Rozłączniki izolacyjne
(9 produkty)Kategorie wpisów
Nowe produkty
Rozdzielnica natynkowa HIGHT IP65 72 modułowa transparentne drzwi 940.72 M-L 4885
- Nowy produkt
Rozłącznik izolacyjny – strategiczny element instalacji elektrycznej
Rozłącznik izolacyjny należy do grupy podstawowych elementów, w jakie wyposażone są rozdzielnice elektryczne. Wiodącym zadaniem, jakie wypełniają rozłączniki izolacyjne, jest odłączenie napięcia i kontrolowanie tego stanu w trakcie naprawy, konserwacji czy innych czynności serwisowych. W takich przypadkach, element ten spełnia funkcję głównego wyłącznika prądu. Rozłączniki izolacyjne montuje się również w układach podrozdzielni, gdzie wykorzystywane są do szybkiego łączenia bądź rozłączania poszczególnych obwodów. Przydają się przede wszystkim w sytuacja awaryjnych albo planowanego remontu/serwisu, zapewniając skuteczne przerwanie zasilania.
Tak strategiczny element instalacji elektrycznej, jakim jest rozłącznik izolacyjny, nie może być rezultatem przypadkowego doboru. Hurtownia i sklep elektryczny Preis zone w ramach szerokiego asortymentu – oferuje duży wybór rozłączników izolacyjnych – o zróżnicowanych parametrach i przeznaczeniu. Dzięki temu, z łatwością można dopasować rozłączniki izolacyjne do specyfiki i uwarunkowań technicznych danej instalacji, zapewniając jej bezpieczną oraz płynną eksploatację.
Rozłączniki izolacyjne – zasada działania
Tradycyjne rozłączniki izolacyjne spełniają dwie role. Po pierwsze, rozłączniki izolacyjne przewodzą energię elektryczną wówczas, kiedy dojdzie do przeciążenia, a także w tzw. warunkach znamionowych. Rozłącznik izolacyjny odpowiada wtedy za ciągłość dostarczania prądu do głównego fragmentu obwodu instalacji elektrycznej. Rozłączniki służą ponadto do odłączenia obwodu w powyższych sytuacjach. Zasada funkcjonowania rozłącznika izolacyjnego związana jest z obecnością topika. W momencie zwarcia bądź przepięcia, topliwy detal rozpuszcza się, w konsekwencji czego następuje rozłączenie zasilania obwodu w energię elektryczną. Po wymianie drobnego modułu (wkładki) zawierającego stopiony element, rozłącznik izolacyjny odzyskuje pełną sprawność i funkcjonalność.
Jeśli chodzi o drugą z funkcji, to rozdzielniki izolują układ, przez co umożliwiają przeprowadzenie bezpiecznych prac naprawczo-serwisowych w obrębie instalacji elektrycznej. W efekcie zadziałania rozłącznika, powstaje tzw. bezpieczna przerwa izolacyjna, która skutecznie chroni przed niepożądanym porażeniem prądem. To zadanie rozłączniki izolacyjne pełnią tylko w przypadku urządzeń o wysokim i stałym poziomie napięcia.
Kiedy i do czego jeszcze przyda się rozłącznik izolacyjny? Rodzaje rozłączników izolacyjnych
Rozłączniki izolacyjne szczególnie pożyteczne są podczas wykonywania wszelkiego rodzaju pracy instalacyjnych w rozdzielnicy, wymagających odłączenia zasilania. Stanowią również optymalne rozwiązanie w sytuacji zagrożenia pożarowego bądź innego niebezpieczeństwa/żywiołu. Bezpieczne rozłączenie zasilania, może znacząco ograniczyć ewentualne szkody majątkowe, a przede wszystkim ochronić zdrowie i życie użytkowników/domowników.
Z reguły w rozdzielnicach małych, gdzie mieści się np. jeden wyłącznik różnicowo-prądowy, montaż rozdzielnika bywa niecelowy. Warto jednak zaznaczyć, że jakiekolwiek przeróbki przed „różnicówką”, jak chociażby zabudowa ochronnika przepięć – wymagają wyłączenia zasilania już przed licznikiem. Z chwilą, kiedy instalacja posiada w układzie rozdzielnik izolacyjny – rozwiązanie problemu staje się banalnie proste.
Na rynku dostępne są różne rodzaje rozłączników izolacyjnych, mianowicie:
-
rozłączniki izolacyjne 1-biegunowe (1P) – ich zadaniem jest odcięcie zasilania w wybranym fragmencie sieci, stosowane przy instalacjach jednofazowych,
-
Rozłączniki izolacyjne 2-biegunowe (2P) – w razie konieczności, ten typ całkowicie odcina prąd w instalacji jednofazowej,
-
Rozłączniki izolacyjne 3-biegunowe (3P) – zapewniają odłączenia napięcia w sekcjach trójfazowych instalacji elektrycznych; cechuje je największe spektrum zastosowania,
-
Rozłączniki izolacyjne 4-biegunowe (4P) – gwarantują całkowite odcięcie zasilania przy instalacji trójfazowej.
Każdy rozłącznik izolacyjny tablicowy dostępny w e-sklepie Preis zone, wykonany został z solidnych materiałów, zapewniających podwyższoną trwałość eksploatacyjną oraz odporność na mechaniczne uszkodzenia. Nasze rozłączniki izolacyjne posiadają optymalny stopień ochrony przed pyłami i wodą (IP54, IP55) i odporne są na temperatury otoczenia w zakresie od -25 st. C do +50 st. C.