Gwarancja dostawy

Naszą rzetelność potwierdza znak jakości Trusted Shops!

30-dniowy okres zwrotu

Masz aż 30 dni by zwrócić kupione produkty.

Bezpiecznie

Połączenie z tą stroną jest szyfrowane kluczem SSL,
więc Twoje dane są bezpieczne!

Ograniczniki, rozdzielnice…czyli o naszych produktach słów kilka

Ograniczniki, rozdzielnice…czyli o naszych produktach słów kilka

Ograniczniki przepięć. Czy są niezbędne w każdym domu?

Wiosna nieodłącznie wiąże się z burzami i gwałtownymi wyładowaniami atmosferycznymi. To także czas, w którym warto pomyśleć o ochronie swoich sprzętów podłączonych do instalacji elektrycznej. W tym miejscu pojawiają się ograniczniki przepięciowe. Czym jest ogranicznik przepięć, jaka jest jego zasada działania, budowa i cena bezpiecznika? Jak podłączyć ogranicznik przepięciowy?

Jak powstają przepięcia?

Powstanie przepięcia w instalacji elektrycznej może mieć różne źródła. Może to być wyładowanie atmosferyczne bezpośrednio w budynek lub jego linię zasilającą, wyładowanie w instalację odgromową lub element instalacji zewnętrznej typu monitoring, klimatyzacja, sterowanie bramy, oświetlenie zewnętrzne, ale też wyładowanie atmosferyczne w obiekty sąsiednie, a nawet odległe linie zasilające oddalone do 2 kilometrów! Powstaje więc pytanie, czy jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed niespodziankami takiego typu i jak to zrobić? Do tego celu służą urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej, nazwane ogranicznikami przepięć.

Czym jest ogranicznik przepięć?

Ogranicznik przepięć jest aparatem stosowanym w instalacjach elektrycznych. Jego zadaniem jest ochrona przeciwprzepięciowa instalacji oraz podłączonych do niej urządzeń. Ochronniki przepięciowe stały się nieodzownym elementem domowych instalacji elektrycznych.

Jak prawidłowo dobrać ogranicznik przepięć?

Ograniczniki przepięć znajdują zastosowanie zarówno w obiektach wyposażonych w instalacje odgromowe jak i bez nich. Odpowiednio dobrane ograniczniki przepięć powinny zapewnić bezpieczeństwo instalacji elektrycznej. W przypadku niekontrolowanego wzrostu napięcia w przewodach może dojść do uszkodzenia, a nawet zniszczenia podłączonych urządzeń. W praktyce ograniczniki przepięć powinny być tak dobierane aby redukowały przepięcia do wartości uznanej za bezpieczną. Ważne jest, aby parametry napięciowe ochronnika nie przekraczały wytrzymałości izolacji instalacji elektrycznej i urządzeń końcowych.

Jak dobrać ograniczniki przepięć typu 1 i typu 2?

Należy odróżnić przepięcia jakie powstają poprzez operacje łączeniowe oraz będące skutkiem bezpośrednich wyładowań w budynek lub w ich bezpośrednie sąsiedztwo. Ten pierwszy typ przepięć nazywa się przepięciami łączeniowymi i mogą one również być skutkiem wyładowań elektrostatycznych. To właśnie ograniczniki przepięć mają za zadanie ograniczenie przedostawania się przepięć do instalacji elektrycznej tym samym zapewniając ochronę instalacji i odbiorników elektrycznych. Ograniczniki typu 1 (klasa B), znajdujące zastosowanie w rozdzielnicach głównych, ograniczają bezpośrednie skutki wyładowań atmosferycznych. Z kolei ograniczniki typu 2 (klasa C) montowane w podrozdzielnicach odpowiadają za ograniczanie przepięć powstałych w przypadku wystąpienia wyładowań pośrednich lub operacji łączeniowych, jakie mogą być obecne w sieci. Ograniczniki typu 2 stanowią drugi stopień ochrony za ogranicznikami typu 1. W obwodach i urządzeniach końcowych montuje się ograniczniki typu 3 (klasa D) po to, aby zapobiegać przedostawaniu się przepięć do obwodów urządzeń końcowych.

Podczas burzy, wskutek wyładowań atmosferycznych może dojść do zniszczenia kosztownych sprzętów domowych, naszych telewizorów, komputerów, a nawet pralek. Serwisy naprawcze po dniach z burzami są zasypane zleceniami, zaś koszty naprawy sięgają czasami zawrotnych kwot. Może więc warto pomyśleć wcześniej jak zabezpieczyć się przed niszczycielską mocą piorunu?

120811soled23.jpg"Iskierniki gazowe w ogranicznikach przepięć

Iskierniki gazowe są to małe puszki o średnicy od kilku do nawet ponad 20 mm, korpus mają wykonany z ceramiki, po dwóch stronach znajdują się metalowe elektrody, wewnątrz zaś mieszanka gazów szlachetnych takich jak neon, argon itp. Iskiernik taki zainstalowany w ograniczniku przepięć przy normalnym napięciu jest bardzo dobrym izolatorem i dlatego może być zainstalowany na stałe między przewodem fazowym i przewodem uziemiającym.ROZDZIELNICA KEMPINGOWA – by brak prądu przestał być problemem

Planujesz pojechać na kemping? Zastanawiasz się skąd weźmiesz tam prąd? Zupełnie niepotrzebnie!

Słupki dystrybucyjne zwane również rozdzielnicami kempingowymi zapewniają możliwość przesyłu energii i wody na przystaniach, marinach czy też polach kempingowych. Przeznaczone są do zasilania w energię elektryczną i wodę przyczep kempingowych oraz jednostek pływających, które zacumowały w przystani żeglarskiej. Dzięki tym urządzeniom podczas postoju kamperem na polu kempingowym czy namiotowym mamy możliwość podłączenia się do sieci. Uruchomienie urządzeń codziennego użytku, takich jak czajnik, lodówka czy kuchenka mikrofalowa przestaje być problemem. W prosty sposób możemy naładować baterię w telefonie, laptopie, a nawet uruchomić telewizor. Dzięki słupkom dystrybucyjnym planując wypoczynek na kempingu nie musimy rezygnować z podstawowych wygód, takich jak właśnie stały dostęp do prądu.

Rozdzielnice budowlane

Zapewniają zasilanie w energię elektryczną na placach budowy, obiektach remontowanych, targowiskach, festynach, imprezach plenerowych, kempingach oraz wszędzie tam gdzie wymagane jest tymczasowe korzystanie z energii elektrycznej. Rozdzielnice podlegają szczegółowym pomiarom, które są wykonywane przez uprawnionych elektryków za pomocą profesjonalnych i certyfikowanych przyrządów pomiarowych.

Rozdzielnica elektryczna TD-S/FI 2x16A 4x230V Doktorvolt® posiada kompaktową i zwartą obudowę wykonaną z najlepszej jakości materiałów, wyposażona jest w cztery gniazda 230 V 16 A oraz dwa gniazda siłowe 400 V 16 A. Okablowanie i gniazda pochodzą od renomowanych producentów osprzętu elektrycznego. Klasa szczelności erbetki IP 44, gotowa do podłączenia, zabezpieczenie nadprądowe gniazd, ochrona przed dotykiem pośrednim.

Przejdź do góry