Darmowa dostawa od 450,00 zł

ROZDZIELNICE Z GNIAZDAMI FRANCUSKIMI

( ilość produktów: 78 )

Rozdzielnice budowlane z gniazdami francuskimi – sklep i hurtownia Preis Zone

Sklep i hurtownia elektryczna Preis Zone to renomowany dostawca sprawdzonych produktów elektrycznych. Oferujemy Państwu bogatą ofertę, w której skład wchodzą budowlane rozdzielnice z gniazdami francuskimi gwarantujące doskonałe parametry elektryczne i mechaniczne. Gniazda francuskie pozwalające na komfortową i bezpieczną dystrybucję energii elektrycznej na placach budów, w warsztatach, serwisach czy garażach, bez obaw o niekorzystne skutki zwarć i przepięć. Nasze rozdzielnice z gniazdami francuskimi oferowane są w sprzedaży detalicznej oraz hurtowej. Dysponujemy wyłącznie najlepszymi produktami pochodzącymi od sprawdzonych producentów osprzętu elektrycznego. W przypadku pytań zapraszamy do skontaktowania się z naszymi pracownikami, którzy chętnie wesprą Państwa podczas zakupowej decyzji.

Rozdzielnice z gniazdami francuskimi — czym są oraz kiedy i komu się przydadzą?

Elektryczne rozdzielnice z gniazdami francuskimi wyposażone są w gniazda 230 V z dwoma otworami i bolcem uziemiającym. To polski standard, który doskonale znamy np. z naszych domowych instalacji. Trzeba jednak wiedzieć, że rozdzielnice z gniazdami francuskimi dzielą się na różne typy o odmiennej budowie czy funkcjach. Sprawdź więc, czym dokładnie są, jak działają i kiedy warto z nich skorzystać.

Czym są elektryczne rozdzielnice z gniazdami francuskimi i do czego służą?

Elektryczne rozdzielnice z gniazdami francuskimi to funkcjonalne “skrzynki elektryczne”, nazywane też “eRBetkami”. Ich główną funkcją jest rozdzielanie i dystrybucja energii elektrycznej z jednego przewodu wejściowego na wiele linii wyjściowych — w tym przypadku gniazd elektrycznych typu francuskiego.

Rozdzielnice elektryczne są zatem kluczowym elementem rozgałęziających się instalacji elektrycznych. Są niezbędne wszędzie tam, gdzie z jednej linii źródłowej chcemy zasilać wiele urządzeń, systemów czy narzędzi.

Ponadto rozdzielnica elektryczna może być wyposażona także w systemy zabezpieczeń (np. wyłączniki różnicowoprądowe), które zabezpieczają przed przeciążeniem czy zwarciami (a właściwie przed negatywnymi konsekwencjami tych zdarzeń). Taka rozdzielnica bezpiecznikowa pełni zatem funkcje rozdzielcze i dystrybucyjne, jak i ochronne.

Unikatową cechą rozdzielnicy z gniazdami francuskimi jest właśnie obecność owych gniazd. Warto bowiem zaznaczyć, że w wielu przypadkach (przede wszystkim w rozdzielnicach stacjonarnych) linie wyjściowe podłączone są “na sztywno”. Stosuje się do tego różne systemy rozdzielania prądu, takie jak odpowiednie bloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PEszyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szyny. Przewody są tu jednak podłączone na stałe, a ich odłączenie wymaga rozkręcenia eRBetki.

Rozdzielnice z gniazdami francuskimi pozwalają natomiast na szybkie i sprawne rozłączanie i podłączanie systemów, urządzeń i narzędzi. Dają więc znacznie więcej swobody.

Taka elastyczność przydaje się oczywiście w wielu sytuacjach — na budowach, przy wydarzeniach plenerowych czy rozmaitych pracach w terenie. Jednak rozdzielnice z gniazdami francuskimi sprawdzają się nie tylko w sieciach tymczasowych, ale też w stałych. Stacjonarne rozdzielnice tego rodzaju montuje się np. w zakładach pracy, gdzie korzysta się z różnych elektronarzędzi i urządzeń.

