BLOG

Instalacja paneli fotowoltaicznych: jak przygotować się do tej inwestycji?

Instalacja paneli fotowoltaicznych: jak przygotować się do tej inwestycji?  - 

Fotowoltaika jest uważana za jedno z najbardziej obiecujących odnawialnych źródeł energii. Polega ona na wykorzystaniu paneli słonecznych do produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej. Energia słoneczna jest bezpłatna i nieograniczona, co czyni ją atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii, takich jak węgiel i ropa. Instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala na produkcję energii elektrycznej w sposób czysty i ekologiczny, co jest korzystne dla środowiska i zdrowia publicznego. Ponadto, fotowoltaika jest ekonomicznie opłacalna na dłuższą metę, ponieważ po zainwestowaniu w instalację, koszty energii elektrycznej są znacznie niższe.

Aby jednak przeprowadzić instalację w sposób prawidłowy, należy się do niej odpowiednio przygotować. Oto kilka kroków, które należy wykonać:

  1. Oceń swoje potrzeby energetyczne - aby wybrać odpowiedni system fotowoltaiczny, ważne jest, aby wiedzieć, ile energii potrzebujesz. Możesz to zrobić, analizując swoje rachunki za energię elektryczną.
  2. Znajdź odpowiedniego instalatora - znalezienie doświadczonego i wykwalifikowanego instalatora jest kluczowe dla powodzenia instalacji. Upewnij się, że wybierasz instalatora, który posiada odpowiednie certyfikaty i doświadczenie w tej dziedzinie.
  3. Przeanalizuj swoje możliwości finansowe - instalacja paneli fotowoltaicznych jest inwestycją, która może być kosztowna. Upewnij się, że masz wystarczające środki na pokrycie kosztów instalacji i ewentualnych dodatkowych kosztów, takich jak np. dodatkowe instalacje elektryczne.
  4. Sprawdź dostępność programów dofinansowania - w wielu krajach istnieją programy dofinansowania dla osób, które chcą instalować panele fotowoltaiczne. Sprawdź, czy takie programy są dostępne w twojej lokalizacji i czy spełniasz kryteria, aby skorzystać z takiego dofinansowania.
  5. Zwróć uwagę na warunki pogodowe - panel fotowoltaiczny działa najlepiej, gdy jest nasłoneczniony. Upewnij się, że twoja instalacja będzie miała odpowiedni dostęp do światła słonecznego.

Dofinansowanie do instalacji paneli fotowoltaicznych jest dostępne w wielu krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Celem tych programów jest wspieranie rozwoju OZE i promowanie produkcji zielonej energii.

W Polsce dofinansowanie do fotowoltaiki jest dostępne poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Instalacje fotowoltaiczne są wspierane w ramach programów "Mój Prąd" i "Czyste Powietrze". Program "Mój Prąd" umożliwia uzyskanie dotacji na instalację paneli fotowoltaicznych na prywatnych budynkach jednorodzinnych, natomiast program "Czyste Powietrze" umożliwia uzyskanie dotacji na modernizację budynków, w tym instalację paneli fotowoltaicznych.

38049_1 L (1).png

Inne kraje również oferują dofinansowania do fotowoltaiki. Na przykład w Niemczech istnieją taryfy zwrotu inwestycji dla instalacji fotowoltaicznych, a w USA istnieją ulgi podatkowe i dotacje federalne dla osób, które instalują panele słoneczne.

Podsumowując, istnieje wiele powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę. Instalacja fotowoltaiczna pozwala na sporą oszczędność pieniędzy, zapewnia także możliwość sprzedaży nadmiaru energii. Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej oznacza niezależność od dostawców energii elektrycznej i ich cen. Jednak największą zaletą fotowoltaiki jest czyste powietrze, które bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie.