BLOG

Mój Prąd 3.0

Mój Prąd 3.0  - 

Odnawialne źródła energii są coraz ważniejszym elementem polskiego rynku energetycznego. Fotowoltaika to opłacalne rozwiązanie, które pozwala w znacznym stopniu obniżyć rachunki za energię elektryczną w domu czy firmie. Dzięki fotowoltaice możliwe jest pozyskanie energii elektrycznej ze słońca. Stanowi ona czyste i odnawialne źródło energii, pozwala stabilizować funkcjonowanie systemu elektroenergetycznego i zyskać niezależność energetyczną. Nic dziwnego, bowiem rosnące ceny prądu, częste braki w dostawie energii elektrycznej z sieci oraz niezwykle atrakcyjne kwoty dotacji sprawiły, że coraz więcej osób poważnie rozważa inwestycję we własną mini-elektrownię słoneczną. W ciągu kilku lat w Polsce wykonano ponad 350 tysięcy instalacji fotowoltaicznych, z czego niemal 200 tysięcy uzyskało dofinansowanie z programu „Mój Prąd”.

Czym jest program Mój Prąd 3.0?

„Mój Prąd” to unikalna i niespotykana wcześniej w Polsce inicjatywa, mająca na celu wsparcie finansowe osób decydujących się na montaż instalacji OZE (Odnawialne Źródła Energii). Głównym celem programu jest zmaksymalizowanie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie całego kraju. Mój Prąd 3.0 to kolejna edycja programu, w którym można uzyskać dofinansowanie do przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Dotychczas Mój Prąd osiągnął spory sukces dzięki swojej atrakcyjności, przejrzystym zasadom oraz łatwości złożenia wniosku - maksymalna kwota, którą można było uzyskać wynosiła aż 5 tys. zł. Do tej pory odbyły się dwa nabory do programu – pierwszy z nich trwał od 30.08.2019 do 20.12.2019 r., drugi od 13.01.2020 do 06.12.2020 r. – które okazały się wielkim sukcesem.

Kiedy startuje program dotacji Mój Prąd 3.0?

Nabór wniosków do programu Mój Prąd 3.0 zaczynie się już 1 lipca 2021 r. Zakończenie zaplanowane jest na 20 grudnia 2021 r.

Kto może skorzystać z ulgi na fotowoltaikę?

Dopłaty do fotowoltaiki dotyczą osób fizycznych i przedsiębiorstw, które wytwarzać będę energię elektryczną na własne potrzeby, a moc instalacji fotowoltaicznej musi znajdować się w przedziale od 2 do 10 kW. Dotacje w ramach programu otrzymać można za poniesione koszty kwalifikowane, do których zalicza się zarówno montaż instalacji fotowoltaicznej, jak i zakup samych komponentów (panele fotowoltaiczne, okablowanie, urządzenia do montażu). Dobrą informacją jest to, że dotację z Mojego Prądu będą mogły otrzymać osoby, które poniosły wydatki związane z zakupem lub montażem instalacji od 1 lutego 2020 r. Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd ma zostać wzbogacone o takie elementy jak: ładowarki do samochodów elektrycznych, systemy magazynowania ciepła czy inteligentne systemy zarządzania energią elektryczną w domu (Smart Home).

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną wiąże się z wieloletnimi oszczędnościami na rachunkach za energię elektryczną i jest ochroną przed podwyżkami cen prądu. Jest to wartość dodana, szczególnie teraz, gdy są one jednymi z najwyższych w Europie, a eksperci nie przewidują ich nagłego obniżenia. Popularyzacja odnawialnych źródeł energii, m.in. poprzez dofinansowania do fotowoltaiki, jest niezbędna. Programy takie jak Mój Prąd 3.0 przynoszą nie tylko korzyści środowiskowe, ale również ekonomiczne.