BLOG

Inteligentny dom, czyli co?

Inteligentny dom, czyli co?  - 

Inteligentny dom – co to oznacza?

Wiele się ostatnio mówi o inteligentnych domach, ale co to tak właściwie oznacza? Jak można sprawić, by dom stał się z technologicznego punktu widzenia inteligentny i co można w ten sposób zyskać? Jakie urządzenia składają się na inteligentny dom i jak to wszystko działa?

Tzw. inteligentne domy to po prostu sieć urządzeńczujników i detektorów, znajdujących się w nieruchomości, które są spięte pod jeden centralny system zarządzania wszystkimi instalacjami. Przymiotnik „inteligentny” oznacza, że system samoczynnie zareaguje na określone sygnały. Np. w przypadku pożaru uruchomi procedurę awaryjną. Jeśli wykryje ruch w pomieszczeniu, zapali światło i zwiększy temperaturę. „Inteligencja” oznacza też wygodę, możliwość sterowania najróżniejszymi parametrami na odległość – oświetleniem, ogrzewaniem, monitoringiem. Przez czujniki, centralę i oprogramowanie system „samodzielnie” zarządza domem (w oparciu o dane wyjściowe, które mu wprowadzimy). Bardziej zaawansowane rozwiązania nawet „uczą się”, wykrywając prawidłowości, np. fakt nieobecności w pomieszczeniu ludzi w danych godzinach. W ten sposób dostosowują temperaturę, światło, wilgotność do cyklu dnia domowników. Drugą funkcjonalnością jest dostęp do domowych urządzeń przez właściciela – niezależenie gdzie jest, choćby za pomocą smartfona. Tego typu rozwiązania stają się coraz powszechniejsze i coraz tańsze.

Założenie koncepcji inteligentnego domu jest takie, by zmaksymalizować funkcjonalność i komfort mieszkania, a jednocześnie wnieść bezpieczeństwo na najwyższy poziom. W parze z tym powinno jeszcze iść zmniejszenie kosztów życia (a przede wszystkim: obniżenie rachunków za prąd).

10671.jpg

Systemy inteligentnego domu

Instalację spod znaku Smart Home rozmieścimy często samodzielnie. Po wybraniu interesującego nas zestawu wystarczy umieścić urządzenia w odpowiednich miejscach, a następnie skonfigurować je. Ten proces jest bardzo prosty, gdyż producenci oferują klarowne systemy zarządzania z przejrzystym i intuicyjnym interfejsem. Całą operację przeprowadzimy na ekranie smartfona lub tabletu. Na wyświetlaczach obejrzymy też obraz z kamer i będziemy sterować układami inteligentnego domu. Co ciekawe, inteligentny dom skonfigurujemy na swój własny, autorski sposób. Oznacza to, że pracę każdego modułu dopasujemy do swojego stylu życia, przyzwyczajeń, godzin pracy itd.

Po co nam inteligentny dom?

Inteligentny dom, jako instalacja, odgrywa potrójną rolę:

✔️ Podnosi bezpieczeństwo w domu, w mieszkaniu i w firmie;

✔️ Umożliwia monitorowanie tego, co dzieje się pod Twoją nieobecność;

✔️ Pozwala zminimalizować koszty związane z awariami, włamaniem lub kradzieżą.

Ponadto, systemy ostrzegające o włamaniu aktywują syrenę (dostępną w ramach instalacji Smart Home), a na dodatek zabezpieczają nagranie z zajścia, zapisując wszystko w Chmurze. Materiał dowodowy zostanie dzięki temu zachowany.

Przykłady instalacji Smart Home dla domów i mieszkań:

✔️ czujniki otwarcia drzwi/okien;

✔️ czujniki gazu, czujniki zalania i czujniki dymu. Czujniki gazu i dymu aktywują po wykryciu niebezpieczeństwa wentylację, podłączoną do gniazdka Smart Plug. Z kolei czujnik wody może wyłączyć pralkę, która przecieka i zapobiec, a przynajmniej w znacznym stopniu ograniczyć, skutki zalania;

✔️ monitoring wewnątrz i wokół budynku składający się z kamery wewnętrznej, kamery zewnętrznej oraz centralkę;

✔️ w chłodne dni możemy kontrolować temperaturę, jaka panuje w domu. Pomogą nam w tym systemy sterowania ogrzewaniem. Działają na tej samej zasadzie, co manualne, z tą jednak różnicą, że sterowanie odbywa się z poziomu stacji centralnej. Wybierasz temperaturę dla każdego pomieszczenia i cieszysz się idealnymi warunkami.

✔️ kiedy nie ma nas w domu wciąż możemy symulować swą obecność, korzystając z inteligentnego oświetlenia. Co ważne, całym systemem będziemy sterować z poziomu aplikacji mobilnej, otrzymując na bieżąco raporty o alarmach (jeśli oczywiście wystąpią).

Co zyskujemy korzystając z rozwiązań inteligentnego domu?

✔️ wygoda (odpoczywając po ciężkim dniu w pracy nie musimy podnosić się z kanapy możemy zwiększyć temperaturę we pomieszczeniu, przyciemnić okna czy odtworzyć sobie ulubioną muzykę);

✔️ bezpieczeństwo (monitoring, czujniki);

✔️ Oszczędności (zdalne wyłączanie pozostawionych urządzeń).