BLOG

Rozdzielnice elektryczne i budowlane – Wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć  - 

Trudno wyobrazić sobie instalacje elektryczne niskiego napięcia bez rozdzielnic, które gwarantują bezpieczny i funkcjonalny rozdział energii elektrycznej w obrębie poszczególnych obwodów sieci nn. Sprawdź, czym są rozdzielnice elektryczne, jakie pełnią funkcje, a także z jakimi rodzajami rozdzielnic spotkamy się w budownictwie mieszkalnym i przemysłowym oraz na placach budów.

Czym są rozdzielnice elektryczne oraz czemu służą?

Rozdzielnica elektryczna to zespół aparatów elektrycznych, których celem jest rozdział energii elektrycznej oraz zabezpieczanie poszczególnych obwodów elektrycznych. W rozdzielnicy stanowiącej zbiór urządzeń elektrycznych do rozdziału i zabezpieczania obwodów znajdziemy aparaturę rozdzielczo-sterującą, taką jak m.in. bezpieczniki, wyłączniki różnicowo-prądowe, wyłączniki z przekaźnikiem, gniazda odbiorcze czy liczniki. Wyposażenie rozdzielnicy zależy od miejsca jej montażu, specyfiki instalacji elektrycznej, a także preferencji i potrzeb inwestora.

Przykładowo ciekawą propozycją estetycznej rozdzielnicy podtynkowej, która zapewni odpowiednio dużo miejsca do montażu aparatów elektrycznych służących do rozdziału obwodów elektrycznych w budownictwie mieszkalnym, jest 48-modułowa rozdzielnica DARP-48.

Standardowym wyposażeniem rozdzielnic elektrycznych są bezpieczniki, wyłączniki instalacyjne, ograniczniki przepięć oraz wyłączniki różnicowo-prądowe, które kompleksowo chronią obwody elektryczne przed zwarciami i przepięciami.

Aparatura instalacyjna w rozdzielnicach elektrycznych pozwala również pełnić funkcje sterownicze obwodami dzięki implementacji przekaźników i styczników. Rozdzielnice z aparaturą regulacyjną wyposażane są zwykle w sterownicy PLC, regulatory i komputery przemysłowe, które nieustannie kontrolują parametry obwodów i regulują je zależnie od zadanych ustawień. Takie oprzyrządowanie z łatwością pomieści m.in. 168-modułowa rozdzielnica DARP-168.

Podział rozdzielnic elektrycznych

Rozdzielnice można skategoryzować wedle wielu czynników. Wśród nich wymienić należy konstrukcję oraz przeznaczenie i miejsce montażu.

Klasyfikacja rozdzielnic elektrycznych wedle konstrukcji

Ze względu na rozwiązania konstrukcyjne rozdzielnice mogą być podzielone na rozdzielnice: tablicowe, skrzynkowe i szafowe.

Rozdzielnice tablicowe stanowią najmniejsze rozdzielnice pod względem gabarytów i zwykle zaprojektowane są do prądów o natężeniach do ok. 150 A. Ograniczone gabaryty oraz niewielki prąd znamionowy ograniczają wyposażenie rozdzielnic tablicowych do zaimplementowania w nich podstawowej aparatury zabezpieczającej i rozdzielczej. Zwykle rozdzielnice tablicowe służą do rozdzielania poszczególnych obwodów w obiektach mieszkalnych i przemysłowych, a także w pomieszczeniach gospodarczych, garażach czy na placach budów. Doskonałym przykładem rozdzielnic tablicowych są rozdzielnice bezpiecznikowe.

Rozdzielnice skrzynkowe są nieco większe i pozwalają na przesył prądów o natężeniu kilkuset amperów. Łączą zalety kompaktowych wymiarów z dużą pojemnością oraz szerokimi możliwościami montażu aparatury elektrycznej. Poza tym zwykle producenci oferują rozdzielnice skrzynkowe o wysokim stopniu ochrony IP, przez co mogą być eksploatowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Rozdzielnice skrzynkowe mogą być wyposażane nie tylko w podstawową aparaturę rozdzielczą i zabezpieczającą, ale także w aparaty sterujące i kontrolne. Ich konstrukcja może być wykonana w formie natynkowej oraz wolnostojącej.

Rozdzielnice szafowe to największy rodzaj rozdzielnic nn, które umożliwiają przesył prądów o natężeniu rzędu kilku tysięcy amperów. Duża pojemność, trwała i odporna na warunki środowiskowe konstrukcja oraz możliwość dopasowania konstrukcji rozdzielnicy do konkretnych aplikacji sprawiają, że zwykle wykorzystywane są one w sektorze przemysłowym do kontrolowania i zabezpieczania skomplikowanych procesów technologicznych.

