BLOG

Stacje ładowania samochodów elektrycznych dla firm

Stacje ładowania samochodów elektrycznych dla firm — kiedy, gdzie i jaką ładowarkę warto zamontować?  - 

Stacje ładowania samochodów elektrycznych dla firm to nie tylko krok w kierunku przyszłości, ale również szansa na oszczędności i poprawę wizerunku. Sprawdź, kiedy, gdzie i dlaczego warto zainwestować w takie urządzenie!

Czemu warto inwestować w stacje ładowania samochodów elektrycznych dla firm?

Rozwój elektromobilności, a także rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że na naszych drogach pojawia się coraz więcej pojazdów elektrycznych. W planach Unii Europejskiej jest całkowite zastąpienie klasycznych pojazdów spalinowych “elektrykami” w ciągu kilkudziesięciu lat.

Wszystko to sprawia, że inwestycje w stacje ładowania samochodów elektrycznych dla firm stają się coraz bardziej uzasadnione. Korzyści wdrożenia takich rozwiązań związane są zarówno ze względami wizerunkowymi, jak i ekonomicznymi.

Korzystanie z elektrycznych pojazdów jest bowiem nie tylko pozytywnie postrzegane (zarówno przez pracowników, jak i klientów). Jest też coraz tańsze i pozwala znacząco obniżyć koszty obsługi firmowej floty pojazdów. Przyjrzyjmy się tym kwestiom nieco bliżej.

Korzyści wizerunkowe

Ekologiczna świadomość stała się już nieodłącznym elementem biznesowego krajobrazu. Nowoczesne, innowacyjne firmy wprost prześcigają się w poszukiwaniu rozwiązań, które ograniczą ich negatywny wpływ na środowisko, a jednocześnie zapewnią efektywność operacyjną.

Wynika to oczywiście ze względów biznesowych. Firmy stawiające na ekologię postrzegane są jako bardziej nowoczesne, podążające za aktualnymi problemami i potrzebami.

Inwestycja w stacje ładowania samochodów elektrycznych w firmie może być zatem elementem budowania pozytywnego wizerunku. Co istotne, korzystanie z floty elektrycznych pojazdów jest dobrze postrzegane zarówno przez potencjalnych klientów, jak i samych pracowników.

Pracodawca postrzegany jako dbający o środowisko i nadążający za trendami jest bardziej atrakcyjny. To pozwala nie tylko na przyciągnięcie lepszych pracowników (o większych kompetencjach czy doświadczeniu). Umożliwia też budowanie lepszej kultury w organizacji i jest jednym z elementów wpływających na motywację do pracy, a zatem na wzrost produktywności i efektywności działań.

Przede wszystkim jednak firmy ekologiczne, korzystające z floty i stacji ładowania aut elektrycznych, cieszą się lepszą opinią klientów. Nie bez powodu współczesne organizacje tak mocno podkreślają swój ekologiczny charakter — to naprawdę działa, przyciąga ludzi i pozwala na zwiększenie sprzedaży.

Korzyści finansowe

Z wykorzystania stacji ładowania samochodów elektrycznych w firmie płyną też znacznie bardziej bezpośrednie korzyści finansowe.

Własna ładowarka i flota aut elektrycznych to realna oszczędność czasu na dojazdach do ładowarek publicznych, ale też pieniędzy. Stacja ładowania samochodów w firmie pozwala bowiem na ładowanie w cenie samej energii. Nie ma tu marży, dodatkowych opłat operacyjnych itp. Przekłada się to na realną oszczędność na eksploatacji pojazdów.

Jeszcze więcej korzyści zyskamy, gdy stację ładowania samochodów elektrycznych w firmie połączymy z firmową instalacją fotowoltaiczną. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się przecież na montaż paneli słonecznych, które mają przynajmniej częściowo pokryć zapotrzebowanie firmy na energię. Takie rozwiązanie pozwala czasem zredukować koszty ładowania pojazdów do zera — całą energię pobiera się bowiem z własnej instalacji fotowoltaicznej.

