Rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym

(5 produkty)
Filtry
Filtry

Cena

315,00 zł - 2 835,00 zł

Na stanie

EAN

No choice available on this group

Model

No choice available on this group

Jest 5 produktów.

Filtry
Filtry

Cena

315,00 zł - 2 835,00 zł

Na stanie

EAN

No choice available on this group

Model

No choice available on this group

Produktów na stronie:
Pokazano 1-5 z 5 pozycji
Rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym - preis-zone.pl

Rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym — funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu rozdzielnice budowlane

Elektryczne rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym to popularne “eRBetki” wyposażone w gniazdo do podłączenie źródła zasilania. Dzięki temu doskonale sprawdzają się jako przenośne rozdzielnice na budowach, w zakładach pracy czy do działań “w terenie”. Sprawdź, czym dokładnie są rozdzielnice budowlane z gniazdem odbiornikowym, jak działają, jakie są ich rodzaje i zastosowania.

Rozdzielnica z gniazdem odbiornikowym — czym jest i jak działa?

Rozdzielnica z gniazdem odbiornikowym, podobnie jak wszystkie eRBetki, służy głównie do rozdzielania energii elektrycznej i dystrybucji jej z jednego przewodu źródłowego na wiele linii wychodzących.

Oznacza to, że odpowiednio dobrana rozdzielnica elektryczna jest zasadniczym elementem każdej rozgałęziające się instalacji, do której chcemy podłączyć wiele odbiorników (systemów, urządzeń czy narzędzi).

Rozdzielanie energii w eRBetkach możliwe jest dzięki wykorzystaniu odpowiednich systemów i podzespołów, takich jak listwy zaciskowe N + PEszyny zbiorcze i listwy zaciskowe na szyny czy bloki rozdzielcze.

Ponadto rozdzielnice można wyposażyć także w systemy zabezpieczeń. Te tzw. rozdzielnice bezpiecznikowe zawierają np. wyłączniki różnicowoprądowe, które odcinają dopływ prądu do sieci w przypadku wystąpienia niepożądanych zdarzeń — przeciążeń czy zwarć. Zabezpieczają tym samym instalację, jej użytkowników i podłączone sprzęty przed następstwami tych zdarzeń.

Rozdzielnice elektryczne z gniazdem odbiornikowym to szczególny rodzaj eRBetek, głównie o mobilnym charakterze. Źródło zasilania podłączane jest tu bowiem z pomocą odpowiedniej wtyczki i gniazda umieszczonego w skrzynce.

Rozdzielnice stacjonarne wykorzystywane w docelowych, stałych instalacjach podłącza się zazwyczaj “na sztywno”. Oznacza to, że przewód zasilający doprowadzony jest do wnętrza eRBetki, a jego odłączenie wymaga przeważnie rozmontowania samej skrzynki.

Rozdzielnica z gniazdem odbiornikowym pozwala natomiast na sprawne, szybkie i łatwe podłączenie w niemal dowolnym miejscu, oraz odłączenie i przeniesienie skrzynki w razie potrzeby.

Właśnie dlatego rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym tak chętnie stosowane są w sieciach tymczasowych i roboczych — np. na budowach, przy organizacji wydarzeń plenerowych czy podczas rozmaitych prac terenowych.

Rozdzielnice elektryczne z gniazdem odbiornikowym różnego typu

Rozdzielnice elektryczne — z gniazdem odbiorniowym czy bez niego — dzielą się na równe typy i rodzaje. Podziały te dotyczą rozmaitych kwestii — parametrów technicznych, funkcji dodatkowych czy budowy i sposobu montażu skrzynki.

Jeden z najważniejszych podziałów dotyczy wspomnianego już uzbrojenia eRBetki. Wyróżniamy zatem rozdzielnice uzbrojone (inaczej bezpiecznikowe) i rozdzielnice nieuzbrojone.

Uzbrojone rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym pełnią funkcję zabezpieczającą i jako takie często stosowane są jako główne rozdzielnice w instalacji, ale nie tylko. Korzystanie z uzbrojonych podrozdzielnic jest bardzo korzystne w rozbudowanych, wielokrotnie rozgałęziających się sieciach. W przypadku awarii odcięta zostaje bowiem jedynie pewna konkretna sekcja takiej sieci, a nie całość.

Nieuzbrojone rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym sprawdzają się natomiast tam, gdzie wymagana jest dystrybucja energii na wiele linii odbiornikowych, ale zabezpieczenie konkretnego fragmentu instalacji nie jest kluczowe.

Warto jednak podkreślić, że przed rozdzielnicą nieuzbrojoną zawsze musi być model uzbrojony wyposażony w odpowiednie bezpieczniki. ERBetki nieuzbrojone stosuje się zatem wyłącznie jako podrozdzielnice.

