozdzielenie energii i jej dystrybucję z jednego źródła na wiele obwodów wychodzących. Ze względu na sposób montażu doskonale sprawdzają się w docelowych, stałych instalacjach, zapewniając funkcjonalność i estetykę. Sprawdź, jak zbudowane są rozdzielnice podtynkowe, gdzie warto je stosować i jak wybrać odpowiedni model.

Rozdzielnica podtynkowa — czym jest i do czego służy?

Rozdzielnica elektryczna, inaczej nazywana eRBetką, to urządzenie wykorzystywane przede wszystkim do rozdzielania energii z jednej linii źródłowej na wiele obwodów wyjściowych. Umożliwia ona zatem rozgałęzienie instalacji i dystrybucję energii do wielu odbiorników — systemów, urządzeń czy narzędzi elektrycznych.

Ta funkcja rozdzielcza i dystrybucyjna realizowana jest przez odpowiednie komponenty umieszczone w rozdzielnicy elektrycznej. Są to m.in. bloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PEszyny zbiorcze oraz listwy zaciskowe na szynę.

Elektryczna rozdzielnica podtynkowa może być jednak wyposażona w dodatkowe komponenty. Przede wszystkim wymienić należy rozdzielnice bezpiecznikowe, które poza rozdzielaniem energii służą także zabezpieczeniu instalacji. Taka eRBetka wyposażona jest w bezpieczniki (np. wyłączniki różnicowoprądowe), które chronią sieć (jej użytkowników i podłączone urządzenia) przed następstwami zdarzeń niepożądanych, takich jak zwarcia czy przeciążenia.

Cechą charakterystyczną rozdzielnic podtynkowych jest sposób montażu. Skrzynki umieszcza się bowiem w dopasowanych wnękach w murze w taki sposób, że front eRBetki licuje z elewacją. Dzięki temu rozdzielnica podtynkowa jest estetycznie “wtopiona” w ścianę i nie zajmuje wiele miejsca.

Względy estetyczne sprawiają, że elektryczne rozdzielnice podtynkowe doskonale sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, komercyjnych i obiektach użyteczności publicznej. Montowane są wszędzie tam, gdzie znaczenie ma wygląd — w mieszkaniach, sklepach, biurach itp.

Konsekwencją montażu rozdzielnicy podtynkowej we wnęce jest jednak brak elastyczności sieci. Utrudniony jest bowiem dostęp do wnętrza skrzynki, a jej demontaż, jak i podłączenie nowych linii często wymagają kucia w murach. Z tego powodu podtynkowe rozdzielnice elektryczne nadają się jedynie do instalacji docelowych i stałych — tam, gdzie mamy kompleksowy projekt sieci i nie przewiduje się jej rozbudowy czy modyfikacji.

Rozdzielnice elektryczne podtynkowe — jakie są ich rodzaje?

Podtynkowe rozdzielnice elektryczne dzielą się na wiele typów i rodzajów. Poszczególne modele różnią się wielkością, liczbą i układem modułów, funkcjami dodatkowymi i wyposażeniem.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że rozdzielnice elektryczne podtynkowe mogą zawierać komponenty przeznaczone do pracy z różnym prądem znamionowym. Oznacza to, że skrzynkę należy dobierać odpowiednio do obciążenia konkretnej sieci, a więc do tego, jakie systemy i urządzenia chcemy podłączyć.

Mamy zatem podtynkowe rozdzielnice 16A przeznaczone do instalacji o mniejszym obciążeniu (np. do oświetlenia). Przy większych obciążeniach konieczny jest natomiast montaż podtynkowej rozdzielnicy 32A, która obsłuży systemy i urządzenia o większym poborze mocy — np. kuchenki elektryczne czy rozmaite maszyny w zakładach pracy.

Wybierając rozdzielnice elektryczne podtynkowe, warto zwrócić uwagę również na wyposażenie dodatkowe. Podstawową funkcją eRBetki jest oczywiście rozdzielanie i dystrybucja energii, ale wspomnieliśmy już o dodatkowej funkcji zabezpieczającej.

W bezpieczniki wyposażone są tzw. rozdzielnice uzbrojone. Montuje się w nich odpowiednie (dostosowane do konkretnej sieci) wyłączniki różnicowoprądowe i nadprądowe. W przypadku wystąpienia zdarzeń niebezpiecznych — zwarć czy przeciążeń — bezpiecznik odcina dopływ prądu do danego obwodu, co pozwala uniknąć groźnych konsekwencji — przepalenia urządzeń, a nawet pożarów.

Jednak w sprzedaży dostępne są również nieuzbrojone rozdzielnice elektryczne podtynkowe. Pozbawione są one systemów zabezpieczeń i pełnią wyłącznie rolę rozdzielczą i dystrybucyjną.

Pamiętajmy także, że rozdzielnica podtynkowa może być wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia i systemy kontroli. Mamy np. rozdzielnicez łącznikiem krzywkowym oraz rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym.

Na uwagę zasługują także podtynkowe rozdzielnice z licznikiem (lub wieloma licznikami). To modele bardzo praktyczne i użyteczne w wielu sytuacjach. Pozwalają na pomiar i monitorowanie zużycia energii w całej sieci lub jej poszczególnych sekcjach — konkretnych obwodach lub grupach takich obwodów.

