Rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym
(5 produkty)Kategorie wpisów
Nowe produkty
Rozdzielnica natynkowa HIGHT IP65 72 modułowa transparentne drzwi 940.72 M-L 4885
- Nowy produkt
Rozdzielnica budowlana z rozłącznikiem izolacyjnym 32A BAU 2x16A 3x230V Schuko Mennekes Doktorvolt® 9771
Rozdzielnica budowlana z łącznikiem FRED 32A 16A 2x230V Schuko Mennekes Doktorvolt® 9610
Rozdzielnica budowlana z rozłącznikiem DV-S/FI 32A 16A 2x230V Schuko Doktorvolt® 1981
Rozdzielnica budowlana z rozłącznikiem DV-S/FI 5x230V Schuko Doktorvolt® 1974
Rozdzielnica budowlana z łącznikiem i kablem FRED SKH 2x16A 2x230V Schuko Mennekes Doktorvolt® 0861
Rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym — funkcjonalne eRBetki z dodatkowym zabezpieczeniem
Elektryczne rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym pozwalają na szybkie i proste izolowanie, czyli odcięcie dopływu prądu do instalacji, co ma duże znaczenie np. podczas prac konserwacyjnych, napraw czy przebudowy instalacji. Sprawdźmy, jak dokładnie działają rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym i gdzie warto je stosować.
Rozdzielnica z rozłącznikiem izolacyjnym — czym jest i co czego służy?
Rozdzielnica elektryczna — z rozłącznikiem izolacyjnym lub bez niego — to urządzenie, którego podstawową funkcją jest rozdzielanie energii z jednego przewodu źródłowego na wiele linii wychodzących (odbiornikowych).
Wykorzystanie odpowiednich elementów, takich jak bloki rozdzielcze, listwy zaciskowe N + PE czy szyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szyny, pozwala na tworzenie rozgałęzionych instalacji elektrycznych zasilających wiele systemów i urządzeń.
Rozdzielnice elektryczne stosowane są zatem w zasadzie we wszystkich instalacjach elektrycznych. Spotykamy je w budynkach prywatnych, komercyjnych i użytkowych, w mieszkaniach, biurach, zakładach pracy, a także w sieciach tymczasowych — na budowach, przy wydarzeniach plenerowych czy pracach “w terenie”.
Warto przy tym zauważyć, że rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym pełnią nie tylko funkcję rozdzielczą. ERBetki te mogą być wyposażone w wyłączniki różnicowoprądowe. Takie rozdzielnice bezpiecznikowe są najważniejszym elementem zabezpieczającym instalację (a także jej użytkowników i podłączone sprzęty) przed konsekwencjami zwarć i przeciążeń. Automatycznie odcinają one dopływ prądu do danego obwodu, w którym zachodzi niepożądane zdarzenie.
Co więcej, rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym zapewniają dodatkową ochronę i większą kontrolę nad działaniem instalacji. Rozłącznik umożliwia bowiem całkowite odłączenie obwodów od źródła zasilania, pełniąc tym samym funkcję głównego wyłącznika prądu.
Po co stosuje się rozłącznik izolacyjny?
Rozłącznik izolacyjny uważany jest za istotny element każdej instalacji elektrycznej — czy to w domu prywatnym, czy w obiektach komercyjnych lub zakładach pracy.
Co prawda jest to akcesorium dodatkowe, uzupełniające (jego obecność nie jest więc wymagana przepisami), ale powszechnie uważa się, że warto go zastosować, by zagwarantować większą kontrolę i bezpieczeństwo.
Rozdzielnice elektryczne z rozłącznikiem izolacyjnym zapewniają bowiem lepsze sterowanie przepływem prądu poprzez bezpieczne, skuteczne i szybkie odłączenie obwodów od zasilania.
Wyłącznie rozłącznika skutkuje powstaniem tzw. widocznej przerwy izolacyjnej, a więc pełnego przerwania obwodu. Daje to absolutną gwarancję, że w sieci nie będzie napięcia i wszelkie podejmowane przy niej prace są bezpieczne.
Rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym warto zatem stosować wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dobre zabezpieczenie np. na czas prac konserwacyjnych, remontowych czy podczas przebudowy sieci elektrycznej. Z takich eRBetek najczęściej korzysta się zatem na budowach, w zakładach przemysłowych i “w terenie”, a więc tam, gdzie wymagana jest pewna elastyczność instalacji elektrycznej oraz tam, gdzie sieć jest bardziej narażona na awarie czy uszkodzenia.
