Rozdzielnice 32A

(82 produkty)
Filtry
Filtry

Cena

90,00 zł - 3 030,00 zł

Na stanie

EAN

Model

No choice available on this group

Jest 82 produktów.

Filtry
Filtry

Cena

90,00 zł - 3 030,00 zł

Na stanie

EAN

Model

No choice available on this group

Produktów na stronie:
Pokazano 1-12 z 82 pozycji
Rozdzielnice 32A - Preis-zone.pl

Rozdzielnice 32A — funkcjonalne rozdzielnice elektryczne do instalacji o wyższym obciążeniu

Elektryczne rozdzielnice 32A to eRBetki dostosowane do pracy z prądem znamionowym o wartości maksymalnej 32 amperów. Doskonale sprawdzają się zatem przy bardziej obciążonych instalacjach. Sprawdź dokładnie, jakie rozdzielnice 32A są dostępne, co je wyróżnia i gdzie warto je stosować.

Do czego służy rozdzielnica elektryczna 32A?

Rozdzielnica elektryczna 32A wykorzystywana jest przede wszystkim do rozgałęzienia instalacji elektrycznych z jednej linii zasilającej na wiele obwodów wychodzących (odbiornikowych). Pozwala więc na tworzenie sieci, które mogą zasilić wiele systemów, urządzeń czy narzędzi z jednego źródła.

Rozdzielanie energii możliwe jest dzięki odpowiednim komponentom zawartym w rozdzielnicy 32A. Są to m.in. bloki rozdzielczelistwy zaciskowe N + PEszyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szynę. Umieszczenie tych elementów w skrzynce zapewnia też ich izolację i zabezpiecza przed dostępem, gwarantując bezpieczeństwo użytkownikom sieci.

Dodatkowo tzw. uzbrojone rozdzielnice elektryczne wyposaża się w odpowiednie bezpieczniki (wyłączniki różnicowoprądowe) dostosowane do określonych obciążeń i prądu znamionowego.

Takie zabezpieczenia odcinają dopływ prądu do obwodu, w którym wykryte zostanie zwarcie lub przeciążenie. Bezpiecznikowa rozdzielnica 32A zabezpiecza zatem samą instalację, jej użytkowników i podłączony sprzęt przed następstwami niepożądanych zdarzeń.

Co istotne, rozdzielnice 32A mają zabezpieczenia odpowiednie do pracy z prądem znamionowym o wartości do 32A. Oznacza to, że taka eRBetka może pracować ze znacznie wyższymi obciążeniami niż popularna rozdzielnica 16A.

Elektryczna rozdzielnica 32A świetnie sprawdza się więc np. w zakładach pracy, na budowach, w warsztatach, a nawet przy pracach terenowych. Umożliwia bowiem skuteczną obsługę systemów, urządzeń i narzędzi o wysokim poborze mocy.

Rozdzielnice 32A — rodzaje

Rozdzielnice budowlane 32A dzielą się na rozmaite kategorie i typy w zależności od wyposażenia, dodatkowych funkcji, a także budowy czy sposobu montażu.

Wyróżnić warto m.in. eRBetki z dodatkowymi zabezpieczeniami czy systemami kontroli, takie jak rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym. Modele te dają większe możliwości sterowania siecią i zwiększają bezpieczeństwo jej użytkowników.

Ważnym typem są także rozdzielnice z licznikiem pozwalające (w zależności od modelu) na pomiar zużycia energii w całej sieci lub na konkretnych obwodach czy grupach obwodów.

Stacjonarne i przenośne rozdzielnice budowlane 32A

Jeden z najważniejszych podziałów dotyczy mobilności rozdzielnic. Mamy zatem modele stacjonarne i przenośne.

Stacjonarne rozdzielnice budowlane 32A to modele montowane na stałe w jednym miejscu, a więc przeznaczone do sieci trwałych, docelowych.

Wyróżnia się tu rozdzielnice natynkowe montowane do powierzchni murów i rozdzielnice podtynkowe osadzane we wnękach, tak by ich front licował z elewacją.

W pierwszym przypadku rozdzielnica budowlana 32A może być stosunkowo łatwo zdjęta i przeniesiona, jest też możliwość podłączenia nowych linii czy odłączenia starych. W rozdzielnicach podtynkowych takie działania są natomiast znacznie trudniejsze i zazwyczaj wymagają kucia w ścianie.

Z kolei rozdzielnice przenośne zapewniają swobodę zarówno w ustawieniu samej eRbetki, jak i w podłączaniu odbiorników, czyli kształtowaniu sieci.

Rozdzielnice budowlane 32A o charakterze mobilnym w większości przypadków wyposaża się bowiem w gniazda. Odbiorniki (systemy, urządzenia czy konkretne elektronarzędzia) nie są zatem połączone “na sztywno”, jak ma to miejsce w wielu eRBetkach stacjonarnych. Łatwo je zatem przełączać, zmieniać itp.

To jednak nie wszystko, ponieważ wiele przenośnych rozdzielnic elektrycznych 32A podłącza się gniazdem i wtyczką także do źródła zasilania. Mamy m.in. rozdzielnice z kablem zintegrowanym ze skrzynką czy rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym.

Rozdzielnice 32A z gniazdami siłowymi i nie tylko

Jak wspomnieliśmy, rozdzielnice elektryczne 32A mogą być wyposażone w gniazda, ale trzeba podkreślić, że mogą to być gniazda różnego rodzaju.

Klienci zwracają uwagę przede wszystkim na rozdzielnice 32A z gniazdami siłowymi o odpowiedniej konstrukcji. Odmienne są bowiem gniazda i wtyczki 16A i 32A, więc skrzynkę trzeba dobrać nie tylko ze względu na parametry prądu znamionowego, ale także z uwagi na standard przyłączy.

To jednak nie wszystko, ponieważ wiele rozdzielnic 32A z gniazdami siłowymi zawiera również gniazda na 320V (1-fazowe). Tu wybór też nie jest oczywisty, ponieważ istnieje kilka niekompatybilnych ze sobą standardów.

W Polsce najpopularniejsze są rozdzielnice z gniazdami francuskimi. To znane nam doskonale gniazda z dwoma otworami i bolcem uziemienia — takie, jakie mamy w domach.

Coraz bardziej powszechne jest jednak stosowanie sprzętu zagranicznego z rodzimymi dla niego wtyczkami, które nie pasują do gniazd francuskich. W takim przypadku przydać mogą się rozdzielnice z gniazdami Schuko (to standard używany m.in. w Niemczech) czy rozdzielnice z gniazdami szwajcarskimi.

Oczywiście wybierając rozdzielnice 32A z gniazdami siłowymi i 1-fazowymi, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na typ gniazd, ale też na ich ilość i układ. Najbardziej rozbudowane eRBetki mogą mieć nawet kilkanaście gniazd różnego rodzaju.

Co ważne, w sprzedaży dostępne są nie tylko rozdzielnice budowlane 32A i rozdzielnice 16A wyłącznie z jednym typem gniazd. Wiele eRBetek łączy oba standardy i wyposażona jest w dwa typy przyłączy siłowych.

Rozdzielnice elektryczne 32A — wybór obudowy i klasy szczelności IP

Jak wspomnieliśmy, rozdzielnice elektryczne 32A służą nie tylko do rozdzielania energii, ale mają też zapewniać bezpieczeństwo. Istotną kwestią jest ochrona elementów wrażliwych (i niebezpiecznych) przed dostępem, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi czy wynikającymi z działania czynników zewnętrznych.

Za tę ochronę odpowiadają odpowiednie obudowy rozdzielnic, które powinny być dostosowane do warunków roboczych, w jakich pracować ma eRBetka.

W miejscach spokojnych, gdzie rozdzielnica 32A nie jest specjalnie narażona na uszkodzenia mechaniczne ani niekorzystne warunki, wystarczająca powinna być obudowa z tworzywa. Jednak w przypadku większego ryzyka uderzeń czy otarć, które mogłyby prowadzić do pęknięcia, przebicia czy zgniecenia, wybrać warto obudowy metalowe lub gumowe obudowy do rozdzielnic dające zdecydowanie lepszą ochronę.

Zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi (wodą i cząstkami stałymi) określa natomiast klasa szczelności IP. 

Podstawowe rozdzielnice IP44 zapewniają ochronę komponentów wewnętrznych przed bryzgami wody i większymi cząstkami stałymi (o średnicy ponad 1 mm). Jeśli jednak szukamy rozdzielnicy elektrycznej 32A do pracy w warunkach umiarkowanego zapylenia, lepsza będzie rozdzielnica IP54.

Z kolei przy dużym zapyleniu i/lub większym ryzyku zalania sprawdzi się rozdzielnica IP65 — w pełni pyłoszczelna i odporna na strugi wody lane na obudowę z dowolnego kierunku.

W ekstremalnych warunkach wybrać można też rozdzielnice IP67, czyli tzw. rozdzielnice hermetyczne. To urządzenia w pełni pyłoszczelne oraz odporne nawet na całkowite (ale trwające do 30 minut) zanurzenie w wodzie.

Czytaj więcej Czytaj mniej
Gwarancja dostawy Naszą rzetelność potwierdza znak jakości Trusted Shops!
30-dniowy okres zwrotu Masz aż 30 dni by zwrócić kupione produkty.
Bezpiecznie Połączenie z tą stroną jest szyfrowane kluczem SSL, więc Twoje dane są bezpieczne!
Wsparcie BOK Udzielamy fachowej pomocy, reagujemy szybko na potrzeby Klientów
Zadowoleni Klienci 97% klientów ocenia pozytywnie zakupy w Preis-Zone