ROZDZIELNICE NATYNKOWE
( ilość produktów: 90 )Rozdzielnica modułowa hermetyczna 1x9 natynkowa 1000V IP65 Hensel KV PC 8109 Zacisk Pe/N
RH-12 Rozdzielnica hermetyczna natynk rozdzielnia 12modułowa IP65 VDE 36.12 E-P 4040
Rozdzielnica modułowa hermetyczna 1x18 natynkowa IP54 Hensel KV1518 Zacisk Pe/N
RH-24 Rozdzielnica hermetyczna natynk rozdzielnia 24modułowa IP65 VDE 36.24 E-P 4088
Rozdzielnica modułowa hermetyczna 1x12 natynkowa IP54 Hensel KV1512 Zacisk Pe/N
Rozdzielnica natynkowa HIGHT IP65 24 (12+12) modułowa transparentne drzwi 940.24.1 M-L 1457
Doktorvolt Rozdzielnica natynkowa skrzynka elektryczna 4x18 modułowa metalowa IP30 1192
Doktorvolt Rozdzielnica natynkowa 6x18 skrzynka elektryczna modułowa metalowa IP30 1512
Natynkowe rozdzielnice elektryczne - Sklep Preis-Zone.pl
W tej kategorii oferujemy Państwu rozdzielnice natynkowe. Dysponujemy ponad 70 modelami rozdzielnic wykonanych z wysokiej jakości tworzywa sztucznego i przystosowanych do eksploatacji wewnątrz pomieszczeń. Oferowane natynkowe rozdzielnice elektryczne wyposażone są w obudowę zamkniętą skrzynkową oraz przystosowane są do plombowania.
Nowoczesna konstrukcja naszych rozdzielnic ułatwia wprowadzanie przewodów oraz rurek instalacyjnych, a także gwarantuje prosty montaż modułów oraz aparatów instalacyjnych na szynach TH/TS 35. Nasze rozdzielnice elektryczne natynkowe spełniają normy PN-EN 6208:2006, PN-EN 60529:2003 oraz opatrzone są certyfikatem TÜV Rheinland.
Asortyment naszego sklepu składa się z wyłącznie najlepszej jakości rozdzielnic pochodzących od renomowanych producentów. W swojej ofercie posiadamy rozdzielnice natynkowe: Hager, Legrand, DoktorVolt i wielu innych sprawdzonych marek. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących naszego asortymentu zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.
Rozdzielnice natynkowe — czym są, jak działają i do czego wykorzystywane są elektryczne rozdzielnice natynkowe?
Elektryczne rozdzielnice natynkowe to popularne eRBetki wykorzystywane w wielu instalacjach elektrycznych. Wyróżnia je wysoka funkcjonalność, łatwy montaż i możliwość relatywnie prostej modyfikacji sieci. Sprawdź, jak dokładnie działają natynkowe rozdzielnice, jakie są ich rodzaje oraz gdzie i kiedy warto z nich korzystać.
Rozdzielnica natynkowa — co to jest i jakie ma funkcje?
Rozdzielnice elektryczne, czyli tzw. eRBetki, to “skrzynki elektryczne” służące do bezpiecznego i skutecznego rozdzielania energii. Pozwalają na dystrybucję prądu z jednej linii źródłowej na wiele obwodów wychodzących, zasilających rozmaite systemy, urządzenia czy konkretne narzędzia elektryczne.
Istnieją różne typy eRBetek, w tym rozdzielnice natynkowe, które wyróżniają się sposobem montażu. Przytwierdza się je do słupów czy murów — najczęściej z pomocą kołków lub wkrętów.
Skrzynka jest więc zawieszona na ścianie, co pozwala na łatwy dostęp do jej wnętrza i relatywnie proste modyfikowanie sieci — np. podłączenie nowych linii wychodzących. Stosunkowo prosta jest także wymiana komponentów wewnętrznych — bezpieczników, jak i części odpowiedzialnych za rozdzielanie energii, takich jak bloki rozdzielcze, listwy zaciskowe N + PE, szyny zbiorcze oraz listwy zaciskowe na szynę.
Rozdzielnice natynkowe zapewniają więc pewną elastyczność w kreowaniu czy przebudowie instalacji, dzięki czemu są użyteczne nie tylko w sieciach stałych i docelowych, ale także w tych o względnej stałości, gdzie wymagana jest pewna doza swobody.
