Rozdzielnice z gniazdami Schuko

(116 produkty)
Filtry
Filtry

Cena

75,00 zł - 4 125,00 zł

Na stanie

EAN

Model

No choice available on this group

Jest 116 produktów.

Filtry
Filtry

Cena

75,00 zł - 4 125,00 zł

Na stanie

EAN

Model

No choice available on this group

Produktów na stronie:
Pokazano 1-12 z 116 pozycji
Rozdzielnice z gniazdami Schuko - preis-zone.pl

Rozdzielnice budowlane z gniazdami Schuko – sklep i hurtownia Preis Zone

Sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone dysponuje bogatą i różnorodną ofertą, w której skład wchodzą budowlane rozdzielnice z gniazdami Schuko. Nasz kompleksowy asortyment rozdzielnic pozwoli Państwu z łatwością dopasować produkt pod względem konstrukcji oraz parametrów elektrycznych do specyfiki aplikacji, a także warunków lokalizacyjnych i środowiskowych. Nasze rozdzielnice z gniazdami Schuko pochodzą od najlepszych producentów na rynku – m.in. lidera wśród producentów osprzętu elektrycznego, firmy Doktorvolt. Prowadzimy sprzedaż hurtową oraz detaliczną, a każdy z naszych klientów może liczyć na kompleksowe wsparcie na każdym etapie współpracy. Wierzymy, że oferowane w tej kategorii rozdzielnice budowlanegniazda Schuko zapewnią Państwu bezpieczną i skuteczną dystrybucję energii elektrycznej na placach budów, w garażach lub w warsztatach. Poszukują Państwo innego rodzaju rozdzielnic? Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi kategoriami produktowymi w naszym sklepie.

Rozdzielnice z gniazdami Schuko — czym są i komu się przydadzą rozdzielnice elektryczne z gniazdami w niemieckim standardzie?

Elektryczne rozdzielnice z gniazdami Schuko zyskują coraz większą popularność. Wynika to m.in. z tego, że coraz częściej używamy w Polsce niemieckiego sprzętu i narzędzi, które wyposażone są we wtyczki właśnie tego rodzaju. Sprawdźmy więc, czym dokładnie są rozdzielnice elektryczne z gniazdami Schuko, co je wyróżnia, jakie są ich rodzaje oraz komu się przydadzą.

Rozdzielnice z gniazdami Schuko — czym są i do czego służą?

Wszystkie rozdzielnice elektryczne wykorzystywane są przede wszystkim w celu rozdzielenia i dystrybucji prądu z jednego przyłącza (przewodu doprowadzającego energię) na wiele linii wychodzących (zasilających różne systemy, urządzenia czy konkretne narzędzia odbiornikowe).

W wielu przypadkach (szczególnie w rozdzielnicach stacjonarnych) linie wychodzące podłączone są “na sztywno”. Oznacza to, że przewody podpinane są bezpośrednio do skrzynki przez odpowiednie bloki rozdzielczelistwy zaciskowe PN + Eszyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szyny.

Przyłączą “na sztywno” stosuje się w instalacjach stałych i docelowych, ale w wielu przypadkach pożądana jest większa elastyczność i możliwość szybkiej zmiany odbiorników energii czy przebudowy sieci.

Pozwalają na to rozdzielnice elektryczne z gniazdami (Schuko lub innymi). Tu linie wychodzące mają formę praktycznych i bezpiecznych gniazd elektrycznych, do których podpiąć można przedłużacze czy konkretne urządzenia i narzędzia. Dzięki temu sieć może być bardziej elastyczna, dynamiczna i zmienna, a sama rozdzielnica z gniazdami Schuko często ma charakter mobilny, co jeszcze bardziej zwiększa jej funkcjonalność.

Właśnie ze względu na tę elastyczność i mobilność rozdzielnice z gniazdami Schuko często wykorzystywane są w instalacjach tymczasowych — na budowach, przy organizacji wydarzeń plenerowych czy podczas prac “w terenie”. Używa się ich wszędzie tam, gdzie brakuje stałej sieci elektrycznej lub tam, gdzie przydatna jest możliwość łatwej i bezpiecznej modyfikacji sieci odbiorników. Mówiąc jeszcze prościej — tam, gdzie chcemy mieć możliwość podłączenia różnych systemów i sprzętu bezpośrednio do skrzynki.

Co istotne, rozdzielnice elektryczne z gniazdami Schuko mogą pełnić nie tylko funkcję rozdzielczą i dystrybucyjną. Odpowiednio dobrane rozdzielnice bezpiecznikowe z gniazdami zapewnią też ochronę sieci (jej użytkowników i podłączonych do niej urządzeń). Zawierają bowiem odpowiednie systemy zabezpieczające przed przeciążeniem czy zwarciami — np. wyłączniki różnicowoprądowe, które odcinają dopływ prądu do linii wyjściowych, na których nastąpiło niebezpieczne zdarzenie.

Rozdzielnice budowlane z gniazdami Schuko, czyli jakimi?

Warto oczywiście zaznaczyć, że rozdzielnice budowlane z gniazdami Schuko wyposażone są w konkretny typ gniazd kompatybilny jedynie z wybranymi wtyczkami.

Polskim standardem gniazd i wtyczek jest tzw. typ E (francuski). To klasyczne, dobrze wszystkim znane gniazdo z dwoma otworami (na przewód fazowy i neutralny) oraz z bolcem podłączonym do uziemienia. Powszechność takich przyłączy sprawia, że rozdzielnice z gniazdami francuskimi wciąż są najchętniej wybierane.

Rozdzielnice z gniazdami Schuko (gniazdami typu F) stale zyskują jednak popularność. Jest to bowiem standard niemiecki, a coraz więcej sprzętu, narzędzi czy systemów elektrycznych sprowadzamy właśnie z tego kraju. Co więcej, gniazda Schuko wykorzystuje się także w Austrii, Islandii, Norwegii, na Węgrzech, a poza Europą również w Iranie czy Chile.

Gniazdo Schuko ma taką samą funkcjonalność oraz parametry elektryczne jak gniazdo francuskie. Jest jednak nieco inaczej zbudowane. Uziemienie nie ma tu formy bolca, ale blaszek umieszczonych na górze i dole gniazda.

Co istotne, zasadniczy kształt gniazda (i wtyczki) jest taki sam (okrągły), dzięki czemu możliwe jest zrobienie wtyczki kompatybilnej z obydwoma standardami — to wtyczki Uni-Schuko z otworem na bolec i blaszkami stykowymi do uziemienia Schuko.

Nie każda wtyczka będzie tu jednak pasować. Do rozdzielnicy budowlanej z gniazdami Schuko nie podłączymy przede wszystkim wtyczek wyposażonych w bolec uziemiający, a więc m.in. typu szwajcarskiego (typ J), brytyjskiego (typ G), włoskiego (typ L) itp.

Rozdzielnice elektryczne z gniazdami Schuko — rodzaje

Rozdzielnice elektryczne z gniazdami Schuko dzielą się na różne typy i rodzaje. Klasyfikacja ta dokonywana jest na podstawie różnych parametrów — budowy, sposobu montażu, wyposażenia czy funkcjonalności.

Wyróżnić warto np. rozdzielnice z licznikiem, które wyposażone są w systemy pomiaru zużycia energii. Może to być jeden licznik dla całej rozdzielnicy lub podliczniki dla poszczególnych gniazd czy grup gniazd.

Uwagę zwracają także rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym, a więc wyposażone w różne systemy sterowania i zabezpieczenia sieci.

Dla funkcjonalności eRBetki ważny jest także sposób podłączenia zasilania. Klasyczne rozdzielnice stacjonarne najczęściej podłączone są “na sztywno”, ale w przypadku rozdzielnic elektrycznych z gniazdami Schuko często stosuje się wygodniejsze i bardziej elastyczne systemy zasilania. Mamy zatem rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym (tu prąd doprowadzamy osobnym przewodem zakończonym wtyczką) czy rozdzielnice z kablem zasilającym zintegrowanym ze skrzynką.

Najważniejsze podziały dotyczą jednak mobilności rozdzielnicy elektrycznej z gniazdami Schuko oraz jej wyposażenia (uzbrojenia).

Przenośne i stacjonarne rozdzielnice budowlane z gniazdami Schuko

Stacjonarne rozdzielnice z gniazdami Schuko spotyka się zdecydowanie rzadziej niż wersje mobilne. Atutem eRBetek z gniazdami jest bowiem elastyczność i możliwość modyfikacji sieci, a to cechy istotne przede wszystkim w instalacjach tymczasowych, gdzie mobilność również odgrywa ważną rolę. Z tego względu właściwie nigdy nie są to rozdzielnice podtynkowe, które montowane są na stałe i docelowo.

Nie oznacza to jednak, że stacjonarne rozdzielnice z gniazdami Schuko nie mają zastosowania. Korzysta się z nich np. na większych budowach czy przy dłuższych wydarzeniach plenerowych, gdzie istotny jest dynamiczny charakter instalacji, ale skrzynka montowana jest na dłuższy czas w tym samym miejscu. Instalacja jest zatem względnie stała, choć nie docelowa.

Stacjonarne natynkowe rozdzielnice z gniazdami Schuko czasem montuje się też w zakładach pracy, w których korzysta się z różnych urządzeń i narzędzi, więc elastyczność jest bardzo pożądana. W takich miejscach często wybiera się też rozdzielnice wiszące.

Znacznie częściej jednak wykorzystuje się przenośne rozdzielnice budowlane z gniazdami Schuko. Ich mobilny charakter pozwala na skuteczne i bezpieczne modyfikowanie sieci elektrycznej nie tylko pod względem podłączonych odbiorników, ale też położenia skrzynki. Można więc uznać, że taka rozdzielnica pełni funkcję rozdzielacza oraz przedłużacza, który pozwala doprowadzić energię w konkretne, pożądane miejsce.

Rozdzielnice z gniazdami Schuko — wersja uzbrojona i nieuzbrojona

Rozdzielnica elektryczna z gniazdami Schuko może być uzbrojona lub nieuzbrojona.

