Gwarancja dostawy

Naszą rzetelność potwierdza znak jakości Trusted Shops!

30-dniowy okres zwrotu

Masz aż 30 dni by zwrócić kupione produkty.

Bezpiecznie

Połączenie z tą stroną jest szyfrowane kluczem SSL,
więc Twoje dane są bezpieczne!

Rodzaje gniazdek i włączników stosowanych w instalacji elektrycznej

Rodzaje gniazdek i włączników stosowanych w instalacji elektrycznej

Poziom napięcia w instalacji elektrycznej, pomieszczenie, w którym mają być zamontowane gniazdka i włączniki elektryczne to są najważniejsze parametry doboru osprzętu. Rodzaj gniazdka elektrycznego i łącznika (popularnie nazywanego włącznikiem) określa jego konstrukcja. Nie bez znaczenia jest również odpowiedni montaż i komfort użytkowania.

Gniazdko elektryczne: zwykłe lub z bolcem, podtynkowe lub nadtynkowe, bezpieczne dla dzieci, gniazdko do łazienki lub do ogrodu, z wyłącznikiem różnicowoprądowym, z ogranicznikiem przepięć. Łączniki (potocznie włączniki): jednoklawiszowe, dwuklawiszowe, trzyklawiszowe, dwubiegunowe, schodowe, krzyżowe, ściemniacze. Zadaniem elektryka jest nie tylko zamontować osprzęt zgodnie z normą elektryczną i tzw. sztuką inżynierską, ale również dobrać go do funkcji, które będzie pełnił i doradzić inwestorom wygodne rozwiązania.

120811soled23.jpg"

Gniazdka elektryczne w instalacji, czyli do czego służy kontakt?

Gniazdko elektryczne (kontakt) odpowiada za podłączenie do instalacji elektrycznej odbiorników energii elektrycznej za pomocą współpracującej z gniazdkiem wtyczki. Gniazdka należy dobierać do funkcji jaką mają pełnić (antenowe, telefoniczne, do sieci komputerowej) oraz pomieszczenia, w którym mają być zamontowane.

W instalacjach elektrycznych jednofazowych w Polsce najczęściej stosuje się gniazda elektryczne typu E (coraz rzadziej typu C). Gniazdka typu E zbudowane są z dwóch otworów na przewód fazowy i neutralny oraz z jednego bolca umieszczonego pomiędzy nimi (typ C różni się tym, że nie ma bolca), przeznaczonego na przewód uziemiający (PE). Takie gniazdka elektryczne stosuje się także we Francji, Czechach czy Słowacji.

Drugi najpopularniejszy typ gniazdek to typ F (tzw. schuko). Stosowany jest w instalacjach elektrycznych w Niemczech, Chorwacji, Norwegii czy Holandii. Gniazdka elektryczne typu F mają styk ochronny boczny, gdzie połączenie przewodu ochronnego zapewniają (zamiast bolca jak w typie E) dwa umieszczone w bocznych ściankach gniazda sprężyste zestyki, kontaktujące z blaszkami umieszczonymi na powierzchni bocznej wtyczki.

Na świecie stosuje się również wiele innych typów gniazdek, często bardzo różniących się od siebie budową. W instalacjach przeznaczonych do urządzeń wymagających wyższego napięcia zasilania (np. 400 V), stosuje się natomiast, tzw. gniazda trójfazowe.

Podział gniazdek elektrycznych ze względu na sposób montażu i funkcje

W zależności od sposobu montażu rozróznia się gniazda natynkowe i podtynkowe. Gniazdka natynkowe - do montażu w instalacji elektrycznej nie wymagają kucia ścian. Montowane są najczęściej w pomieszczeniach gospodarczych, gdzie mniej ważna jest estetyka. Gniazda podtynkowe montowane są w ścianie w specjalnej puszce. Cechuje je estetyka wykonania. W nowych i modernizowanych instalacjach elektrycznych są standardem. Dostępne bardzo różne rodzaje: od pojedyńczych do łączonych ze sobą ramek, wykonanych z plastyku lub wysokogatunkowego drewna, po gniazda do zastosowań specjalnych.

120811soled23.jpg"

Oprócz standardowych dostępne są między innymi gniazdka:

✔️ z klapką i w szczelnej obudowie, przeznaczone do pomieszczeń wilgotnych,

✔️ z wyrzutnikiem wtyczki, ułatwiające jej wyjmowanie i uniemożliwiające wyrwanie gniazda z puszki,

✔️ z ogranicznikiem przepięć klasy D, tam, gdzie ma być podłączony wrażliwy sprzęt elektroniczny,

✔️ z wyłącznikiem różnicowoprądowym dla zwiększania bezpieczeństwa użytkowania starych instalacji elektrycznych, które nie mogą być całościowo zmodernizowane. Tego rodzaju gniazda są szczególnie przydatne w łazience, kuchni oraz w garażu, gdzie urządzenia mogą mieć kontakt z wilgocią.

✔️ bezpieczne dla dzieci, z zamykaną klapką, przesłoną otworów lub takie, które działają tylko po włożeniu do nich wtyczki. Inne przedmioty włożone do otworów nie powodują przepływu prądu. Zamiast specjalnych gniazdek można też stosować wkładane do gniazdka zaślepki.

✔️ z kluczem - do gniazdka można włączyć jedynie wtyczkę z przyklejoną specjalną nakładką, która pasuje do tego gniazdka,

✔️ gniazda z portem USB do ładowania, np. urządzeń mobilnych,

✔️ specjalne, np. antenowe, telefoniczne, sieci komputerowej, głośnikowe itp

Pamiętaj!

Najczęstszym błędem przy projektowaniu instalacji elektrycznej jest zostawienie na sam koniec planowania rozmieszczenia gniazdek elektrycznych i ich ilość. Szczególnie szybko zemści się to w kuchni.

Pamiętaj o gniazdach dla lodówki, zmywarki, kuchenki elektrycznej, okapu - te muszą mieć odpowiednią moc (230 V) i nie być na widoku. Muszą być też zamontowane na odpowiedniej wysokości na wypadek np. zalania. Czajnik, ekspres do kawy, toster, mikser, sokowirówka - zastanów się, gdzie w kuchni najwygodniej będzie korzystać z tych sprzętów i zaplanuj odpowiednią liczbę gniazdek. Dobrym rozwiązaniem są gniazda blatowe, które umożliwiają wpuszczenie nieużywanych kontaktów w blat kuchenny.

Czy wiesz, że…

zgodnie z Normą PN-IEC 60038 napięcie znamionowe w sieci niskiego napięcia powinno wynosić od 1 stycznia 2004 roku 230/400V. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 25.09.2000r. „w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci elektroenergetycznych,…, oraz standardów jakościowych obsługi odbiorców” [3] (Dz. U. Nr 85, poz. 957), dopuszcza odchylenia napięcia w sieciach niskich napięć w przedziale od -10% do +5%. Dla napięcia znamionowego 220V daje to wartości od 198V do 231V, a dla napięcia znamionowego 230V odpowiednio 207V i 241,5V. Przedziały tych napięć, jak łatwo zauważyć, częściowo się pokrywają i dla niektórych obwodów (odbiorców) już obecnie, napięcie mieści się w granicach określonych dla napięcia znamionowego 230V.

Przejdź do góry