Uziomy

(1 produkty)
Filtry
Filtry

Producent

Cena

60,00 zł - 75,00 zł

Na stanie

EAN

No choice available on this group

Model

No choice available on this group

Jest 1 produkt.

Filtry
Filtry

Producent

Cena

60,00 zł - 75,00 zł

Na stanie

EAN

No choice available on this group

Model

No choice available on this group

Produktów na stronie:
Pokazano 1-1 z 1 pozycji
Uziomy - Preis-Zone

Oferujemy uziomy pionowe i poziome o różnych parametrach i przeznaczeniu. To zasadnicze elementy systemów odgromowych służące doprowadzeniu i rozproszeniu energii piorunów w ziemi.

Uziomy odpowiadają więc za prawidłowe przekazanie energii elektrycznej do gruntu. Aby działały skutecznie, powinny być trwałe i wykazywać możliwie minimalną rezystancję (trzeba pamiętać, że elektryczność zawsze biegnie drogą najmniejszego oporu).

W naszym asortymencie dostępne są uziomy różnego typu i wykonane z różnych materiałów. Polskie normy dopuszczają do użycia uziomy wykonane ze stali ocynkowanej, ocynkowanej ogniowo (ale nie galwanicznie), miedziowanej elektrolitycznie lub w całości wykonane z miedzi. W zależności od materiału i sposobu montażu mogą one mieć formę kształtowników, prętów, drutów, linek, płyt, rurek lub taśm o różnych wymiarach.

Odpowiedni materiał w przypadku uziomów ma zasadnicze znaczenie — od niego zależy zarówno rezystancja, jak i trwałość. Ponieważ uziomy montuje się w gruncie, narażone są na korozję. Właściwa konstrukcja i odpowiednie powłoki zapewniają więc ich odporność na rdzewienie i przedłużają żywotność instalacji.

Nasz sklep oferuje wysokiej jakości uziomy wykonane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami prawnymi. To produkty bezpieczne i funkcjonalne, które z łatwością można dobrać odpowiednio do specyfikacji konkretnej instalacji odgromowej.

Oferujemy nie tylko wysokiej jakości uziomy, ale również przewody odprowadzające i zwody, jak i akcesoria montażowe czy elementy łączeniowe. Dzięki temu możesz w jednym miejscu kupić pełen zestaw do budowy kompleksowego systemu odgromowego.

Gdzie i jak montuje się uziomy?

Uziomy to zasadnicze elementy instalacji odgromowych, których celem jest doprowadzenie energii pioruna i rozproszenie jej w gruncie. Wyróżniamy trzy zasadnicze typy uziomów — naturalne, sztuczne i mieszane.

Uziomy naturalne to znajdujące się w ziemi elementy metalowe, których podstawowym przeznaczeniem nie jest uziemienie. Oznacza to, że jako uziom wykorzystać można m.in. metalowe rury wodociągowe, ołowiane płaszcze i pancerze kabli elektroenergetycznych, a przede wszystkim metalowe elementy osadzone w fundamentach (czyli ich zbrojenie).

Uziom naturalny wykorzystujący zbrojenie konstrukcyjne fundamentów jest szczególnie polecany. Niestety wykonuje się go rzadko, ponieważ trzeba to uwzględnić już na etapie projektowym, co nie jest standardem.

Znacznie częściej montuje się zatem uziomy sztuczne, a więc wykonane ze specjalnie przeznaczonych do tego akcesoriów — kształtowników, prętów, linek, taśm czy płyt miedzianych lub stalowych — pokrytych odpowiednimi powłokami antykorozyjnymi. Uziomy sztuczne montuje się w gruncie poziomo (uziomy poziome) lub pionowo (uziomy pionowe). 

Uziomy mieszane łączą w jeden układ elementy naturalne i sztuczne. Wyróżnia się także uziomy skupione i złożone. Pierwsze wykonuje się z pojedynczych elementów poziomych lub pionowych, drugie mają formę układów przestrzennych o różnych konfiguracjach (np. uziomy promieniowe, kratowe i otokowe).

Jak montuje się uziom poziomy i pionowy?

Jeżeli przy projektowaniu budynku nie przewidziano budowy naturalnego uziomu, najczęściej buduje się uziomy szpilkowe (pionowe). Mają one formę rur lub prętów wbijanych pionowo w grunt i połączonych z przewodami odprowadzającymi (w formie drutów odgromowych lub bednarki).

Uziomy pionowe są też doskonałym rozwiązaniem, gdy rezystywność gruntu przy powierzchni jest wysoka, a znacząco maleje wraz z głębokością. W zależności od gruntu i oczekiwanych parametrów instalacji takie uziomy mogą mieć różną długość. W domach jednorodzinnych najczęściej pogrąża się je w gruncie na 3 metry, ale spotyka się uziomy pionowe o długości nawet 7 metrów.

Warto pamiętać, że domy jednorodzinne są obiektami o najniższych poziomach ochrony (tzw. poziom III i IV). Normy prawne dla takich obiektów nie określają wymogów dotyczących rezystancji uziomu, choć zaleca się, by nie przekraczała ona 10 Ω.

Uziomy poziome stosuje się, kiedy uziom szpilkowy jest niewystarczający, np. ze względu na zbyt małą powierzchnię styku z gruntem. Do ich budowy często wykorzystuje się bednarkę, czyli specjalną stalową taśmę (zazwyczaj ocynkowaną ogniowo), którą rozkłada się wokół budynku, tworząc zamknięty obwód. Taki uziom otokowy powinien być zakopany na głębokości przynajmniej 50 cm (choć zaleca się nawet 70 - 100 cm, szczególnie kiedy występuje ryzyko przemarzania gruntu) i w odległości 1 m od budynku. Jeśli nie ma możliwości wykonania zamkniętego obwodu, otwarte końce otoku kończy się uziomami pionowymi. W przypadku zamkniętych obwodów sam otok jest wystarczający.

Istotne jest, by wszelkie łączenia poszczególnych elementów uziomów, jak i uziomów z przewodami odprowadzającymi były wykonane w sposób pewny, przeznaczonymi do tego akcesoriami odpornymi na korozję.

Uziom — zasadniczy element instalacji odgromowej

Uziomy wraz ze zwodami i przewodami odprowadzającymi stanowią zasadnicze elementy instalacji odgromowych. To od nich w największym stopniu zależy funkcjonalność i bezpieczeństwo całego systemu.

Wybierając uziom, warto zatem zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany, rodzaj i grubość powłoki antykorozyjnej, a także formę czy kształt elementów.

W naszym sklepie dostępne są poziome i pionowe uziomy w postaci kształtowników, taśm (bednarki), prętów, drutów, blach i płyt. To elementy o różnych grubościach i długościach, pozwalające na tworzenie instalacji odgromowych o dowolnych parametrach, wielkości i układzie.

Każdy uziom powinien być odpowiednio połączony z przewodami odprowadzającymi (drutami lub taśmami odgromowymi przekazującymi energię ze zwodów). Dlatego oferujemy również odpowiednie złącza, uchwyty czy elementy montażowe. Zapewniamy więc kompleksowy osprzęt odgromowy odpowiedni do różnych zastosowań i instalacji o dowolnej specyfikacji.

Nasz sklep to jednak nie tylko szeroki asortyment, ale także wygoda. Wszystkie produkty z naszej oferty zamówisz online — o dowolnej, dogodnej dla Ciebie porze i z każdego miejsca z dostępem do internetu. Twoje zamówienie dostarczymy wprost pod wskazany adres. Zakupy zrobisz więc szybko, wygodnie i bezpiecznie.

Czytaj więcej Czytaj mniej
Gwarancja dostawy Naszą rzetelność potwierdza znak jakości Trusted Shops!
30-dniowy okres zwrotu Masz aż 30 dni by zwrócić kupione produkty.
Bezpiecznie Połączenie z tą stroną jest szyfrowane kluczem SSL, więc Twoje dane są bezpieczne!
Wsparcie BOK Udzielamy fachowej pomocy, reagujemy szybko na potrzeby Klientów
Zadowoleni Klienci 97% klientów ocenia pozytywnie zakupy w Preis-Zone