Rozdzielnice uzbrojone to tzw. rozdzielnice bezpiecznikowe, a więc wyposażone w systemy ochrony sieci przed negatywnymi skutkami przeciążenia czy zwarcia. Są to np. wyłączniki, które uruchamiają się, kiedy zajdzie niepożądane zdarzenie i odcinają dopływ prądu (do całej sieci lub jej sekcji).

Uzbrojone rozdzielnice elektryczne są zasadniczymi elementami każdej instalacji. Ich obecność w sieci jest wręcz konieczna i przeważnie taka eRBetka bezpiecznikowa zamontowana jest na przyłączu głównym do danej posesji. Jednak w wielu przypadkach warto zastosować także bezpiecznikowe, uzbrojone rozdzielnice z gniazdami Schuko w dalszych sekcjach instalacji.

Taka podrozdzielnica pozwala na zabezpieczenie konkretnego fragmentu sieci elektrycznej, dzięki czemu przy awarii odcina się od prądu tylko daną sekcję. Taki układ mamy m.in. w budynkach wielorodzinnych, gdzie główna skrzynka zawiaduje siecią całego budynku, ale każde mieszkanie ma też swoją uzbrojoną rozdzielnicę elektryczną. Podobne, złożone systemy stosuje się np. na dużych budowach do dystrybucji prądu w różne obszary budynku czy dla różnych podwykonawców.

Z drugiej strony mamy natomiast nieuzbrojone rozdzielnice z gniazdami Schuko. To modele o podstawowej, rozdzielczej funkcji, pozbawione bezpieczników. Zawsze powinny być zatem stosowane jako podrozdzielnice podłączone do głównej, uzbrojonej skrzynki.

Nieuzbrojone rozdzielnice elektryczne z gniazdami Schuko doskonale spiszą się w małych instalacjach, gdzie nie jest potrzebne wielopoziomowe zabezpieczenie, ale też w złożonych systemach, w których ostatnie gałęzie systemu mają raczej doprowadzić energię do danego punktu niż zabezpieczyć ten konkretny fragment instalacji.

Obie wersje — uzbrojone i nieuzbrojone rozdzielnice budowlane z gniazdami Schuko — mają więc swoje zastosowania, choć pełnią w instalacji nieco inne role.

Rozdzielnice z gniazdami Schuko — obudowa i klasa szczelności

Niezależnie od tego, jaki typ rozdzielnicy z gniazdami Schuko wybierzemy, powinniśmy zadbać o dostosowanie go do konkretnych warunków roboczych.

Urządzenia te często wykorzystywane są bowiem w “warunkach bojowych” — np. bezpośrednio w miejscu prowadzenia robót budowlanych. Mogą być zatem narażone na uszkodzenia mechaniczne, ale także na czynniki atmosferyczne i szkodliwe warunki (np. zapylenie czy środki chemiczne).

Do warunków bezpiecznych, względnie stabilnych wybrać można obudowy z tworzywa do rozdzielnic i względnie niską klasę szczelności (rozdzielnice IP44). To daje podstawową ochronę przed dostępem do wnętrza skrzynki, bryzgami wody czy piaskiem (cząstkami stałymi o średnicy przekraczającej 1 mm).

W warunkach zapylenia lepiej postawić na rozdzielnice IP54, a nawet rozdzielnice IP65. Pierwsza chroni przed umiarkowanym zapyleniem, druga jest już w pełni pyłoszczelna, a do tego odporna na strugi wody lane na obudowę z dowolnego kierunku.

Najwyższą szczelność zapewniają rozdzielnice hermetyczne, czyli rozdzielnice IP67. Gwarantują nie tylko pyłoszczelność, ale także wodoszczelność nawet przy krótkotrwałym (do pół godziny) zanurzeniu w wodzie.

Jednak ochrona przed czynnikami zewnętrznymi to nie wszystko. Istotna może być także odpowiednia ochrona przed uszkodzeniami fizycznymi. Zamiast tworzywa wybrać można obudowy metalowe, a nawet gumowe rozdzielnice z gniazdami Schuko. Te ostatnie zapewniają najlepszą ochronę przed przebiciem, pęknięciem czy innym uszkodzeniem obudowy, a jednocześnie są szczelne oraz odporne na czynniki chemiczne.

Ze względu na mnogość istotnych czynników wybór rozdzielnicy elektrycznej z gniazdami Schuko nie jest wcale prosty. Warto zatem skonsultować go ze specjalistą, który pomoże dobrać urządzenie odpowiednie do konkretnych zadań i warunków pracy.

Czytaj więcej Czytaj mniej
Gwarancja dostawy Naszą rzetelność potwierdza znak jakości Trusted Shops!
30-dniowy okres zwrotu Masz aż 30 dni by zwrócić kupione produkty.
Bezpiecznie Połączenie z tą stroną jest szyfrowane kluczem SSL, więc Twoje dane są bezpieczne!
Wsparcie BOK Udzielamy fachowej pomocy, reagujemy szybko na potrzeby Klientów
Zadowoleni Klienci 97% klientów ocenia pozytywnie zakupy w Preis-Zone