Gwarancja dostawy

Naszą rzetelność potwierdza znak jakości Trusted Shops!

30-dniowy okres zwrotu

Masz aż 30 dni by zwrócić kupione produkty.

Bezpiecznie

Połączenie z tą stroną jest szyfrowane kluczem SSL,
więc Twoje dane są bezpieczne!

Zestawy do nawadniania kropelkowego

Zestawy do nawadniania kropelkowego

Sposoby podlewania roślin w ogrodzie

Rośliny w ogrodzie trzeba podlewać, szczególnie podczas upalnych i bezdeszczowych dni. Jakie więc są na to sposoby? Warto założyć instalację, która doprowadzi wodę w odpowiednie miejsce i pozwoli nią bez trudu, a przy tym oszczędnie, gospodarować.

✔️ Podlewanie za pomocą węża ogrodowego – w niewielkich ogródkach przydomowych do podlewania wystarcza zazwyczaj zestaw składający się z węża ogrodowego z końcówką zraszającą lub zraszaczem, w większych lepiej ustawiać zraszacze o dużym zasięgu. W dużych ogrodach takie podlewanie zajmuje mnóstwo czasu. Nawet jeśli używamy zraszaczy ustawianych na podłożu, musimy rozłożyć węże, a gdy gleba jest już odpowiednio nawilżona – przestawić je w inne miejsca.

✔️ Podlewanie za pomocą systemu nawadniającego - znacznie ułatwimy sobie pracę, instalując system nawadniający, którego rury doprowadzające wodę układa się pod ziemią lub wśród roślin. To, jaki system wybierzemy, zależy od powierzchni ogrodu, wymagań rosnących w nim roślin oraz kwoty, jaką dysponujemy. Do wyboru są instalacje ze stałymi lub ruchomymi zraszaczami, linie kroplujące oraz węże „pocące się” albo zraszające. Zależnie od tego, jakie rośliny i w jakich miejscach nawadniamy, warto połączyć różne systemy.

✔️ Instalacja nawadniająca - to przewody, którymi płynie woda, oraz zraszacze o budowie ukrytej w ziemi, z której unoszą się pod wpływem ciśnienia wody – są doskonałe do podlewania trawników, bo w stanie spoczynku są niewidoczne i nie przeszkadzają podczas koszenia. Drugie – montowane na sztywnej rurce – umieszcza się zazwyczaj wśród roślin.

✔️ Linia kroplująca - przeznaczona jest do nawadniania niewielkich powierzchni oraz nasadzeń rzędowych. Składa się z rur i mikrorur z zamontowanymi kroplownikami rzędowymi i końcowymi, przez które woda wycieka wprost pod rośliny. Jest też specjalna odmiana takiej linii z kroplownikami wbudowanymi (zamykają się po wyłączeniu systemu). Rury linii kroplujących zagłębia się płytko w ziemi albo układa na powierzchni (i przykrywa korą lub wiórami). Warto wiedzieć, że kroplowniki przeznaczone na teren pagórkowaty powinny mieć kompensację spadków ciśnień. Dzięki temu woda może płynąć równomiernie także „pod górę”.

✔️ Węże nawilżające (pocące się) - rozkładamy na powierzchni lub płytko zagłębiamy w ziemi. Wykonane są ze specjalnego porowatego tworzywa i całą powierzchnią przepuszczają krople wody, dzięki czemu powoli, ale systematycznie nawilżają glebę.

Nawadnianie kropelkowe

✔️nowoczesne rozwiązanie nawadniania w szklarni, sadach, na działkach i ogrodach;

✔️najwyższa jakość wykonania poszczególnych elementów oraz ich niezawodność;

✔️duża liczba elementów gwarantuje funkcjonalność i działanie zestawu;

✔️możliwość nieograniczonej rozbudowy systemu nawadniania;

✔️bardzo prosty montaż poszczególnych elementów.

