ROZDZIELNICE WISZĄCE
( ilość produktów: 18 )Rozdzielnica wisząca mDV 2x230V Schuko praca z łączem pneumatycznym Doktorvolt® 2749
Rozdzielnica wisząca elektropneumatyczna z przyłączem hydraulicznym Minibox 215x215x120 złącze pneumatyczne TpE 5499
Rozdzielnica wisząca elektro-pneumatyczna z modułem bezpiecznikowym Minibox 215x215x120 TpE 5468
Rozdzielnice wiszące – sklep i hurtownia Preis Zone
Sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone to idealne miejsce, żeby zamówić budowlane rozdzielnice wiszące z tworzywa sztucznego i inne produkty, które są niezbędne do wykonania prawidłowo działającej instalacji. Pamiętaj, aby skorzystać z wygodnego podziału na kategorie i podkategorie. Dzięki temu na pewno zamówisz odpowiednie produkty. Zwróć uwagę nie tylko na załączone zdjęcia podglądowe, ale również opisy, które pozwalają rozróżnić produkty pod kątem parametrów technicznych. Jakie jest zastosowanie? Ile dodano szybkozłączek? O jakiej klasie szczelności mówimy? Właśnie te pytania padają, gdy kupuje się wiszące rozdzielnice elektryczne w naszym sklepie internetowym.
Rozdzielnice wiszące — czym są, do czego służą i gdzie warto wykorzystać wiszące rozdzielnice elektryczne?
Elektryczne rozdzielnice wiszące to funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu akcesoria, które sprawdzą się w wielu instalacjach. Sprawdź, czym się wyróżniają, jakie są ich funkcje i typy oraz gdzie, kiedy i jak najlepiej z nich korzystać!
Rozdzielnica wisząca — czym jest i do czego służy?
Elektryczna rozdzielnica wisząca to urządzenie wykorzystywane przede wszystkim do dystrybucji energii elektrycznej. W istocie jest to zatem rodzaj skrzynki rozdzielczej, która pozwala na podział energii z jednej linii wchodzącej (przewodu doprowadzającego prąd) na wiele linii wychodzących (najczęściej odpowiednich gniazd elektrycznych).
Dodatkowo rozdzielnica wisząca może zawierać bezpieczniki, czyli zabezpieczenia chroniące sieć (i podłączone do niej urządzenia) przed przeciążeniem lub zwarciem. Takie rozdzielnice bezpiecznikowe nazywane są uzbrojonymi w przeciwieństwie do nieuzbrojonych, które nie mają systemów zabezpieczeń.
Warto przy tym zaznaczyć, że w instalacji elektrycznej zawsze powinna znajdować się przynajmniej jedna uzbrojona rozdzielnica elektryczna — najlepiej przy głównym przyłączu prądu do posesji. W razie awarii pozwoli ona na odcięcie dopływu prądu, dzięki czemu unikniemy poważnych konsekwencji.
Zaznaczmy też, że rozdzielnice wiszące najczęściej są jednak nieuzbrojone. Urządzenia te muszą bowiem być relatywnie lekkie, najlepiej niewielkich rozmiarów, aby zachowały swoją wysoką funkcjonalność. Takie nieuzbrojone rozdzielnice wiszące stosuje się zatem jako podrozdzielnice montowane za główną rozdzielnicą uzbrojoną.
Atutem wiszących rozdzielnic elektrycznych jest łatwy dostęp do gniazd i możliwość usunięcia wszelkich elementów instalacji z podłogi czy ścian (przez ich podwieszenie). To pozwala np. na bezproblemowe wykonywanie prac na posadzkach, tynkowanie itp.
Co ważne, niektóre rozdzielnice wiszące są też dostosowane do pracy z wężami pneumatycznymi. To tzw. rozdzielnice elektropneumatyczne, które znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.
