-
Do darmowej wysyłki zostało 450,00 zł
Złącza solarne
(4 produkty)Kategorie wpisów
Nowe produkty
Podkategorie
-
Złącza MC4
Złącza MC4 – najefektywniejsze połączenia modułów fotowoltaicznych
Złącza MC4 należą do najefektywniejszych sposobów łączenia pojedynczych modułów PV, z jakich zbudowane są instalacje fotowoltaiczne. Technologia ta opracowana została przez szwajcarską firmę Multi-Contact (stąd nazwa), ale dziś na rynku można też znaleźć złącza MC4 wielu producentów. Cyfra „4” odnosi się do średnicy kontaktu elektrycznego (4 mm). Wtyki MC4 to strategiczny element przy budowie każdej instalacji PV, dlatego warto stosować wyłącznie złącza sprawdzonych i uznanych firm. Jednym z wiodących producentów tego typu akcesoriów, jest firma Lapp Kabel, która wypuściła dobrej klasy konektory MC4 – serii Epic Solar.
Istotne jest także korzystanie ze złączy jednego producenta. Każdy wtyk MC4 ma własną charakterystykę i łączenie różnych produktów – może doprowadzić do zaburzenia pracy lub poważnej awarii całej instalacji PV. Złącza MC4 odpowiadają za bezpieczny i wysokojakościowy transfer wytwarzanej w modułach energii. Gorszy standard złącza MC4 – to strata energii i mniejsza efektywność w produkcji prądu. Na kompletne złącze MC4 składa się męski (M) i żeński (F) kontakt, wyposażone w specjalną blokadę.
Dobrej jakości wtyki MC4, czyli wydajność i bezpieczeństwo
Standard, jakim charakteryzują się wtyki MC4 – determinują wydajność i bezpieczeństwo użytkowania instalacji fotowoltaicznej. Dobre złącza solarne PV, jakie można nabyć w e-sklepie Preis zone, nie ulegają przegrzewaniu podczas pracy i gwarantują transfer optymalnych parametrów wytworzonej energii elektrycznej. Zjawisko nagrzewania się złączy w trakcie pracy, z czym można się zetknąć przy słabej jakości wtyków MC4 – świadczy o stratach wyprodukowanej energii, która wydziela się w postaci ciepła. Tendencja do przegrzewania się złącza MC4, może również w rezultacie uszkodzić izolację i stać się nawet przyczyną zainicjowania pożaru. Solidne złącza MC4 to minimalne straty na rezystancji kontaktu, większa efektywność w produkcji energii elektrycznej, a tym samym – szybsza zwrotność inwestycji w instalację PV.

Złącza solarne – detal o strategicznym znaczeniu dla instalacji PV
Złącza solarne są mocno niedocenianym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej – zarówno przy budowie rozległych farm PV, jak i przydomowych mikroinstalacji prosumenckich. Złącze solarne ma za zadanie łączyć poszczególne moduły fotowoltaiczne. Najpopularniejszym i w praktyce najlepszym typem złącza, są tzw. konektory MC4. Złącza solarne dobrej jakości to gwarancja wysokiej wydajności pracy całej instalacji PV, ponieważ zapewniają one szczelne połączenia oraz stabilność parametrów prądu. Istotnym aspektem jest też stosowanie złączy solarnych jednego producenta, ponieważ w przeciwnym wypadku rośnie ryzyko pożarowe. Kompletne złącze solarne składa się z dwóch idealnie dopasowanych elementów – tzw. części żeńskiej (F) oraz męskiej (M).
Co zapewniają dobrej klasy złącza do instalacji fotowoltaicznych?
Dobrej klasy złącza do instalacji fotowoltaicznych to przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe oraz elektryczne. Ważną kwestią, na jaką wpływ mają najlepszej jakości złącza PV – jest brak przegrzewania, co mogłoby przyczynić się do naruszenia warstwy izolacyjnej, a w konsekwencji – powstania łuku elektrycznego i pożaru. Wysoki standard złączy, w jakie wyposażane są wszystkie instalacje fotowoltaiczne, zwiększa żywotność całego systemu PV i minimalizuje koszty serwisowe w trakcie jego eksploatacji. Złącze PV ma bezpośredni wpływ na sprawność instalacji fotowoltaicznej, a także efektywność ekonomiczną całej inwestycji.
Profesjonalne złącza fotowoltaiczne gwarancją większej efektywności instalacji PV
Złącza fotowoltaiczne renomowanych producentów, jak np. Epic Solar – zastosowane w instalacjach PV, przekładają się na mniejsze straty energii na rezystancji kontaktu. Im większa moc instalacji fotowoltaicznej – tym więcej połączeń, co w przypadku wadliwie funkcjonujących złączy PV – zmniejsza znacznie efektywność produkcji energii elektrycznej. Każdy moduł to jedna para złączy solarnych, a więc potencjalne źródło straty energii. Profesjonalne złącze fotowoltaiczne powinno zapewniać wydajną transmisję wytworzonej energii, charakteryzować się idealną szczelnością przy penetracji wody oraz wykazywać odporność na działanie promieni UV.
Słabsza jakość złączy fotowoltaicznych powoduje ich nagrzewanie, co z kolei świadczy o tym, że część wyprodukowanej energii wydziela się pod postacią ciepła. Dodatkowo, przegrzewanie niszczy izolację złącza i przewodów. Wysoki współczynnik obudowy, np. IP 67 – sprawia, że złącza fotowoltaiczne mogą pracować w najbardziej ekstremalnych warunkach atmosferycznych.