Podtynkowe rozdzielnice modułowe

Rozdzielnica elektryczna zawsze powinna być dostosowana do architektury konkretnej instalacji. Oznacza to m.in. właściwą liczbę modułów umożliwiających podłączenie linii wychodzących, bezpieczników itp.

W przypadku rozdzielnic podtynkowych dobre rozplanowanie instalacji jest kluczowe. O ile bowiem rozdzielnice natynkowe zapewniają pewną elastyczność w modyfikowaniu sieci, w modelach podtynkowych jest to znacznie trudniejsze. Zarówno skrzynka, jak i przewody są tu “wtopione” w ścianę, a przebudowa sieci wymaga kucia w murach.

Co więcej, w rozdzielnicach elektrycznych podtynkowych przewód zasilający, jak i obwody wyjściowe w zasadzie zawsze podłączone są “na sztywno”. Ich demontaż wymaga więc rozkręcenia eRBetki i pracy bezpośrednio na kablach.

Tam, gdzie potrzebna jest większa elastyczność lepiej więc postawić na rozdzielnice budowlane z gniazdami (francuskimiSchuko lub szwajcarskimi), do których podłącza się odbiorniki energii. Uwagę zwrócić warto też na rozdzielnice z kablem oraz rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym — to modele, które pozwalają na proste podłączenie i odłączenie od źródła zasilania.

Wybierając modułową rozdzielnicę podtynkową, trzeba jednak z góry zaplanować jej umiejscowienie, jak i architekturę sieci wychodzącej — liczbę i układ obwodów wyjściowych. Na tej podstawie dobiera się właściwą liczbę modułów, a do wyboru są:

  • rozdzielnice podtynkowe 4 modułowe,
  • rozdzielnice podtynkowe 6 modułowe,
  • rozdzielnice podtynkowe 8 modułowe,
  • rozdzielnice podtynkowe 12 modułowe itd.

Jeden moduł to jedno miejsce na podłączenie linii wyjściowej i montaż bezpiecznika. Warto jednak zauważyć, że moduły w rozdzielnicach podtynkowych mogą być rozmieszczone w różny sposób. Układa się je w rzędy, co pozwala na uporządkowanie i lepszą organizację całej instalacji.

Liczba rzędów, jak i modułów w każdym rzędzie może być różna, dostępne są m.in.:

  • rozdzielnice podtynkowe 1x6,
  • rozdzielnice podtynkowe 1x8,
  • rozdzielnice podtynkowe 2x18,
  • rozdzielnice podtynkowe 4x12,
  • rozdzielnice podtynkowe 3x18 itd.

Pierwsza cyfra oznacza tu liczbę rzędów, druga liczbę modułów w rzędzie.

Wybór jest zatem duży i powinien być przemyślany. Zbyt mała rozdzielnica podtynkowa nie spełni bowiem wymagań i nie będzie mogła “obsłużyć” całej sieci. Z kolei zbyt duża skrzynka to wyższy koszt jej zakupu, ale także niepotrzebna strata miejsca.

Podtynkowa rozdzielnica elektryczna — materiał obudowy i klasa szczelności IP

Podtynkowa rozdzielnica elektryczna może być montowana w różnych miejscach i warunkach. Bywa, że skrzynka narażona jest na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystnie warunki zewnętrzne — np. działanie wody i rozmaitych zanieczyszczeń. Warto zatem wybrać odpowiednią obudowę i klasę szczelności eRBetki.

Ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi zapewnia obudowa rozdzielnicy wykonana z odpowiednich materiałów. Co prawda w przypadku rozdzielnicy podtynkowej jest to sprawa drugorzędna — skrzynka zamontowana we wnęce w ścianie jest bowiem schowana i chroniona samym murem.

Dlatego w tych modelach wykorzystuje się głównie obudowy z tworzywa. Metalowe i gumowe obudowy stosowane są więc w rozdzielnicach przenośnych, ewentualnie natynkowych. W rozdzielnicach podtynkowych praktycznie się ich nie spotyka.

Mimo to warto zwrócić uwagę na drzwi wewnętrzne do rozdzielnicy podtynkowej. Te są bowiem wystawione na ewentualne czynniki mechaniczne. Tam, gdzie istnieje ryzyko uderzeń, otarć itp. warto postawić na zamknięcia metalowe.

Baczną uwagę trzeba zwracać również na klasę szczelności rozdzielnicy podtynkowej. W większości przypadków wystarczająca jest podstawowa rozdzielnica IP44, ewentualnie pyłoodporna rozdzielnica IP54. Modele podtynkowe montowane są bowiem głównie w miejscach zacisznych, spokojnych i bezpiecznych.

Niemniej w zakładach przemysłowych, warsztatach itp. dobrym pomysłem może być rozdzielnica hermetyczna, a więc pyłoszczelna i wysoce odporna na wodę. Podtynkowa rozdzielnica IP65 zapewnia ochronę przed strugami wody, a rozdzielnica IP67 nawet przed całkowitym zanurzeniem w wodzie na czas nie dłuższy niż 30 minut.

Wybór właściwej rozdzielnicy elektrycznej podtynkowej bywa trudny. Pod uwagę należy bowiem brać nie tylko wyposażenie samej skrzynki, dopasowanie do konkretnej sieci (jej architektury i obciążenia) oraz funkcje dodatkowe. Istotne jest także miejsce montażu i warunki, w jakich eRBetka ma działać. Dlatego przed zakupem dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać rozdzielnicę podtynkową do konkretnych potrzeb i specyfiki danej instalacji elektrycznej.

pixel