Elektryczne rozdzielnice z gniazdami francuskimi mają więc wiele zastosowań. Ich atutem jest obecność powszechnie używanych w Polsce gniazd, pozwalających na sprawne i bezpieczne rozdzielenie oraz dystrybucję prądu.

Rozdzielnica z gniazdami francuskimi, czyli jakimi?

Rozdzielnice z gniazdami francuskimi wyposażone są w określony rodzaj gniazd elektrycznych. To sprawia, że podłączyć do nich można tylko kompatybilne (pasujące) wtyczki.

Gniazda francuskie to tzw. gniazda typu E. Wyposażone są w dwa otwory do wprowadzenia przewodów L i N (fazy i neutralnego) oraz w bolec podłączony do uziemienia (przewodu PE).

W Polsce jest to standard — gniazda francuskie spotykamy u nas powszechnie, znamy je z domów i z pracy. Taki sam standard gniazd obowiązuje w wielu innych krajach — oczywiście we Francji, ale także w Belgii, Czechach i Słowacji.

Co istotne, rozdzielnica z gniazdami francuskimi współpracuje z kilkoma rodzajami wtyczek. Jest to oczywiście wtyczka typu E (w wersji z uziemieniem i bez uziemienia), a także wtyczka typu C (płaska wtyczka bez uziemienia). Ponadto podłączyć można tu także tzw. wtyczki dualne uniSchuko (typu E/F) wyposażone w otwór na bolec uziemienia i blaszki boczne do gniazd typu F (Schuko).

Warto natomiast wiedzieć, że rozdzielnica budowlana z gniazdami francuskimi nie współpracuje z żadnymi wtyczkami pozbawionymi otworu czy miejsca na bolec uziemiający. Są to np. wtyczki brytyjskie czy szwajcarskie.

Jeśli zatem chcemy korzystać z urządzeń, systemów i narzędzi z wtyczką o innym standardzie, dobrym pomysłem może być wybór rozdzielnicy z gniazdami Schuko czy rozdzielnicy z gniazdami szwajcarskimi. W innym przypadku niezbędne będą odpowiednie adaptery.

Rozdzielnice budowlane z gniazdami francuskimi — rodzaje

Elektryczne rozdzielnice z gniazdami francuskimi dzielą się na kilka typów różniących się budową, sposobem montażu oraz funkcjonalnością.

Zacznijmy od tego, że modele z gniazdami to przeważnie rozdzielnice przenośne. Ich atutem jest elastyczność i możliwość modyfikowania sieci wyjściowej (podłączania różnych urządzeń czy systemów elektrycznych), doskonale sprawdzają się zatem w sieciach tymczasowych, a ich mobilny charakter zwiększa funkcjonalność.

Nie jest to jednak ścisłą regułą i znaleźć można stacjonarne rozdzielnice z gniazdami francuskimi. To modele, które montuje się do ścian czy słupów np. w zakładach pracy, ale też na większych budowach, gdzie sieć nie jest docelowa, ale jest względnie stała (na czas prowadzenia robót).

Kolejna istotna kwestia to sposób podłączenia rozdzielnicy do źródła zasilania. Mamy m.in. modele podłączane “na sztywno”. To przede wszystkim wspomniane stacjonarne rozdzielnice budowlane, które dobrze spisują się w stałych lub względnie stałych instalacjach, gdzie sama skrzynka ma ustaloną pozycję i nie jest przenoszona.

Tymczasem modele mobilne to często rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym lub rozdzielnice z kablem. Podłączane są one do źródła zasilania przez odpowiednie przewody i wtyczki siłowe (3-fazowe). W pierwszym przypadku przewód z wtyczką podłącza się do skrzynki, w drugim sama skrzynka wyposażona jest w przewód i wtyczkę podłączaną do gniazda zasilającego.

Uzbrojone i nieuzbrojone rozdzielnice z gniazdami francuskimi

Niezwykle istotny podział na typy rozdzielnic dotyczy ich uzbrojenia, czyli wyposażenia w bezpieczniki.

Nieuzbrojone rozdzielnice budowlane z gniazdami francuskimi to modele o podstawowej — rozdzielczej i dystrybucyjnej — funkcjonalności. Jest to w zasadzie rozdzielacz, który pozwala na zasilanie wielu urządzeń, systemów i narzędzi z jednego źródła (przewodu doprowadzającego prąd do eRBetki).