Chętnie wykorzystywane są m.in. jako rozdzielnice budowlane na większych budowach, gdzie instalacja nie jest docelowa, ale zakładana jest na dłuższy czas. Natynkowe rozdzielnice sprawdzają się także w zakładach pracy, ponieważ zostawiają miejsce na rozbudowę czy przebudowę sieci np. w miarę rozwoju przedsiębiorstwa.
Elektryczne rozdzielnice natynkowe — rodzaje
Rozdzielnica elektryczna pełni przede wszystkim funkcję rozdzielczą i dystrybucyjną. Trzeba jednak zaznaczyć, że poszczególne rodzaje elektrycznych rozdzielnic natynkowych przeznaczone są do pracy z prądem znamionowym o różnej wartości.
Dostępne są więc rozdzielnice 16A i rozdzielnice 32A, a ich wybór zależy od architektury konkretnej sieci i jej obciążenia (mocy podłączonych systemów i sprzętu).
Jednak natynkowa rozdzielnica elektryczna może być wyposażona także w rozmaite systemy dodatkowe wzbogacające funkcjonalność. Przede wszystkim wyróżnić warto modele uzbrojone i nieuzbrojone.
Natynkowe rozdzielnice uzbrojone zawierają wspomniane już bezpieczniki chroniące przed konsekwencjami zwarć, przeciążeń itp. Dzięki nim w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia odcinany jest dopływ prądu do danego obwodu.
Nieuzbrojone rozdzielnice elektryczne natynkowe pozbawione są takich zabezpieczeń. Służą więc jedynie do rozdzielania i dystrybucji energii. Co istotne, takie eRBetki nigdy nie działają samodzielnie. W sieci zawsze znajduje się bowiem rozdzielnica uzbrojona gwarantująca bezpieczeństwo. Modele nieuzbrojone montowane są za nią w celu dalszego rozgałęzienia instalacji.
Wymienić warto również natynkowe rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym oraz rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym. To modele wyposażone w dodatkowe systemy kontroli i zabezpieczenia instalacji.
Dostępne są także natynkowe rozdzielnice z licznikiem (lub licznikami), które pozwalają na pomiar i monitorowanie zużycia energii w całej sieci lub jej konkretnych sekcjach — poszczególnych obwodach lub grupach obwodów.
Natynkowe rozdzielnice elektryczne z gniazdami
Ciekawym rodzajem eRBetek są natynkowe rozdzielnice elektryczne z gniazdami. Zapewniają one szczególnie wysoką elastyczność w kreowaniu sieci odbiornikowej. Mówiąc prościej — pozwalają na sprawne, szybkie i bezpieczne podłączanie i odłączanie od prądu rozmaitych systemów, urządzeń i narzędzi elektrycznych.
Zauważyć trzeba bowiem, że rozdzielnice stacjonarne (a do tych zaliczają się modele natynkowe) w większości mają linie wychodzące połączone “na sztywno”. Takie podłączenie oznacza, że przewody wprowadzane są bezpośrednio do skrzynki, a ich odłączenie wymaga rozkręcenia eRBetki i pracy bezpośrednio na kablach (co zazwyczaj wymaga wyłączenia zasilania.
Rozdzielnice natynkowe z gniazdami pozwalają natomiast na podłączanie odbiorników przez odpowiednie wtyczki, co zapewnia możliwość zasilenia właściwie dowolnych urządzeń.
Trzeba jednak zaznaczyć, że elektryczne rozdzielnice natynkowe mogą być wyposażone w gniazda różnego rodzaju. Chodzi tu zarówno o gniazda siłowe (3-fazowe) 16A i 32A, jak i różne standardy gniazd 1-fazowych. Dostępne są zatem natynkowe rozdzielnice z gniazdami francuskimi, rozdzielnice z gniazdami Schuko czy rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi.
Rozdzielnica elektryczna natynkowa — ile modułów wybrać?
Rozdzielnica elektryczna natynkowa ma zapewnić skuteczny rozdział energii i jej dystrybucję do wszystkich obwodów odbiornikowych. Oznacza to, że od architektury sieci zależeć będzie wymagana liczba modułów.