Podział na modele uzbrojone i nieuzbrojone to nie wszystko. Rozdzielnice elektryczne z gniazdem odbiornikowym mogą bowiem mieć różne dodatkowe funkcje i systemy.

Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa i kontroli nad działaniem instalacji stosuje się np. rozdzielnice z łącznikiem krzywkowym czy rozdzielnice z rozłącznikiem izolacyjnym.

Przy wyborze rozdzielnicy elektrycznej z gniazdem odbiornikowym kluczowe jest także dopasowanie do obsługiwanego prądu znamionowego. Wyróżniamy bowiem rozdzielnice 16A i rozdzielnice 32A.

Rozdzielnica budowlana z gniazdem odbiornikowym i gniazdami wyjściowymi

Jak wspomnieliśmy, rozdzielnica budowlana z gniazdem odbiornikowym ma przeważnie charakter mobilny (są to rozdzielnice przenośne). Wynika on jednak nie tylko z tego, że zasilanie podłącza się z pomocą wtyczki, ale również z tego, że linie wychodzące mają postać odpowiednich gniazd.

Dzięki temu możliwe jest szybkie, łatwe i bezpieczne podłączenie systemów, urządzeń czy konkretnych elektronarzędzi wprost do eRBetki.

Warto jednak zauważyć, że rozdzielnice z gniazdem odbiornikowym mogą mieć gniazda wyjściowe różnego typu.

W Polsce standardem są rozdzielnice z gniazdami francuskimi, czyli takimi, które wszyscy znamy ze swoich domów. Coraz częściej jednak korzystamy w Polsce z importowanych narzędzi i urządzeń, które wyposażone są we wtyczki innego typu.

Warto zatem rozważyć zakup rozdzielnicy z gniazdami Schuko czy rozdzielnicy z gniazdami szwajcarskimi. Poszczególne standardy gniazd i wtyczek nie są bowiem ze sobą kompatybilne, więc eRBetkę należy dopasować do sprzętu, z jakiego chcemy skorzystać.

Rozdzielnice budowlane z gniazdem odbiornikowym — odporność na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne

Rozdzielnica budowlana z gniazdem odbiornikowym bywa narażona na uszkodzenia mechaniczne, jak i niekorzystne warunki środowiskowe. Mobilny, roboczy charakter takich eRBetek sprawia, że wykorzystywane są na budowach i “w terenie”, a to oznacza większe ryzyko uszkodzeń i awarii.

Dlatego rozdzielnicę budowlaną z gniazdem odbiornikowym trzeba dobrać odpowiednio do warunków roboczych i przewidywanych zagrożeń.

Za wytrzymałość eRBetki w największej mierze odpowiada obudowa. W klasycznych modelach jest to zazwyczaj obudowa z tworzywa zapewniająca podstawową ochronę przed dostępem do wnętrza skrzynki.

W trudnych warunkach, gdzie rozdzielnica z gniazdem odbiornikowym narażona jest na uderzenia czy otarcia, lepszym wyborem będzie jednak obudowa metalowa, a nawet rozdzielnica gumowa. Jedna i druga jest mniej podatna na wgniecenia, przebicia, pękanie i inne uszkodzenia mechaniczne.

Zadbać warto również o dobrze dobraną szczelność obudowy. Uwagę należy zwrócić zatem na stopień ochrony IP, który określa wodoszczelność i pyłoszczelność eRBetki.

Najniższym dopuszczalnym stopniem ochrony wyróżniają się rozdzielnice IP44. Zabezpieczają one wnętrze skrzynki przed bryzgami wody oraz większymi cząstkami stałymi (o średnicy ponad 1 mm).

W trudniejszych warunkach roboczych wymagana może być jednak większa ochrona przed pyłem, którą dają rozdzielnice IP54

Pełną pyłoszczelność, a także ochronę przed strugami wody lanymi na obudowę z dowolnego kierunku zapewni natomiast rozdzielnica IP65.

Dostępne są także hermetyczne rozdzielnice budowlane z gniazdem odbiornikowym. To rozdzielnice IP67, czyli w pełni pyłoszczelne i odporne nawet na całkowite (choć krótkotrwałe — do 30 minut) zanurzenie w wodzie.

Czytaj więcej Czytaj mniej
Gwarancja dostawy Naszą rzetelność potwierdza znak jakości Trusted Shops!
30-dniowy okres zwrotu Masz aż 30 dni by zwrócić kupione produkty.
Bezpiecznie Połączenie z tą stroną jest szyfrowane kluczem SSL, więc Twoje dane są bezpieczne!
Wsparcie BOK Udzielamy fachowej pomocy, reagujemy szybko na potrzeby Klientów
Zadowoleni Klienci 97% klientów ocenia pozytywnie zakupy w Preis-Zone