BLOG

Węże ogrodowe. Jak wybrać wąż do podlewania roślin w ogrodzie?

Węże ogrodowe. Jak wybrać wąż do podlewania roślin w ogrodzie?  - 

Węże ogrodowe służą do transportowania wody w ogrodzie oraz do podlewania roślin. Na końcu węża ogrodowego można zamontować zraszacz lub dyszę zraszającą ułatwiającą dozowanie wody. Kupując wąż ogrodowy mamy do wyboru zestaw z armaturą lub sam wąż. Przy wyborze ważna jest średnica węża, jego długość oraz ilość warstw i materiał z jakiego go wykonano. Trudno sobie wyobrazić podlewanie roślin w ogrodzie bez węża ogrodowego. Oprócz nawadniania roślin, węże wykorzystujemy także do spłukiwania nawierzchni ścieżek, tarasu czy mebli ogrodowych. Rośliny potrzebują wody. Są wprawdzie gatunki, które dobrze wytrzymują dłuższą suszę, ale dla większości regularne podlewanie jest warunkiem niezbędnym do dobrego rozwoju. Jeżeli nie zamierzamy zakładać systemu nawadniającego, powinniśmy zaopatrzyć się w wąż ogrodowy – niezbędny do nawadniania roślin, ale też do prac porządkowych.

W sklepach ogrodniczych spotykamy wiele rozmaitych typów węży. Są estetycznie wykonane, kolorowe, przyciągają wzrok. Ale to nie wystarcza do dokonania właściwego wyboru. Wąż powinien być wygodny w użyciu i odporny na uszkodzenia. Ma przecież służyć nam przez wiele lat. Czym kierować się przy wyborze? Są cztery podstawowe kryteria:

✔️właściwa długość (wąż powinien sięgać od punktu poboru wody do najdalszego krańca ogrodu. Obliczając jego konieczną długość, warto dodać zapas 1-2 m potrzebny do omijania ewentualnych przeszkód)

✔️optymalna średnica (w ogrodach najczęściej używa się węży średnicy ½ cala (12,5 mm), ¾ cala (19 mm), ale można też kupić 5/8 cala (19 mm), 1 cal (25 mm) i 5/4 cala (32 mm). Wybierając wąż, trzeba też pamiętać, że im jest dłuższy, tym woda ma dłuższą drogę do pokonania, więc jej ciśnienie u wylotu jest mniejsze);

✔️budowa dostosowana do potrzeb (węże najczęściej składają się z jednej lub dwóch warstw tworzywa sztucznego PCV);

✔️odporność na ciśnienie (ciśnienie robocze węży ogrodowych wynosi od 4 do 12 barów, a rozrywające – od 8 do 48 barów).



Rodzaje węży ogrodowych:

✔️węże ogrodowe – są płaskie, wyposażone w specjalne kanały oraz niewielkie otwory, którymi woda wydostaje się na powierzchnię

✔️węże ogrodowe zbrojone - dzięki wzmocnionej konstrukcji ścian zewnętrznych, wariant ten wyróżnia się podwyższoną wytrzymałością mechaniczną. Jest odporny na przerwanie i niezwykle trwały.

✔️węże nawadniające kropelkowe - wariant ten posiada nieprzepuszczalną powłokę wyposażoną w fabrycznie wykonane otwory. Woda wypływająca przez otwory przyjmuje postać spory kropel, umożliwiając tym samym dość równomierne nawodnienie terenu. Węże kropelkowe charakteryzują się wysoką wydajnością – metrowy odcinek węża uwalnia w ciągu minuty około 1,5 l wody. Co niezwykle istotne, rozstaw otworów na długości węża ustalany jest w odniesieniu do odległości od punktu przyłączeniowego. Dzięki takiej budowie, każdy odcinek działania węża kropelkowego jest jednakowo wilgotny.

✔️węże nawadniające pocące - w przeciwieństwie do węży kropelkowych, są one wykonane z półprzepuszczalnej powłoki, pozbawionej wyraźnie wykonanych otworów. Rozwiązanie to sprawia, że woda wypływająca z węża przyjmuje postać bardzo drobnych kropelek, pozwalając na jeszcze bardziej równomierne nawodnienie terenu.

Rośliny, aby prawidłowo się rozwijały i były ozdobą ogrodu, potrzebują regularnego nawadniania. Zamiast nosić ciężkie wiadra wody, wystarczy kupić wąż ogrodowy. Przyda się on także do innych prac porządkowych, np. spłukiwania nawierzchni ścieżek, tarasu czy mebli ogrodowych.

Jak podłączyć wąż ogrodowy do kranu?

Jak podłączyć wąż ogrodowy do kranu? To bardzo proste. Użyjemy do tego przyłącza kranowego. Z drugiej strony przyłącza znajduje się szybkozłącze z uszczelką, na które wciskamy wąż. Wąż w warunkach domowych może jednak być trudny w przechowywaniu. Dobrym wyjściem będzie zakup bębna lub wózka z bębnem. Jak podłączyć wąż ogrodowy do wózka? Większość modeli posiada zintegrowane przyłącza, na których zaczepimy wąż. Jeśli ich nie znajdziemy, to wąż można zaczepić o jeden z otworów w ściankach bębna.

120811soled23.jpg"

Węże ogrodowe - jakie złączki mogą być przydatne?

Podłączanie węży ogrodowych do instalacji wodnej może wymagać różnych akcesoriów. Do łatwego umocowania węża do kranu służy przyłącze kranowe. Aby przeprowadzić wodę przez dwa węże o różnych średnicach potrzebny będzie nypel z różnymi końcówkami lub dodatkową redukcją czy przejściówką. Bardzo praktyczne są szybkozłącza, które pozwalają łatwo odłączyć i podłączyć węża do naszej instalacji bez użycia siły.

Szybkozłącza to części, które spełniają szereg rozmaitych funkcji. Po pierwsze, umożliwiają one połączenie węża ogrodowego z zaworem lub kranem. Po drugie, pozwalają na łączenie ze sobą dwóch węży ogrodowych. I wreszcie, po trzecie, nakręcone na końcówkę węża służą regulacji strumienia wody (w zależności od aktualnych potrzeb, możemy korzystać z funkcji podlewania lub zraszania). Szybkozłącza to akcesoria cenione za swą uniwersalność oraz niezwykłą łatwość montażu. Ze względu na obszar zastosowania, wykonuje się je z wytrzymałych i odpornych materiałów.

Jak podłączyć wąż ogrodowy?

Łączenie węży, zraszaczy czy różnego rodzaju systemów nawadniających wymaga stosowania szybkozłączy. Aby ułatwić sobie pracę w ogrodzie, warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości przyłącze kranowe z uniwersalnym adapterem. Przyłącze podłączamy do kranu. Następnie dopinamy szybkozłącze, stanowiące połączenie między wężem i kranem i możemy spokojnie przystąpić do pracy. W razie potrzeby, na końcu węża dopiąć możemy drugie szybkozłącze i przy jego pomocy podłączyć do węża jedno z wielu dostępnych na rynku akcesoriów, na przykład pistolet zraszający czy lancę. Szybkozłącza to części o różnych średnicach, które umożliwiają np. połączenie szlaucha z kranem ogrodowym albo zaworem. Możemy także wyposażyć się w złączki, które umożliwiają szybką i łatwą wymianę końcówek zraszających.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na nasz kanał na YouTube!

https://www.youtube.com/watch?v=9-oJwARYQQs