BLOG

ładowanie w garażu

Ładowanie samochodu elektrycznego w garażu  - 

Ładowanie samochodu elektrycznego w garażu jest dość proste i wygodne, o ile posiadamy odpowiednią infrastrukturę. Aby móc ładować samochód elektryczny w garażu, należy mieć odpowiednie ładowarki do samochodów elektrycznych, które można zainstalować w garażu. Najczęściej spotykanymi typami ładowarek są ładowarki przystosowane do ładowania jednofazowego lub trójfazowego.

Spis treści:

  1. Ładowanie samochodu elektrycznego w garażu. Dlaczego warto?
  2. Ładowanie "elekryka" za pomocą Wallboxa. Zalety i wady.
  3. Ładowanie samochodu elektrycznego w garażu, a moc przyłączeniowa obiektu 
  4. Ładowanie jednofazowe i trójfazowe - czym się różnią?
  5. Bezpieczeństwo podczas ładowania samochodu elektrycznego w garażu

Ładowanie samochodu elektrycznego w garażu. Dlaczego warto?

Ładowanie samochodu elektrycznego w garażu to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród właścicieli pojazdów z napędem elektrycznym. Nic dziwnego, ładowarki do samochodów elektrycznych (ładowarki EV) stały się nieodłącznym elementem ekologicznego stylu życia. Wraz z rozwojem motoryzacji elektrycznej, coraz więcej osób zaczyna interesować się ładowaniem samochodów elektrycznych w domu, ponieważ to niezwykle wygodna forma ładowania. Dzięki temu, że samochód może być ładowany w domu, użytkownicy unikają szukania publicznych wolnostojących stacji ładowania, co jest wygodne i czasochłonne. 

Przeczytaj również: Jakie wybrać gniazdo do ładowania samochodu elektrycznego?

Ładowanie "elektryka" za pomocą Wallboxa. Zalety i wady?

Ładowanie samochodu elektrycznego za pomocą urządzenia jakim jest Wallbox naścienna stacja ładowania 22 kW Typ 2 przynosi wiele korzyści dla użytkownika. Przede wszystkim, Wallboxy pozwalają na szybsze ładowanie samochodu dzięki większej mocy ładowania. Domowe ładowarki do samochodów elektrycznych są montowane w naszych domach i pozwalają na ładowanie samochodu w wygodny i szybki sposób. Są one zazwyczaj podłączone bezpośrednio do instalacji elektrycznej i umożliwiają ładowanie samochodu z dużą mocą.

Alternatywą dla typowo zwykłych ładowarek są mobilne, przenośne stacje ładowania samochodów, które, można zabrać ze sobą w podróż i ładować w dowolnym miejscu z dostępem do prądu trójfazowego.

WALLBOX Mobilna stacja ładowania 11 kW typ 2 DOKTORVOLT DV-7280-EV

To świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią podróżować „elektrykiem” i zmuszeni są do częstszego ładowania samochodu.

Wolnostojące stacje ładowania samochodów elektrycznych umieszczane są zazwyczaj w publicznych ogólnodostępnych miejscach, które są płatne i ciężko dostępne dla dużej liczby osób, ze względu na ich ilość. Ładowanie samochodu elektrycznego w garażu to świetna alternatywna dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas na ładowanie na mieście.

Zalety ładowania samochodu przy użyciu Wallboxa

Wallbox posiada wiele zalet, które przemawiają za jego wykorzystaniem przy ładowaniu samochodu elektrycznego. Pierwszą z nich jest wygoda – Wallbox jest zazwyczaj zamontowany w wygodnym miejscu, co ułatwia podłączenie pojazdu i ładowanie. Ponadto, ładowanie przy użyciu Wallboxa jest szybsze niż w przypadku ładowania z gniazdka, ponieważ urządzenie to zapewnia większą moc ładowania. Wallbox jest również bezpieczny i zapewnia ochronę przed przepięciami i innymi nieprawidłowościami w sieci elektrycznej.

Wady ładowania Wallboxem

Jedną z największych wad Wallboxa jest jego cena. Ponadto, montaż Wallboxa wymaga zazwyczaj specjalisty, co również zwiększa koszty. Kolejną wadą jest fakt, że Wallbox jest zazwyczaj dedykowany do ładowania konkretnych modeli samochodów, co może wpłynąć na uniwersalność urządzenia.