Tymczasem uzbrojone rozdzielnice z gniazdami francuskimi wyposażone są dodatkowo w systemy zabezpieczeń. Odpowiednie bezpieczniki i wyłączniki zapewniają ochronę sieci (jej użytkowników i podłączonych do niej urządzeń) przed konsekwencjami przeciążeń czy zwarć. Po prostu odcinają dopływ energii w przypadku zaistnienia takich niekorzystnych zdarzeń.

Warto zaznaczyć, że rozdzielnica uzbrojona powinna być podstawowym, nieodzownym elementem każdej sieci elektrycznej. Najczęściej podłączona jest bezpośrednio do przewodu doprowadzającego energię do danej posesji, dzięki czemu zabezpiecza całą sieć na danej działce.

Nieuzbrojone rozdzielnice z gniazdami francuskimi wykorzystuje się natomiast wyłącznie jako podrozdzielnice montowane za główną eRBetką uzbrojoną. W złożonych, wielokrotnie rozgałęzionych sieciach instaluje się także podrozdzielnice uzbrojone. Ich atutem jest to, że w przypadku awarii odcięta zostaje tylko pewna sekcja instalacji, a nie cały prąd w obiekcie.

Rozdzielnice z gniazdami francuskimi — trwałość i odporność

Rozdzielnice z gniazdami francuskimi najczęściej mają charakter mobilny i korzysta się z nich w sieciach dynamicznych (w których zmieniają się odbiorniki energii).

W związku z tym urządzenia te są zdecydowanie bardziej narażone na rozmaite uszkodzenia niż stacjonarne rozdzielnice podtynkowe czy rozdzielnice natynkowe montowane w stałych, docelowych instalacjach.

Ryzyko wiąże się tu nie tylko z uszkodzeniami mechanicznymi (w wyniku uderzeń, otarć itp.), ale również ze szkodliwym działaniem warunków zewnętrznych — wilgoci, pyłu czy np. chemii budowlanej. Dlatego tak ważne jest, by rozdzielnice budowlane z gniazdami francuskimi były odpowiednio wytrzymałe i zabezpieczone przed czynnikami szkodliwymi.

Zasadniczym elementem chroniącym przed uszkodzeniami jest obudowa rozdzielnicy. Wiele eRBetek ma obudowy z tworzywa, które zapewniają podstawową ochronę przed dostępem do wnętrza skrzynki i uszkodzeniami.

Jednak do trudnych warunków, przy większym ryzyku uszkodzeń mechanicznych polecamy metalowe, a nawet gumowe obudowy do rozdzielnic. Dają one zdecydowanie większą ochronę przed uderzeniami, otarciami itp.

Istotna jest także szczelność rozdzielnicy budowlanej z gniazdami francuskimi. Minimum wymagane przez prawo to rozdzielnica IP44. Zgodność z tą normą oznacza, że skrzynka jest zabezpieczona przed cząstkami stałymi o średnicy ponad 1 mm (piaskiem) oraz bryzgami wody lanymi na obudowę z dowolnego kierunku.

W warunkach umiarkowanego zapylenia konieczne może być zastosowanie rozdzielnicy IP54 chroniącej przed bryzgami wody i pyłem.

Całkowitą pyłoszczelność daje jednak dopiero rozdzielnica IP65, która chroni również przed lanymi na obudowę strugami wody. W skrajnych przypadkach przyda się natomiast rozdzielnica IP67. Takie modele są nie tylko całkowicie pyłoszczelne, ale również odporne na krótkotrwałe zanurzenie w wodzie — są to więc rozdzielnice hermetyczne.

Wybór odpowiedniej rozdzielnicy budowlanej z gniazdami francuskimi nie jest zatem prosty. Wymaga uwzględnienia nie tylko potrzeb czy preferencji użytkownika, ale także funkcji w sieci elektrycznej, miejsca i sposobu montażu czy warunków, w jakich eRBetka ma pracować. Przed zakupem najlepiej skonsultować się więc ze specjalistą.

pixel