Rozdzielnice budowlane wiszące — rodzaje i funkcje
Rozdzielnice budowlane wiszące dzielą się na wiele rodzajów w zależności od budowy, sposobu montażu, funkcji podstawowych i dodatkowych. Wśród wiszących rozdzielnic elektrycznych również wyróżniamy kilka typów.
Najważniejszym wyróżnikiem rozdzielnic wiszących jest oczywiście sposób montażu — przez podwieszenie na hakach, łańcuchach czy linach. Tak zamontowana skrzynka zapewnia pewną mobilność. Można ją bowiem łatwo zdjąć i przewiesić w inne miejsce.
Ograniczeniem jest tu jednak przewód, którym rozdzielnica wisząca jest podłączona do sieci. W niektórych przypadkach jest to bowiem podłączenie “na sztywno”, bez wtyczki. Takie modele należy więc uznać za stacjonarne rozdzielnice elektryczne, które trwale funkcjonują w konkretnym miejscu (np. w zakładzie pracy).
Istnieją także wiszące rozdzielnice z kablem zakończonym wtyczką do podłączenia urządzenia, a także rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym. Oba modele można łatwo podłączyć i odłączyć od sieci, co pozwala na ich przenoszenie. Takie modele uznajemy więc za przenośne rozdzielnice elektryczne wiszące.
Rozdzielnica budowlana wisząca — uzbrojona i nieuzbrojona
Jednym z najważniejszych kryteriów podziału na typy rozdzielnic elektrycznych jest obecność lub brak zabezpieczeń (bezpieczników).
Wiszące rozdzielnice nieuzbrojone to modele o podstawowej funkcjonalności. Służą wyłącznie do rozdzielania i dystrybucji energii. Przydają się w wielu instalacjach, w których zabezpieczenia i wyłączniki umieszczone są gdzie indziej. Zazwyczaj rozdzielnica nieuzbrojona podłączona jest więc do uzbrojonej, dzięki czemu sieć i tak jest zabezpieczona.
Nieuzbrojone rozdzielnice wiszące cieszą się dużą popularnością ze względu na niewielkie gabaryty i mały ciężar. Dzięki temu można je podwieszać niemal w dowolnym miejscu i wykorzystywać w różnych sytuacjach.
Zdarza się jednak, że sieć musi być zabezpieczona właśnie w tym konkretnym miejscu dystrybucji energii. Wykorzystanie uzbrojonej rozdzielnicy budowlanej wiszącej jest tu dobrym pomysłem. Zachowujemy bowiem zasadniczą funkcjonalność urządzenia i zapewniamy bezpieczeństwo użytkowników sieci i podłączonych urządzeń. Ma to szczególne znaczenie np. tam, gdzie do skrzynki podłączamy sprzęt o dużej mocy i tam, gdzie warunki pracy narażają instalację na ryzyko uszkodzenia.
Wadą wiszących rozdzielnic uzbrojonych jest zazwyczaj nieco większa waga i wymiary, a w związku z tym konieczność zastosowania mocniejszego mocowania.
Wisząca rozdzielnica elektryczna — jakie gniazda wybrać?
Istotnym aspektem przy wyborze wiszącej rozdzielnicy elektrycznej jest rodzaj gniazd wyjściowych (tych, do których podłączamy odbiorniki — narzędzia, urządzenia czy systemy elektryczne).
Przede wszystkim wśród modeli wiszących, w przeciwieństwie do klasycznych rozdzielnic stacjonarnych, a nawet większości rozdzielnic przenośnych, znacznie częściej spotykamy się z brakiem gniazda siłowego.
Bywa to problematyczne, gdy szukamy funkcjonalnej rozdzielnicy budowlanej wiszącej, ponieważ mocniejsze sprzęty często wymagają właśnie siłowego (3-fazowego) podłączenia. Warto więc zwracać na to uwagę.
Dodatkowym problemem są różne standardy gniazd na 230 V. W naszym kraju najbardziej popularne są wiszące rozdzielnice budowlane z gniazdami francuskimi. To klasyczne “kontakty” z dwoma otworami i bolcem, które znamy z domów.
