BLOG

Wyłącznik różnicowoprądowy różnicówka Doktorvolt

Podział i zastosowanie wyłączników różnicowoprądowych  - 

Podział i zastosowanie wyłączników różnicowoprądowych

Wyłączniki różnicowoprądowe są często mylone z wyłącznikami nadprądowymi, o których mówiliśmy w poprzednim artykule tutaj. Bezpieczniki uruchamiają się w momencie zwarcia, czyli zbyt dużego natężenia energii elektrycznej. Rola różnicówek jest zgoła inna, co wyjaśnimy w dzisiejszym wpisie.

Czym są wyłączniki różnicowoprądowe?

Wyłączniki nadmiarowo-prądowe sprawdzają ilość prądu przepływającego przez instalację. Nie są w stanie jednak kontrolować, czy prąd wychodząc z rozdzielnicy przewodem fazowym powraca do niej zgodnie z definicją obwodu elektrycznego, czyli w tej samej ilości przewodem neutralnym. Zadaniem wyłączników różnicowprądowych jest właśnie kontrola różnicy między prądem wypływającym a powracającym. Jednym z parametrów różnicówek jest ich prąd różnicowy IΔn, mówiący nam jaka jest graniczna wartość różnicy w prądzie, przy której urządzenie zadziała i odłączy zasilanie w obwodzie. Przykładowo, w większości domów stosuje się aparaty z prądem różnicowym 30 mA, czyli 0.03 A. Jeśli różnica w prądzie przekroczy tą wartość, zasilanie zostanie automatycznie odcięte od podpiętych urządzeń.

Inną sytuacją, w której zadziała wyłącznik różnicowoprądowy jest porażenie prądem. Jeśli energia elektryczna przepływa przez ciało do ziemi, w obwodzie powstaje różnica w natężeniu. Różnicówka w większości przypadków automatycznie odetnie zasilanie, chroniąc nasz przed katastrofalnymi skutkami „kopnięcia prądem”. Z tej właśnie przyczyny mówi się o wyłącznikach różnicowoprądowych jako ochronie przed bezpośrednim dotykiem. Mimo faktu stosowania tych aparatów w większości nowych instalacji, stanowczo odradzamy próbowania tej funkcjonalności „na własnej skórze”!

Podział wyłączników różnicowoprądowych

Wyłączniki różnicowoprądowe dzieli się ze względu na ich parametry:

➡️ Wcześniej wspomniany prąd różnicowy IΔn – mówi nam, przy jakiej różnicy prądu w obwodzie wyłącznik zadziała odcinając zasilanie. Do aplikacji domowej wystarczą w zupełności różnicówki 30mA. Do ochrony instalacji fotowoltaicznych wykorzystuje się aparaty min. 300mA, a np. w przemyśle nawet 500mA,

➡️ Prąd znamionowy In – jaki maksymalny prąd przepływający przez wyłącznik. Weźmy za przykład różnicówkę Doktorvolt DV-5026 – aparat posiada prąd znamionowy 40 A,

➡️ Napięcie znamionowe:

✔️ Wyłącznik różnicowoprądowy dwubiegunowy 230V posiadający złącza na przewód fazowy i przewód neutralny

✔️ Wyłącznik różnicowoprądowy czterobiegunowy 400V – posiadający złącza na 3 przewody fazowe i przewód neutralny

➡️ Liczba biegunów – wyłączniki mogą być cztero- lub dwubiegunowe (jak wyłącznik dwubiegunowy różnicowoprądowy Doktorvolt DV-5019)

➡️ Typ wyzwalania – rozróżniamy trzy rodzaje różnicówek:

✔️ Wyłącznik różnicowoprądowy Typ AC – najbardziej popularny i najtańszy w Polsce – wykrywa prąd różnicowy przemienny,

✔️ Wyłącznik różnicowoprądowy Typ A - wykrywa prąd różnicowy przemienny i zmienny,

✔️ Wyłącznik różnicowoprądowy Typ B – wykrywa prąd różnicowy przemienny, zmienny i stały.

oznaczenia różnicówek typ A, AC, B

Oznaczenia na wyłącznikach różnicowoprądowych wskazujące na typ wyzwalania urządzenia



Wszystkie parametry są widoczne na przednim panelu różnicówek. Dodatkowo, aparaty posiadają wskaźnik pracy – czerwony oznacza pracujące urządzenie, zielony stan spoczynku.

Parametry i montaż różnicówek

wyłacznik różnicowoprądowy typ a doktorvolt

Wyłącznik różnicowoprądowy typu A Doktorvolt



Powyższe zdjęcie prezentuje przedni panel wyłącznika różnicowoprądowego Doktorvolt DV-5040. Patrząc na panel fronotwy, możemy odczytać następujące informacje:

➡️ Prąd różnicowy wynosi 30 mA

➡️ Prąd znamionowy 40 A

➡️ Napięcie znamionowe 400 V

➡️ Tryb wyzwalania A

➡️ Liczba 6000 oznacza że wyłącznik przyjmuje prąd zwarciowy 6 kA

➡️ Minimalna temperatura pracy wyłącznika -25°C

Dodatkowo, na wyłączniku widoczny jest przycisk „TEST”. Jego naciśnięcie symuluje niewłaściwe połączenie i upływ prądu wewnątrz urządzenia. Pozwala nam to upewnić się, że wyłącznik jest sprawny. Wyłączniki różnicowoprądowe są wyposażone w zaciski do montażu na szynie DIN TH/TS-35:

Zapraszamy do zapoznania się z wyborem wyłączników różnicowoprądowych polecanych przez naszą hurtownię. Różnicówki Doktorvolt doskonale sprawdzą się w domowych rozdzielniach, garażach, większych obiektach itd.