To ogromny atut nie tylko w firmach z rozbudowaną flotą pojazdów służbowych. Stacja ładowania samochodów elektrycznych w firmie może przecież służyć także do ładowania prywatnych pojazdów pracowników. Ograniczone (w porównaniu z ładowarkami komercyjnymi) koszty takiego ładowania, to duży bonus dla zatrudnionych.

Jak wybrać odpowiednią stację ładowania samochodów dla firmy?

Stacja ładowania samochodów elektrycznych w firmie ma wiele zalet. Ważne jest jednak, by dobrać odpowiednie urządzenie, które zaspokoi potrzeby konkretnego przedsiębiorstwa.

Na rynku obecnie dostępne są bardzo różne ładowarki do samochodów elektrycznych. Wybierać można spośród mobilnych i wolnostojących stacji ładowania o różnej mocy i funkcjach dodatkowych.

Specyficzne warunki korzystania ze stacji ładowania samochodów elektrycznych w firmach wymagają wyboru urządzenia, które zapewni nie tylko określoną efektywność ładowania, ale też cały szereg opcji dodatkowych

Wolnostojące i przenośne stacje ładowania samochodów elektrycznych

Jeden z podstawowych podziałów ładowarek dotyczy ich mobilności i możliwości podpięcia do określonych sieci elektrycznych. Wyróżnia się zatem przenośne i wolnostojące stacje ładowania samochodów elektrycznych. Dla firm lepszym wyborem zazwyczaj są te drugie, ale nie zawsze.

Wolnostojąca stacja ładowania samochodów elektrycznych dla firm to urządzenie, które przeważnie staje na parkingu firmowym. Pozwala ono na ładowanie pojazdów przy samej siedzibie, a więc bez konieczności dojazdów, czekania w kolejkach itp.

Takie wolnostojące stacje ładowania samochodów elektrycznych dla firm sprawdzają się przede wszystkim w przedsiębiorstwach działających na rynkach lokalnych, czyli tam, gdzie nie jest wymagany bardzo duży zasięg auta.

Wolnostojące stacje ładowania samochodów dla firm są więc dobrym rozwiązaniem, by ładować flotę i pojazdy prywatne potrzebne na dojazd do pracy i domu oraz lokalnych klientów. W dalszych podróżach konieczne będzie jednak ładowanie ze stacji komercyjnych lub wykorzystanie przenośnych stacji ładowania.

Modele przenośne mają jednak zasadniczą wadę — niska moc sprawia, że ładują powoli. Wykorzystać można je raczej w delegacjach i na dłuższych wyjazdach, ale nie do szybkiego dotarcia do odległego miejsca. Niemniej niektórzy pracodawcy decydują się na wyposażenie pracowników w tego rodzaju przenośne stacje ładowania samochodów elektrycznych dla firm.

Ich atutem jest to, że mogą być podłączone niemal wszędzie — często wymagają jedynie gniazda 1-fazowego, na 230 V. Przy dłuższych postojach można więc skorzystać z klasycznego gniazdka elektrycznego, by uzupełnić akumulator. W pośpiechu nic jednak nie zastąpi szybkich ładowarek o wysokiej mocy.

Jaką moc powinna mieć stacja ładowania samochodów elektrycznych w firmie?

Moc stacji ładowania samochodów elektrycznych dla firm to jeden z najważniejszych parametrów, który warto dobrze przemyśleć. To od niej zależy bowiem szybkość ładowania.

Tam, gdzie istotne jest tzw. utrzymanie ruchu (ograniczenie przerw w funkcjonowaniu pojazdów do minimum), korzystne będzie zastosowanie ładowarki o dużej mocy. Właściwie dobrane urządzenia tego typu pozwalają na pełne uzupełnienie baterii kilkanaście do kilkudziesięciu minut.