Obecnie wiele osób korzysta jednak z zagranicznego sprzętu, który ma inne wtyczki. Zamiast stosować niewygodne przejściówki i adaptery, korzystniejszy może się okazać wybór wiszącej rozdzielnicy z gniazdami Schuko lub rozdzielnicy z gniazdami szwajcarskimi.
Uwagę warto zwracać oczywiście nie tylko na rodzaj gniazd, ale też na ich liczbę. Rozdzielnice budowlane wiszące mogą bowiem mieć od 2 do nawet kilkunastu przyłączy.
Dodatkowo trzeba pamiętać, że wiele z wiszących rozdzielnic to w istocie rozdzielnice elektropneumatyczne. Wyposażone są one w funkcjonalne złącza pneumatyczne go przewodów powietrznych. Takie instalacje są niezbędne do zasilania wielu narzędzi — szlifierek, wkrętarek, wyrzynarek, przecinarek, nożyc, kluczy pneumatycznych itp.
Rozdzielnice wiszące — obudowa i klasa szczelności
Rozdzielnice wiszące powinny być nie tylko wysoce funkcjonalne, ale też trwałe i odporne na awarie. Kwestie te zależą m.in. od tego, jaka jest obudowa rozdzielnicy i jej klasa szczelności.
Najczęściej rozdzielnice budowlane wiszące mają obudowy z tworzywa. To klasyczny materiał, który zapewnia podstawową ochronę przed dostępem do wnętrza skrzynki i zabezpiecza jej komponenty.
W wielu przypadkach warto jednak postawić na mocniejsze modele. Obudowy metalowe są co prawda cięższe, ale też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. To ważne np. wtedy, gdy rozdzielnica wisząca ma służyć na budowie, gdzie narażona jest na uderzenia, otarcia i różne mechaniczne uszkodzenia.
W naprawdę trudnych warunkach warto wykorzystać obudowy gumowe do rozdzielnic, które zapewniają najlepszą ochronę przed uderzeniami, ale także przed szkodliwymi czynnikami — nie tylko wodą, ale też różnymi kwaśnymi czy zasadowymi substancjami chemicznymi.
Jeśli zależy nam właśnie na ochronie przed szkodliwymi czynnikami, uwagę powinniśmy zwrócić nie tylko na materiał, z którego zrobiona jest obudowa, ale także na klasę szczelności IP.
Absolutną podstawą są rozdzielnice IP44. Taka klasa szczelności oznacza ochronę skrzynki przed bryzgami wody lanymi na obudowę z dowolnego kierunku oraz przed cząstkami stałymi o średnicy ponad 1 mm (czyli np. przed piaskiem).
IP44 to najniższa dopuszczalna klasa szczelności, ale w zależności od potrzeb można wybrać lepiej zabezpieczone rozdzielnice budowlane wiszące.
Nieco lepszą ochronę przed cząstkami stałymi da rozdzielnica IP54. Ochroni ona nie tylko przed bryzgami wody, ale też przed pyłem. Pełną pyłoszczelność zapewnia jednak dopiero wisząca rozdzielnica IP65, która ochroni też przed strumieniem wody lanym z dowolnego kierunku.
Najlepszą ochronę gwarantuje natomiast wisząca rozdzielnica IP67. Daje ona pełną pyłoszczelność i ochronę przed zalaniem nawet przy pełnym (choć krótkotrwałym — do 30 minut) zanurzeniu skrzynki w wodzie.
Jak zatem widać, wiszące rozdzielnice budowlane dzielą się na wiele rodzajów o odmiennych parametrach czy funkcjonalności. Właściwy wybór urządzenia zależy nie tylko od potrzeb czy preferencji użytkownika, ale także od warunków, w jakich skrzynka będzie działać i roli, jaką ma pełnić w instalacji. Przed zakupem warto więc skonsultować się z ekspertem, który pomoże dobrać rozdzielnicę wiszącą odpowiednią do konkretnych zastosowań.