BLOG

Nawadnianie ogrodu – jak zaplanować system podlewania?

Nawadnianie ogrodu – jak zaplanować system podlewania?  - 

Nawadnianie ogrodu – jak zaplanować system podlewania?

Wielu nie może się nadziwić naszej trawie na działce. Sami nie możemy uwierzyć, że trawnik jest taki piękny. Nawadnianie ogrodu ma istotne znaczenie dla jego wyglądu i kondycji. Rośliny w ogrodzie potrzebują stałego nawadniania, zwłaszcza wiosną i latem, gdy aktywność słońca jest wzmożona. Wędrowanie od grządki do grządki czy od drzewa do drzewa może być męczące, ale na szczęście istnieją inne rozwiązania. Używanie zraszaczy ogrodowych do trawy lub pistoletów zraszających znacznie usprawnia prace. Pozwalają one zaoszczędzić czas i wykorzystać dokładnie taką ilość wody, jakiej potrzebujemy.

System nawadniania ogrodu – po co, za ile i czy warto?

W wielu ogrodach system nawadniania jest koniecznością. Nie sposób własnoręcznie podlewać duży ogród, szczególnie w okresach suszy, gdy nawadniać trzeba codziennie. Zazwyczaj jednak przed montażem systemu nawadniania powstrzymuje nas wysoka cena takiej inwestycji. Tymczasem niedrogo możemy samodzielnie zbudować prosty system, który zaspokoi większość naszych potrzeb.

Komplet materiałów do budowy nawodnienia zawiera: rury rozprowadzające wodęzraszacze wynurzalne bądź przenośne, złączkizawory i inny osprzęt hydrauliczny. Rury polietylenowe PE dostępne są w kręgach i najczęściej sprzedawane "na metry". Do ich rozmiaru musimy dobrać liczbę złączektrójników umożliwiających podłączenie urządzeń nawadniających. Jeżeli przewidujemy założenie nawadniania kropelkowego, potrzebna będzie linia kroplująca, kupowana "z metra" wraz z elementami przyłączeniowymi i zamknięciem.

Większa instalacja nawadniająca powinna być podzielona na sekcje zawierające 3-5 zraszaczy. Dzięki temu będziemy mogli niezależnie uruchamiać różne obszary do nawadniania, co zmniejszy potrzebną wydajność pompy i źródła wody oraz pozwoli na rozłożenie podlewania na różne pory dnia. Puszki przyłączeniowe lokalizujemy w pobliżu przewidzianych do nawadniania kropelkowego rabat, klombów i szpalerów krzewów. Można też zaplanować wkopanie słupka z umocowanym zaworem czerpalnym do podłączenia węża ogrodowego. Oprócz zraszaczy wynurzalnych w instalacji nawadniającej warto założyć też przyłącze do węża ogrodniczego. Dzięki ukryciu pod powierzchnią gruntu można je ulokować w dowolnym miejscu bez obawy uszkodzenia przy koszeniu trawy. Przyłącze takie umieszcza się w puszce przyłączeniowej z zaworem lub sekcją zaworów, gdy w tym samym czasie zechcemy podłączyć kilka urządzeń.

Podstawowe wyposażenie instalacji nawadniającej stanowią zraszacze wynurzalne, pracujące jako statyczne lub rotacyjne (obrotowe). Sposób ich montażu jest taki sam, wiąże się z lokalizacją i rodzajem końcówki przyłączeniowej. Do zasilania zraszaczy czy pistoletów stosujemy wąż 1/2". Najprostszym sposobem sterowania instalacją nawadniającą będzie ręczne uruchamianie jej przy pomocy zwykłych zaworów i załączania pompy. Okresowej kontroli i czyszczenia wymagają elementy filtracyjne w zraszaczach i w układzie zasilania systemu.

Zraszacz obrotowy 4-funkcyjny

Nawadnianie - GARDENA

Original GARDENA System jest podstawą nawadniania ogrodu dzięki ponad 50-letniemu doświadczeniu. Klucz tkwi w idei systemu: wszystkie elementy idealnie do siebie pasują, a przy tym połączenie jest trwałe i szczelne.

Węże ogrodowe nie tylko transportują wodę z kranu do roślin i trawnika, lecz również są częścią mobilnego systemu nawadniania, w których wszystkie elementy idealnie do siebie pasują: złączki, przyłącza kranowe, rozdzielacze, szybkozłącza ze stopem, pistolety zraszające.

Bęben naścienny zapewnia automatyczne zwijanie węża. Maksymalna wygoda bez schylania się, rozwijania i brudzenia rąk. Przymocowany do dowolnej ściany zapewnia bezpieczne miejsce przechowywanie węża. Aby zacząć podlewać, wystarczy wyciągnąć odpowiednią ilość węża. Jak tylko przestaniemy ciągnąć, blokada ustawiona na bardzo krótkie odstępy zatrzyma jego wciąganie, zablokowując go. Bęben można obracać w zakresie 180°, tak aby poruszał się wraz z użytkownikiem. W ten sposób można łatwo nawodnić ogród, zachowując maksymalną swobodę ruchu, unikając przy tym splątania. Wózek na wąż posiada stabilną i wytrzymałą podstawę. Dużym atutem jest długa rączka, która ułatwia przenoszenie. Obrotowe podłączenie przyłącza zapobiega skręcaniu się węża przy rozwijaniu i zwijaniu wygodną korbą.

Jakie zraszacze ogrodowe do trawy wybrać?

Zraszacze to urządzenia służące do rozpryskiwania wody w ogrodzie. Można je podzielić na zraszacze do trawy ręczne, stacjonarne, obrotowe, wahadłowe, wynurzające.

Zraszacze ręczne to nic innego jak końcówki zraszające umocowane na wężach ogrodowych. Może to być dysza albo pistolet. Używając dźwigni pistoletu możemy dowolnie regulować natężenie strumienia.

Wybierając zraszacz działający automatycznie warto wiedzieć, ze są zraszacze obrotowe i wahadłowe. Różnią się głównie kształtem zraszanego terenu. Zraszacz obrotowy podlewa obszar wokół siebie tworząc okrąg, a zraszacze wahadłowe podlewają obszar kwadratowy. Wybór zależy od kształtu podlewanego obszaru i w wielu wypadkach okazuje się, że lepiej wybrać zraszacz ogrodowy wahadłowy. Nawadniana powierzchnia od 90 do 350 m². Przy wyborze warto sprawdzać również pole zasięgu, żeby mieć pewność, ze zraszacz obejmie cały obszar przeznaczony do podlewania.

W przypadku dużych powierzchni oraz trawników najlepiej sprawdzą się zraszacze wynurzane, które układa się równo z glebą, a linie odprowadzające wodę ukrywa pod ziemią. Zraszacze wynurzają się spod ziemi pod wpływem ciśnienia wody. Nadają się do obszarów o powierzchni do 490 m².

Rośliny, tak jak ludzie, do życia potrzebują wody. Pogoda jednak bywa kapryśna i raz serwuje kilkudniowe ulewy, a innym razem dotyka nas wielotygodniowa susza. Zraszacze ogrodowe pozwalają uniknąć sytuacji, w której rośliny dekorujące ogród wokół domu żółkną i zaczynają wysychać. Korzystając ze zraszacza możemy zapewnić roślinom odpowiedni poziom nawodnienia nawet jeśli trwa tropikalne lato. Zraszacze ogrodowe przydają do podlewania się nie tylko wtedy, gdy mamy ogród warzywny czy piękne rabaty kwiatowe. Potrzebujemy ich również, gdy nie mamy niezwykłego ogrodu, ale prosty trawnik koło domu. Trawa też wymaga nawadniania, bo niedobór wody bardzo odbija się na jej wyglądzie. Zraszacze ogrodowe ułatwią nam to zadanie i równomiernie podleją trawnik. Dzięki zraszaczom trawa podleje się prawie sama, co znacząco oszczędzi nasz czas. Wybór należy do Ciebie!