Co istotne, szybkie ładowarki samochodów elektrycznych dla firm mogą działać na prąd przemienny lub stały. Z tych na prąd przemienny najmocniejsze są stacje ładowania samochodów elektrycznych 22 kW, które pozwalają na naładowanie “do pełna” w maksymalnie 3-4 godziny (zależnie od akumulatora). Ładowarki DC (na prąd stały) mogą osiągać moc ponad 200 kW, co zapewnia ładowanie w zaledwie kilkanaście minut.

Warto jednak zaznaczyć, że błyskawiczne ładowanie z wysoką mocą negatywnie wpływa na stan baterii i prowadzi do jej szybkiego zużycia. Nie zaleca się zatem szybkiego ładowania jako standardu.

W przypadku, gdy ładujemy auta przeznaczone na dojazdy do i z pracy lub takie, z których korzysta się mniej intensywnie i na krótkich odcinkach, dobrym wyborem będą np. ładowarki do samochodów elektrycznych 11 kW lub 22 kW. Ładowanie “do pełna” potrwa tu do kilku godzin, ale w wielu przypadkach to w zupełności wystarcza.

Trzeba także pamiętać, że wiele aut ma wbudowane ograniczenia mocy ładowania. Często znacznie poniżej maksymalnych możliwości stacji ładowania samochodów dla firm. Warto zwracać na to uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu.

Kluczowe funkcje stacji ładowania samochodów elektrycznych w firmach

Stacje ładowania samochodów elektrycznych dla firm powinny być też wyposażone w dodatkowe funkcje. Przede wszystkim istotna będzie ochrona dostępu, żeby z urządzenia nie korzystały osoby niepowołane.

Taką ochronę zapewniają np. czytniki kart RFID. Z wyposażonej w nią ładowarki skorzystać może wyłącznie osoba posiadająca odpowiednią kartę.

Innym ważnym elementem będą systemy monitoringu zużycia energii. Odpowiednie systemy sprzężone mogą być z aplikacją na telefon czy komputer. Pozwalają one na monitorowanie i kontrolowanie procesów ładowania.

Informacja na temat poboru energii w stacji ładowania samochodów elektrycznych w firmie jest istotna nie tylko ze względów finansowych (np. przy planowaniu budżetu). Jest również narzędziem kontroli pracowników, którzy mogliby w sposób nieuprawniony korzystać z zasobów firmowych — choćby do ładowania prywatnych pojazdów.

Zaawansowanie stacje ładowania samochodów elektrycznych dla firm mogą być nawet sprzężone z systemami zarządzania całą flotą. Możliwe jest zatem stałe monitorowanie poziomu naładowania baterii w autach i informowanie ich kierowców o konieczności ładowania, jego przewidywanej długości itp. To pozwala na zredukowanie przestojów i skuteczniejsze utrzymanie ruchu, co ma zasadnicze znaczenie np. w firmach spedycyjnych.

Właściwie dobrana stacja ładowania samochodów elektrycznych dla firm daje więc wiele korzyści. Pozwala lepiej zarządzać flotą, redukuje koszty jej eksploatacji i pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku w oczach klientów, jak i pracowników. To inwestycja w przyszłość, która z pewnością zaprocentuje w kolejnych latach.

BIBLIOGRAFIA

  • Lanz, L., Noll, B., Schmidt, T.S. et al. Comparing the levelized cost of electric vehicle charging options in Europe. Nat Commun 13, 5277 (2022).
  • Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Pspa.com.pl. Licznik Elektromobilności: wyraźny wzrost liczby szybkich stacji ładowania od początku 2023 r. https://pspa.com.pl/2023/informacja/licznik-elektromobilnosci-wyrazny-wzrost-liczby-szybkich-stacji-ladowania-od-poczatku-2023-r/. Data dostępu 08.09.23.
  • Zajkowski, K., & Seroka, K. (2017). Przegląd możliwych sposobów ładowania akumulatorów w pojazdach z napędem elektrycznym. Autobusy: technika, eksploatacja, systemy transportowe, 18.
  • Zawieska, J. (2019). Infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce. Nowa Energia, (4), 66-72.