Ładowanie samochodu elektrycznego w garażu, a moc przyłączeniowa obiektu.

Podczas planowania ładowania samochodu elektrycznego w garażu, ważne jest uwzględnienie mocy przyłączeniowej obiektu, w którym znajduje się garaż. Moc przyłączeniowa to maksymalna moc, jaką można pobierać z sieci elektrycznej w danym obiekcie. W przypadku ładowania samochodu elektrycznego, może okazać się, że standardowa moc przyłączeniowa obiektu nie wystarcza do zapewnienia optymalnego ładowania.

W takim przypadku, można rozważyć zwiększenie mocy przyłączeniowej obiektu, co umożliwi szybsze i bardziej efektywne ładowanie samochodu elektrycznego. Konieczność zwiększenia mocy przyłączeniowej może być również wynikiem posiadania kilku samochodów elektrycznych w jednym garażu.

120811soled23.jpg"Warto jednak pamiętać, że zwiększenie mocy przyłączeniowej może wiązać się z dodatkowymi kosztami, takimi jak opłata za zwiększenie mocy przyłączeniowej oraz koszty instalacji dodatkowych przewodów i zabezpieczeń.

Ładowanie jednofazowe i trójfazowe - czym się różnią?

Ładowanie samochodów elektrycznych może odbywać się za pomocą jednej fazy lub trzech faz. Ładowarki jednofazowe pozwalają na ładowanie samochodu przy wykorzystaniu jednej fazy z sieci elektrycznej. Ładowarki trójfazowe wykorzystują trzy fazy, co pozwala na szybsze ładowanie samochodu. Aby korzystać z ładowarki trójfazowej, konieczne jest posiadanie odpowiedniego przyłącza elektrycznego oraz instalacji trójfazowej. Ładowanie trójfazowe to sposób ładowania, w którym energia jest dostarczana przez trzy fazy sieci elektrycznej. Ładowanie trójfazowe jest stosowane w miejscach publicznych, gdzie można zapewnić odpowiednią infrastrukturę ładowania. Czas ładowania w przypadku ładowania trójfazowego jest krótszy niż w przypadku ładowania jednofazowego.

Przy wyborze odpowiedniego kabla do ładowania samochodu lub gniazda do ładowania samochodu elektrycznego należy wziąć pod uwagę rodzaj ładowania, który jest stosowany w samochodzie elektrycznym. W przypadku ładowania jednofazowego, należy wybrać kabel lub gniazdo o mniejszej mocy. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku ładowania trójfazowego, wtedy należy wybrać kabel lub gniazdo o znacznie większej mocy.

Bezpieczeństwo podczas ładowania samochodu elektrycznego w garażu.

Ładowanie samochodu elektrycznego w garażu to jedna z najwygodniejszych metod doładowania baterii pojazdu. Jednocześnie jednak, wymaga ono zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

W poniższym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo podczas ładowania samochodu elektrycznego w garażu.

  1. Najważniejszym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas ładowania samochodu elektrycznego jest wybór odpowiedniej ładowarki samochodowej. Upewnij się, że ładowarka jest przeznaczona dla Twojego modelu samochodu, posiada certyfikaty bezpieczeństwa i spełnia wymagania techniczne.
  2. Przed przystąpieniem do ładowania samochodu warto upewnić się, że garaż jest odpowiednio przygotowany. Sprawdź, czy w pobliżu nie ma materiałów łatwopalnych
    i czy nie ma przeciągów.
  3. Podczas ładowania samochodu elektrycznego w garażu zawsze przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. Nie podłączaj urządzeń do prądu mokrymi rękami i nie używaj narzędzi z uszkodzonymi kablami. Przed przystąpieniem do ładowania upewnij się, że kable są w dobrym stanie i nie mają uszkodzeń.

Jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa, należy zawsze pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących korzystania z prądu. Warto mieć odpowiedni zestaw narzędzi do ładowania, w tym kabel do ładowania samochodu elektrycznego, który pasuje do naszego samochodu. Warto również zainstalować odpowiednie zabezpieczenia, takie jak wyłączniki różnicowoprądowe, aby zapobiec awariom elektrycznym.

Podsumowując, ładowanie samochodu elektrycznego w garażu to wygodna i ekonomiczna metoda ładowania pojazdu. Jednocześnie jednak, wymaga ona zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji.