ROZDZIELNICE FOTOWOLTAICZNE AC
( ilość produktów: 12 )Rozdzielnica fotowoltaiczna solarna AC 1x Mersen Typ 1/2 1x SEZ C16 3P IP65 Doktorvolt 4586
Rozdzielnica fotowoltaiczna solarna AC 1x ogranicznik Typ T1 T2 IP65 Doktorvolt 4609
AC 1F C16 25A 300mA T1 T2 Rozdzielnica PV Fotowoltaiczna Solarna VCX Doktorvolt 4500
Rozdzielnica PV Fotowoltaiczna Solarna AC 3F B16 300mA T1 T2 Phoenix Contact 4531
Rozdzielnica fotowoltaiczna solarna PV AC RCBO B16A 300mA 3F T1 T2 Phoenix Doktorvolt 0249
Doktorvolt Rozdzielnica PV Fotowoltaiczna Solarna AC SIEMENS 1F C20A 25A 300mA T1 T2 0720
Doktorvolt Rozdzielnica PV Fotowoltaiczna Solarna AC SIEMENS 3F B16A 25A 300mA T2 0744
Doktorvolt Rozdzielnica PV Fotowoltaiczna Solarna AC SIEMENS 3F B10A 25A 300mA T2 0737
Doktorvolt Rozdzielnica PV Fotowoltaiczna Solarna AC SIEMENS 3F B25A 25A 300mA T2 0751
Rozdzielnica PV Fotowoltaiczna Solarna AC 1F B16 25A 300mA T1 T2 Doktorvolt 9481
Rozdzielnice fotowoltaiczne AC — niezbędny element każdej instalacji fotowoltaicznej
Rozdzielnice fotowoltaiczne AC (Alternating Current) stosuje się w instalacjach fotowoltaicznych po tzw. stronie AC, a więc za falownikiem, gdzie płynie prąd zmienny. Pozwalają one na bezpieczne rozdzielanie energii elektrycznej, sterowanie jej przepływem i zabezpieczenie sieci przed konsekwencjami różnych niepożądanych zdarzeń. Sprawdź, czym dokładnie są i jak działają rozdzielnice solarne AC, jakie są ich rodzaje i jak wybrać model dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.
Rozdzielnica fotowoltaiczna AC — co to jest?
Rozdzielnica fotowoltaiczna AC jest jednym z kluczowych elementów każdej instalacji solarnej. Jest to specjalnie przystosowana do fotowoltaiki rozdzielnica elektryczna zawierająca elementy istotne dla przetwarzania energii, jej dystrybucji, monitorowania i kontroli, bezpieczeństwa czy integracji instalacji z publiczną siecią elektryczną.
Panele słoneczne wytwarzają prąd stały (DC - Direct Current), który przetwarzany jest przez inwerter (falownik) w prąd zmienny (AC - Alternating Current) kompatybilny z publiczną siecią energetyczną i rozmaitymi odbiornikami (urządzeniami) elektrycznymi.
Rozdzielnica fotowoltaiczna AC podłączana jest zatem do inwertera po stronie AC i pozwala na kontrolę, ochronę czy monitorowanie sieci z prądem już przetworzonym na zmienny.
Rozdzielnice fotowoltaiczne AC — najważniejsze funkcje
Istotną funkcją rozdzielnicy PV AC jest rozdzielanie energii na obwody wyjściowe. W tym celu w skrzynce montuje się bloki rozdzielcze, listwy zaciskowe N + PE, szyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szyny. Dzięki nim możliwa jest skuteczna i bezpieczna dystrybucja wytworzonej energii do konkretnych systemów i urządzeń elektrycznych.
W przypadku instalacji grid-tied, czyli podłączonych do publicznej sieci elektrycznej rozdzielnica fotowoltaiczna AC służy także do integracji z tą siecią. Z jednej strony pozwala zatem na przekazanie nadwyżki energii do sieci publicznej, z drugiej zapewnia zasilanie z sieci w przypadku niedostatecznej produkcji przez panele.