Natynkowe rozdzielnice modułowe mogą mieć bardzo różną budowę i wielkość. Jeden moduł pozwala na podłączenie jednego bezpiecznika i wyprowadzenie jednej linii wyjściowej. Wielkość skrzynki dobiera się zatem do planowanej liczby linii wychodzących. W sprzedaży dostępne są m.in. takie opcje:
- rozdzielnica natynkowa 4 modułowa,
- rozdzielnica natynkowa 6 modułowa,
- rozdzielnica natynkowa 8 modułowa,
- rozdzielnica natynkowa 12 modułowa itd.
Co więcej, moduły mogą być rozłożone w różny sposób, co wpływa m.in. na zachowanie porządku i dobrej organizacji sieci, ale również na funkcjonalność rozdzielnicy natynkowej. W naszym sklepie znajdzie się więc:
- rozdzielnica natynkowa 1x6,
- rozdzielnica natynkowa 1x8,
- rozdzielnica natynkowa 2x18,
- rozdzielnica natynkowa 4x12,
- rozdzielnica natynkowa 3x18 itd.
Pierwsza cyfra oznacza tu liczbę rzędów, druga liczbę modułów w rzędzie.
Dobór właściwej liczby i układu modułów jest niezwykle istotny. Zbyt mała rozdzielnica natynkowa nie pozwoli bowiem na skuteczne i bezpieczne zasilenie wszystkich systemów docelowych. Z kolei nadmiernie rozbudowana eRBetka to po prostu strata miejsca, jak i pieniędzy, ponieważ cena rozdzielnicy natynkowej zależy również od jej wielkości.
Z tego względu natynkowerozdzielnice elektryczne zawsze należy dobierać adekwatnie do konkretnej planowanej sieci i jej określonej architektury.
Rozdzielnice natynkowe — obudowy i klasy szczelności
Natynkowe rozdzielnice elektryczne wykorzystywane są w rozmaitych miejscach. Montuje się je w domach, biurach, sklepach, obiektach komercyjnych, przemysłowych czy użyteczności publicznej.
Zdarza się więc, że eRBetka narażona jest na trudne warunki. Chodzi zarówno o ryzyko uszkodzeń mechanicznych, jak i zagrożenia związane z czynnikami zewnętrznymi — przede wszystkim wodą i zanieczyszczeniem cząstkami stałymi.
W związku z tym rozdzielnice natynkowe należy dopasować do konkretnego miejsca eksploatacji. Oznacza to wybór odpowiednich materiałów i konstrukcji obudowy.
Obudowy rozdzielnic wykonuje się z rozmaitych materiałów. W większości przypadków są to obudowy z tworzywa sztucznego, które zapewniają podstawową ochronę przed dostępem do elementów niebezpiecznych, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami zewnętrznymi.
Rozdzielnice natynkowe przeznaczone do pracy w trudniejszych warunkach mogą jednak mieć mocniejsze obudowy metalowe. Najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale także na czynniki chemiczne są natomiast obudowy gumowe do rozdzielnic, które doskonale chronią przed uderzeniami, otarciami czy przebiciem, jak i przed działaniem chemii budowlanej czy przemysłowej.
Sam materiał to jednak nie wszystko. W wielu przypadkach natynkowa rozdzielnica elektryczna może być bowiem narażona na szkodliwe działanie wody i różnego rodzaju cząstek stałych. Zadbać warto zatem o odpowiednią klasę szczelności IP.
Podstawową ochronę przed bryzgami wody oraz większymi cząstkami stałymi (o średnicy ponad 1mm) zapewniają rozdzielnice IP44. W warunkach niewielkiego (lub sporadycznego) zapylenia lepszym wyborem będzie jednak natynkowa rozdzielnica IP54 chroniąca przed drobniejszymi cząstkami stałymi.
W wyjątkowo trudnych warunkach stosuje się natomiast natynkowe rozdzielnice hermetyczne. To modele w pełni pyłoszczelne i wysoce wodoszczelne. Rozdzielnica IP65 chroni przed strugami wody lanymi na obudowę z dowolnego kierunku, natomiast rozdzielnica IP67 zapewnia ochronę nawet w przypadku pełnego (choć krótkotrwałego — do 30 minut) zanurzenia eRBetki w wodzie.