2ff73ff84e7a99e05e381eef1bca.jpg

W zależności od upraw stosuje się emitery o różnej wydajności, od 2 do 8 l/h i dzieli się je na dwa rodzaje – z kompensacją lub bez kompensacji ciśnienia wody. Najbardziej zaawansowane technicznie są emitery z kompensacją ciśnienia. Pozwalają one uzyskać jednakowy wydatek wody na całym odcinku roboczym. Dla upraw ogrodniczych w tunelach lub szklarniach dobrym rozwiązaniem jest indywidualne nawadnianie kropelkowe za pomocą emiterów, pracujących na niskich ciśnieniach wody. System ma zastosowanie w uprawie warzyw, roślin ozdobnych, uprawie pojemnikowej oraz na podłożach sztucznych w szklarniach. Jest to metoda punktowego nawilżania gleby poszczególnych roślin przefiltrowaną, czystą wodą w postaci pojedynczych kropel. Nawadniane kropelkowe połączone z nawożeniem to wzbogacenie używanej wody w rozpuszczalne nawozy.

Rozróżniamy kroplowniki z kompensacją ciśnienia pozwalające na długim odcinku wody zachować ten sam wydatek wody. Emitery z turbulentnym przepływem i antykapaczem dzięki, któremu kroplownik zamyka przepływ wody przy spadku ciśnienia. Montaż kroplownika polega na wciśnięciu go w odpowiednie miejsce na głównej rurze zaislającej nawadnianie uprawy. Dzięki temu kroplowniki wciskane są dużo precyzyjniejsze w nawadnianiu niż linia kroplująca, ponieważ podlewają bezpośrednio bryłę korzeniową.

Podają odpowiednią dawkę wody bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny. To urządzenia do precyzyjnego nawadniania upraw gruntowych na podłożu glebowym lub w donicach. Stosowane zarówno w ogródkach przydomowych, w szklarniach i tunelach. W szkółkach i uprawach roślinnych niewątpliwie nie mają sobie równych.

Kroplownik indywidualny wpinany bezśpordenio na rurę PE o wydatku 2 l/h. Model z kompensacją ciśnienia wyposażony w wymienną membranę z gumy silikonowej o wysokiej jakości, zaprojektowaną w celu zapewnienia stałej charakterystyki przepływu  wody przy zmianach ciśnienia. Posiada zdejmowaną nasadkę do łatwego sprawdzania i czyszczenia. Wysunięte podstawy kroplownika wspomagają stabilność emitera osadzonego na rurze przy instalacji oraz łatwość otwierania i zamykania emitera. Kroplowniki idealnie nadają się do nawadniania drzew owocowych, winnic, oliwek i sadów. Kompensacja ciśnienia wspomaga nawadnianie na zboczach, nierównych terenach i długich ciągach nawadniania. Do montażu kroplownika wymagany jest wycinak ⌀3. Praktyczny do stosowania z wężykiem PVC ⌀ 5/3 mm.

Kroplowniki indywidualne są kompatybilne z dwójnikami i czwórnikami stosowanymi w emiterach patykowych. Łącząc emitery z kroplownikami uzyskujemy bardzo precyzyjny wydatek wody przeznaczony dla każdej rośliny w donicy. W przypadku zwiększonego zanieczyszczenia źródła wody należy stosować kroplowniki IP z kompensacją ciśnienia. Rozkręcana konstrukcja kroplownika pozwala je przepłukać w przypadku zablokowania wewnętrznego labiryntu. Oferta kroplowników i emiterów jest bardzo szeroka dlatego w naszym sklepie każdy znajdzie rozwiązanie do nawadniania swoich upraw.

Podlewanie roślin ogrodowych należy do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Bardzo ważne jest to by było regularne i obfite. Ilość dostarczanej wody musi być dopasowana do konkretnego gatunku. Różne typy roślina mają swoje indywidualne wymagania. Prawidłowo wykonywane podlewanie sprawi, że uprawiane okazy staną się zdrowe, silne i będą bujnie kwitły. Nie można dopuszczać do nawet krótkotrwałego przesuszenia. Może to, bowiem wywołać nieodwracalne straty.

Przejdź do góry