Brak dostępnych produktów
Przykro nam, ale strona, której szukasz, mogła zostać usunięta, zmieniono jej nazwę albo jest czasowo niedostępna.
Kategorie wpisów
Przykro nam, ale strona, której szukasz, mogła zostać usunięta, zmieniono jej nazwę albo jest czasowo niedostępna.
Kluczowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest falownik, zwany też jako inwerter bądź przetwornica AC/DC. Falowniki to specjalistyczne urządzenia, których zadaniem jest zamiana prądu stałego w prąd zmienny – o parametrach dostosowanych do użytkowej instalacji elektrycznej. Strategiczna funkcja, oparta na kontroli i monitorowaniu pracy całej instalacji fotowoltaicznej, nakazuje zastosowania najwyższej klasy przetwornicy AC/DC. W ofercie internetowego sklepu Preis Zone znajdziecie falowniki o zróżnicowanych parametrach, wyłącznie uznanych producentów, w tym austriackiej marki Fronius, które charakteryzują się sprawnością rzędu 90%. Dobór modelu inwertera (falownika) determinuje poprawność i wydajność pracy całej instalacji fotowoltaicznej. Podstawowym kryterium wyboru falownika jest wielkość, jaką ma fotowoltaika. W zależności od rodzaju instalacji PV, można zaopatrzyć się w falowniki fotowoltaiczne 1-fazowe albo 3-fazowe o zróżnicowanym poziomie mocy. Dobrze dobrane falowniki to istotny element pozwalający na optymalizację i skuteczną pracę instalacji fotowoltaicznej.
Inwertery można podzielić ze względu na sposób ich łączenia z siecią. Jeżeli mamy do czynienia z instalacją typu off-grid, czyli fotowoltaiką nie połączoną z siecią energetyczną (bezpośrednie zasilanie urządzeń i/lub ładowanie akumulatora), funkcję zamiany prądu stałego w zmienny pełni inwerter wyspowy. W tradycyjnym i najczęściej spotykanym wariancie, a więc połączenia z siecią (on-grid), sercem układu PV jest inwerter sieciowy.
Według innego kryterium, inwertery dzielą się na 1-fazowe oraz 3-fazowe, które są najpopularniejszym rodzajem przetwornicy AC/DC. Inwertery fotowoltaiczne 3-fazowe przeznaczone są zwykle do instalacji PV o mocy od ok. 5 kW, ale z powodzeniem można znaleźć też falowniki 3-fazowe do mniejszej fotowoltaiki. Trójfazowe inwertery połączone są z siecią za pośrednictwem przewodów L1, L2, L3, a także N oraz PE. Tego typu inwertery fotowoltaiczne rozdzielają symetrycznie energię do każdej fazy, dzięki czemu funkcjonowanie całej instalacji jest znacznie stabilniejsze.
Inwertery fotowoltaiczne 1-fazowe doskonale sprawdzają się przy współdziałaniu z instalacjami PV o niewielkiej mocy, zazwyczaj nie przekraczającej 4 kW. W przypadku jednofazowego falownika łączy się on z siecią tylko przy pomocy przewodów L, N oraz PE. Przetwornice AC/DC obsługują wyłącznie fazę najbardziej obciążoną w trakcie doby, jednak w zupełności wystarczają właścicielom niewielkich instalacji fotowoltaicznych.
Najistotniejszym parametrem determinującym koszt nabycia inwertera jest moc urządzenia i typ instalacji fotowoltaicznej (on-grid lub off-grid). Ważnym czynnikiem wpływającym na cenę za falownik fotowoltaiczny jest ponadto jego sprawność wyrażona w procentach. Nie bez znaczenia jest również fakt – czy inwerter jest jedno- czy trójfazowy.
Przede wszystkim jednak kupując inwerter (falownik) fotowoltaiczny, nie warto kierować się wyłącznie niską ceną, ponieważ z reguły bywa ona odzwierciedleniem gorszej jakości urządzenia. O wiele bardziej istotne są też optymalne parametry falownika, które powinny pasować do projektowanej instalacji fotowoltaicznej oraz specyfiki wykorzystywania wytwarzanego prądu. Cena zakupu inwertera stanowi najczęściej do 25 proc. łącznych kosztów kompleksowego wykonania i uruchomienia instalacji PV.
Z całą pewnością nie można decydować się na zakup losowego modelu falownika. Inwerter powinien zostać bowiem dobrany do specyfiki i parametrów instalacji fotowoltaicznej i cechować się jak najwyższą sprawnością. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć porady specjalistów, np. fachowców z Preis Zone. Nieprawidłowo dobrany inwerter może znacząco obniżyć efektywność funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej, a w konsekwencji negatywnie odbić się na rachunku ekonomicznym całej inwestycji.
Najważniejszą kwestią jest oczywiście dopasowanie inwertera do mocy i typu instalacji, ale równie istotna może okazać się także funkcja odnajdywania oraz utrzymywania tzw. punktu mocy maksymalnej (MPP). Dobrej klasy falowniki fotowoltaiczne maja też odporną na mechaniczne uszkodzenia obudowę – o wysokim współczynniki IP, czyli szczelności. Wybierając falownik (inwerter) warto również zwrócić uwagę na zakres temperatur, w jakim może on pracować.