Automat zmierzchowy hermetyczny
search
  • Automat zmierzchowy hermetyczny
  • Automat zmierzchowy hermetyczny
  • Automat zmierzchowy hermetyczny
  • Automat zmierzchowy hermetyczny
  • Automat zmierzchowy hermetyczny
  • Automat zmierzchowy hermetyczny

Automat zmierzchowy hermetyczny AZH 106 F&F 1078

Kod produktu: AZH-106
EAN: 5908312591078
Dodaj do ulubionych (0)
help_outlineZapytaj o produkt
Automat zmierzchowy hermetyczny AZH 106 F&F 1078

Automat zmierzchowy hermetyczny AZH 106 F&F 1078

Akceptuję zasady polityki prywatności  

Ocena Ocena:

0 1 2 3 4
0/5 - 0 Ocen

Zobacz oceny
0 1 2 3 4 0
0 1 2 3 0 0
0 1 2 0 1 0
0 1 0 1 2 0
0 0 1 2 3 0

  Dodaj opinię Zobacz opinie Zobacz opinie
67,99 zł
Brutto
55,28 zł Netto
Dostępność: 4 Sztuk

Automat zmierzchowy hermetyczny AZH-106 do sterowania źródłami światła lub innymi odbiornikami energii F&F

Ilość

Dodaj do ulubionych (0)
help_outlineZapytaj o produkt
Automat zmierzchowy hermetyczny AZH 106 F&F 1078

Automat zmierzchowy hermetyczny AZH 106 F&F 1078

Akceptuję zasady polityki prywatności  

Ocena Ocena:

0 1 2 3 4
0/5 - 0 Ocen

Zobacz oceny
0 1 2 3 4 0
0 1 2 3 0 0
0 1 2 0 1 0
0 1 0 1 2 0
0 0 1 2 3 0

  Dodaj opinię Zobacz opinie Zobacz opinie
Naszą rzetelność potwierdza znak jakości Trusted Shops!
Masz aż 30 dni by zwrócić kupione produkty.
Połączenie z tą stroną jest szyfrowane kluczem SSL, więc Twoje dane są bezpieczne!

Automat zmierzchowy hermetyczny AZH-106 do sterowania źródłami światła lub innymi odbiornikami energii F&F

Automat zmierzchowy hermetyczny AZH-106 F&F




Wyłącznik zmierzchowy służy do sterowania źródłami światła lub innymi odbiornikami energii w zależności od natężenia oświetlenia - wyłącza o świcie i załącza o zmierzchu.

Działanie: Wyłącznik zmierzchowy powinien posiadać stały dostęp do naturalnego światła dziennego, które zmianami swej intensywności będzie powodować załączanie i wyłączanie oświetlenia. Pora załączenia oświetlenia może być ustawiona przez użytkownika potencjometrem. Obrót w stronę “księżyca“ - załączy później, obrót w stronę “słoneczka“ - załączy wcześniej. Automat posiada układ opóźniający załączenie i wyłączenie oświetlenia, niwelując w ten sposób wpływ zakłóceń (np. wyładowań atmosferycznych) na pracę wyłącznika zmierzchowego.





Montaż:

1) Wyłączyć zasilanie

2) Automat przymocować pionowo (przewodem do dołu) do podłoża dwoma wkrętami w miejscu nieoświetlonym załączanym (lub innym) źródłem światła. 

3) Przewody podłączyć zgodnie ze schematem. Dobrze zaizolować łączenie przewodów zasilających z przewodami automatu lub łączenia dokonać w hermetycznej puszce rozdzielczej.

4) Wyjąć gumową zatyczkę zabezpieczającą dostęp do potencjometru.

5) Wkrętakiem ustawić próg zadziałania.

6) Po regulacji włożyć gumową zatyczkę zabezpieczającą.




Uwaga! W przypadku kontroli działania automatu cały automat szczelnie przykryć np. pudełkiem tekturowym lub ciemną grubą tkaniną. Zakrycie tylko oczka sondy np. palcem jest niewystarczające, gdyż natężenie światła słonecznego jest bardzo silne i przenika do fotoelementu przez plastikową obudowę i ludzkie ciało.




*poniższy rysunek przedstawia schemat podłączenia przekaźnika czasowego:




zasilanie
230 V AC
Tolerancja napięcia zasilania -10 ÷ 10 %
Maksymalny prąd obciążenia AC-1 16 A
Element wykonawczy przekaźnik
Konfiguracja styków

 1 × NO

Separacja styku

Nie

Próg zadziałania - regulowany

2 ÷ 1000 Lx

Próg zadziałania - ustawiony
ok. 7 Lx
Histereza
ok. 15 Lx
Opóźnienie zadziałania włączenia ok. 10 s

Opóźnienie zadziałania wyłączenia

ok. 20 s
Element światłoczuły wybudowany
Przyłącze  OMY 3×0,75 mm²; długość 0,8 m
Pobór mocy 0,56 W
Temperatura pracy -25 ÷ 50 °C
Wymiary 51×67×26 mm (± 1 mm)
Montaż natynkowy
Stopień ochrony IP65 - hermetyczny
oznaczenie producenta
AZH-106
producent
F&F Filipowski
EAN

5908312591078




Praktyczne porady:

Maksymalny prąd obciążenia: Prąd styku podany w danych technicznych jest wartością maksymalną i może podlegać ograniczeniom. Jeśli z przedstawionych informacji wynika, że przekaźnik w urządzeniu jest niewystarczający zaleca się stosować zewnętrzny element przełączający (np. stycznik) przystosowany do przełączania dużych prądów udarowych.

Poprawność montażu: Należy zwrócić uwagę aby załączane źródło światła nie oświetlało czujnika automatu zmierzchowego. W przeciwnym wypadku prowadzić to może do przypadkowych załączeń i wyłączeń źródła światła.


Kontrola działania
: W przypadku kontroli działania automatu cały automat szczelnie przykryć, np. pudełkiem tekturowym lub ciemną, grubą tkaniną. Zakrycie tylko "oczka" sondy, np. palcem jest niewystarczające,gdyż natężenie światła słonecznego jest bardzo silne i przenika do fotoelementu przez plastikową obudowę i ludzkie ciało.

Obciążalność styków przekaźników:

Oznaczenia na urządzeniach Wartość obciążenia styku podane na urządzeniu odnosi się do odbiorników rezystancyjnych. Dla tego typu bezindukcyjnych odbiorników parametr współczynnika mocy wynosi 1 (cosØ=1)

Załączanie obciążeń o charakterze indukcyjnym lub pojemnościowym (np. silniki, zasilacze impulsowe, itp.) prowadzi do znaczącego skrócenia trwałości styków. Np. obciążenie, dla którego cosØ=0.5 powoduje skrócenie żywotności (liczby cykli załączeń) o 20%, a dla cosØ=0,25 nawet o 50%.

Tabela obciążalności styków. W zależności od charakteru  podłączonego odbiornika styk można obciążyć następującymi wartościami:

                                                        

Powyższe dane mają charakter orientacyjny i w dużym stopniu zależeć będą od konstrukcji konkretnego odbiornika (szczególnie dotyczy to lamp LED, lamp energooszczędnych ESL, transformatorów elektronicznych i zasilaczy impulsowych), częstotliwości załączeń oraz warunków pracy. 

Dobierając maksymalne obciążenie dla danego typu przekaźnika należy uwzględnić:   

Żarówki: Rezystancja zimnej żarówki jest zwykle przynajmniej 10-12 razy mniejsza niż rezystancja pracującej żarówki. Na przykład zimna żarówka 230V/100 W ma rezystancję ok. 40 Ω co oznacza że w najbardziej niekorzystnym przypadku w momencie załączenia przez przynajmniej kilka milisekund płynie przez nią prąd o wartości ok. 5,5 A, który po rozgrzaniu żarówki maleje do znamionowej wartości ok. 0,4 A.

Halogeny: Podobnie jak w przypadku zwykłej żarówki rezystancja zimniej żarówki halogenowej jest 16-20 razy mniejsza od rezystancji pracującej żarówki. Oznacza to że dla żarówki 230V/100 W w momencie załączenia żarówki może popłynąć prąd o wartości 6.5-8 A.

Silnik indukcyjny 1-fazowy (np. pompa): Prąd rozruchowy silnika może wynieść do 5-10-krotności prądu znamionowego. Dodatkowo silniki takie wyposażone są w dodatkowe kondensatory rozruchowe które jeszcze mogą zwiększyć wartość prądu rozruchowego.

Zasilacz impulsowy (np. do oświetlenia LED): Zasilacze impulsowe znajdują się na wyposażeniu coraz większej ilości urządzeń elektrycznych, w tym między innymi w żarówkach LED, żarówkach energooszczędnych, sterownikach świetlówek. Jest to jednocześnie najgorszy możliwy typ obciążenia. Wynika to z faktu że na wejściu takich zasilaczy znajdują się kondensatory które w momencie załączenia zasilania stanowią praktycznie zwarcie – przez czas kilku milisekund mogą płynąć tam prądy o wartościach 100-200-krotnie wyższych niż znamionowe prądy takiego zasilacza.


*dokładna instrukcja obsługi znajduje się w zakładce "pobierz".

AZH-106
4 Przedmioty
Dodaj komentarz
Na podstawie 0 Ocen - 0 1 2 3 4 0/5