BLOG

Do nawadniania ogrodu - puszka podłączeniowa

Do nawadniania ogrodu - puszka podłączeniowa  - 

Praktyczny początek instalacji

Piękny ogród to wizytówka domu. To miejsce, w którym relaksujemy się po trudach dnia codziennego. Chętnie przyjmujemy tam gości i dzielimy się z nimi jego pięknem. W pielęgnacji ogrodu szczególnie ważną rolę odgrywa odpowiednie nawadnianie roślin.

Puszka podłączeniowa GARDENA umożliwia łączenie podziemnych instalacji z kranem. W przypadku podłączenia zaworu automatycznego lub puszki poboru wody podłączenie węża jest wystawiane na nieustające działanie ciśnienia wody. Kulowa pokrywa chowa się w puszce podłączeniowej po jej otwarciu, dzięki czemu nie przeszkadza w koszeniu trawnika. Szeroka obręcz zapobiega wyrastaniu trawy wewnątrz pokrywy. Wyjmowany filtr zabezpiecza gniazdo przed zanieczyszczeniami, jakie mogą się do niego dostać po otwarciu pokrywy. Puszka podłączeniowa pozwala w estetyczny sposób połączyć źródło wody z podziemnym systemem nawadniania.

Zastosowanie puszki podłączeniowej Gardena

Puszka podłączeniowa Gardena gwarantuje stabilną, elastyczną i atrakcyjną wizualnie możliwość kierowania wody z kranu bądź innego źródła naziemnego do podziemnego rurociągu irygacyjnego.

Czy naprawdę potrzebujesz tej puszki? Odpowiedź brzmi TAK!

Rurociąg możesz oczywiście podłączyć bezpośrednio bez użycia puszki podłączeniowej jednak będzie to zdecydowanie mniej atrakcyjne wizualnie oraz trudniejsze w codziennym użytkowaniu. Rurę można zginać tylko w ograniczonym zakresie, dlatego wymagane jest stosunkowo duże zagięcie, aby wprowadzić rurę w ziemię. To niekoniecznie wygląda dobrze, gdy linia rurociągu biegnie kilka metrów przez ogród.

Bardziej praktycznym krokiem jest poprowadzenie widocznej części z dala od kranu w ziemię za pomocą elastycznego węża ¾” i podłączenie go tylko do rury rurociągu tuż nad ziemią. Pozwala to na poprowadzenie węża do ziemi bezpośrednio pod przyłączem, a także łatwe odłączenie go od kranu jednym kliknięciem lub od kranu i rury dwoma kliknięciami. To połączenie węża z rurą można wykonać za pomocą profesjonalnego systemu Gardena: do kranu przymocowane jest szybkozłącze ¾”, które jest połączone z wężem ¾”. Na jego końcu znajduje się kolejny element i szybkozłączka z gwintem wewnętrznym 1”. Można go następnie podłączyć do rury za pomocą 1” złącza z gwintem zewnętrznym.

Niewielką wadą pozostaje jednak to, że po odłączeniu węża odstaje od ziemi niewielki kawałek rurki ze złączką. To prowadzi nas do puszki podłączeniowej, dzięki której można również uniknąć tego mankamentu.

Podłączenie za pomocą węża ¾” i puszki podłączeniowej

Skrzynka jest zamontowana na stałe w ziemi i tam podłączona do rurociągu. W jej górnej części znajduje się szybkozłącze ¾”. Następnie podłącza się do niego wąż, który mocuje się do kranu. Istnieją inne konstelacje, w których stosowana jest puszka podłączeniowa: przyłączenie do komputera nawadniającego. Tutaj kran jest podłączony do komputera, a jego wyjście do skrzynki połączeniowej. Rura wychodzi wtedy od skrzynki podłączeniowej. Komputery nawadniające z dwoma wyjściami można podłączyć do dwóch puszek podłączeniowych.

Podłączenie do skrzynki zaworowej

Puszki podłączeniowej można również użyć podczas podłączania do skrzynki zaworowej w celu sterowania za pomocą zaworów. Kran jest podłączony do puszki przyłączeniowej, linia rurociągu jest wyprowadzana ze skrzynki przyłączowej do puszki zaworowej.

Podłączenie do automatycznego dystrybutora wody

W tym systemie kran jest podłączony do komputera nawadniającego. Z komputera nawadniającego przechodzi połączenie wężowe do automatycznego dystrybutora wody Gardena.