Gwarancja dostawy

Naszą rzetelność potwierdza znak jakości Trusted Shops!

30-dniowy okres zwrotu

Masz aż 30 dni by zwrócić kupione produkty.

Bezpiecznie

Połączenie z tą stroną jest szyfrowane kluczem SSL,
więc Twoje dane są bezpieczne!

złączka szynowa zaciskowa śrubowa wielopoziomowa

Co powinniśmy wiedzieć o złączkach szynowych?

Zastosowanie złączek szynowych

Złączki szynowe są stosowane głównie do łączenia pod względem elektrycznym i mechanicznym żył przewodów elektroenergetycznych miedzianych i aluminiowych w urządzeniach użytkowanych we wnętrzach obiektów. Konstrukcja złączek umożliwia w sposób zatrzaskowy mocowanie ich na najczęściej spotykanych typach profilowych szyn montażowych. Możemy również spotkać złączki instalowane bezpośrednio na szynach prądowych w rozdzielnicach. Złączki montowane są najczęściej na najwyższej szynie pojedynczo albo w blokach. Do nich podczas konstruowania rozdzielnicy wyprowadza się wyjścia i wejścia od aparatów elektrycznych. Dzięki temu taka rozdzielnica może być dostarczona na obiekt i podłączona bez ingerencji w połączenia wewnętrzne. Obwody instalacji podłącza się wprost do złączek szynowych zgodnie ze schematem i oznaczeniami na złączkach, co znacznie przyspiesza instalowanie rozdzielnicy.

Korpus złączek szynowych wykonany jest z powszechnie stosowanego w elektrotechnice tworzywa sztucznego. Tworzywo to ma właściwości samogasnące i nie zawiera substancji halogenkowych. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a także odpornością na „termiczne starzenie się” oraz temperaturą pracy od -25 do 125°C. .

                                                      Złączki dostępne w trzech standardowych kolorach: szarym, zielonym i niebieskim

Charakterystyka złączek

Nasze złączki charakteryzuje wykonanie z wysokiej jakości materiałów, natomiast zaciski są zrobione ze stopu miedzi. Montaż ich odbywa się na szynie DIN 35. W asortymencie posiadamy wybór złączek z certyfikatami UL oraz VDE. Nasz sklep daje możliwość wyboru złączek z zaciskami śrubowymi oraz sprężynowymi. Złączki szynowe 3-przewodowe umożliwiają łączenie trzech przewodów na jednym biegunie. W naszym sklepie znajdują się złączki do łączenia przewodów uziemienia PE (żółto-zielone), jak również w kolorze szarym i niebieskim.

Złączki szynowe zaciskowe gwarantują bezpieczne połączenie przewodów za pomocą zacisków sprężynowych. Montaż na szynie montażowej TH-35 zapewnia trwałe przytwierdzenie. Obudowy złączek zostały wykonane z wysokojakościowych tworzyw sztucznych. Złączki szynowe przeszły wiele testów potwierdzających ich jakość i wytrzymałość. Złącza typu push in (zaciski sprężynowe) charakteryzują się łatwym montażem przewodów z końcówką tulejkową lub przewodów sztywnych bez użycia narzędzi. Kompaktowa budowa i połączenie czołowe umożliwiają okablowanie na minimalnej przestrzeni. Wielu złączkom w asortymencie sklepu Preis-Zone zostały przyznane certyfikaty UL oraz VDE.

Kolejną kwestią jest liczba biegunów w pojedynczej złączce. Najpopularniejsze są jednotorowe, łączące przewody na jednym biegunie, ale występują także złączki wielotorowe, 2- i 3-biegunowe, zwane także piętrowymi. Poszczególne piętra mogą być odseparowane od siebie lub w różnych konfiguracjach wewnętrznie zmostkowane ze sobą i/lub z szyną nośną DIN.

W praktyce instalacyjnej najczęściej stosowane są złączki w kolorach: niebieskim - zarezerwowane dla przewodów neutralnych, tzw. zera; żółto-zielonym - stosowane do przewodów ochronnych, tzw. uziemienia; żółtym - gdy nie ma żółto-zielonych, stosowane do przewodów ochronnych, tzw. uziemienia; szarym - stosowane do podłączania przewodów fazowych; czerwonym - do przewodów fazowych, obwodów przeciwpożarowych; pomarańczowym - do przewodów fazowych.

Złączki szynowe - po co one są?

Zadanie złączek listwowych to przede wszystkim połączenie urządzeń obiektowych z aparaturą w szafie. W sposób uporządkowany, jednoznacznie oznaczony pozwalają one wprowadzić poszczególne przewody do rozdzielnicy. Dzięki nim całe oprzewodowanie staje się bardziej transparentne, a eksploatacja urządzeń elektrycznych staje się dużo wygodniejsza, głównie jeśli chodzi o pomiary i identyfikowanie uszkodzeń. Pozwalają one na dwuetapowe podejście do instalacji elektrycznej: oprzewodowanie szafy na warsztacie i przyłączenie przewodów na obiekcie.

Zalety stosowania złączek szynowych w rozdzielnicach budowlanych:

✔️ uporządkowanie oprzewodowania;

✔️ przejrzyste przyporządkowanie przewodów do poszczególnych obwodów;

✔️ łatwa identyfikacja doziemionego obwodu;

✔️ łatwy pomiar rezystancji izolacji przewodów względem ziemi;

✔️ dwuetapowy montaż rozdzielnicy;

✔️ skrócenie czasu przyłączenia na obiekcie;

✔️ oszczędność materiału (wymagany mały zapas przewodów na przyłącza);

✔️ bezpieczna eksploatacja i serwisowanie;

✔️ łatwość rozbudowy rozdzielnicy.

Akcesoria

Na uwagę zasługuje bogaty system mostków, które można indywidualnie modyfikować w zależności od potrzeb. Złączkę szynową można opisać za pomocą ciągłych pasków oznacznikowych, pozwalających na znaczną oszczędność czasu montażu. Wielowierszowy opis na oznacznikach nie tylko ułatwia identyfikację poszczególnych obwodów, ale może również wskazać jego funkcję. Nasz sklep proponuje również cały zestaw akcesoriów. Są to m.in. mostki grzebieniowe, oznaczniki na złączki, płytki końcowe i trzymacze zewnętrzne.

Przejdź do góry