Klasyfikacja rozdzielnic elektrycznych wedle miejsca montażu

Na podstawie kryterium miejsca montażu rozdzielnice elektryczne mogą być sklasyfikowane na rozdzielnice napowietrzne i wnętrzowe. Pierwsze z nich wyposażone są w szczelne (nierzadko hermetyczne) obudowy zapewniające wysoki poziom ochrony przed pyłem, wilgocią i opadami atmosferycznymi, a także promieniowaniem UV, skrajnymi temperaturami i uszkodzeniami mechanicznymi. Z tego też względu rozdzielnice napowietrzne idealnie sprawdzają się do montażu poza obiektami budowlanymi, w terenie czy na placach budów. Popularną rozdzielnicą natynkową jest rozdzielnica bezpiecznikowa RH-4.

Rozdzielnice wnętrzowe nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, przez co montowane są przede wszystkim we wnętrzach w sposób, który nie powoduje zagrożenia ich przypadkowego uszkodzenia. Przykładem rozdzielnicy natynkowej wnętrzowej może być rozdzielnica RNT 4S.

Rozdzielnice budowlane – szczególny typ rozdzielnic do pracy w trudnych warunkach

Rozdzielnice budowlane (zwane także eRBetkami) to mobilne rozdzielnice zaprojektowane do pracy na zewnątrz w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, a także przy dużym zapyleniu i zawilgoceniu. Zapewniają one możliwie wysoki poziom ochrony, dużą mobilność, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz funkcjonalność.

Rozdzielnice budowlane projektowane są w sposób, który zapewnia ich kompleksową odporność na skrajne temperatury, promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne, zalanie oraz zapylenie. Poza tym producenci rozdzielnic budowlanych tworzą je w taki sposób, by zapewniały one wysoki poziom bezpieczeństwa niewykwalifikowanym osobom, które będą z nich korzystać. Standardowo rozdzielnice budowlane wyposażane są w wyłączniki prądowe, różnicowo-prądowe, wyłączniki instalacyjne i bezpieczniki, a także w gniazda odbiorcze.

Rozdzielnice budowlane możemy podzielić na rozdzielnice nieuzbrojone oraz rozdzielnice uzbrojone. Na rynku znaleźć można także budowlane rozdzielnice elektryczne wiszące z przyłączem wodnym i rozdzielnice wiszące z przyłączem pneumatycznym. Takie rozwiązania pozwalają w jednej konstrukcji umieścić wszystkie niezbędne źródła mediów wykorzystywanych na placach budów. Oczywiście istnieje o wiele więcej czynników pozwalających na segmentowanie rozdzielnic budowlanych.

Rozdzielnice budowlane regulowane są przez normę PN-HD 60364-7 704 „Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji. Instalacje na terenie budowy i rozbiórki”. Zgodnie z nią wszystkie dostępne na rynku eRBbetki muszą zapewniać stopień ochrony co najmniej IP 43, gwarantować samoczynne wyłączenie zasilania w czasie mniejszym niż 0,2 s, a także być wyposażone w wyłączniki nadprądowe i pozostałą aparaturę elektryczną, która zapewni ochronę przed skutkami przeciążeń i zwarć. Przykładem wysokiej jakości rozdzielnicy budowlanej spełniającej powyższe wymagania może być model TD-S/FI 2x16A 4x230V Doktorvolt.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rozdzielnicę elektryczną?

Wybierając rozdzielnicę elektryczną, należy przede wszystkim sprecyzować miejsce jej montażu oraz sposób eksploatacji. Zupełnie innymi cechami będą odznaczać się rozdzielnice mieszkaniowe, a innymi rozdzielnice energetyczno-dystrybucyjne, przemysłowe czy budowlane. Poza tym warto zwrócić uwagę na jakość wykonania rozdzielnicy, a zwłaszcza wykonanie jej obudowy oraz szyn montażowych. Jeżeli w przyszłości planujemy modernizować instalację elektryczną, warto wybrać rozdzielnicę zapewniająca nieco zapasu na dodatkowe moduły aparatów elektrycznych.

Poszukują Państwo dobrej jakości rozdzielnicy elektrycznej? Zapraszamy do zapoznania się z naszym bogatym asortymentem. Jeżeli mają Państwo wątpliwości powstałe podczas podejmowania zakupowej decyzji, zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami, którzy z przyjemnością odpowiedzą na wszelkie pytania i zaproponują najlepsze rozwiązania dostosowane od Państwa potrzeb.