Rozdzielnice fotowoltaiczne AC to także rozdzielnice bezpiecznikowe, a więc wyposażone w odpowiednie, dopasowane do fotowoltaiki zabezpieczenia. Montuje się w nich wyłączniki nadprądowe (MCB), wyłączniki różnicowoprądowe (RCD) i inne systemy chroniące przed konsekwencjami przeciążeń, zwarć, a także wyładowań atmosferycznych i innych wydarzeń niebezpiecznych.
Kolejna istotna funkcja rozdzielnic solarnych AC związana jest z izolowaniem elementów niebezpiecznych czy podatnych na uszkodzenia. Odpowiednie obudowy rozdzielnic chronią wrażliwe elementy przed niepowołanym dostępem, ale także przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz czynnikami zewnętrznymi — wodą, pyłem itp.Właściwie dobrana rozdzielnica PV AC zapewnia więc bezawaryjną pracę istotnych elementów instalacji, chroniąc je przed zagrożeniami z zewnątrz.
Niektóre rozdzielnice fotowoltaiczne AC wyposaża się również w systemy (także zdalne) monitorowania i kontroli sieci. Pozwalają one m.in. na bieżącą ocenę pracy systemu, identyfikację problemów itp. Nie są to więc proste rozdzielnice z licznikiem, a raczej złożone systemy umożliwiające monitorowanie zużycia energii, tego, ile jej przekazywane jest do sieci publicznej lub akumulatorów, jaka jest bieżąca produkcja itp.
Rozdzielnice PV (solarne) AC — rodzaje
W sprzedaży dostępne są rozdzielnice PV AC różnego typu. Poszczególne modele mają odmienne parametry, są więc odpowiednie do instalacji o różnej wielkości i wydajności. Ponadto mogą się różnić sposobem i zalecanym miejscem montażu, a także rozmaitymi funkcjami dodatkowymi.
Na uwagę zasługują m.in. rozdzielnice PV AC ze zintegrowanym inwerterem. Falownik jest tu wmontowany w skrzynkę z bezpiecznikami, systemami dystrybucji itp. Pozwala to oszczędzić miejsce i upraszcza architekturę sieci.
Takie rozdzielnice solarne AC sprawdzają się w mniejszych instalacjach, szczególnie tych, które nie mają być rozbudowywane. Wynika to z niskiego poziomu skalowalności — określonej i niezmiennej liczby modułów w takiej rozdzielnicy solarnej AC.
W większych instalacjach (i tych, które planujemy z czasem rozbudowywać) lepszym wyborem będą autonomiczne rozdzielnice fotowoltaiczne AC, które w razie potrzeby można wymienić (np. na większe) bez konieczności zmiany inwertera.
Odmienny typ rozdzielnicy PV AC wybrać trzeba także do instalacji off-grid i grid-tied. Fotowoltaikę sprzężoną z siecią publiczną należy bowiem wyposażyć w odpowiednie komponenty integrujące, a te umieszczone mogą być właśnie w rozdzielnicy solarnej AC.
W przypadku autonomicznych instalacji off-grid istotna może być natomiast funkcja magazynowania energii. Rozdzielnica PV AC do takiej sieci powinna być wyposażona w odpowiednie systemy efektywnego zarządzania energią pozwalające na przekazywanie jej nadmiaru do akumulatorów.
Zaznaczyć trzeba również, że rozdzielnice solarne AC powinny być wyposażone w elementy dopasowane do konkretnych parametrów instalacji. Ważna jest nie tylko wystarczająca liczba modułów, co pozwala na obsłużenie wszystkich obwodów. Kluczowe jest także, by systemy podziału energii, zabezpieczenia i inne komponenty były dostosowane do specyfikacji elektrycznej (np. prądu znamionowego czy maksymalnej mocy).
Zastanowić warto się zatem nad wyborem modułowej rozdzielnicy PV AC, która pozwoli na indywidualny dobór i ewentualną wymianę komponentów, np. przy rozbudowie instalacji.
Podkreślić trzeba także, że rozdzielnice PV AC zabezpieczają wyłącznie jedną stronę instalacji fotowoltaicznej. Cały system powinien być natomiast wyposażony również w rozdzielnicę fotowoltaiczną DC zamontowaną przed falownikiem. Alternatywą dla tak rozbudowanej architektury są rozdzielnice fotowoltaiczne AC/DC zabezpieczające jednocześnie obie strony — tę przed, jak i tę za falownikiem.