Stacjonarne i przenośne rozdzielnice elektryczne z rozłącznikiem izolacyjnym
Rozdzielnice elektryczne z rozłącznikiem izolacyjnym dzielą się na różne typy i kategorie. Jeden z istotnych podziałów (na rozdzielnice uzbrojone i rozdzielnice nieuzbrojone) dotyczy wspomnianej już obecności wyłączników różnicowoprądowych (bezpieczników). Jednak niezwykle istotny podział dotyczy także sposobu montażu czy mobilności eRBetek, co znacząco wpływa na ich funkcjonalność.
Wyróżnia się zatem przenośne i stacjonarne rozdzielnice elektryczne z rozłącznikiem izolacyjnym.
Rozdzielnice stacjonarne to skrzynki montowane na stałe (przynajmniej względnie) w jednym miejscu. Korzysta się z nich przede wszystkim w instalacjach docelowych. Są więc ważnymi elementami w pełni zaprojektowanych sieci elektrycznych w budynkach wszelkiego rodzaju.
Warto jednak zaznaczyć, że stacjonarne rozdzielnice natynkowe (montowane do powierzchni murów lub słupów) dają jednak pewne pole manewru pod względem demontażu i przeniesienia skrzynki, jak i zmiany architektury sieci.
Mówiąc prościej, takie rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym w razie konieczności można zdemontować i przenieść. Możliwe jest też stosunkowo proste podłączenie nowych przewodów czy odłączenie starych linii odbiornikowych.
Z kolei rozdzielnice podtynkowe nie dają takich możliwości. Montuje się je bowiem we wnękach w ścianach — tak by ich front licował z elewacją. Oznacza to, że eRBetka jest “zatopiona” w murze i jej demontaż, jak i zmiana okablowania wymagają kucia w ścianach.
Najwięcej swobody zapewniają oczywiście przenośne rozdzielnice elektryczne z rozłącznikiem izolacyjnym. To doskonałe rozdzielnice budowlane, ponieważ dają niemal pełną dowolność zarówno w umieszczeniu samej eRBetki, jak i w kształtowaniu architektury sieci odbiornikowej.
Takie rozdzielnice wyposaża się bowiem w gniazda. Linie wychodzące nie są tu zatem połączone “na sztywno”. Odbiorniki (systemy, urządzenia czy konkretne elektronarzędzia) można natomiast podłączyć odpowiednimi wtyczkami.
Rozdzielnice budowlane z rozłącznikiem izolacyjnym — jaką obudowę wybrać?
Rozdzielnice budowlane z rozłącznikiem izolacyjnym bardzo często stosowane są w trudnych warunkach roboczych. Korzysta się z nich np., na budowach czy w terenie lub w zakładach pracy.
Trudne warunki to większe ryzyko uszkodzeń mechanicznych, jak i niekorzystnego działania czynników środowiskowych. To sprawia, że rozdzielnice budowlane z rozłącznikiem izolacyjnym powinny mieć odpowiednią budowę i dobrze dobraną klasę szczelności IP.
Przed uszkodzeniami mechanicznymi chroni obudowa rozdzielnicy z odpowiednio dobranych materiałów i o odpowiedniej konstrukcji. Klasyczne eRBetki mają obudowy z tworzywa, ale czasem warto wybrać obudowy metalowe, a nawet rozdzielnice gumowe, które są bardziej odporne na zgniecenie, przebicie czy pękanie.
Jednak trudne warunki to nie tylko ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Rozdzielnice budowlane z rozłącznikiem izolacyjnym często narażone są także na działanie wody i pyłu. Aby zapewnić funkcjonalność i długie działanie eRBetki warto więc dobrać odpowiednią klasę szczelności IP.
Minimum wymagane przepisami stanowi rozdzielnica IP44, a więc taka, która chroni elementy wrażliwe przed bryzgami wody i cząstkami stałymi o średnicy ponad 1 mm (czyli np. przed piaskiem).
W trudniejszych warunkach lepszym wyborem będzie jednak rozdzielnica IP54 lub rozdzielnica IP65. W środowiskach ekstremalnych sprawdzi się natomiast rozdzielnica IP67, która jest całkowicie pyłoszczelna i odporna na krótkotrwałe, ale pełne zanurzenie w wodzie.
Dobrze dobrana rozdzielnica budowlana z rozłącznikiem izolacyjnym zapewnia większą kontrolę i bezpieczeństwo. Istotne jest jednak, aby wybrać model o odpowiednich parametrach. Urządzenie trzeba dostosować do roli, jaką ma pełnić w sieci, prądu znamionowego czy zakładanych obciążeń, jak i do warunków, w jakich skrzynka ma pracować. Nie jest to zadanie łatwe, dlatego przed zakupem najlepiej skonsultować się ze specjalistą.